Reklama

Dookoła świata

2015-04-28 11:36

Jakub Jałowiczor, Dziennikarz portal Fronda.pl
Niedziela Ogólnopolska 18/2015, str. 6

Imigracja

Po tragedii na morzu UE zajmie się uciekinierami

Unia Europejska potroiła budżet przeznaczony na walkę z problemem nielegalnych imigrantów przybywających z Libii do Włoch. Szczyt UE w tej sprawie zwołano po tragedii, do jakiej doszło w Cieśninie Sycylijskiej. Kuter rybacki wiozący uciekinierów wywrócił się. Zginęło blisko 950 osób. Unia przeznaczy teraz 120 mln euro na patrolowanie Morza Śródziemnego. Trwającą już od kilku miesięcy operację „Tryton”, prowadzoną przez unijną agencję ochrony granic Frontex, wesprze teraz 20 dodatkowych okrętów (w tym 11 z Niemiec). Z powodu oporu m.in. Wielkiej Brytanii nie został na razie wprowadzony obowiązek przyjmowania określonej liczby uchodźców przez kraje Wspólnoty.

Liczba imigrantów z różnych krajów Afryki lawinowo wzrosła w ostatnich tygodniach. Z powodu fatalnego stanu łodzi po drodze dochodzi do wielu tragedii. Przemytnicy organizujący przerzut ludzi do Europy zarabiają na jednym kursie nawet 1 mln dol. Z kolei we Włoszech obozy dla uchodźców są kontrolowane przez mafię, która wysyła przebywających tam ludzi do półniewolniczej pracy. Istnieją również obawy, że między imigrantów mogą się wmieszać terroryści.

(deon.pl, lastampa.it)

Chile

Czerwony alert po erupcji wulkanu

Wulkan Calbuco znajdujący się na południu kraju, 900 km od jego stolicy – Santiago, nieoczekiwanie dwukrotnie wybuchł. Kolumna dymu i popiołu miała 10 km wysokości. W pobliskich miastach – Puerto Varas i Puerto Montt obowiązuje czerwony alert. Ewakuowano ponad 4 tys. osób, wiele uciekło. Stan zagrożenia obowiązuje też na południu Argentyny. Region Los Lagos, gdzie znajduje się wulkan, jest odwiedzany przez turystów. Alpinista, który wspinał się na góry leżące niedaleko Calbuco, gdy doszło do erupcji wulkanu, jest uważany za zaginionego.

Reklama

Ostatnia erupcja Calbuco miała miejsce w 1972 r. W marcu wybuchł wulkan Villarica, położony także na południu kraju. Chile to po Indonezji drugi kraj świata pod względem liczby aktywnych wulkanów – jest ich tu 500.

(radiozet.pl, g1.globo.com)

Włochy

Został kobietą, jego małżeństwo pozostaje ważne

Włoski Sąd Kasacyjny wydał wyrok w sprawie małżeństwa transwestyty. Alessandro i Alessandra Bernaroli wzięli ślub (także kościelny) w 2005 r. W 2009 r. Alessandro uzyskał zgodę na zmianę płci i obecnie używa imienia Alessandra. Urząd automatycznie uznał małżeństwo Bernarolich za nieważne, ci jednak zwrócili się do sądu, gdyż chcieli, by ich związek pozostał wiążący prawnie. W 2014 r. przepis głoszący automatyczne ustanie małżeństwa w chwili zmiany płci przez któregoś z małżonków został uznany za niekonstytucyjny. Korzystając z tego orzeczenia, państwo Bernaroli wywalczyli przywilej pozostania cywilnym małżeństwem.

(Avvenire.it)

Francja

Mistrale wciąż w zawieszeniu

Rosja nadal nie spełnia niezbędnych warunków, by można było jej przekazać okręty desantowe typu Mistral – poinformował prezydent Francji François Hollande. Opiewająca na 1,2 mld euro umowa, podpisana w 2011 r. pomiędzy Rosją a francuską stocznią DCNS, na dostawę dwóch okrętów desantowych Mistral została zawieszona we wrześniu ub. roku, kiedy to Unia Europejska oraz NATO nałożyły na Rosję sankcje w związku z jej działaniami wojennymi na wschodzie Ukrainy. Hollande powiedział też, że jeśli jego kraj zdecyduje się nie dostarczać Rosji okrętów, zwróci zapłacone już pieniądze. Francja nie zamierza też sprzedawać Rosji helikopterów.

Francuski prezydent spotkał się w Pałacu Elizejskim z ukraińskim prezydentem Petro Poroszenką. W rozmowie dotyczącej rozwiązania konfliktu w Donbasie Hollande poruszył również sprawę dostarczenia do Rosji Mistrali.

(gpcodziennie.pl, bankier.pl)

Słowo Biskupa Świdnickiego w związku z tragiczną śmiercią śp. Kristiny

2019-06-16 15:44

Bp Ignacy Dec

Drodzy diecezjanie,
wszyscy jesteśmy poruszeni i wstrząśnięci tragiczną śmiercią śp. Kristiny należącej do parafii Matki Bożej Królowej Polski w Mrowinach. Jako wspólnota diecezjalna przekazujemy wyrazy współczucia pogrążonej w bólu najbliższej rodzinie. Zapewniam o swojej modlitwie w intencji śp. Kristiny i Jej bliskich.

Ks. Sławomir Marek

Bardzo proszę, by we wszystkich kościołach diecezji w najbliższą niedzielę w ramach modlitwy wiernych włączyć intencję za śp. Kristinę i Jej rodzinę.

Niech Bóg, Źródło życia i nadziei udzieli pogrążonym w żałobie siły i pociechy w tym trudnym czasie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jurajska Padwa odnowiona

2019-06-16 20:14

Marian Florek

Była to podniosła uroczystość – powiedziała w rozmowie z „Niedzielą” pani Czesława Chechelska, członkini Koła Gospodyń Wiejskich – i ważna dla mieszkańców Koziegłówek oraz okolicznych wiosek, którzy dla swojej parafii robią wiele, nie tylko wspomagając ją materialnie, ale i czynnie angażując się w uświetnianie każdej parafialnej uroczystości. Troska o dobro kultury chrześcijańskiej jest obecna wśród parafian, którzy wprost mówili- Przecież to zabytek, trzeba o niego zadbać, bo jak nie my to kto? A burmistrz Koziegłów- Jacek Ślęczka skomentował całą uroczystość  jako wyjątkową tak dla mieszkańców gminy Koziegłowy jak i dla władz samorządowych, i jako niezwykle ważny zasób sił duchowych na kolejne sto lat działania parafii.

Marian Florek/TV Niedziela

Dzięki unijnym dotacjom a przede wszystkim wsparciu parafian, ludzi dobrej woli, samorządu, Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach, przy wielkim zaangażowaniu ks. Kazimierza Świerdzy, proboszcza parafii i kustosza sanktuarium, zostały szczęśliwie sfinalizowane prace związane z odnową sanktuarium Świętego Antoniego z Padwy i placu kościelnego w Koziegłówkach. W dniu 15 czerwca br. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski dokonał aktu  poświęcenia odnowionej świątyni i placu kościelnego.

Zobacz zdjęcia: Jurajska Padwa odnowiona

Finał rewitalizacji to owoc wielu poczynań, które trwały kilka lat,  to owoc pragnień ludzkich serc. Parafianie zapragnęli aby ten kościół został odnowiony. I tak też się stało – stwierdził  ks. Kazimierza Świerdza, proboszcza parafii, komentując z radością sobotnią uroczystość. W dalszej części rozmowy z „Niedzielą” zwierzył się, iż było mu wstyd, zawiadując tak znaczącą parafią a tak zaniedbaną. Zobowiązująca nazwa – Jurajska Padwa zmobilizowała go do działania. I teraz, kiedy rewitalizacja sanktuarium została zrealizowana,  jest wdzięczny Bogu, Matce Bożej Szkaplerznej, patronce miejsca i św. Antoniemu, którego kult jest bardzo żywy i rozpowszechniony. Jest również wdzięczny ofiarodawcom z parafii i spoza niej, pielgrzymom z Polski i z zagranicy. Wyraził również podziękowania wobec Wernera Folkerta, głównego koordynatora projektu rewitalizacji.

A sam koordynator powiedział, że czuje ogromną satysfakcję z dokonanego dzieła, bo zawsze uważał, że to miejsce powinno  było wyglądać godnie jak przystało na sanktuarium Świętego Antoniego Padewskiego. Dlatego po porozumieniu się z proboszczem podjął się zadania odnowy tego zaniedbanego miejsca. Jego rola  polegała na staraniach w uzyskaniu funduszy unijnych i na nadzorowaniu całości projektu pod względem organizacyjnym, finansowym oraz dokumentacyjnym.

   Ks. Świerdza na pytanie co dalej odpowiedział, że odnowa będzie dalej trwała. Bo przecież Kościół to przede wszystkim duchowa budowla, a nie tylko jej materialna część.  W Kościele ludzie mają wzrastać do świętości. A estetyczny wymiar świątyni, jej wygląd ma tylko pomagać ludziom w dążeniu do zbawienia.

Podobnie pogląd wyraził w rozmowie z „Niedzielą” również abp Wacław Depo, metropolita częstochowski - „ Ja się bardzo cieszę, ze możemy dzisiaj potwierdzić ustawiczny cud przemiany i odnowienia kościoła. Bo przy zewnętrznej stronie (tej odnowy) chodzi przede wszystkim o przemianę człowieka (…). (…)  o budowanie prawdziwego kościoła od wewnątrz.”

Prawda ta jeszcze wielokrotnie pojawiała się w wypowiedziach hierarchy. Wierni usłyszeli ją w akcie poświęcenia kościoła, gdzie  mocno wybrzmiała w formule prośby o Boże błogosławieństwo dla widzialnego miejsca kultu i wspólnoty ludzi. Również na początku Mszy św. przy powitaniu wiernych, gdzie apelował do wiernych aby ukochali Kościół razem z Chrystusem i razem ze sobą oraz  w trakcie homilii, mówiąc o pięknym wnętrzu świątyni, do którego wnętrza wchodzi się z Chrystusem w sercu. Bo nawet najbardziej piękna i znana świątynia nie może być traktowana przez wierzących jak muzeum. W dalszej części homilii abp Wacław Depo odniósł się do postaci patrona sanktuarium św. Antoniego Padewskiego, którego pamięć przetrwała wieki i trwa dzięki potężnej sile miłości, którą miał w sobie, a którą czerpał z Chrystusa. Żył krótko ale intensywnie, oddając swoje młode życie na służbę zbawienia ludzi. I dzisiaj również jego przykład wzywa nas do świętości. A oznacza to przede wszystkim odkrycie prawdy o nas samych wobec Boga, który dał swojego syna Jezusa dla naszego zbawienia. Obecnie zaprzecza się w różnoraki sposób tej prawdzie, m.in. negując ludzką płciowość- męskość i kobiecość.  I co więcej współczesny człowiek sam chce być jak Bóg. Nie chce być świętym, nie chce stać w prawdzie wobec Najwyższego, chce sam decydować o sobie. Na końcu homilii abp Depo przytoczył prorocze stwierdzenie Romana Brandstaettera, który powiedział po ostatniej wojnie – „Moje pokolenie chciało uratować siebie a nie Boga. Dlatego leży teraz na grzbiecie jak żółw i o własnych siłach nie może się podnieść”. Remedium na taką sytuację jest Bóg, który może nas uczynić świadkami wiary, również poprzez swoich świętych, abyśmy w trudnych czasach umieli żyć godnie – spointował swoją wypowiedź Arcypasterz.

Podczas  uroczystości metropolita częstochowski poświęcił również obraz św. Jana Pawła II Wielkiego, który od tego momentu ma być również w tym miejscu  duchowym przewodnikiem na drogach uświęcania się parafian i odwiedzających sanktuarium pielgrzymów.

Po nabożeństwie ks. Kazimierza Świerdza dziękował wszystkim obecnym za przybycie. Wyraził wdzięczność abp Wacławowi Depo za sprawowanie Eucharystii i za poświęcenie kościoła i przykościelnego placu. Dziękował współcelebransom – ks. Mariuszowi Trojanowskiemu, sekretarzowi metropolity częstochowskiego,  ks. prałatowi Stanisławowi Gębce. Dziękował odpowiedzialnym za rewitalizację oraz przedstawicielom władz różnego stopnia i prowieniencji, których wymienił z imienia i nazwiska. Podziękował gorąco wszystkim darczyńcom oraz organizacjom zaangażowanym w codzienne życie parafii. Szczególne podziękowania skierował do europosłanki Jadwigi  Wiśniewskiej, która wychowała się na tej ziemi, a dla której to miejsce – kontynuwał ksiądz proboszcz - jest przedmiotem szczególnej troski a kościół św. Antoniego Padewskiego świadkiem jej gorliwej modlitwy od samego dzieciństwa aż do dzisiaj.

Potem były naręcza kwiatów złożone na ręce abp. Wacława Depo z podziękowaniami od przedstawicieli wspólnoty parafialnej oraz na ręce ks. Kazimierza Świerdza.  

Najnowszy kościół parafialny pod wezwaniem św. Antoniego w Koziegłówkach został zbudowany w latach 1903-1908 według projektu Hugona Kudery i planów inż. Józefa Pomianowskiego, w stylu włoskiego renesansu. W swoim wnętrzu zachował elementy, które były wystrojem starszego,  nie istniejącego już kościoła.

M. in. po obu stronach ołtarza stoją stare figury świętych: św. Mikołaja i św. Wojciecha. Ołtarz jest dziełem późnobarokowym. Obraz św. Antoniego, malowany w Rzymie, został przywieziony z Włoch w 1635r i zasłynął łaskami, o czym można przeczytać w specjalnie zaprowadzonej księdze. Świadczą o tym również wiszące przy nim liczne wota srebrne.  Kościół w Koziegłówkach, dzięki nagromadzonym w nim zabytkom i obrazowi św. Antoniego jest miejscem pielgrzymek każdego 13 czerwca.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem