Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 15/2015, str. 8

Uroczystości 20-lecia

Tu Radio Jasna Góra

Radio Jasna Góra oficjalnie rozpoczęło działalność 25 marca 1995 r., w uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Z okazji jubileuszu 20-lecia rozgłośni 28 marca br. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej odprawiona została uroczysta Msza św., którą celebrował metropolita częstochowski abp Wacław Depo, przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski.

– 20 lat temu, w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, po raz pierwszy usłyszeliśmy głos: „Tu Radio Jasna Góra. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus! Słuchacie Państwo katolickiej rozgłośni sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiej w Częstochowie”. Takie słowa po raz pierwszy popłynęły z tego miejsca, aby przybliżyć tajemnice piękna świętości, które tutaj przeżywają i kontemplują pielgrzymi, tym wszystkim, którzy pielgrzymują tutaj myślą i sercem – powiedział na początku Mszy św. o. Kamil Szustak, dyrektor Radia Jasna Góra.

W uroczystościach udział wzięli: o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów, o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry; przedstawiciele Tygodnika Katolickiego „Niedziela” z redaktor naczelną Lidią Dudkiewicz oraz ks. inf. Ireneuszem Skubisiem, honorowym redaktorem naczelnym; ks. Tomasz Olszewski, dyrektor Radia Nadzieja; ks. Piotr Krzyszkowski, dyrektor Radia Victoria; o. Damian Karczmar OFMConv, dyrektor Radia Niepokalanów; oraz przedstawiciele Radia Fiat.

– Trzeba nam dzisiaj dziękować Bogu za to kolejne obdarowanie, jakim jest katolickie Radio Jasna Góra, bo przecież, jak podkreśla św. Paweł w Liście do Rzymian, wiara rodzi się z tego, co się słyszy, a tym, co się słyszy, jest słowo Chrystusa. I temu podstawowemu zadaniu głoszenia Ewangelii przez szczególne wstawiennictwo Maryi służy Radio Jasna Góra, które spełnia misję Zbawiciela – podkreślił w homilii abp Wacław Depo. – Dzisiaj dziękujemy Bogu za te 20 lat zmagań o prawdę. I bądźmy nadal przez wstawiennictwo Maryi współpracownikami Boga w służbie prawdzie i źródłem nowej nadziei dla świata i dla naszego narodu – dodał Ksiądz Arcybiskup.

Reklama

Po Eucharystii odbył się okolicznościowy koncert pieśni pasyjnych Bartka Jaskota. Tuż przed koncertem wyświetlono krótki film o Radiu Jasna Góra. Obchody jubileuszu zakończyły się Apelem Jasnogórskim.

Cudowny Obraz w dobrym stanie

Jak co roku, przed Świętami Wielkanocnymi odbyła się konserwacja Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. W czasie oględzin Ikony badane są także warunki klimatyczne, w jakich znajduje się Obraz, odkąd został umieszczony w nowej kasecie. Od wielu lat opiekę nad Obrazem sprawuje prof. Wojciech Kurpik, wybitny konserwator, wieloletni pracownik ASP w Warszawie.

– Mogę z całą odpowiedzialnością powiedzieć, że Obraz jest w dobrej kondycji – nie dzieje się nic, co by budziło niepokój. Były cztery niewielkie odspojenia, ale to normalna sytuacja, choć oczywiście jako konserwatorzy wolelibyśmy, żeby ich nie było. Na szczęście nie jest to połączone z ubytkami, bo tego się najbardziej obawiamy. Chronić trzeba zwłaszcza warstwę malarską, która leży na bardzo słabym podłożu – wyjaśnia prof. Kurpik.

Profesor podkreśla, że w procesie konserwatorskim uczestniczą również wykonawcy zabezpieczenia klimatycznego Obrazu. – Mogę spokojnie powiedzieć, że realizacja tej inwestycji, tego zabezpieczenia nie tylko klimatycznego, ale i przed jakimś barbarzyństwem, w formie pancernej szyby, okazała się potrzebna i spełnia swoją funkcję – dodaje.

Podczas prac konserwatorskich dokonywana jest także zmiana sukien zdobiących Ikonę Jasnogórską. Na Obraz nałożona została XVII-wieczna suknia brylantowa, zwana też diamentową. Na Cudownym Obrazie są korony papieskie „Totus Tuus”, które Ojciec Święty Jan Paweł II pobłogosławił i przekazał dla jasnogórskiego wizerunku dzień przed śmiercią, 1 kwietnia 2005 r.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2015-04-07 15:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Redakcja "Niedzieli" serdecznie zaprasza wszystkich Czcicieli Matki Bożej na nowennę przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. "Dozwól nam chwalić Cię, Panno Przenajświętsza, i daj nam moc przeciwko nieprzyjaciołom Twoim". Spraw, byśmy pełni miłości i ufności biegli "do stóp Twoich kornie błagając" w różnych potrzebach.

CZYTAJ DALEJ

Wzrasta liczba ofiar współczesnego niewolnictwa

2022-12-02 20:27

[ TEMATY ]

Watykan

niewolnictwo

PublicDomainPictures/pixabay.com

Dziś obchodzony jest Międzynarodowy Dzień na rzecz Zniesienia Niewolnictwa. Papież napisał na Twitterze, że wszyscy jesteśmy wezwani, do budowania odnowionego społeczeństwa zorientowanego na wolność, sprawiedliwość i pokój, aby przezwyciężyć wszelkiego rodzaju nierówności i dyskryminację, aby żaden człowiek nie zniewalał drugiego człowieka.

W ostatnich pięciu latach znacznie wzrosła liczba wymuszonych małżeństw oraz ilość niewolniczej pracy – podkreśla Międzynarodowa Organizacja Pracy. Agenda ONZ zaznacza, że zjawisko to dotyka całego globu.

CZYTAJ DALEJ

Dwa nieoczywiste znaczenia biblijnego „nawracajcie się”

2022-12-03 16:31

[ TEMATY ]

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

rozważanie

S. Amata CSFN

Rozważanie do Ewangelii: Mt 3:1-12

1.  Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję