Reklama

Dookoła świata

2015-04-14 12:43

Jakub Jałowiczor, Dziennikarz portal Fronda.pl
Niedziela Ogólnopolska 16/2015, str. 6

Grecja

Premier Cipras w Moskwie

Premier Grecji Aleksis Cipras spotkał się w Moskwie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Jak ogłoszono, podczas rozmów zawarto kilka ustaleń dotyczących gospodarki: Grecja może wziąć udział w budowie gazociągu Turkish Stream z Rosji do Turcji, Moskwa może złagodzić embargo na towary z Grecji, a rosyjskie firmy będą uczestniczyć w prywatyzacji greckich przedsiębiorstw. Ustalenia mają charakter ogólny, nie wiadomo też, czy Turkish Stream w ogóle powstanie. Grecji zależało na uzyskaniu od Rosji kredytów, ale oficjalnie nie było o tym mowy. Grecka gospodarka wciąż potrzebuje finansowania. Ateny spłaciły 450 mln euro długu, który mają w Międzynarodowym Funduszu Walutowym, jednak nadal muszą zwrócić 28 mld euro. Jeśli Grecja wdroży reformy narzucane przez Unię Europejską, może liczyć na kolejnych 7 mld euro pomocy.

Tymczasem Ateny rozpoczęły obliczanie swoich strat poniesionych w II wojnie światowej. Niemcy, którzy mają być winni Grekom 280 mld euro, odpowiadają, że uregulowali sprawę w latach 60. ubiegłego wieku.

(polskieradio.pl, dw.de, tvn24bis.pl)

Stanowisko prezydenta

Barack Obama chce zakazu pomagania gejom

Valerie Jarrett, doradczyni prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamy, napisała: „Ta administracja wspiera starania na rzecz zakazu terapii konwersyjnej nieletnich”. To odpowiedź na petycję wystosowaną przez lewicowych aktywistów, domagających się wprowadzenia prawnego zakazu leczenia homoseksualizmu. Petycja powstała po samobójstwie 17-letniego Joshuy Alcorna, który twierdził, że jest dziewczyną i kazał nazywać się Leelah. Będący chrześcijanami rodzice chłopca nie godzili się na to. W grudniu ub.r. Joshua zażył truciznę. Wcześniej napisał na blogu, że jego „życie transwestyty nie jest warte przeżycia”. Gejowscy działacze zebrali pod swoją petycją 120 tys. podpisów. Zakaz terapii homoseksualistów, zwanej terapią konwersyjną, obowiązuje już w niektórych stanach, m.in. w Kalifornii i New Jersey. Aktywiści LGBT chcą też, by ONZ uznał terapię homoseksualizmu za torturę. Ośrodki pomagające osobom odczuwającym pociąg do przedstawicieli własnej płci działają w wielu krajach, także w Polsce.

Reklama

(BBC,CNN, „Gazeta Polska Codziennie”)

USA

Policjant odpowie za zabójstwo

Amerykanów wzburzył kolejny przypadek zabicia czarnoskórego przez policjanta. Funkcjonariusz Michael Slager z Karoliny Południowej zatrzymał samochód, który miał zepsute światła. Kierowca auta, 50-letni Scott przez chwilę kłócił się z mundurowym, po czym zaczął uciekać. Policjant 8 razy strzelił mu w plecy. Zdarzenie zostało zarejestrowane przez kamerę. Slager twierdzi, że Scott wyrwał mu paralizator. Nagranie nie pokazuje dokładnie, czy tak rzeczywiście się stało.

Po ujawnieniu nagrania Michael Slager został natychmiast zwolniony. Stanie też przed sądem pod zarzutem morderstwa. W komentarzach medialnych pojawiły się porównania do zastrzelenia Michaela Browna w miasteczku Ferguson na przedmieściach Saint Louis w ubiegłym roku. Zdarzenie z Ferguson wywołało wielotygodniowe zamieszki.

(wprost.pl, CNN)

Terroryzm

Zamachowiec z Bostonu winny

Dżochar Carnajew został uznany za winnego wszystkich 30 zarzucanych mu czynów. 21-letniemu terroryście grozi kara śmierci. Amerykanin czeczeńsko-awarskiego pochodzenia w kwietniu 2013 r. wspólnie ze starszym bratem Tamerlanem zdetonował 2 bomby podczas maratonu w Bostonie. Zginęły 3 osoby, a 264 zostały ranne. Tamerlan zginął wkrótce potem w policyjnej akcji, podczas której Dżochar został ranny i aresztowany. Motywy zamachu nie są znane. Bracia byli podejrzewani o związki z islamskimi terrorystami z północnego Kaukazu, ale zdaniem Ahmeda Zakajewa, przedstawiciela Czeczeńskiej Republiki Iczkerii przebywającego w Londynie, postępowanie Tamerlana wskazuje na kontakty ze służbami specjalnymi Rosji.

17 spośród zarzutów postawionych Carnajewowi jest zagrożonych karą śmierci. Mężczyzna zostanie stracony, jeśli tak zdecydują wszyscy przysięgli. W przeciwnym razie dostanie dożywocie. Carnajewa broni adwokat Judy Clarke, uchodząca za najlepszą w USA specjalistkę od obrony osób zagrożonych karą śmierci.

(BBC, CNN, Niezależna.pl)

Reklama

Zmarł o. Łucjan Królikowski OFM Conv, który uratował 150 sierot

2019-10-12 19:32

Dr Małgorzata Brykczyńska

W piątek rano 11 pażdziernika 2019, w Enfield, CT (USA) zmarł o. Łucjan Królikowski OFM Conf, autor książki Skradzione Dziecinstwo i Pamiętnik Sybiraka i Tułacza. Odznaczony najwyższymi orderami Polski, (ostatnio z okazji 100 rocznicy urodzin Prezydent RP przyznał mu order Orła Białego), Harcmistrz, i wielki franciszkanin, który przed miesiącem obchodził 100 urodziny w Chicopee, MA. Na uroczystość zjechali się ludzie z całego świata, włącznie z sierotami z Tengeru których uratował, ich rodzinami i inni “Afrykańczycy”.

Marie Romanagno

Ks Łucjan był seniorem franciszkanów (najstarszy żyjący franciszkanin) i ostatni który jeszcze odbył nowicjat u Św Maksymiliana Kolbe. Ojciec Łucjan zmarł w powszechnej opinii świętości. Wielki człowiek, polak, kapłan.

Łucjan Królikowski urodził się 7 września 1919 r. Do zakonu franciszkanów wstąpił w Niepokalanowie. W 1939 r. udał się na studia do Lwowa, ale już rok później został aresztowany przez NKWD i wywieziony na Syberię. Wolność przyniósł mu układ Sikorski-Majski z 1941 r., który gwarantował „amnestię” dla Polaków. Ojciec Łucjan z trudem przedostał się do Buzułuku, gdzie stacjonował sztab Armii Andersa. Wraz z nią przemierzył Kazachstan, Uzbekistan i Kirgizję. Później ukończył szkołę podchorążych i dotarł do Persji i Iraku.

Nadal jednak chciał być zakonnikiem, nie żołnierzem. Wiosną 1943 r. dotarł do Bejrutu, gdzie rozpoczął studia teologiczne. Ukończył je i otrzymał święcenia kapłańskie. W czerwcu 1947 r. wypłynął do Afryki Równikowej, gdzie podjął pracę wśród polskich dzieci w Tengerze (przebywały tam dzieci z matkami oraz sieroty, które NKWD wywiozło na Sybir – te, które ocalały, zostały uratowane przez Armię Andersa). Po okropieństwach Syberii małym tułaczom osiedle położone niedaleko równika wydawało się rajem.

Szczęście nie trwało jednak długo. Kiedy w 1949 r. Międzynarodowa Organizacja Uchodźców postanowiła zlikwidować polskie obozy w Afryce, a dzieci odesłać do komunistycznej Polski, o. Łucjan zdecydował, by wraz z nimi wyemigrować do Kanady. Na początku czerwca 1949 r. prawie 150 polskich sierot wyruszyło z Afryki.

W Kanadzie o. Łucjan był prawnym opiekunem dzieci, zajmował się także ich edukacją i wychowaniem. Tymczasem w Polsce komuniści wpadli w szał. Do próby odzyskania sierot chciano wykorzystać nawet ONZ. Na próżno – dzieci o. Łucjana były już wolne.

Można zadać sobie pytanie: Skąd ta chęć bezinteresownej pomocy? Sam o. Łucjan udzielał najlepszej odpowiedzi: „Życie człowieka jest grą, sztuką, realizacją Boskiego utworu, który nosi tytuł: miłość. Ona jest tak wpleciona w życie, że stanowi pobudkę ludzkich myśli, słów, czynów i działań. Miłość, która nie skrzywdzi biednego, bezbronnego jak dziecko, nie zerwie kwiatka, by go za chwilę podeptać, ani nie zgładzi psa czy kota”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

PKW podało wyniki wyborów do Sejmu ze 100 proc. komisji

2019-10-14 19:16

wpolityce.pl

W niedzielnych wyborach do Sejmu PiS uzyskał 43,59 proc. głosów, Koalicja Obywatelska - 27,40 proc., SLD - 12,56 proc., PSL - 8,55 proc., a Konfederacja - 6,81 proc – podała Państwowa Komisja Wyborcza.

Screen TVP Info

PKW poinformowała, że komisje okręgowe będą teraz ustalać wyniki wyborów w okręgach. Około godziny 20 ogłoszone zostaną oficjalne wyniki wyborów do Sejmu i Senatu.

Jak mówił przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wiesław Kozielewicz, w niedzielnych wyborach do Sejmu na wszystkie listy kandydatów na posłów oddano łącznie 18 470 710 ważnych głosów.

Na PiS zagłosowało 8 051 935 osób, czyli 43,59 proc. Z kolei na Koalicję Obywatelską oddano 5 060 355 głosów, co stanowi 27,40 proc.

Komitet wyborczy SLD skupiający również Wiosnę i Lewicą Razem zdobył 2 319 946 głosów, czyli 12,56 proc. Na komitet wyborczy PSL oddano 1 578 523 głosy, co stanowi 8,55 proc. Piąte miejsce zajęła Konfederacja, na którą oddano 1 256 953 głosy, co daje im wynik 6,81 proc.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem