Reklama

Waszyngton na pomoc Ukrainie

Podczas gdy Unia Europejska biernie przygląda się rozwojowi wypadków na Ukrainie, naiwnie licząc na to, że Władimir Putin wywiąże się z podpisanych traktatów, Stany Zjednoczone coraz poważniej biorą pod uwagę rozpoczęcie dostaw broni śmiercionośnej dla sił ukraińskich. Podzielona Europa nie jest w stanie wypracować wspólnej polityki wobec kryzysu, który trwa za wschodnią granicą Polski. Kolejne państwa członkowskie wyłamują się z koalicji antyputinowskiej, tymczasem za oceanem nastroje są zupełnie odmienne. Amerykanie są zdecydowani udzielić znaczącej pomocy Ukrainie i w przeciwieństwie do większości państw UE nie zamierzają biernie czekać

Niedziela Ogólnopolska 16/2015, str. 22-23

Ukrafoto/EastNews

Kiedy po 1989 r. walił się Związek Sowiecki, a wraz z nim cały Układ Warszawski, kraje Europy Środkowej wyrwały się spod rosyjskiej okupacji, zrzuciły łańcuchy komunizmu i obrały kurs ku wolnemu światu. Mało kto wtedy przypuszczał, że 25 lat później zimnowojenny nastrój ponownie zagości na pierwszych stronach gazet i będzie spędzał sen z powiek politykom na Zachodzie. Rosyjska aneksja Krymu oraz inwazja na wschodnią Ukrainę zaburzyły znany nam od ponad dwóch dekad ład na Starym Kontynencie. Ukraińcy, wychodząc na ulice Kijowa, oznajmili całemu światu: chcemy do Europy! Od momentu tej deklaracji sytuacja za wschodnią granicą Polski z dnia na dzień zaczęła coraz bardziej przypominać regularny konflikt zbrojny. Rosyjska doktryna odbudowy dawnego imperium obnażyła prawdziwą twarz Moskwy. Słowa wypowiedziane niegdyś przez Ronalda Reagana są dzisiaj nadal aktualne – Rosja jest imperium zła.

Oczami Amerykanów

Choć dla przeciętnego Johna Smitha problemy Europy schodzą często na drugi, a nawet trzeci plan, to w przypadku konfliktu na Ukrainie sytuacja wygląda inaczej. Amerykanie pamiętają o zimnej wojnie i o zagrożeniu, jakie wtedy stanowiła Moskwa. Amerykańska ulica rozmawia o rosyjskiej inwazji na Ukrainę, ludzie śledzą informacje podawane w mediach. Jednak w przeciwieństwie do obywateli krajów dawnej strefy wpływów sowieckich społeczeństwo USA nie ma powodów, by czuć zagrożenie ze strony Kremla. Przeważająca większość amerykańskiego społeczeństwa ocenia Władimira Putina bardzo negatywnie – pod koniec lutego br. ok. 70 proc. Pozytywnie jest on postrzegany zaledwie przez nieco ponad 10 proc. obywateli USA. Należy tu jednak zwrócić uwagę, że część ankietowanych przyznaje się do braku jakiejkolwiek wiedzy na temat sytuacji na Ukrainie. To z pewnością jeden z powodów, dlaczego co 10. Amerykanin ocenia głowę Federacji Rosyjskiej „pozytywnie”. Za oceanem większość ludzi popiera rozpoczęcie dostaw broni na Ukrainę, jednocześnie stale rośnie liczba zwolenników takiego rozwiązania.

Media w USA

Amerykańskie media starają się relacjonować wydarzenia na Ukrainie z należytą powagą. Dziennikarze za oceanem rozumieją skalę problemu i nie bagatelizują zagrożenia, jakie dzisiaj stanowi putinowska Rosja. Niedawno na łamach „New York Timesa” mogliśmy przeczytać o młodych Polakach szykujących się do obrony kraju przed ewentualną rosyjską agresją. Tekst był wzbogacony wymownym zdjęciem przedstawiającym nastolatków ubranych w mundury z biało-czerwoną flagą, czołgających się w ramach szkolenia wojskowego. To dowód na to, że media za oceanem uważnie przyglądają się działaniom krajów bezpośrednio zagrożonych potencjalną inwazją ze strony Rosji. Sięgając po amerykańskie dzienniki, możemy liczyć na rzetelne informacje o przebiegu konfliktu. Jedna z najważniejszych gazet w Ameryce – „Washington Post”, pisząc o rosyjskich obchodach pierwszej rocznicy przejęcia Krymu, poinformowała, że od momentu aneksji półwyspu poparcie obywateli Rosji dla Władimira Putina osiągnęło rekordowy poziom. To może być przesłanką twierdzenia, że bez względu na to, kto będzie rządził w Moskwie, polityka Kremla nie ulegnie zmianie w dającej się przewidzieć przyszłości.

Reklama

Politycy w USA

Od początku konfliktu Stany Zjednoczone były jednym z państw, które głośno i zdecydowanie wzywały do nałożenia sankcji na Rosję. Waszyngton pierwszy zaczął działać. Dopiero później w ślad za Amerykanami poszła Bruksela. Unia Europejska jest podzielona w kwestii odpowiedniej reakcji na rosyjską inwazję na Ukrainę. Węgry Viktora Orbána, Austria, Włochy to tylko niektóre z państw UE, które wyłamują się z koalicji antyputinowskiej. Unia Europejska, która nie potrafi być zjednoczona w najważniejszych momentach, jest Unią słabą i niegodną zaufania. Niektóre kraje członkowskie zdają się zdradzać wartości, które przyświecały idei budowania zjednoczonej Europy. Waszyngton, w przeciwieństwie do wielu państw europejskich, widzi potrzebę zdecydowanej reakcji na konflikt ukraiński.

Rząd USA podjął decyzję o wysłaniu sprzętu wojskowego na Ukrainę. Mowa tutaj o 30 specjalnie opancerzonych pojazdach Humvee oraz 200 egzemplarzach w wersji standardowej, do tego dochodzą małe drony typu Raven. Amerykanie zdecydowali również o przekazaniu Ukraińcom sprzętu radiowego oraz radarów rozpoznania artyleryjskiego. Na razie jest to tzw. broń nieśmiercionośna.

Administracja USA bardzo poważnie bierze pod uwagę możliwość wysłania na Ukrainę broni. Za takim rozwiązaniem opowiada się szef amerykańskiego wywiadu – James Clapper. Zaznaczył jednak, że decyzja należy do polityków. Kongresmeni z obu partii jednomyślnie popierają rozpoczęcie dostaw broni dla ukraińskiego wojska i apelują o to do prezydenta Baracka Obamy. Ashton Carter – nowy szef Pentagonu podziela te opinie. Z Białego Domu płynie na razie przekaz: rozważymy dostawy broni, kiedy zawiodą rozwiązania dyplomatyczne. Pewne jest jednak, że Amerykanie nie mają co liczyć na pomoc ze strony większości swoich sojuszników z Unii Europejskiej. Amerykańska koncepcja rozpoczęcia dostaw broni na Ukrainę nie spotyka się bowiem z aplauzem na Starym Kontynencie. – Niemcy nie wesprą Ukrainy bronią. Jestem przekonana, że tego konfliktu nie da się rozwiązać środkami wojskowymi – w takim tonie wypowiedziała się niemiecka kanclerz Angela Merkel. Spośród liczących się w Europie państw jedynie Wielka Brytania wydaje się wpisywać w amerykańską doktrynę aktywnego sprzeciwu wobec rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Reklama

Stany Zjednoczone w odpowiedzi na zagrożenie płynące z Moskwy zwiększyły aktywność wojskową w krajach potencjalnie narażonych na atak ze strony Rosji. W ramach operacji „Atlantic Resolve” Waszyngton wysłał do Polski 100 żołnierzy oraz 30 pojazdów z 5. Batalionu 7. Pułku Przeciwlotniczego Armii USA. Żołnierze amerykańscy rozmieścili na terenie Polski swój system obrony przeciwlotniczej oraz przeciwrakietowej – znane rakiety Patriot. Waszyngton wysłał do Polski również czołgi M1 Abrams wraz z 200 żołnierzami z 1. Brygady 3. Dywizji Piechoty USA. Podobną ilość sprzętu i personelu wojskowego wysłano na Litwę, Łotwę oraz do Estonii.

Chcąc powstrzymać imperialne zapędy Rosji, musimy trzymać się doktryny Ronalda Reagana. Potrzebni nam są politycy jego kalibru. Zachód nie może ugiąć się przed Władimirem Putinem, tak jak niegdyś Europa Zachodnia ugięła się przed Hitlerem.

2015-04-14 12:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Założyciel Rycerzy Kolumba będzie beatyfikowany

2020-05-27 14:47

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Archiwum Rycerzy Kolumba

26 maja 2020 roku papież Franciszek zatwierdził cud przypisywany wstawiennictwu Sługi Bożego ks. Michaela McGivney’a, założyciela Rycerzy Kolumba. Akt ten wieńczy proces potrzebny do ogłoszenia ks. McGivney’a błogosławionym Kościoła katolickiego. Dekret o heroiczności cnót zezwalający na publiczny kult ks. McGivney’a jako Sługi Bożego podpisał w 2008 roku papież Benedykt XVI.

Od chwili rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych wpłynęło wiele informacji o łaskach otrzymanych za przyczyną ks. McGivney’a w sprawach związanych z walką z nałogiem, powrotem do wiary, pojednaniem w rodzinie, odzyskaniem pracy i uzdrowieniem z chorób. Dekret Kongregacji podpisany przez Ojca Świętego opisuje cudowne uzdrowienie dziecka w łonie matki w sytuacji zagrażającej jego życiu. Rodzina dziecka prosiła o wstawiennictwo Sługę Bożego ks. Michaela McGivney'a. Sytuacja miała miejsce w 2015 r.

„Ks. McGivney zainspirował wiele pokoleń katolickich mężczyzn do podwinięcia rękawów i wcielania wiary w czyn” – powiedział przywódca międzynarodowej wspólnoty Rycerzy Kolumba, Carl Anderson. „Znacznie wyprzedził swoją epokę, jeśli chodzi o powierzanie świeckim ważnej roli w Kościele. Dziś jego duch kształtuje wyjątkową działalność Rycerzy, służących osobom na marginesie społeczeństwa, podobnie jak on sam służył wdowom i sierotom w latach 80. XIX w”.

„Zbliżająca się beatyfikacja naszego Założyciela jest ogromnym świętem dla rycerskiej wspólnoty na całym świecie. Od ponad 10 lat trwamy na modlitwie w intencji beatyfikacji tego wspaniałego kapłana, którego wizja dała początek idei od niemal 140 lat kształtującej nasze rozumienie wiary i wierności Kościołowi oraz inspirującej nas do niesienia pomocy potrzebującym każdego dnia” – powiedział Delegat Stanowy Tomasz Wawrzkowicz, przywódca Rycerzy w Polsce.

Ks. McGivney urodził się w USA w 1852 r. jako najstarszy syn w ubogiej, wielodzietnej rodzinie irlandzkich imigrantów. Już jako 13-latek pomagał rodzicom w utrzymaniu, pracując w miejscowej fabryce. Święcenia kapłańskie przyjął w 1877 r. w najstarszej katolickiej katedrze w USA, w Baltimore. Powierzono mu posługę w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny w New Haven w stanie Connecticut, gdzie pierwotnie miał być asystentem chorego proboszcza, ale w krótkim czasie był zmuszony przejąć wszystkie jego obowiązki.

W reakcji na problem wysokiej śmiertelności mężczyzn wykonujących niebezpieczne prace, silne antykatolickie uprzedzenia amerykańskiego społeczeństwa oraz powszechną biedę wśród katolików ks. McGivney w 1882 roku założył ze swoimi parafianami męską wspólnotę Rycerzy Kolumba – świecką organizację katolików pragnących formować się w wierze, pomagać sobie nawzajem i działać dla dobra katolickich rodzin. Oprócz sprawowania duszpasterskiej opieki nad swoimi parafianami ks. McGivney pracował z miejscową młodzieżą, posługiwał w miejscowym więzieniu i z wielką determinacją promował abstynencję poprzez krzewienie kultury oraz popularyzację sportu. Zmarł na gruźlicę w wieku 38 lat w 1890 r., zostawiając po sobie silną 6-tysięczną organizację Rycerzy.

W czasie pielgrzymki do Stanów Zjednoczonych, niespełna miesiąc po ogłoszeniu ks. McGivney’a Sługą Bożym, papież Benedykt XVI w homilii wygłoszonej w Katedrze św. Patryka w Nowym Jorku powiedział: „Czyż to nie zjednoczenie wizji i celu – zakorzenione w wierze i duchu ciągłego nawracania się i ofiarności – stanowi o tajemnicy imponującego wzrostu Kościoła w tym kraju? Musimy tu wspomnieć o wyjątkowych osiągnięciach wzorowego, amerykańskiego kapłana, Sługi Bożego ks. Michaela McGivney’a, którego wizja i zapał doprowadziły do ustanowienia Rycerzy Kolumba, oraz o dziedzictwie całych pokoleń osób konsekrowanych i księży, którzy w cichości poświęcili swe życie służbie Ludowi Bożemu w niezliczonej liczbie szkół, szpitali i parafii”.

Dziś Rycerze Kolumba są międzynarodową organizacją. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 2 miliony członków. W Polsce rozpoczęli działalność na zaproszenie św. Jana Pawła II prawie 15 lat temu i liczą ponad 6 tysięcy członków działających przy 119 parafiach na terenie 28 diecezji. Choć Rycerze Kolumba są organizacją świecką, w ich szeregi wstępują również duchowni, w Polsce m.in. kard. Dziwisz, kard. Nycz, czy abp Ryś.

Zasadami Rycerzy Kolumba są Miłosierdzie, Jedność, Braterstwo i Patriotyzm i wokół tych wartości kształtuje się ich formacja.

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo odwołał dyspensę od obowiązku uczestnictwa w Mszach Świętych

2020-05-28 13:58

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

dyspensa

zarządzenie

B.M.Sztajner/Niedziela

Abp Wacław Depo, metropolita częstochowski w odpowiedzi na „Komunikat przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski w sprawie dyspens od udziału w niedzielnych Mszach Świętych” z dnia 27 maja 2020 r. (zgodnie z kan. 87 § 1, kan. 1245 i kan. 1248 § 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego), biorąc pod uwagę aktualne zarządzenia państwowe,od niedzieli 31 maja br. włącznie, odwołał ogólną dyspensę od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i święta nakazane, udzieloną dnia 24 marca 2020 r.

Równocześnie metropolita częstochowski udzielił zwolnienia od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i święta nakazane: osobom w podeszłym wieku, osobom z objawami infekcji i wszystkim, którzy czują obawę przez zarażeniem.

Metropolita częstochowski zalecił, aby treść zarządzenia została ogłoszona wiernym w świątyniach, umieszczona na stronach internetowych parafii, na tablicach ogłoszeń, w biuletynach parafialnych i w mediach społecznościowych.

Pełny tekst zarządzenia TUTAJ

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję