Reklama

Niedziela Sandomierska

Niech służy dziełu miłosierdzia

Niedziela sandomierska 15/2015, str. 1, 6-7

[ TEMATY ]

Caritas

Ks. Adam Stachowicz

Ośrodek Rehabilitacyjno-Adaptacyjny w Bojanowie

Ośrodek Rehabilitacyjno-Adaptacyjny w Bojanowie

W tym roku więcej miejsca na naszych łamach poświęcamy Caritas, gdyż od 12 września 2014 r., aż do 12 czerwca tego roku trwa w całej Polsce Rok Caritas. Przyglądamy się działalności tej kościelnej organizacji charytatywnej. To praca ludzi, dzieła dobroczynne, ale również placówki.

Wśród placówek prowadzonych przez Caritas Diecezji Sandomierskiej znajdujemy Ośrodek Rehabilitacyjno-Adaptacyjny w Bojanowie (województwo podkarpackie, powiat stalowowolski). Położony jest na skraju dużego kompleksu leśnego, nad rzeką Łęg, przy trasie Stalowa Wola – Nowa Dęba. Ogrodzony i liczący prawie 10 hektarów kompleks znajduje się w niedalekiej odległości od szosy, ale na tyle bezpiecznej, aby poczuć ciszę i spokój. Niewątpliwie miejsce to cieszy niezwykłymi walorami wypoczynkowymi i zdrowotnymi.

Zajrzyjmy do środka

Wjeżdżając na teren obiektu daje się zauważyć ogromny budynek główny i małe domki rozsiane po terenie, wtopione w tło leśnych drzew. Na tym etapie realizacji projektu jest ich 10. Zaglądając do środka zauważymy, iż każdy z nich posiada 4 pokoje, łazienkę i salon. Każdy z nich przewidziany jest dla czterech osób. Domki są przystosowane do całorocznego pobytu.

W budynku głównym znajduje się kuchnia i jadalnia na ok. 180 osób. Do dyspozycji oddana jest sala konferencyjno-kawiarniana wyposażona w rzutnik multimedialny. Między budynkami są specjalnie usypane alejki spacerowe. Planowane jest także boisko sportowe.

Remont kompleksu został dofinansowany z środków unijnych. Pracownik Caritas Diecezji Sandomierskiej Monika Bownik informuje: – Projekt pod nazwą „Remont, rozbudowa i adaptacja Ośrodka Rehabilitacyjno-Adaptacyjnego w Bojanowie prowadzonego przez Caritas Diecezji Sandomierskiej” został zrealizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007 – 2013 w ramach działania nr 5.2 Infrastruktura ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Realizacja projektu została rozpoczęta 25 lipca 2012 r. Kwota dofinansowania to ponad trzy miliony zł. Jak podkreśla ks. Bogusław Pitucha, dyrektor Sandomierskiej Caritas: – Zakończył się pierwszy etap remontu, określony wysokością dofinansowania. W miarę pozyskiwania środków będą podejmowane dalsze prace. Jest jeszcze do dobudowania cała infrastruktura. Na swoją kolej czekają kolejne 24 domki, podkreśla Ksiądz Dyrektor.

Reklama

Komu to wszystko

W ośrodku planowana jest działalność wypoczynkowa. Jak dotychczas odbywać się będą tutaj turnusy kolonijne. Ks. Pitucha wyjaśnia: – Ośrodek w Bojanowie będzie jedynym tego typu na Podkarpaciu. Jest odpowiedzią na społeczne zapotrzebowanie w zakresie pomocy społecznej, wsparcia osób niepełnosprawnych, którzy utracili sprawność fizyczną wskutek wypadku bądź urazu oraz dla osób bezrobotnych i bezdomnych zagrożonych marginalizacją. W odniesieniu do osób niepełnosprawnych, działalność ośrodka skupiać się będzie na doraźnej pomocy tym osobom oraz ich rodzinom, prowadzeniu rehabilitacji, adaptacji do nowej rzeczywistości przez spotkania z psychologami, naukę obsługi wózka inwalidzkiego, pokonywania barier architektonicznych, aranżacji przestrzeni życiowej i adaptacji jej na potrzeby osób niepełnosprawnych. Wsparcie dla osób bezdomnych będzie polegało na organizacji warsztatów, szkoleń i pomocy w powrocie do „normalnego” życia. Do grupy osób objętych wsparciem będą również dołączeni bezrobotni z terenów wiejskich (głównie wiejska Gmina Bojanów), którzy skorzystają z warsztatów i szkoleń. Działalność Ośrodka będzie skupiona na pomocy grupom docelowym – zagrożonym wykluczeniem społecznym, mającej na celu zwiększenie ich szansy powrotu na rynek pracy. Gminy powiatu stalowowolskiego mają w większości charakter wiejski. Ponadto, problemem bezrobocia i bezdomności są dotknięte przede wszystkim osoby z terenów wiejskich. Tak więc projekt korzystnie wpłynie na zmniejszenie dysproporcji w dostępie do pomocy społecznej pomiędzy obszarami wiejskimi a miejskimi – podkreśla ks. Pitucha.

Reklama

Do współpracy zapraszani są przedstawiciele firm produkujący sprzęt rehabilitacyjny. Nie może się też obyć bez współpracy z władzami samorządowymi. Dyrektor Caritas podkreśla: – Próbujemy podejmować współpracę z władzami lokalnymi. Planowalibyśmy, aby na miejscu organizować zajęcia kulturalne.

Z racji patronalnego święta Caritas bp Krzysztof Nitkiewicz dokonał poświęcenia Ośrodka Rehabilitacyjno-Adaptacyjnego w Bojanowie. Polecając pracowników i dzieła prowadzone przez Caritas przewodniczył Mszy św. w kaplicy Matki Bożej Niepokalanej.

2015-04-09 11:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jubileusze w legnickiej Caritas

Niedziela legnicka 44/2015, str. 4

[ TEMATY ]

Caritas

Ks. Waldemar Wesolowski

Dom Księzy Emerytów w Legnicy

Dom Księzy Emerytów w Legnicy

16 października, w dzień liturgicznego wspomnienia św. Jadwigi Śląskiej, legnicka Caritas świętowała podwójny jubileusz. Stacja Opieki Caritas Diecezji Legnickiej oraz Dom Księży Emerytów obchodziły 15-lecie działalności. Szerzej o działalności Stacji Opieki pisaliśmy w nr. 32 z datą 9 sierpnia 2015 r., dlatego tym razem przybliżymy działalność Domu Księży Emerytów, któremu patronuje św. Jadwiga

Dom Księży Emerytów powołał do istnienia w 2000 r. ówczesny biskup legnicki Tadeusz Rybak. Powodem podjęcia takiej decyzji była potrzeba utworzenia miejsca, gdzie księża przechodzący na emeryturę, mogliby zamieszkać i mieć odpowiednią opiekę. Takie rozwiązanie jest konieczne, zwłaszcza w przypadku księży zmagających się z chorobami czy niepełnosprawnością.

CZYTAJ DALEJ

Obłóczyny w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu

2022-12-08 07:55

kl. Gabriel Patrylak

Obłóczeni klerycy z przełożonymi

Obłóczeni klerycy z przełożonymi

W Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu 6 alumnów przyjęło szatę duchowną. Uroczystym nieszporom przewodniczył bp Krzysztof Chudzio.

Przełom listopada i grudnia, to wyjątkowy czas dla seminaryjnej wspólnoty. Ma miejsce wówczas jedno z najbardziej uroczystych wydarzeń, a mianowicie dziewięciodniowa nowenna przed Uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Piękne śpiewy seminaryjnego chóru i scholii oraz okolicznościowe kazania nowennowe gromadzą całą wspólnotę seminaryjną, a także licznych księży wykładowców na wspólną modlitwę brewiarzową. W tym roku rozważania maryjne głosił ks. dr hab. Dariusz Dziadosz, były rektor WSD oraz wykładowca Egzegezy Starego Testamentu. Cała nowenna była transmitowana codziennie przez archidiecezjalne radio FARA. Na jej zakończenie można było usłyszeć wywiady, w których klerycy III roku dzielili się świadectwem swojego powołania.

CZYTAJ DALEJ

Ministerstwo Sprawiedliwości sfinansowało budowę kliniki „Budzik” dla dorosłych

2022-12-08 17:37

[ TEMATY ]

klinika

Ministerstwo Sprawiedliwości

Materiał prasowy Ministerstwa Sprawiedliwości

Przecięcie wstęgi podczas uroczystego zakończenia budowy Kliniki „Budzik” dla dorosłych w Warszawie

Przecięcie wstęgi podczas uroczystego zakończenia budowy Kliniki „Budzik” dla dorosłych w Warszawie

– Fundusz Sprawiedliwości, który przekazuje na to piękne dzieło środki w postaci 44 mln zł, przekazuje je w najlepsze ręce. Będą służyły ofiarom przestępstw – powiedział Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podczas uroczystości zakończenia budowy kliniki „Budzik” dla dorosłych.

Nowa klinika została wzniesiona tuż obok Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie. Jej budowa była możliwa dzięki środkom z Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Ministerstwo Sprawiedliwości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję