Reklama

Niedziela Legnicka

Lubin

24 godziny dla Pana

Odpowiadając na prośbę Ojca Świętego, wspólnota parafii pw. św. Jana Sarkandra w Lubinie włączyła się w inicjatywę „24 godziny dla Pana”

Niedziela legnicka 13/2015, str. 3

[ TEMATY ]

adoracja

Ks. Damian Konieczny

24 godziny dla Pana

24 godziny dla Pana

W tegorocznym Orędziu na Wielki Post papież Franciszek napisał: „Nie lekceważmy siły modlitwy wielu! Inicjatywa «24 godziny dla Pana” – która, jak ufam, będzie podjęta w całym Kościele, także na szczeblu diecezjalnym, w dniach 13 i 14 marca, ma być wyrazem tej potrzeby modlitwy”.

Tematem przewodnim tegorocznej modlitwy były słowa z Listu do Efezjan: „Bóg bogaty w miłosierdzie” (Ef 2,4). Modlitwę rozpoczęliśmy od nabożeństwa Drogi Krzyżowej, w czasie którego z krzyżami w ręku przemierzaliśmy 14 stacji męki Pańskiej. O godz. 18 sprawowana była Msza św. w intencji Ojca Świętego Franciszka, z racji II rocznicy wyboru na Stolicę Piotrową. Po Eucharystii nastąpiło wystawienie Najświętszego Sakramentu, które trwało do godzin popołudniowych następnego dnia.

Adoracja Najświętszego Sakramentu miała ustalony przebieg. O pełnej godzinie odmawiana była kolejna część Różańca św., a następnie przez pół godziny trwała adoracja w ciszy. W czasie Różańca modlono się w intencji papieża, za kapłanów, o pokój na całym świecie i za prześladowanych chrześcijan. Polecano również całą parafię, dzieci i młodzież; modlono się o nawrócenie i ducha pokuty dla zatwardziałych grzeszników oraz otwarcie serc na dar Bożego Miłosierdzia.

O godz. 21 w łączności z Jasną Górą odśpiewano Apel Jasnogórski, polecając Ojca Świętego opiece Matki Najświętszej. Od godz. 22 do godz. 7 rano w adoracji uczestniczyli mieszkańcy parafii według ustalonej kolejności ulic. Przez całą noc, w poszczególnych godzinach na adoracji trwało średnio 60 osób.

Wielką pomocą w dobrym przeżyciu spotkania z Chrystusem Eucharystycznym było specjalnie przygotowane oświetlenie prezbiterium, symbolizujące ogień miłosierdzia oraz odtwarzany chorał gregoriański. Jednocześnie od godz. 20 do 2 w nocy sprawowany był sakrament pokuty i pojednania, w czasie którego wiele osób skorzystało ze spowiedzi św.

Reklama

Podczas adoracji dotarła do nas wiadomość, że Ojciec Święty zapowiedział nadzwyczajny Rok Święty, poświęcony Bożemu Miłosierdziu, co jeszcze bardziej zmotywowało nas do intensywnej modlitwy w intencji Najwyższego Pasterza, oraz wypraszania Miłosierdzia Bożego dla zatwardziałych grzeszników.

W sobotę 14 marca o godz. 7 sprawowana była Eucharystia, po której kontynuowano adorację. O godz. 12 w łączności z Ojcem Świętym odmówiono modlitwę Anioł Pański, a w Godzinie Miłosierdzia Koronką do Bożego Miłosierdzia wypraszano potrzebne łaski dla całego świata. O godz. 17.30 odśpiewano Suplikację, po której wszyscy zostali umocnieni błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem. O godz. 18 sprawowana była Eucharystia, która zakończyła tę inicjatywę.

W całą akcję przygotowania i przeprowadzenia tego modlitewnego czuwania zaangażowanych było prawie 100 osób, pod przewodnictwem ks. proboszcza Andrzeja Drwiły i ks. wikariusza Damiana Koniecznego. Cała inicjatywa bardzo zjednoczyła parafię, pobudziła do wysiłku, pokazując, jak wiele osób potrzebuje spotkania z Chrystusem Eucharystycznym. Mamy nadzieję, że ten 24-godzinny „święty czas” przyniesie błogosławione owoce dla całej parafii.

2015-03-26 11:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Aby pobożność eucharystyczna wzrastała

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 49/2020, str. VI

[ TEMATY ]

adoracja

Najświętszy Sakrement

Agata Zawadzka

To jest wstęp. Chcemy rozszerzyć czas adoracji – wyjaśnia ks. Bogusław Kaczmarek

To jest wstęp. Chcemy rozszerzyć czas adoracji – wyjaśnia ks. Bogusław Kaczmarek

W każdy piątek po Mszy św. porannej w parafii Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie wystawiony jest Najświętszy Sakrament. W kościele pojawiło się teraz także tabernakulum do wieczystych adoracji.

W dobie pandemii wystawiamy Najświętszy Sakrament na głównym ołtarzu, żeby dość licznie gromadzący się ludzie mogli zachować bezpieczny odstęp. Mam nadzieję, że kiedy pandemia minie, wrócimy do kaplicy Jezusa Miłosiernego – mówi proboszcz ks. Bogusław Kaczmarek. Na adorację o godz. 15 przychodzi znaczna grupa wiernych, aby modlić się Koronką do Bożego Miłosierdzia. Jest również okazja do spowiedzi św. Stąd też pomysł, aby w tym miejscu zainstalować tabernakulum do tzw. wieczystej adoracji. To jest wstęp. Chcemy rozszerzyć czas adoracji. Jan Paweł II w jednym ze swoich wystąpień mówił, że Eucharystia jest największym skarbem Kościoła. Mamy świadomość, że jest to bezcenny skarb. Święty Augustyn nawet mówił, żeby nie przyjmować Najświętszych Postaci, zanim się ich wpierw nie adoruje – wyjaśnia proboszcz. Instalacja tabernakulum jest tylko wstępem do dalszych działań, aby wierni mogli jeszcze głębiej przeżywać eucharystyczną obecność Jezusa we wspólnocie parafialnej. – Myślimy o dołożeniu do piątku następnych dni, może następnych godzin przed wieczornymi Mszami. Być może ta pobożność eucharystyczna dojrzeje do tego, że wspólnota parafialna będzie mogła udźwignąć ciężar całonocnej adoracji Najświętszego Sakramentu – wyraża nadzieję ks. Bogusław.

CZYTAJ DALEJ

O myśli teologicznej Benedykta XVI

2023-01-31 19:51

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Teologia Polityczna

Już jutro - 1 lutego - pierwszy z pięciu wykładów on-line o teologii Benedykta XVI w interpretacji ks. prof. Jerzego Szymika.

Otwierający specjalny cykl rozważań pt. „Mozarteum: synteza teologii Benedykta XVI w interpretacji ks. Jerzego Szymika” – śląskiego kapłana, profesora nauk teologicznych, poety i publicysty - wykład „Teologia. Czym jest?” to unikalna okazja do bliższego poznania i zrozumienia intelektualnego dziedzictwa zmarłego niedawno Papieża. Organizatorem wykładów jest Teologia Polityczna.

CZYTAJ DALEJ

Świdnica. Rekolekcje na dobre rozeznanie powołania

2023-02-01 12:37

[ TEMATY ]

Świdnica

rekolekcje powołaniowe

ks. Mirosław Benedyk

. Jeszcze dekadę temu rekolekcje powołaniowe cieszyły się wielkim zainteresowaniem

. Jeszcze dekadę temu rekolekcje powołaniowe cieszyły się wielkim zainteresowaniem

Duszpasterstwo Powołań jeszcze przed feriami zimowymi zaprasza na rekolekcje do świdnickiego seminarium. Udział w wydarzeniu mogą wziąć nawet uczniowie szkół podstawowych.

- Zapraszamy do udziału w rekolekcjach dla młodzieży męskiej. Tytuł rekolekcji - „Na Twoje słowo” (Łk 5,5) to jednocześnie ich program. W tym roku chcemy przeżyć je w atmosferze skupienia, ucząc się tego, w jaki sposób czytać Pismo Święte, żeby usłyszeć to, co Bóg do nas mówi. Przez trzy dni będziemy się wspólnie modlić i rozważać słowo Boże. Każdy będzie miał możliwość indywidualnego spotkania i rozmowy z kapłanem oraz spowiedzi świętej – zachęca ks. Piotr Gołuch - Diecezjalny Duszpasterz Powołań.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję