Reklama

Ze świata

2015-04-07 15:37


Niedziela Ogólnopolska 15/2015, str. 5

Wietnam

Władze chcą zburzyć katolickie kaplice

Władze dystryktu Đăk Tô w prowincji Kontum w Wietnamie grożą zburzeniem 22 katolickich kaplic, gdyż zostały one zbudowane i są użytkowane w celach religijnych bez ich pozwolenia. W okolicy tej brakuje kościołów i chcąc uczestniczyć we Mszy św., katolicy musieli przez 30 lat pokonywać nawet 100 km.

Wierni zwrócili się o pomoc do miejscowego biskupa, by powstrzymał wyburzanie. W odpowiedzi bp Michel Hoăng Đúc Oanh z Kontumu wysłał do nich list, w którym poprosił o podjęcie dialogu z lokalnymi władzami, z powołaniem się na zasadę wolności religijnej. Zapewnił też o swym wstawiennictwie u władz, by „mogły lepiej zrozumieć sytuację”.

Diecezja Kontum, położona na płaskowyżu o tej samej nazwie, liczy ok. 250 tys. katolików na 1,2 mln mieszkańców. Połowa z nich należy do mniejszości etnicznych. W trzech dystryktach: Đăk Tô, Tu Mo Rông i Đăk Glei, w których mieszka 51 tys. katolików (stanowią tam oni ponad 1/3 mieszkańców), władze zgodziły się na budowę jedynie 2 kościołów i odrzuciły prośby o możliwość korzystania z innych budynków w celach religijnych. Dlatego katolicy zaczęli tworzyć „podziemne” miejsca kultu, które władze chcą obecnie zburzyć.

Reklama

(KAI)

Watykan – MKOL

Kontakty Stolicy Apostolskiej z Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim

Istnieją plany, aby w niedalekiej przyszłości Stolica Apostolska stała się stałym obserwatorem przy Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim (MKOl) z siedzibą w szwajcarskiej Lozannie – poinformował Mario Pescante, wiceprzewodniczący i ambasador tej organizacji przy ONZ w rozmowie z Radiem Watykańskim.

– Międzynarodowy Komitet Olimpijski powstał 1894 r. po to, by przywrócić antyczne dyscypliny sportowe Grecji oraz ożywić kierujące nimi wartości – przypomniał Pescante. Obecnie na czele tej pozarządowej organizacji, zrzeszającej 204 narodowych federacji, stoi Niemiec Thomas Bach. – Zawiązały się kontakty między Lozanną a Rzymem. To, aby Watykan w jakiś sposób wstąpił do organizacji, ma wielki sens. Obecnie jesteśmy świadkami intensywnych rozmów między MKOl-em a Stolicą Apostolską. Zawdzięczamy to zaangażowaniu Papieskiej Rady ds. Kultury, z którą np. pod koniec tego roku organizujemy konferencję w Lozannie pt. „wiara i sport” – powiedział wiceprzewodniczący MKOl-u.

Pescante podkreślił, że MKOl dąży przede wszystkim do tego, aby przywrócić obowiązującą w czasach antycznych zasadę, że podczas igrzysk olimpijskich wygasają wszelkie konflikty i wojny.

(RV)

USA

Papież Franciszek na liście „Fortune”

Papież Franciszek znalazł się na czwartym miejscu dorocznej listy 50 najważniejszych przywódców świata, publikowanej przez amerykański magazyn biznesowy „Fortune”. Tworząc tę listę, prestiżowe czasopismo poszukuje „niezwykłego człowieka, który przekształca przedsiębiorczość, rządzenie, dobroczynność i wiele, wiele więcej”.

Na pierwszym miejscu znalazł się dyrektor generalny Apple’a Tim Cook, ze względu na swe mocne przywództwo po śmierci założyciela firmy Steve’a Jobsa. Drugie miejsce zajął prezes Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi, a trzecie – przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping.

W ubiegłym roku papież Franciszek był numerem 1 listy „Fortune”. – Jego wizja, hart ducha i zaangażowanie reformatorskie były tak niezwykłe w 2014 r., że uwzględniliśmy jego osobę także w tym roku – tłumaczą wydawcy pisma.

(KAI)

* * *

Świadomość, że Chrystus pozostaje pośród swego ludu, dodaje otuchy wierzącym i przynagla ich, aby stawali się głosicielami prawdziwej solidarności i czynnie dążyli do zbudowania „cywilizacji miłości”.

Jan Paweł II

Krótko

Ulicami Brukseli w VI Marszu dla Życia przeszło 29 marca br. 1200 osób, pomimo wyjątkowo trudnych warunków pogodowych. W tym roku Marsz zbiegł się w czasie z 25. rocznicą legalizacji przerywania ciąży w Belgii.

Premier Grecji, powiązany ze skrajną lewicą Aleksis Cipras, zapowiedział w wywiadzie dla rosyjskiej agencji TASS zacieśnienie współpracy z Rosją, a sankcje nałożone na nią przez Zachód w związku z agresją na Ukrainę nazwał „ślepą uliczką”.

Śledczy znaleźli na miejscu katastrofy airbusa Germanwings telefon komórkowy z nagraniem ostatnich chwil tragicznego lotu. W posiadanie nagrania weszły niektóre francuskie i niemieckie gazety.

Lufthansa, niemieckie linie lotnicze, poinformowała, że odwołuje planowane na 15 kwietnia br. obchody 60. rocznicy swego powstania. Jest to spowodowane szacunkiem dla ofiar niedawnej katastrofy samolotu jej filii Germanwings, w której zginęło 150 osób.

Rosjanie coraz lepiej oceniają sowieckiego krwawego dyktatora Józefa Stalina. Według ostatnich badań, pozytywnie postrzega go 39 proc. Rosjan.

Na Morzu Ochockim u wybrzeży Kamczatki, na wschodzie Rosji, co najmniej 54 osoby zginęły na skutek zatonięcia kutra rybackiego. Kilkanaście osób uznano za zaginione. Przyczyna wypadku na razie nie jest znana.

W Tajlandii junta rządząca poinformowała o zniesieniu stanu wojennego, który obowiązywał od maja ub.r. Armia jednak zachowuje praktycznie nieograniczoną władzę.

Na zachodzie Jemenu w ataku na zakład mleczarski w Al-Hudajdzie zginęło co najmniej 37 osób, a 80 zostało rannych. Niejasne są okoliczności ataku.

Kraków: ks. Franciszek Ślusarczyk nie jest już kustoszem Sanktuarium Bożego Miłosierdzia

2019-06-19 14:28

md / Kraków (KAI)

Ks. prałat Franciszek Ślusarczyk został zwolniony z funkcji rektora Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach i mianowany proboszczem w parafii NMP Matki Kościoła na Prądniku Białym w Krakowie. Listę zmian personalnych duchowieństwa opublikowano dziś na stronie internetowej Archidiecezji Krakowskiej.

diecezja.pl
ks. Franciszek Ślusarczyk

Dotychczasowego kustosza zastąpi go ks. kanonik dr Zbigniew Bielas, proboszcz parafii Matki Bożej Dobrej Rady w Krakowie-Prokocimiu.

Z łagiewnickim sanktuarium ks. F. Ślusarczyk był związany od 2002 r. Posługę kustosza i rektora pełnił pięć lat. Rektorem świątyni został w 2014 r. po tym, jak dotychczasowy kustosz - bp Jan Zając - przeszedł na emeryturę.

W Roku Miłosierdzia znalazł się w gronie powołanych przez papieża Franciszka misjonarzy miłosierdzia. Jako gospodarz sanktuarium Bożego Miłosierdzia przyjmował podczas Światowych Dni Młodzieży Ojca Świętego, który w łagiewnickiej bazylice wyspowiadał grupę młodzieży i na krótko spotkał się z chorymi. Był również odpowiedzialny za przygotowanie przyjęcia w Łagiewnikach młodych pielgrzymów z całego świata, którzy w trakcie ŚDM odbywali tam Pielgrzymkę Miłosierdzia.

Ksiądz Ślusarczyk jest również autorem Drogi Miłosierdzia - nabożeństwa, które po raz pierwszy zostało odprawione wieczorem 2 kwietnia 2016 r., w wigilię Niedzieli Miłosierdzia.

Franciszek Ślusarczyk urodził się 26 lipca 1958 r. w Dobczycach. Święcenia kapłańskie przyjął 20 maja 1984 roku z rąk kard. Franciszka Macharskiego. Przez pierwsze lata kapłaństwa posługiwał jako wikariusz najpierw w Żywcu-Zabłociu (1984-1988), a następnie w Wieliczce (1988-1989). Rok później zamieszkał w parafii w Gaju. Od 1990 r. pełnił funkcję prefekta w krakowskim Seminarium Duchownym, a w latach 1997-2002 był jego wicerektorem.

Był pracownikiem Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, wieloletnim adiunktem w Katedrze Homiletyki, jest doktorem teologii.

W grudniu ub. roku został mianowany biskupem pomocniczym Archidiecezji Krakowskiej. Kilka dni później "po refleksji i modlitwie zdecydował o nieprzyjmowaniu święceń biskupich i złożył na ręce Ojca Świętego dymisję z tego urzędu", jak poinformował w swoim komunikacie abp Marek Jędraszewski.

Ks. dr kanonik Zbigniew Bielas przyjął święcenia kapłańskie w 1992 r. Od 2012 r. do dnia nominacji na kustosza łagiewnickiego sanktuarium pełnił posługę proboszcza parafii Matki Bożej Dobrej Rady w Krakowie-Prokocimiu Starym. Jest członkiem Rady Duszpasterskiej Archidiecezji Krakowskiej oraz Komisji Nadzorującej Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Wręczono medale zasłużonym dla Archidiecezji Warszawskiej

2019-06-24 22:37

Łukasz Krzysztofka

40 osób świeckich i jedna siostra zakonna zostało nagrodzonych medalami "Za zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej", które w archikatedrze warszawskiej, w jej święto patronalne św. Jana Chrzciciela, wręczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Łukasz Krzysztofka
Odznaczeni medalem "Za zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej" z kard. Kazimierzem Nyczem, metropolitą warszawskim

Uhonorowanie medalami odbyło się przed uroczystą Mszą św. odpustową, którą z metropolitą warszawskim koncelebrowali proboszczowie parafii nagrodzonych osób.

- Najbardziej cenię sobie to, że wszyscy odznaczeni w sposób szczególny potrafią praktykować swoje powołanie na mocy powołania chrzcielnego, które jest u podstaw wszystkich powołań – powiedział w homilii podczas Mszy św. metropolita warszawski. Kard. Nycz przywołał słowa papieża Franciszka, który uczy, że u podstaw wszystkich szczegółowych powołań stoi miłość. - Jeśli nie ma miłości u podstaw, będzie się tylko krążyć wokół spraw własnych – nawiązywał do słów Ojca św. metropolita warszawski.

Pasterz Kościoła warszawskiego podkreślił również, że przyznane dzisiaj odznaczenia, do których kandydatów zgłaszali proboszczowie ich parafii, są dowodem na mocną współpracę duchownych ze świeckimi i ich odpowiedzialność za Kościół lokalny. – Za tę współpracę bardzo wam dziękuję i proszę Boga, żeby nigdy nie zabrakło takich katolików świeckich, przez których Słowo Chrystusa jest obecne wszędzie tam, gdzie są posłani ludzie – powiedział na zakończenie homilii kard. Nycz.

Wśród uhonorowanych medalem „Za zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej” znalazł się m.in. prof. Włodzimierz Kluciński – wieloletni rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, należący od lat do Komitetu Promocyjnego Budowy Świątyni Opatrzności Bożej oraz jego małżonka Jadwiga Klucińska, z zawodu ekonomistka, zaangażowana m.in. w budowę kościoła oraz wolontariat Caritas w parafii Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie.

Jedyna w gronie odznaczonych siostra zakonna – s. Leonia Maria Kalandyk ze Zgromadzenia Córek Matki Bożej Bolesnej od 20 lat pracuje w parafii Najświętszego Zbawiciela w Warszawie. Była katechetką w szkole podstawowej i gimnazjum. Założyła wspólnotę Kręgu Biblijnego RUAH, ponadto pracuje jako kancelistka, przygotowuje młodzież i dorosłych do przyjęcia sakramentów.

Z sylwetkami wszystkich nagrodzonych osób można zapoznać się na stronie archidiecezji warszawskiej:

http://archidiecezja.warszawa.pl/aktualnosci/zaangazowani-swieccy-z-medalami-za-zaslugi-dla-archidiecezji-warszawskiej/

Medale „Za zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej” przyznawane są dwa razy w roku: w uroczystość Objawienia Pańskiego – 6 stycznia i uroczystość patronalną stołecznej archikatedry św. Jana Chrzciciela – 24 czerwca. Otrzymują je przede wszystkim świeccy zaangażowani w prace na rzecz diecezji lub parafii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem