Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Koncert charytatywny na rzecz katedry

To już trzeci koncert na rzecz odbudowy sosnowieckiej katedry zorganizowany przez ks. dr. hab. Pawła Sobierajskiego, diecezjalnego duszpasterza środowisk twórczych, ale dopiero pierwszy w murach katedry

Niedziela sosnowiecka 17/2015, str. 3

[ TEMATY ]

koncert

Piotr Lorenc

Ks. Paweł Sobierajski i ks. Zdzisław Madej podczas koncertu

Ks. Paweł Sobierajski i ks. Zdzisław Madej podczas koncertu

Podczas koncertu wokalno-instrumentalnego zatytułowanego: „Jubilate Deo, laudate Mariam” wystąpili „Śpiewający Słudzy Pańscy” – „Servi Domini Cantores”: o. Rafał Kobyliński – tenor, ks. Zdzisław Madej – tenor, ks. Paweł Sobierajski – tenor, o. Tomasz Jarosz – baryton, ks. Robert Kaczorowski – bas-baryton. Akompaniował im Grzegorz Biegas. Instrumentalistów reprezentował Jerzy Sojka – flecista z Filharmonii Śląskiej i „Silesian Brass Artists” – Śląski Kwintet Dęty.

Reklama

– To dzięki takim inicjatywom jak dzisiejszy koncert charytatywny udało nam się odbudować spalony dach nad nawą główną naszej katedry. Dziękując wszystkim darczyńcom zapewniam, że każda otrzymana od państwa złotówka będzie przeznaczona na dalsze prace konserwatorskie i remontowe. Do tej pory udało nam się już odbudować wspomniany dach i zrekonstruować sygnaturkę, odrestaurować zabytkową ambonę z 1902 r., naprawić żyrandole, ale ciągle przed nami nawał prac związanych z ratowaniem malatury autorstwa Włodzimierza Tetmajera i Henryka Uziembły – powiedział ks. kan. Jan Gaik, proboszcz sosnowieckiej bazyliki katedralnej.

„Śpiewający Słudzy Pańscy” to grupa księży wokalistów, absolwentów wydziałów wokalno-aktorskich polskich akademii muzycznych. Założona w 2004 r. grupa wokalna wykonuje szeroki repertuar pieśni i arii ze światowego repertuaru. Członkowie grupy prowadzą na co dzień ożywioną działalność duszpasterską oraz ewangelizacyjną. Współpracują z wybitnymi pianistami, organistami i dyrygentami, prezentując muzyczne „sacrum” i „profanum” na koncertach w kraju i poza jego granicami. O. Rafał Kobyliński edukację muzyczną rozpoczął na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie prof. Jana Kunerta. Po trzech latach studiów podjął decyzję o wstąpieniu do Zakonu Jezuitów. Po ukończeniu studiów filozoficznych powrócił na Akademię Muzyczną, tym razem w Gdańsku, gdzie ukończył studia wokalne w klasie prof. Ryszarda Minkiewicza w 2003 r. Aktualnie przygotowuje doktorat z wokalistyki w Akademii Muzycznej w Katowicach. Ks. Zdzisław Madej to także doktor filozofii, doktor habilitowany wokalistyki, absolwent Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie prof. Ewy Czermak, duszpasterz środowisk twórczych we Wrocławiu, dyrektor Diecezjalnego Studium Organistowskiego w Wrocławiu. Jest adiunktem Akademii Muzycznej w Krakowie oraz solistą Opery Wrocławskiej. Ks. Paweł Sobierajski to doktor nauk pedagogiczno-teologicznych i doktor habilitowany wokalistyki. Jest absolwentem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie oraz Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie śpiewu solowego prof. Anny Kościelniak, uczennicy legendarnej Ady Sari. Ks. Sobierajski jest laureatem głównych nagród międzynarodowych konkursów wokalnych w Karlowych Varach i Trnawie. Pracuje jako adiunkt Wydziału Wokalno-Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Katowicach. Redemptorysta o. Tomasz Jarosz to doktor wokalistyki; w 2001 r. ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie prof. Wojciecha Jana Śmietany; w 2003 r. natomiast Wydział Muzyki Kościelnej tejże akademii. Jest wykładowcą muzyki kościelnej w WSD Redemptorystów w Tuchowie oraz emisji głosu w Międzyuczelnianym Instytucie Muzyki Kościelnej w Krakowie. Ks. Robert Kaczorowski jest doktorem habilitowanym wokalistyki. W 2002 r. ukończył studia organowe w gdańskiej Akademii Muzycznej, a w 2004 r. studia wokalne na tejże akademii. Jest adiunktem Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Gdańsku i autorem licznych publikacji z teologii oraz wokalistyki. Posługę muzyczną łączy ze sprawowaniem funkcji proboszcza w kaszubskiej parafii w Szemudzie.

2015-04-23 11:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biuro "Niepodległa": Koncert "Santo Subito" na 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II

[ TEMATY ]

koncert

św. Jan Paweł II

Arturo Mari, Adam Bujak/Biały Kruk

Biuro Programu „Niepodległa” zaprasza na wyjątkowy koncert z okazji setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły – Papieża Jana Pawła II. Niepowtarzalne widowisko muzyczne zatytułowane "Santo subito", przygotowane z udziałem znanych artystów, można będzie zobaczyć lub usłyszeć już 18 maja o godz. 18:00 na antenach TVP1, radiowej Jedynki i na kanale Programu „Niepodległa” w serwisie YouTube.

Koncert jest jednym z wydarzeń przygotowanych na stulecie urodzin Jana Pawła II. Biuro Programu „Niepodległa” zrealizowało również dokument we współpracy z TVP „Świat według Jana Pawła II” oraz podcast – rozmowę z ks. Mateuszem Hosają o życiu i pontyfikacie Papieża „Wydarzyło się 100 lat temu” we współpracy z dziennikiem Rzeczpospolita.

CZYTAJ DALEJ

Trwa „Boskie Granie” w Oświęcimiu. Koncerty w każdy piątek

2021-07-22 20:15

[ TEMATY ]

salezjanie

Boskie granie

MJscreen

Jedna z artystek śpiewających w Voicesing na pierwszym koncercie.

Jedna z artystek śpiewających w Voicesing na pierwszym koncercie.

Po raz trzeci w Oświęcimiu odbywa się „Boskie Granie”.

Wydarzenie jest kontynuacją czwartkowych koncertów organizowanych przez Oratorium św. Jana Bosko od 2014 r. – Pomysł wziął się z rozmów z młodzieżą, która zaproponowała, aby między pracą a wypoczynkiem, między ciszą sanktuarium a gwarem rynku, między zabieganiem a uspokojeniem wypełnić przestrzeń czymś pięknym. My właśnie to robimy – sprecyzował przełożony domu zakonnego salezjanin ks. Dariusz Bartocha, witając zebranych na pierwszym koncercie.

CZYTAJ DALEJ

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia Pana Jezusa

2021-07-23 16:46

[ TEMATY ]

św. Anna

Podlasie

Prostyń

Archiwum CIDD

Bazylika Trójcy Przenajświętszej w Prostyni

Bazylika Trójcy Przenajświętszej w Prostyni

Na mocy decyzji papieża Franciszka, niedziela 25 lipca br. jest obchodzona jako I Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Wedle miejscowej tradycji, w XVI w. w Prostyni we wschodniej Polsce, miały miejsce objawienia babci Jezusa Chrystusa. Znajduje się tam sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny. To miejsce ważne także dla rodziny przyszłego błogosławionego – kard. Stefana Wyszyńskiego.

Sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny liczy ponad 500 lat. Dokumenty archiwalne podają, że w 1510 roku w Prostyni św. Anna objawiła się Małgorzacie, żonie Błażeja. Święta poleciła, aby wybudowano kościół pw. Trójcy Przenajświętszej oraz kaplicę pw. św. Anny w miejscu jej objawienia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję