Reklama

Rozpraszają mgłę niepamięci

Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej 27 marca br. gościło finalistów wojewódzkiego konkursu „Prawda i kłamstwo o Katyniu”. Szóstka z nich w nagrodę za swoje prace otrzymała zaproszenie na kilkudniową wycieczkę do Brukseli

Nieprzypadkowo jesteśmy dziś w Bielsku-Białej. W historii naszego konkursu to ta ziemia zaznaczyła się w sposób szczególny, mając co roku wyjątkowych laureatów. Prace zgłaszane właśnie tutaj, na Podbeskidziu, wyróżniają się wielkimi walorami nie tylko literackimi, ale i historycznymi – mówiła europoseł Jadwiga Wiśniewska, pomysłodawczyni konkursu. Słów parlamentarzystki wysłuchało kilkudziesięciu młodych ludzi z niemal całego województwa śląskiego wraz ze swymi nauczycielami. Na sali była młodzież m.in. z Chorzowa, Myszkowa, Gliwic i Częstochowy.

– „Świadomość własnej przeszłości pomaga nam włączyć się w długi szereg pokoleń, by przekazać następnym wspólne dobro: Ojczyznę” – cytowała słowa Jana Pawła II przedstawicielka Stowarzyszenia „Rodzina Katyńska” Zofia Lamers, której ojciec, por. Ignacy Dec, zginął w Katyniu. – Najstraszniejsze było to, że po 1945 r. nie mogłam głośno mówić o śmierci taty. Ta kurtyna milczenia zapadła na niemal 50 powojennych lat. Mimo to jestem dumna z tego, że dzięki tacie i innym oficerom, którzy tam zginęli, mogę spokojnie patrzeć w lustro. Oni uratowali nam wiarę w honor, poświęcenie i wierność – tłumaczyła nestorka bielskiej „Rodziny Katyńskiej”.

– Instytut Pamięci Narodowej od wielu lat prowadzi program Notacje, w którym zbieramy relacje filmowe świadków historii. Dla nas tymi świadkami są dzieci i wnuki ofiar zbrodni katyńskiej, które nagrywamy. Ich świadectwa, niestety, są bardzo podobne: „Byłem małym dzieckiem, tata poszedł na wojnę, zostaliśmy sami, była bieda, ale i nadzieja, że ojciec zapuka do drzwi. A potem, gdy podorastaliśmy, okazało się, że nie wolno nam powiedzieć, co się z tatą stało” – wyjaśniała Ewelina Małachowska z IPN.

Po przemówieniach i części artystycznej, którą przygotowała młodzież z Czechowic-Dziedzic, europoseł Jadwiga Wiśniewska uhonorowała autorów najlepszych prac. W kategorii szkół gimnazjalnych pierwsza nagroda trafiła do rąk Joanny Górnej, uczennicy Gimnazjum im. Świętej Królowej Jadwigi w Gilowicach, a w kategorii ponadgimnazjalnej zwyciężył Wojciech Wydmański z II LO im. Emilii Plater w Sosnowcu. Oboje, wraz ze zdobywczyniami II i III miejsca w obu kategoriach, zostali zaproszeni przez Jadwigę Wiśniewską na wycieczkę do Brukseli.

Reklama

– Władysław Sebyła to człowiek, którego chciałam upamiętnić, startując w tym konkursie. Urodził się on w Kłobucku, w sąsiedniej miejscowości. Był wszechstronnie wykształcony, grał na skrzypcach, malował, pisał wiersze. Zginął bardzo młodo. Jego talent nie zdążył się do końca rozwinąć, a był bardzo dobrze zapowiadającym się poetą – zaznacza Monika Kuźnik z Łobodna, zdobywczyni III miejsca w kategorii szkół gimnazjalnych.

Pierwsza edycja konkursu „Prawda i kłamstwo o Katyniu” odbyła się w 2010 r. Od tego czasu do konkursowej weryfikacji zgłoszono aż 1571 prac. Najlepsze z nich są udostępnione na stronie internetowej europoseł Jadwigi Wiśniewskiej.

2015-04-07 15:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dwie dekady posługi nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.

2022-11-26 13:01

[ TEMATY ]

Częstochowa

bp Antoni Długosz

WMSD

nadzwyczajni szafarze

Maciej Orman/Niedziela

– Jesteście przedłużeniem posługi biskupów i kapłanów – powiedział do nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. bp Antoni Długosz. Biskup senior archidiecezji częstochowskiej przewodniczył 26 listopada Mszy św. w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie z okazji 20. rocznicy posługi nadzwyczajnych szafarzy w archidiecezji częstochowskiej.

Eucharystię koncelebrowali ks. dr Łukasz Dyktyński, moderator nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. w archidiecezji częstochowskiej, i ks. dr Krzysztof Bełkot, kierownik Referatu Prawnego Dyscypliny Sakramentów i Sakramentaliów Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, odpowiedzialny za organizację i koordynowanie kursów przygotowujących dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. w archidiecezji.

CZYTAJ DALEJ

Edykt w sprawie beatyfikacji Siostry M. Iwony Król

2022-11-26 14:00

[ TEMATY ]

bp Tadeusz Lityński

s. Iwona Król

edykt

Kamil Krasowski

bp Tadeusz Lityński

bp Tadeusz Lityński

Biskup Diecezjalny Tadeusz Lityński wydał edykt, zachęcający wiernych do przekazania jakichkolwiek dokumentów, pism, zdjęć, pamiątek lub wiadomości dotyczących Siostry M. Iwony Król. Publikujemy pełny tekst dokumentu.

Edykt Bpa Tadeusza Lityńskiego w sprawie beatyfikacji Siostry M. Iwony Król

CZYTAJ DALEJ

Kard. Krajewski: bądźmy wszyscy bliżej tych, którzy śpią na ulicy

2022-11-26 16:05

[ TEMATY ]

kard. Krajewski

Urszula Buglewicz/Niedziela Lubelska

"Wczoraj pod kolumnadą Berniniego na placu św. Piotra zmarł bezdomny, także z powodu zimna. Papież pamięta o nim w modlitwie i pamięta o wszystkich, którzy są zmuszeni do życia bez domu" – zapewnia kard. Konrad Krajewski, papieski jałmużnik. W rozmowie z portalem Vatican News kardynał mówi o działalności charytatywnej w Watykanie i mieście Rzymie na rzecz ubogich. „Moją rolą jest opróżnienie konta charytatywnego Ojca Świętego” – zaznacza.

Bezdomny, który zmarł, częściowo z powodu zimna, pod kolumnadą na placu św. Piotra, był jednym z wielu ubogich wspomaganych przez Dykasterię ds. Posługi Miłosierdzia. Zaoferowano mu miejsce, gdzie mógłby spać w cieple, ale odrzucił tę propozycję i wybrał pozostanie na ulicy. Papież modli się za niego i za tych, którzy nie mają domu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję