Reklama

Ze świata

Armenia

Kanonizacja ofiar ludobójstwa

Ormiański Kościół Apostolski ogłosił 23 kwietnia br. świętymi półtora miliona ofiar ludobójstwa, dokonanego w 1915 r. na rozkaz ówczesnych władz tureckich na mieszkających w imperium osmańskim Ormianach. Uroczystość, której przewodniczył katolikos i najwyższy patriarcha wszystkich Ormian Garegin II (Karekin II), miała bardzo podniosły charakter. Uczestniczyli w niej wszyscy biskupi ormiańscy i przywódcy polityczni Armenii oraz liczne delegacje państwowe i kościelne z całego świata. Była to najliczniejsza kanonizacja w dziejach nie tylko tego Kościoła, ale też całego chrześcijaństwa.

Kanonizując ofiary sprzed wieku, „Kościół nasz jedynie uznaje fakty, czyli ludobójstwo” – oświadczył podczas obrzędu Garegin II. Odrzucił jednocześnie jakiekolwiek polityczne aspekty tego wydarzenia, zwłaszcza w kontekście sytuacji bieżącej.

Ocenia się, że w wyniku planowanych działań rządu młodoturków w latach 1915-16 zginęło ok. półtora miliona Ormian – obywateli imperium osmańskiego. To ludobójstwo, pierwsze w XX wieku (i prawdopodobnie w ogóle w dziejach ludzkości), zostało dotychczas oficjalnie uznane przez rządy bądź parlamenty ponad 20 krajów, co zawsze wywoływało gwałtowne protesty władz Turcji.

Reklama

(KAI)

Francja

Udaremniono zamachy na paryskie kościoły

Francuska policja udaremniła zamach terrorystyczny na jeden lub dwa kościoły w Paryżu, którego miał dokonać młody mężczyzna – student informatyki. Poinformował o tym w przemówieniu telewizyjnym 22 kwietnia br. francuski minister spraw wewnętrznych Bernard Cazeneuve. Powiedział, że w mieszkaniu aresztowanego i w jego samochodzie znaleziono broń palną i białą, amunicję i kamizelki kuloodporne oraz materiały informatyczne. Telewizyjny serwis informacyjny iTele podał, że kościoły, które miały być celem zamachów, znajdują się w regionie paryskim.

Od lata ub.r. studenta i jego rodzinę stale obserwowano i wielokrotnie przesłuchiwano, gdyż byli znani policji z sympatii do radykalnego islamu. Sam zatrzymany zamierzał po zamachu wyjechać do Syrii, aby tam włączyć się w działalność dżihadystów.

Niedoszły zamachowiec jest pochodzenia francusko-algierskiego, ma 24 lata, do Francji przybył w 2009 r.

Reklama

(KAI)

* * *

Nową jedność Europy winniśmy budować na tych duchowych wartościach, które ją kiedyś ukształtowały.

Jan Paweł II

Krótko

James Comey, dyrektor FBI, nie przeprosi za swoje słowa, w których oskarżył Polaków o udział w holokauście. Stwierdził tylko, że żałuje, iż w swojej wypowiedzi wymienił jakiekolwiek państwo.

Rosja odmówiła przekazania dokumentów w sprawie organizacji ruchu lotniczego na lotnisku w Smoleńsku. Polska prokuratura zwróciła się o nie w 2010 r.

Amerykanie zapowiedzieli, że w przyszłym roku dostarczą Izraelowi supernowoczesne myśliwce F-35. Ma to zapewnić państwu żydowskiemu przewagę militarną na Bliskim Wschodzie.

W ostatnim czasie w tajemniczych okolicznościach życie straciło kilkunastu współpracowników byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza. Zdaniem obecnie rządzących Ukrainą, to wynik działań rosyjskich służb specjalnych.

Libijscy dżihadyści opublikowali kolejne makabryczne nagranie z egzekucji 30 etiopskich chrześcijan.

Katastrofa kutra na Morzu Śródziemnym, w wyniku której zginęło kilkaset osób próbujących dostać się do krajów Unii Europejskiej, sprawiła, że zwołano nadzwyczajny szczyt. Dyskutowano m.in. o grupach przestępczych, które przemycają ludzi, oraz o pomocy dla uchodźców.

Wzrost liczby powołań w brytyjskich zakonach żeńskich wyraźnie zaskakuje. W ubiegłym roku nowicjat rozpoczęły 44 kobiety – najwięcej od 25 lat. Rok wcześniej nowicjuszek było 35. Tendencja zwyżkowa utrzymuje się na Wyspach Brytyjskich już od 10 lat.

W Nazarecie została zgwałcona, a następnie zamordowana polska 23-letnia studentka z Kalisza. Przebywała na pielgrzymce. Samotnie oddaliła się z hotelu.

Litwa wprowadza zakaz palenia papierosów przez osoby niepełnoletnie i posiadania przez nie wyrobów tytoniowych. Dotychczas na Litwie obowiązywał jedynie zakaz sprzedawania wyrobów tytoniowych osobom poniżej 18. roku życia.

2015-04-28 11:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mediolan: Andrea Bocelli zaśpiewa samotnie w katedrze w Mediolanie

2020-04-07 19:50

[ TEMATY ]

katedra

Mediolan

recital

Andrea Bocelli

Włodzimierz Rędzioch

Wieczorem w Niedzielę Wielkanocną włoski tenor Andrea Bocelli wystąpi z recitalem za zamkniętymi drzwiami mediolańskiej katedry. Koncert, zatytułowany "Muzyka dla nadziei" będzie transmitowany na jego kanale na Youtubie.

"Jestem zaszczycony i szczęśliwy, mogąc odpowiedzieć 'tak' na zaproszenie miasta i katedry w Mediolanie, w dniu, w którym celebrujemy triumf w ufności w życie"
- mówi artysta, zapowiadając wielkanocny koncert, który odbędzie się za zamkniętymi drzwiami mediolańskiej katedry, bez udziału widzów. Andrei Bocellemu będzie towarzyszył jedynie organista, Emanuele Vianelli, który zagra na znajdujących się w świątyni jednych z największych organów na świecie. Tenor wystąpi charytatywnie, a sam koncert ma być przesłaniem nadziei dla Włoch i świata, pogrążonych w pandemii koronawirusa.

"Wierzę w moc wspólnej modlitwy; wierzę w chrześcijańską Wielkanoc, uniwersalny symbol odrodzenia, którego wszyscy - bez względu na to, czy są wierzącymi, czy nie - naprawdę potrzebują właśnie teraz. Dzięki muzyce płynącej na żywo, łączącej miliony splecionych rąk na całym świecie, obejmiemy to zranione serce pulsującej ziemi" - mówi Bocelli w rozmowie z portalem broadwayworld.com. Sam koncert będzie transmitowany na jego kanale na Youtube 12 kwietnia o godz. 19.00.

Fundacja nosząca imię muzyka wspiera intensywnie walkę z koronawirusem COVID-19, zbierając fundusze na zaopatrzenie medyczne dla szpitali.

CZYTAJ DALEJ

Parafia to my

2020-04-08 23:11

[ TEMATY ]

modlitwa

parafia

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

W tych trudnych czasach jeszcze mocniej pamiętajmy o tym, że parafie nie składają się tylko z proboszczów, wikarych oraz kościelnych. Parafie to nasze drugie rodziny. Tak jak troszczymy się o najbliższych, tak troszczmy się o wspólnotę parafialną. Parafia to my.

O ile czasowe odłączenie wiernych od Stołu Pańskiego, choć bolesne, może być w dłuższej perspektywie przyczynkiem do zrozumienia czym naprawdę jest Komunia Święta i jak bardzo jest ona ważna w naszym życiu, o tyle, sprowadzając temat do rzeczywistości ziemskiej, kondycja parafii pozbawionych swoich wiernych, może stać się bardzo trudna.

Mowa oczywiście o sytuacji finansowej. W sytuacji braku wiernych na mszy, oczywistością jest fakt mniejszych wpływów z ofiar. To w dłuższej perspektywie może spowodować kłopoty finansowe wielu parafii. Może, ale nie musi. Wszystko zależy od tego, czy członkowie wspólnoty zdadzą sobie sprawę z prostego faktu, że parafia to nasza “większa” rodzina. Tak, żyjemy w czasach wyobcowania jednostki, a w czasach epidemii pojęcie “dystansu społecznego” jest odmieniane przez wszystkie przypadki. Dla chrześcijanina nie ma jednak innego dystansu, który powinien jak najściślej zachowywać niż dystans od zła. Zła, dodajmy, które obejmuje również brak posłuszeństwa i zaniedbanie.

Zatroszczmy się o nasze parafie. Pokażmy, że parafia to my. I nie chodzi tylko o sprawy finansowe. Owszem, jeśli ktoś chce, niech wpłaci dobrowolny datek na konto swojej parafii. Przede wszystkim jednak - módlmy się za swoich kapłanów i za całą wspólnotę. Trudne czasy, oprócz tego, że niosą niepokój, stwarzają także szansę na stworzenie silnej wspólnoty. Niech ten trudny czas, jakie obecnie przeżywamy, będzie początkiem do stworzenia silnych wspólnot parafialnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję