Reklama

Niech służy dziełu miłosierdzia

2015-04-09 11:30

Ks. Adam Stachowicz
Edycja sandomierska 15/2015, str. 1, 6-7

Ks. Adam Stachowicz
Ośrodek Rehabilitacyjno-Adaptacyjny w Bojanowie

W tym roku więcej miejsca na naszych łamach poświęcamy Caritas, gdyż od 12 września 2014 r., aż do 12 czerwca tego roku trwa w całej Polsce Rok Caritas. Przyglądamy się działalności tej kościelnej organizacji charytatywnej. To praca ludzi, dzieła dobroczynne, ale również placówki.

Wśród placówek prowadzonych przez Caritas Diecezji Sandomierskiej znajdujemy Ośrodek Rehabilitacyjno-Adaptacyjny w Bojanowie (województwo podkarpackie, powiat stalowowolski). Położony jest na skraju dużego kompleksu leśnego, nad rzeką Łęg, przy trasie Stalowa Wola – Nowa Dęba. Ogrodzony i liczący prawie 10 hektarów kompleks znajduje się w niedalekiej odległości od szosy, ale na tyle bezpiecznej, aby poczuć ciszę i spokój. Niewątpliwie miejsce to cieszy niezwykłymi walorami wypoczynkowymi i zdrowotnymi.

Zajrzyjmy do środka

Wjeżdżając na teren obiektu daje się zauważyć ogromny budynek główny i małe domki rozsiane po terenie, wtopione w tło leśnych drzew. Na tym etapie realizacji projektu jest ich 10. Zaglądając do środka zauważymy, iż każdy z nich posiada 4 pokoje, łazienkę i salon. Każdy z nich przewidziany jest dla czterech osób. Domki są przystosowane do całorocznego pobytu.

Reklama

W budynku głównym znajduje się kuchnia i jadalnia na ok. 180 osób. Do dyspozycji oddana jest sala konferencyjno-kawiarniana wyposażona w rzutnik multimedialny. Między budynkami są specjalnie usypane alejki spacerowe. Planowane jest także boisko sportowe.

Remont kompleksu został dofinansowany z środków unijnych. Pracownik Caritas Diecezji Sandomierskiej Monika Bownik informuje: – Projekt pod nazwą „Remont, rozbudowa i adaptacja Ośrodka Rehabilitacyjno-Adaptacyjnego w Bojanowie prowadzonego przez Caritas Diecezji Sandomierskiej” został zrealizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007 – 2013 w ramach działania nr 5.2 Infrastruktura ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Realizacja projektu została rozpoczęta 25 lipca 2012 r. Kwota dofinansowania to ponad trzy miliony zł. Jak podkreśla ks. Bogusław Pitucha, dyrektor Sandomierskiej Caritas: – Zakończył się pierwszy etap remontu, określony wysokością dofinansowania. W miarę pozyskiwania środków będą podejmowane dalsze prace. Jest jeszcze do dobudowania cała infrastruktura. Na swoją kolej czekają kolejne 24 domki, podkreśla Ksiądz Dyrektor.

Komu to wszystko

W ośrodku planowana jest działalność wypoczynkowa. Jak dotychczas odbywać się będą tutaj turnusy kolonijne. Ks. Pitucha wyjaśnia: – Ośrodek w Bojanowie będzie jedynym tego typu na Podkarpaciu. Jest odpowiedzią na społeczne zapotrzebowanie w zakresie pomocy społecznej, wsparcia osób niepełnosprawnych, którzy utracili sprawność fizyczną wskutek wypadku bądź urazu oraz dla osób bezrobotnych i bezdomnych zagrożonych marginalizacją. W odniesieniu do osób niepełnosprawnych, działalność ośrodka skupiać się będzie na doraźnej pomocy tym osobom oraz ich rodzinom, prowadzeniu rehabilitacji, adaptacji do nowej rzeczywistości przez spotkania z psychologami, naukę obsługi wózka inwalidzkiego, pokonywania barier architektonicznych, aranżacji przestrzeni życiowej i adaptacji jej na potrzeby osób niepełnosprawnych. Wsparcie dla osób bezdomnych będzie polegało na organizacji warsztatów, szkoleń i pomocy w powrocie do „normalnego” życia. Do grupy osób objętych wsparciem będą również dołączeni bezrobotni z terenów wiejskich (głównie wiejska Gmina Bojanów), którzy skorzystają z warsztatów i szkoleń. Działalność Ośrodka będzie skupiona na pomocy grupom docelowym – zagrożonym wykluczeniem społecznym, mającej na celu zwiększenie ich szansy powrotu na rynek pracy. Gminy powiatu stalowowolskiego mają w większości charakter wiejski. Ponadto, problemem bezrobocia i bezdomności są dotknięte przede wszystkim osoby z terenów wiejskich. Tak więc projekt korzystnie wpłynie na zmniejszenie dysproporcji w dostępie do pomocy społecznej pomiędzy obszarami wiejskimi a miejskimi – podkreśla ks. Pitucha.

Do współpracy zapraszani są przedstawiciele firm produkujący sprzęt rehabilitacyjny. Nie może się też obyć bez współpracy z władzami samorządowymi. Dyrektor Caritas podkreśla: – Próbujemy podejmować współpracę z władzami lokalnymi. Planowalibyśmy, aby na miejscu organizować zajęcia kulturalne.

Z racji patronalnego święta Caritas bp Krzysztof Nitkiewicz dokonał poświęcenia Ośrodka Rehabilitacyjno-Adaptacyjnego w Bojanowie. Polecając pracowników i dzieła prowadzone przez Caritas przewodniczył Mszy św. w kaplicy Matki Bożej Niepokalanej.

Tagi:
Caritas

Zielona Góra: Inauguracja projektu "Laudato si"

2019-06-12 11:50

Katarzyna Krawcewicz

W siedzibie Caritas diecezjalnej w Zielonej Górze 12 czerwca miała miejsce inauguracja projektu „Laudato si”. – To ogólnopolski projekt, który nawiązuje do encykliki papieża Franciszka z 2015 roku – wyjaśnia Anna Kobylińska.Caritas Polska uruchomiła projekt jako odpowiedź na wezwanie papieskie. W jego ramach osoby związane z Caritas mają stać się dobrym zaczynem w swoich społecznościach lokalnych, pomóc w rozpropagowaniu szeroko pojętych działań proekologicznych i zachęcać do włączenia się w to dzieło jak największą liczbę osób. Cały artykuł w papierowym wydaniu.

Maciej Krawcewicz
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Słowo Biskupa Świdnickiego w związku z tragiczną śmiercią śp. Kristiny

2019-06-16 15:44

Bp Ignacy Dec

Drodzy diecezjanie,
wszyscy jesteśmy poruszeni i wstrząśnięci tragiczną śmiercią śp. Kristiny należącej do parafii Matki Bożej Królowej Polski w Mrowinach. Jako wspólnota diecezjalna przekazujemy wyrazy współczucia pogrążonej w bólu najbliższej rodzinie. Zapewniam o swojej modlitwie w intencji śp. Kristiny i Jej bliskich.

Ks. Sławomir Marek

Bardzo proszę, by we wszystkich kościołach diecezji w najbliższą niedzielę w ramach modlitwy wiernych włączyć intencję za śp. Kristinę i Jej rodzinę.

Niech Bóg, Źródło życia i nadziei udzieli pogrążonym w żałobie siły i pociechy w tym trudnym czasie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Komunikat kurii gliwickiej w związku z zatrzymaniem proboszcza z Pawonkowa

2019-06-17 18:18

ks. sw / Gliwice (KAI)

Kuria gliwicka poinformowała w przesłanym KAI komunikacie, że z głębokim ubolewaniem i zaskoczeniem przyjęła informację o zarzutach postawionych proboszczowi parafii św. Katarzyny w Pawonkowie oraz prowadzonym dochodzeniu prokuratorskim. Wobec księdza podejrzanego o przestępstwa seksualne wobec osoby małoletniej niezwłocznie wszczęto postępowanie kanoniczne, a proboszcz został zawieszony we wszelkich obowiązkach duszpasterskich.

pixabay.com

Kuria odnosi się w komunikacie do sprawy ks. Waldemara C., proboszcza z parafii w Pawonkowie w powiecie lublinieckim. Kapłan został zatrzymany pod zarzutem przestępstw o charakterze seksualnym, m.in. dopuszczania się tzw. innych czynności seksualnych wobec osoby małoletniej oraz prezentowania jej treści o charakterze pornograficznym. Po przesłuchaniu w prokuraturze w Lublińcu ksiądz został aresztowany na trzy miesiące.

Mieszkanie ks. C. zostało przeszukane w ubiegły czwartek. Został zabezpieczony sprzęt komputerowy, który zostanie zbadany przez biegłego z zakresu informatyki. Tego samego dnia zatrzymano księdza.

Poniżej pełny tekst komunikatu:

Gliwice, 17 czerwca 2019 roku

KOMUNIKAT KURII DIECEZJALNEJ W GLIWICACH W ZWIĄZKU Z ZATRZYMANIEM PROBOSZCZA PARAFII W PAWONKOWIE

Z głębokim ubolewaniem i zaskoczeniem przyjęliśmy informację o zarzutach postawionych proboszczowi parafii św. Katarzyny w Pawonkowie oraz prowadzonym dochodzeniu prokuratorskim. Po otrzymaniu tej informacji została niezwłocznie wszczęta procedura kościelna, zaś proboszcz parafii został zawieszony we wszelkich obowiązkach duszpasterskich.

Równocześnie Kuria Diecezjalna deklaruje wszelką pomoc instytucjom publicznym w wyjaśnieniu sprawy oraz osobom poszkodowanym. Deklarujemy ponadto, że ze strony kościelnej zostaną dołożone wszelkie starania w celu wyjaśnienia okoliczności sprawy.

Kuria Diecezjalna w Gliwicach Kanclerz Kurii

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem