Reklama

Niedziela Sandomierska

Najpiękniejsza droga świata

Niedziela przemyska 13/2015, str. 2

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

Archiwum Bractwa św. Jakuba Apostoła

Na trasie "Niedzielnego pielgrzymowania" Via Regia

Na trasie

„Najpiękniejszą drogą świata” nazwano Drogę św. Jakuba prowadzącą do jego relikwii w Santiago de Compostela. Ta pątnicza droga była silnie rozgałęziona i mocno wydeptywana w średniowieczu. Największe nasilenie średniowiecznych pielgrzymek do grobu św. Jakuba odnotowano w wiekach od XII do XIV. Rocznie rejestrowano wówczas w Santiago de Compostela do 500 tys. pątników. Później nastąpił regres. Pielgrzymowanie z terenu Hiszpanii osłabło, a z innych krajów niemal zanikło. Nowy impuls do pielgrzymowania dał św. Jan Paweł II. Idąc za jego wezwaniem odnowiono stare, średniowieczne szlaki oraz wytyczono wiele nowych odcinków Drogi św. Jakuba. Zaczęła wzrastać także liczba przemierzających je pątników.

Również przez teren naszej archidiecezji przebiega Droga św. Jakuba. Ma swoją specjalną nazwę Via Regia (Droga Królewska), dlatego że przebiega wzdłuż średniowiecznego szlaku handlowego o tej samej nazwie, prowadzącego z Kijowa do Paryża. Zaczyna się przy granicy polsko-ukraińskiej w Medyce i przy kościele św. Jakuba w Korczowej. Oba te odcinki Jakubowej drogi łączą się na przemyskim Rynku. Z Przemyśla Droga św. Jakuba prowadzi przez Tuligłowy, Jarosław, Przeworsk, Łańcut, Rzeszów, Ropczyce do Pilzna. Tu kończy się podkarpacka część Via Regia. Dalej biegnie ona przez Tuchów, Brzesko, Kraków, Górę św. Anny, Wrocław, Legnicę do przejścia granicznego w Zgorzelcu. W sumie polski odcinek Via Regia liczy ok. 950 km.

Reklama

Niezależnie od indywidualnego pielgrzymowania Jakubowym szlakiem w dowolnym miejscu i czasie, przez ostatnie trzy lata organizowano na Podkarpackiej Drodze św. Jakuba tzw. Niedzielne pielgrzymowanie, składające się z 8 dziennych etapów. Na bieżący rok również zostało ono zaplanowane. Będzie miało następujący przebieg: etap I z Przemyśla do Tuligłów – 12 kwietnia, etap II z Tuligłów do Jarosławia – 17 maja, etap III z Jarosławia do Przeworska – 14 czerwca, etap IV z Przeworska do Łańcuta – 19 lipca, etap V z Łańcuta do Rzeszowa – 9 sierpnia, etap VI z Rzeszowa do Ropczyc – 23 sierpnia, etap VII z Ropczyc do Pilzna – 20 września, etap VIII z Medyki do Przemyśla – 11 października.

Przed nami pierwszy etap „Niedzielnego pielgrzymowania”: z Przemyśla do Tuligłów. Rozpocznie się Mszą św. w bazylice archikatedralnej o godz. 7.00. Szlak prowadzi na Winną Górę, a następnie drogą grzbietową do fortu Brunner, dalej przez Ujkowice, Wolę Maćkowską, Wolę Rokietnicką do sanktuarium Matki Bożej w Tuligłowach. Na tej trasie można będzie zobaczyć wiele pamiątek naszej historii, w tym również obiekty religijne.

Osoby chcące wziąć udział w pierwszym etapie mogą znaleźć niezbędne informacje oraz zgłosić udział drogą internetową; e-mail: bractwo.przeworsk@gmail.com. Zgłoszenia można podać także telefonicznie: 696 747 913 (Łukasz Mróz, organizator). Więcej informacji na temat Podkarpackiej Drogi św. Jakuba Via Regia można znaleźć na: www.viaregia.podkarpacie.eu.

2015-03-26 11:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Droga Krzyżowa z ks. Piotrem Pawlukiewiczem

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

ks. Piotr Pawlukiewicz

youtube.com

Piątek to w Wielkim Poście czas nabożeństwa Drogi Krzyżowej. W tym tygodniu polecamy rozważania ks. Piotra Pawlukiewicza.

Zmarły rok temu kapłan, uznawany za jednego z najlepszych polskich kaznodziejów, w swoim stylu, umiejętnie łączy przekaz Ewangelii z życiowymi zmaganiami.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo: nie ma kapłanów na próbę

2021-09-25 16:31

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

pielgrzymka kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

Potwierdzamy drogę Chrystusa wejścia w nasze życie i sprawę wolności i wierności łasce, którą otrzymaliśmy nie tylko dla siebie, ale i dla drugich – powiedział abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 25 września przewodniczył w bazylice jasnogórskiej Mszy św. podczas 40. Pielgrzymki Kapłanów Archidiecezji Częstochowskiej. Odbyła się ona pod hasłem: „Słudzy Jedności” i była dziękczynieniem za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.

Pielgrzymka rozpoczęła się nabożeństwem Drogi Krzyżowej na wałach, po której kapłani zgromadzili się na Eucharystii w bazylice.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję