Reklama

Niedziela Sandomierska

Oddany niepełnosprawnym

W Niedzielę Miłosierdzia Bożego bp Krzysztof Nitkiewicz poświęcił nowy ośrodek Caritas, w którym świadczona będzie pomoc osobom niepełnosprawnym, bezdomnym i bezrobotnym. Uroczystość rozpoczęła się od Mszy św., której przewodniczył Biskup Ordynariusz. Koncelebrowali ją kapłani z diecezji oraz zaproszeni goście. W modlitwie wzięli udział przedstawiciele władz województwa podkarpackiego i okolicznych powiatów oraz lokalni włodarze. Podczas homilii Ksiądz Biskup wskazał na potrzebę miłosierdzia, jako fundamentu posługi wobec potrzebujących. – Nowy ośrodek Caritas w Bojanowie ma służyć chorym i cierpiącym, którzy chcą odzyskać pełną sprawność fizyczną. Jego funkcjonowanie i metody terapii określają stosowne normy, natomiast dyrekcja i kompetentny personel zatroszczą się o ich przestrzeganie. To jednak za mało. Jeżeli, jak mówi Ojciec Święty Franciszek, miłosierdzie jest „fundamentem konstrukcji podtrzymującej całe życie Kościoła”, potrzeba znacznie więcej. W przeciwnym wypadku Kościół i jego placówki będą miały charakter tylko instytucjonalny, czy wręcz komercyjny, bliższy duchowi świata, niż Ewangelii. To jest zagrożenie, któremu nieraz ulegamy. Dlatego źródłem inspiracji, punktem odniesienia dla osób odpowiedzialnych za bojanowski ośrodek musi być Boże Miłosierdzie. Miłosierdzie, które ukazuje Chrystus, a my – biedni grzesznicy – nieustannie go doświadczamy. „Na co spojrzę, wszystko mi mówi o Jego miłosierdziu”, zwierza się św. Faustyna w swoim dzienniczku duchowym. Właśnie to miłosierdzie ma być miarą jakości świadczonej tutaj posługi. Z nim musimy konfrontować nasze człowieczeństwo i leczyć je w promieniach wychodzących z serca Chrystusa miłosiernego – podkreślał Ksiądz Biskup.

Reklama

Po Eucharystii Ordynariusz Sandomierski poświęcił pomieszczenia Ośrodka Rehabilitacyjno-Adaptacyjnego. – To nasz największy ośrodek. Podczas mających się tu odbywać turnusów będziemy chcieli osobom niepełnosprawnym przywrócić perspektywę owocnego życia, a osobom bezdomnym i bezrobotnym poczucie wartości i wiarę we własne możliwości – wyjaśnia ks. Bogusław Pitucha, dyrektor sandomierskiej Caritas. W ostatnim czasie ośrodek został gruntownie odremontowany i przystosowany do nowej funkcji. – Celem tego ośrodka jest pomoc osobom niepełnosprawnym w ich rehabilitacji, adaptacji do nowych warunków życia, funkcjonowania w świecie, przekwalifikowania zawodowego oraz akceptacji swojego kalectwa – wyjaśniał ks. B. Pitucha.

Podczas remontu odnowiono kuchnię z jadalnią, świetlicę i urządzono kawiarnię, sale spotkań i konferencyjną oraz wybudowano 10 nowoczesnych domków przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych.

– Jest to idealne miejsce do wypoczynku, pobliska rzeka Łęg stwarza warunki do kajakowania a piękna okolica do aktywnego wypoczynku. Ten ośrodek jest jak pomocna dłoń troskliwego Samarytanina, którą Kościół wyciąga w stronę osób najbardziej potrzebujących i znajdujących się w trudnych sytuacjach życiowych. Z pierwszymi turnusami chcemy ruszyć już od czerwca – podsumowuje ks. B. Pitucha.

2015-04-23 11:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Caritas” pomaga bliźniemu w potrzebie

Od 350 lat św. Antoni w Radecznicy gromadzi wiernych na tutejszym wzniesieniu - wspiera tych, którzy się do niego uciekają. Pomni na zawołanie „si quaeris miraccula” (Jeśli cudów szukasz) u stóp św. Antoniego wypraszaliśmy łaski potrzebne wolontariuszom w wypełnianiu przykazania miłości miłosiernej. Pod hasłem „Caritas pomaga bliźniemu w potrzebie”, w sobotę, 5 października br. odbyło się w sanktuarium św. Antoniego w Radecznicy spotkanie Szkolnych Kół Caritas oraz Parafialnych Zespołów „Caritas” Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Ostatnia droga Franciszka

2021-07-30 09:25

ks. Mirosław Benedyk

Msza św. pogrzebowa małego Franciszka

Msza św. pogrzebowa małego Franciszka

Od kilku miesięcy 7-letni Franek ze Świdnicy zmagał się z nieuleczalną chorobą nowotworową. Rodzice chłopca nie tylko walczyli o jego życie ziemskie, ale zrobili wszystko, aby zapewnić mu życie wieczne.

Franciszek był jednym z pięciu synów Pawła i Marty. Był radosnym i otwartym dzieckiem, lubiącym sport i zabawę. Miał swoje marzenia, a także zainteresowania. Dzięki miłości, której doświadczał od swoich rodziców i braci, odznaczał się wielką wrażliwością na drugiego człowieka. Wychowywany w duchu pobożności maryjnej, uczył się relacji z Panem Bogiem. Wszystko przerwała niespodziewana choroba i przedwczesna śmierć.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję