Reklama

Niedziela Przemyska

25-lecie Caritas w Domu Matki i Dziecka

Niedziela przemyska 15/2015, str. 1, 7

[ TEMATY ]

Caritas

S. Hiacynta Popiel

Tegoroczny Dzień Świętości Życia obchodzony w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, będący patronalnym świętem Caritas Domu Matki i Dziecka w Przemyślu, był także okazją do dziękczynienia Bogu za działalność tej placówki w ramach jubileuszowych obchodów 25-lecia odnowionych struktur Caritas w naszej Ojczyźnie. Dom ten swoją historią sięga 1984 r., kiedy to powstała placówka w Soninie. Z czasem placówka została przeniesiona do Przemyśla, na ul. Prądzyńskiego 8, i przyjęła nazwę Dom Matki i Dziecka.

Dzięki gościnności ks. prał. Aleksandra Burdzego, proboszcza parafii pw. Świętych Benedykta, Cyryla i Metodego, na terenie której obecnie funkcjonuje placówka, uroczystości jubileuszowe odbyły się w nowo konsekrowanym kościele parafialnym. Najpierw w jego dolnej części, w przekazie multimedialnym, została ukazana historia tego dzieła, a następnie bp Stanisław Jamrozek przewodniczył dziękczynnej Mszy św. z udziałem kapłanów współpracujących z placówką i zaproszonych gości. W homilii Ksiądz Biskup podkreślił wartość ludzkiego życia i rodziny, która jest najważniejszym środowiskiem dla każdego człowieka, ukazał Maryję przyjmującą z zaufaniem poczęte w niej Życie i zachęcił do modlitwy za rodziny i poczęte dzieci, szczególnie te zagrożone aborcją. W procesji z darami niesione były deklaracje duchowej adopcji podjęte przez wiele osób obecnych na uroczystości.

Po Eucharystii słowa podziękowania wobec osób i instytucji wspierających działalność Domu skierowali obecny dyrektor placówki ks. prał. Roman Wawro i kierowniczka s. Hiacynta Popiel. Wśród obecnych na uroczystości byli: dyrektor Caritas Archidiecezji Przemyskiej ks. Artur Janiec i jego zastępca ks. Janusz Zajdel, ks. Henryk Borcz, ks. Aleksander Burdzy, ks. Marek Machała, ks. Witold Burda, prezydent Przemyśla Robert Choma, przedstawiciele Rady Miasta, Wydziału Polityki Społecznej oraz instytucji, z którymi placówka współpracuje, na co dzień, m.in. z MOPS-u i SANEPID-u. W spotkaniu uczestniczyły siostry Pasterki, przełożona generalna m. Gracjana Zborała wraz z Wikarią Generalną oraz siostrami, które pracowały w tym dziele, s. Honoratą Hyjek i s. Lucyną Gawłowicz. Obecne były także siostry z Zarządu Generalnego sióstr Michalitek na czele z siostrą asystentką Julią Szteligą oraz prawie wszystkie Michalitki pracujące w tym Domu na przestrzeni ostatnich 14 lat. O oprawę muzyczną zadbał (powstały na potrzebę uroczystości) michalicki zespół muzyczny, składający się z sióstr Michalitek z pobliskich placówek i kierownika zespołu, ks. Sylwestra Szwajcy, michality, dyrektora placówki „Moja Rodzina” w Prałkowcach. Radością tego spotkania była obecność wielu matek i ich gaworzących i kwilących pociech, które na przestrzeni istnienia przemyskiej placówki znalazły w niej chwilową przystań.

2015-04-09 11:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na co idą pieniądze z 1 proc. dla Caritas Polska?

[ TEMATY ]

Caritas

Caritas

Niemal 2,4 tys. łóżek pielęgnacyjno-rehabilitacyjnych i 463 koncentratory tlenu zakupiono ze środków pozyskanych przez Caritas z 1 proc. w ciągu ostatnich dwóch lat. Dzięki największej kościelnej organizacji charytatywnej w Polsce działa już 114 wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego a powstają kolejne. Łączna wartość zakupionego przez Caritas Polska sprzętu to 5 mln 799 tys. 633 zł, co stanowi 100 proc. środków pozyskanych z tzw. 1 procenta. Caritas Polska od trzech lat realizuje kampanię „Ile kosztuje życie?” przekonując Polaków, że 1 proc. podatku wystarcza, aby je uratować, a przynajmniej polepszyć, gdy gaśnie. - W latach 2011 i 2012, ze środków pozyskanych dzięki 1 proc. podatku, dla osób terminalnie chorych zakupiono 2399 kompletów łóżek pielęgnacyjno-rehabilitacyjnych, 463 koncentratory tlenu 336 ssaków medycznych – wylicza Olga Kołtuniak. Rzeczniczka prasowa Caritas Polska informuje, że sprzęt ten można wypożyczać w 114 wypożyczalniach Caritas w całej Polsce. Placówki te dysponują także podnośnikami, rowerami rehabilitacyjnymi, wózkami, balkonikami i chodzikami.

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Ingres bp. Szymona Stułkowskiego do bazyliki katedralnej płockiej

2022-11-26 12:32

[ TEMATY ]

ingres

Płock

bp Szymon Stułkowski

PAP/Rafał Guz

W Płocku rozpoczęła się uroczysta Msza św. połączona z ingresem bp. Szymona Stułkowskiego do bazyliki katedralnej. Dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej, mianowany 22 października przez Ojca Świętego Franciszka biskupem płockim, kanonicznie objął obowiązki biskupa diecezjalnego 31 października.

Dzisiejsza uroczystość jest dniem liturgicznej inauguracji posługi nowego biskupa płockiego. Mszę św. transmituje TVP 3 Warszawa, Telewizja Trwam, Katolickie Radio Diecezji Płockiej na kanale YouTube (KRDP TV), na facebooku KRDP i na antenie radiowej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję