Reklama

Niedziela Sandomierska

Naśladując Chrystusa

Niedziela sandomierska 13/2015, str. 1, 7

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

Alicja Augustynek

Inscenizacja Drogi Krzyżowej w Janowie Lubelskim

Inscenizacja Drogi Krzyżowej w Janowie Lubelskim

Można przeżyć Drogę Krzyżową w kościele, siedząc w ławce i słuchając rozważań. Można na stojąco, siedząco, w samotności lub w tłumie ludzi. Każdy sposób jest inny, nie ma lepszych czy gorszych.

Stacyjnie

Od kilku lat w większych miastach na terenie diecezji odbywają się Stacyjne Drogi Krzyżowe. Inicjatorem przedsięwzięcia jest bp Krzysztof Nitkiewicz, który wzorując się na Wiecznym Mieście zaproponował taką formę modlitwy u nas. Nabożeństwa te gromadzą mieszkańców poszczególnych miast w wyznaczonych wcześniej terminach i świątyniach.

Ekstremalnie

Reklama

Nową formą, która znajduje wielu chętnych do podejmowania trudu rozważania Męki Pańskiej są Ekstremalne Drogi Krzyżowe (EDK). Ideą akcji jest osobiste przeżycie misterium Drogi Krzyżowej w czasie nocnego marszu i spotkanie z Bogiem podczas medytacji. Wielokilometrową trasę można przejść pojedynczo lub w grupie. Pomysłodawcy podkreślają, że nie jest ona formą pielgrzymki. Chodzi o przejście Drogi Krzyżowej w ciszy, skupieniu, z medytacją. Indywidualna walka z własnymi słabościami i zmęczeniem ma prowadzić do umocnienia w wierze i zbliżenia do Boga. Podczas EDK obowiązuje milczenie, z wyjątkiem wspólnego odczytywania rozważań i modlitwy przy stacjach.

Jedna z nich odbyła się 6 marca w Tarnobrzegu. Jak informują organizatorzy rozpoczęła się Mszą św. w kaplicy katolickiego Gimnazjum. – Trasa liczyła ok. 32 km i wiodła przez Tarnobrzeg, Ciszycę, Sandomierz (pl. św. Jana Pawła II), Koćmierzów do Tarnobrzega. Zakończyła się w kaplicy Wieczystej Adoracji w Kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu przy relikwiach św. Jana Pawła II.

Nocną Drogę Krzyżową mieli również mieszkańcy Janowa Lubelskiego. Przejście Kalwarią Janowską rozpoczęło się 20 marca Mszą św. o godz. 20 w janowskim Sanktuarium. Wędrówka z rozważaniami zakończyła się po 7 godzinach marszu. Uczestnicy w tym czasie pokonali dystans ok. 22 km.

Reklama

W piątek przed Niedzielą Palmową planowana jest już po raz trzeci Ekstremalna Droga Krzyżowa z Opatowa na Święty Krzyż. Organizatorzy wyjaśniają: – Wybraliśmy rozważanie Misterium Drogi Krzyżowej podczas nocnej wędrówki prowadzącej z opatowskiego klasztoru Ojców Bernardynów do sanktuarium Świętego Krzyża. Ci, którzy rok temu szli z nami mówią. – To było duże wyzwanie, głębokie przeżycie, doświadczenie własnej słabości i chociaż „ułamka” ciężaru, jaki dźwigał Jezus podczas swojej Drogi. Bo inaczej patrzy się na Jego cierpienie z „ciepłej” ławki w kościele, inaczej zaś, gdy stopy są pełne odcisków, a nogi ze zmęczenia odmawiają posłuszeństwa, mówią ubiegłoroczni uczestnicy.

Jednocześnie w podobną Drogę w kierunku Świętego Krzyża wyrusza, po raz pierwszy, grupa z Ostrowca Świętokrzyskiego, po Mszy św. w kościele św. Michała Archanioła. Jak mówią wyruszający: – Mamy nadzieję, że wszyscy spotkamy się przy Relikwiach Drzewa Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu. Marzeniem naszym jest, aby kiedyś z takich jak nasza inicjatyw wyrosło „wielkie misterium”, w którym wezmą udział pątnicy z innych miejscowości.

Misteria

Są też inne formy Drogi Krzyżowej. W Janowie Lubelskim dla lepszego unaocznienia wydarzeń związanych z Męką Chrystusa młodzież zrzeszona we wspólnotach parafialnych postanowiła przy rozważaniu każdej stacji przedstawić krótką scenkę rodzajową. Jak mówi Patrycja Garbacz, jedna z biorących udział w przedsięwzięciu: – W każdy piątek w parafii św. Jana Chrzciciela o godz. 19. młodzież z różnych grup parafialnych przygotowuje rozważania Drogi Krzyżowej. Pragnąc mocniej przeżyć to wielkopostne nabożeństwo przygotowaliśmy inscenizacje stacji Drogi Krzyżowej. To było bardzo owocne przeżycie zarówno dla wcielających się w postaci, jak i dla uczestniczących w nabożeństwie, podkreśla Patrycja.

Gwieździście

Jeszcze inną formę przyjęło nabożeństwo Drogi Krzyżowej, które zorganizowano w Tarnobrzegu. Jak można było się dowiedzieć: – Gwieździsta Droga Krzyżowa, która przeszła ulicami miasta zgromadziła wiernych przy figurze Najświętszego Serca Pana Jezusa na Serbinowie. Pod figurą wierni z pięciu parafii prosili o przebaczenie i wyzwolenie z grzechu alkoholizmu. Nastąpiło zawierzenie wszystkich mieszkańców miasta na wielkopostny czas odnoszenia zwycięstwa nad grzechem.

To tylko część tego wielkiego bogactwa, jakie wykazują wierni w przeżywaniu Męki Pańskiej. Bo przecież w każdej parafii odbywają się Drogi Krzyżowe. Rozważania przygotowywane są przez kapłanów i rekolekcjonistów. Często o prowadzenie i czytanie rozważań proszeni są dorośli, dzieci czy młodzież.

2015-03-26 11:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kustodia Ziemi Świętej wychodzi naprzeciw pielgrzymom

[ TEMATY ]

Ziemia Święta

Droga Krzyżowa

pandemia

Vatican News

Ziemia Święta wciąż pozostaje niedostępna dla pielgrzymów w związku z ograniczeniami sanitarnymi. Franciszkanie próbują jednak, przynajmniej wirtualnie, udostępnić najważniejsze miejsca samej Jerozolimy, związane tradycyjnie z męką i śmiercią Chrystusa. „Hic – Na drodze krzyżowej”: taki tytuł nosi projekt zainicjowany przez Kustodię Ziemi Świętej na czas pandemii.

W Wielkim Poście szczególnie odwiedzana i duchowo przeżywana była tradycyjna „Via Dolorosa”, którą teraz będzie można „przejść” i rozważyć wirtualnie, podążając krok po kroku „tą samą drogą, którą dwa tysiące lat temu przebył Jezus, niosąc krzyż na swoich ramionach, od miejsca, w którym został ubiczowany, do miejsca ukrzyżowania” – piszą franciszkanie. Pomimo wątpliwości archeologicznych, co do właściwego miejsca położenia owej drogi, tradycyjna Via Dolorosa od wieków cieszy się niezliczoną liczbą pielgrzymów, chcących duchowo towarzyszyć Jezusowi w drodze na Golgotę, która obecnie mieści się w murach Bazyliki Grobu Pańskiego.

CZYTAJ DALEJ

Izabela Tyras: kolejne pokolenie przejmuje sztafetę pielgrzymkową

2021-09-25 08:12

[ TEMATY ]

rodzina

pielgrzymka

małżeństwo

MBoguslaw /pixabay

„Zawsze najbardziej wzrusza mnie to, jak pielgrzymują całe rodziny” – powiedziała dla Family News Service Izabela Tyras, dyrektor Biura Prasowego Jasnej Góry. W dniach od 25 do 26 września br. odbędzie się XXXVII Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę. Z racji roku św. Józefa przeżywana będzie pod hasłem „Pójdźcie do Józefa”. Wśród licznych pielgrzymów jasnogórskich rodziny zajmują szczególne miejsce.

W niedzielę 26 września, w dniu centralnej uroczystości, na Szczycie Jasnogórskim o godz. 11:00 będzie sprawowana Msza św. pod przewodnictwem abpa Grzegorza Rysia, metropolity łódzkiego. W jej ramach zostaną odnowione przyrzeczenia małżeńskie oraz dokona się zawierzenie małżeństw i rodzin Królowej Pokoju. Ponadto ślubowanie złożą nowi doradcy życia rodzinnego.

CZYTAJ DALEJ

Nie boją się dawać świadectwa

2021-09-25 15:05

[ TEMATY ]

Pielgrzymka Mężczyzn do Międzyrzecza

Karolina Krasowska

Mężczyźni podczas Eucharystii

Mężczyźni podczas Eucharystii

Słowa św. Jana Pawła II „Nie bójcie się dawać świadectwa” były hasłem IX Pielgrzymki Mężczyzn do Międzyrzecza. 25 września do Kolebki Chrześcijaństwa i Polskości przybyli mężowie, ojcowie, synowie, dziadkowie oraz kapłani

Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn do Międzyrzecza to była propozycja dla tych, którzy "Nie boją się dawać świadectwa". Spotkanie rozpoczęło się na międzyrzeckim Zamku Piastowskim powitaniem uczestników. Były pieśń „Bogarodzica", okolicznościowe przemówienia, wspólna modlitwa, wspomnienie bohaterów walk o niepodległość, salwy honorowe, pieśń „Rota". Dr hab. Grzegorz Kucharczyk wygłosił  wykład zatytułowany„Zachować dziedzictwo Narodu Ochrzczonego. Nauki z historii” oraz „Nowe czasy, nowe zadania”. Z Zamku mężczyźni przemaszerowali do sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski, gdzie odbyła się Msza św. pod przewodnictwem pasterza diecezji bp. Tadeusza Lityńskiego z homilią bp. Henryka Wejmana ze Szczecina.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję