Reklama

Przyjedziemy do Krakowa na ŚDM

ARTUR STELMASIAK: – Jak się Ksiądz Kardynał czuje z doktoratem honoris causa PWTW?

KARD. DOMINIK DUKA OP: – To nie jest uhonorowanie moich osobistych zasług, ale raczej wyraz wielkiej pomocy i życzliwości ze strony Kościoła w Polsce dla Kościoła w Czechach. Z tą uczelnią łączy mnie jeszcze jedno ważne wydarzenie. To właśnie na niej przed ponad 35 laty uzyskałem stopień naukowy pozwalający wykładać na uczelniach kościelnych. Działo się to w czasie, gdy nasze kraje znalazły się w bloku imperium sowieckiego, a władze komunistyczne nie pozwalały mi pracować duszpastersko, nie mówiąc już o możliwości rozwoju naukowego. To właśnie w Polsce Kościół czeski znalazł bardzo duże wsparcie.

– A teraz co Kościół polski może zrobić dla swoich południowych sąsiadów?

– Ta pomoc jest bardzo realna i cały czas ją odczuwamy. Wystarczy wspomnieć, że pracuje u nas wiele sióstr zakonnych z waszego kraju i ok. 200 polskich księży. Trudno wyobrazić sobie pracę duszpasterską w Czechach bez tej pomocy.

Reklama

– Zdaniem Księdza Kardynała, Czesi nie są tak bardzo ateistycznym narodem, jak to się często powtarza w utartych schematach. Jak jest naprawdę?

– Ateizm jest wśród Czechów obecny, ale nie jest tak dominujący, jak się powszechnie myśli. Jest bardzo dużo osób, które są obojętne religijnie albo agnostyczne. Jednak większość narodu wyczuwa religijność i wartości, które mają swoje korzenie w europejskim chrześcijaństwie.

– Czy wobec tego Kościół czeski wprowadza jakieś formy nowej ewangelizacji?

– Bardzo duże nadzieje pojawiały się podczas Europejskiego Spotkania Młodych Taizé, które kilka miesięcy temu odbyło się w Pradze. Latem ma ruszyć program nowej ewangelizacji w stolicy Czech. Zaangażowane są w to przedsięwzięcie oprócz Kościoła katolickiego także inne Kościoły oraz ludzie kultury i nauki.

– Kolejna szansa rozbudzenia wiary i nadziei będzie w przyszłym roku. Czy młodzi Czesi wybierają się na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie?

– Oczywiście, że tak. Już teraz w każdej diecezji działa specjalne centrum duszpasterskie, które przygotowuje młodzież do spotkania z Ojcem Świętym. Każda młoda osoba, która będzie brała udział w ŚDM, dostanie kieszonkowe wydanie Biblii.

2015-03-24 11:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tajemnice chwalebne

Niedziela zamojsko-lubaczowska 43/2003

[ TEMATY ]

różaniec

Bożena Sztajner/Niedziela

1. Tajemnica Zmartwychwstania Chrystusa

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: zwycięstwo przyjdzie, jak długo w polskich dłoniach będzie różaniec

2021-09-25 16:20

[ TEMATY ]

różaniec

abp Marek Jędraszewski

diecezja.pl

Abp Marek Jędraszewski przewodniczył Mszy św. w czasie XII Pielgrzymki Żywego Różańca do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. W homilii, nawiązując do słów kard. Augusta Hlonda: „Jeśli przyjdzie zwycięstwo, to przyjdzie przez Maryję”, metropolita krakowski stwierdził: „Przyjdzie, jak długo w polskich dłoniach będzie ciągle jeszcze święty różaniec”.

– Przez modlitwę różańcową nasze dłonie i serca łączą się z naszym Zbawicielem i Odkupicielem i Jego Matką. Łączą się także z naszymi najbliższymi – członkami naszych rodzin i wspólnot parafialnych, łączą się z naszą ojczyzną i z całym światem – tak wielkie znaczenie ma modlitwa różańcowa, która sprawia, że czujemy się cząstką Kościoła powszechnego, z wszystkimi jego problemami i nieszczęściami, a także ze wszystkimi jego nadziejami – mówił abp Jędraszewski, który w homilii zwrócił uwagę, jak różaniec łączył św. Siostrę Faustynę z Panem Jezusem, Matką Bożą, a także z Polską i wszystkimi, którzy swój los złączyli z Chrystusem ukrzyżowanym i zmartwychwstałym.

CZYTAJ DALEJ

Być radykalnym jak św. Franciszek

2021-09-26 21:50

[ TEMATY ]

sanktuarium

Św. Franciszek z Asyżu

Jutrzyna

Magdalena Lewandowska

Choć wspomnienie św. Franciszka z Asyżu przypada dopiero 4 października, w Jutrzynie w diecezjalnym sanktuarium św. Franciszka już 26 września odbyły się pierwsze uroczystości odpustowe.

Przewodniczył im bp Jacek Kiciński. – Bardzo się cieszę, że mogę odwiedzić duchowych synów i córki św. Franciszka z Asyżu i razem z wami przeżyć uroczystość odpustową, 5. rocznicę ogłoszenia nowego sanktuarium i udzielić sakramentu bierzmowania. Jesteśmy tu dziś po to, by dziękować Bogu za dar naszej wiary i za przykład św. Franciszka, który uczy nas, jak żyć Słowem Bożym i jak to Słowo wprowadzać w codzienność – mówił do zebranych hierarcha. I podkreślał: – Jezus mówi dziś „Masz być radykalny”! Nie wolno z grzechem iść na kompromis. Jeśli coś jest powodem twojego grzechu, pozbądź się tego – jeśli jest to komputer, odetnij się od sieci, jeśli telefon jest powodem grzechu, zerwij łączność. Prawdziwe nawrócenie zacznie się wtedy, kiedy staniemy w prawdzie i poprosimy Boga o pomoc.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję