Reklama

Dookoła świata

2015-04-28 11:36

Niedziela Ogólnopolska 18/2015, str. 6

Imigracja

Po tragedii na morzu UE zajmie się uciekinierami

Unia Europejska potroiła budżet przeznaczony na walkę z problemem nielegalnych imigrantów przybywających z Libii do Włoch. Szczyt UE w tej sprawie zwołano po tragedii, do jakiej doszło w Cieśninie Sycylijskiej. Kuter rybacki wiozący uciekinierów wywrócił się. Zginęło blisko 950 osób. Unia przeznaczy teraz 120 mln euro na patrolowanie Morza Śródziemnego. Trwającą już od kilku miesięcy operację „Tryton”, prowadzoną przez unijną agencję ochrony granic Frontex, wesprze teraz 20 dodatkowych okrętów (w tym 11 z Niemiec). Z powodu oporu m.in. Wielkiej Brytanii nie został na razie wprowadzony obowiązek przyjmowania określonej liczby uchodźców przez kraje Wspólnoty.

Liczba imigrantów z różnych krajów Afryki lawinowo wzrosła w ostatnich tygodniach. Z powodu fatalnego stanu łodzi po drodze dochodzi do wielu tragedii. Przemytnicy organizujący przerzut ludzi do Europy zarabiają na jednym kursie nawet 1 mln dol. Z kolei we Włoszech obozy dla uchodźców są kontrolowane przez mafię, która wysyła przebywających tam ludzi do półniewolniczej pracy. Istnieją również obawy, że między imigrantów mogą się wmieszać terroryści.

(deon.pl, lastampa.it)

Chile

Czerwony alert po erupcji wulkanu

Wulkan Calbuco znajdujący się na południu kraju, 900 km od jego stolicy – Santiago, nieoczekiwanie dwukrotnie wybuchł. Kolumna dymu i popiołu miała 10 km wysokości. W pobliskich miastach – Puerto Varas i Puerto Montt obowiązuje czerwony alert. Ewakuowano ponad 4 tys. osób, wiele uciekło. Stan zagrożenia obowiązuje też na południu Argentyny. Region Los Lagos, gdzie znajduje się wulkan, jest odwiedzany przez turystów. Alpinista, który wspinał się na góry leżące niedaleko Calbuco, gdy doszło do erupcji wulkanu, jest uważany za zaginionego.

Reklama

Ostatnia erupcja Calbuco miała miejsce w 1972 r. W marcu wybuchł wulkan Villarica, położony także na południu kraju. Chile to po Indonezji drugi kraj świata pod względem liczby aktywnych wulkanów – jest ich tu 500.

(radiozet.pl, g1.globo.com)

Włochy

Został kobietą, jego małżeństwo pozostaje ważne

Włoski Sąd Kasacyjny wydał wyrok w sprawie małżeństwa transwestyty. Alessandro i Alessandra Bernaroli wzięli ślub (także kościelny) w 2005 r. W 2009 r. Alessandro uzyskał zgodę na zmianę płci i obecnie używa imienia Alessandra. Urząd automatycznie uznał małżeństwo Bernarolich za nieważne, ci jednak zwrócili się do sądu, gdyż chcieli, by ich związek pozostał wiążący prawnie. W 2014 r. przepis głoszący automatyczne ustanie małżeństwa w chwili zmiany płci przez któregoś z małżonków został uznany za niekonstytucyjny. Korzystając z tego orzeczenia, państwo Bernaroli wywalczyli przywilej pozostania cywilnym małżeństwem.

(Avvenire.it)

Francja

Mistrale wciąż w zawieszeniu

Rosja nadal nie spełnia niezbędnych warunków, by można było jej przekazać okręty desantowe typu Mistral – poinformował prezydent Francji François Hollande. Opiewająca na 1,2 mld euro umowa, podpisana w 2011 r. pomiędzy Rosją a francuską stocznią DCNS, na dostawę dwóch okrętów desantowych Mistral została zawieszona we wrześniu ub. roku, kiedy to Unia Europejska oraz NATO nałożyły na Rosję sankcje w związku z jej działaniami wojennymi na wschodzie Ukrainy. Hollande powiedział też, że jeśli jego kraj zdecyduje się nie dostarczać Rosji okrętów, zwróci zapłacone już pieniądze. Francja nie zamierza też sprzedawać Rosji helikopterów.

Francuski prezydent spotkał się w Pałacu Elizejskim z ukraińskim prezydentem Petro Poroszenką. W rozmowie dotyczącej rozwiązania konfliktu w Donbasie Hollande poruszył również sprawę dostarczenia do Rosji Mistrali.

(gpcodziennie.pl, bankier.pl)

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Komunikat gliwickiej Kurii nt. Marcina Zielińskiego

2020-01-21 18:43

[ TEMATY ]

Odnowa w Duchu Świętym

charyzmatycy

Tomasz Rozmus

Kuria w Gliwicach wydała oświadczenie, w którym wyjaśnia dlaczego Biskup Gliwicki podjął decyzję o zmianie prelegenta spotkania modlitewnego zaplanowanego na 23 stycznia w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Gliwicach, które miał poprowadzić znany charyzmatyk Marcin Zieliński.

Prezentujemy treść komunikatu Kurii:

Mając na uwadze komunikat Kurii Diecezjalnej w Łowiczu z dnia 8 lutego 2019 roku oraz fakt, że niektóre wątki nauczania pana Marcina Zielińskiego budzą wątpliwości natury teologicznej, Biskup Gliwicki podjął decyzję o zmianie prelegenta w ramach spotkania zaplanowanego w Gliwicach w dniu 23 stycznia 2020 roku.

Ks. Sebastian Wiśniewski, Kanclerz Kurii

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo do dziennikarzy: Nie można sprywatyzować prawdy

2020-01-25 10:16

[ TEMATY ]

Jasna Góra

dziennikarze

Maciej Orman

– Wiara przemienia się w misję, która daje do zrozumienia, że nie można sprywatyzować prawdy – powiedział 25 stycznia w święto Nawrócenia św. Pawła, w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze podczas Mszy św. w intencji dziennikarzy abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

W homilii podkreślił bezsprzeczny prymat Bożego działania w życiu Szawła z Tarsu i zauważył, że w jego spotkaniu z Jezusem pod Damaszkiem można wyróżnić trzy zasadnicze momenty. – Dialog, do którego dochodzi między Zmartwychwstałym Panem a Szawłem wykształconym w Prawie ojczystym i gorliwie służącym Bogu Jedynemu; nadzwyczajne nawrócenie, które sprowadza się do prostego pytania: „Co mam czynić, Panie?”. Po uzdrowieniu przez Ananiasza ze ślepoty usłyszał: „Bóg naszych ojców wybrał cię, abyś poznał Jego wolę i ujrzał sprawiedliwego Jezusa, i Jego własny głos usłyszał. Ochrzcij się i obmyj z twoich grzechów, wzywając Jego imienia”; wreszcie otrzymanie misji wobec wszystkich ludzi, aby świadczył o sprawach, które sam widział, słyszał i których dotykał.

Zobacz zdjęcia: Msza św. na Jasnej Górze w intencji dziennikarzy

– Bycie misjonarzem apostołem stało się dla Pawła jedynym sposobem na życie, dlatego jego droga wiary stała się wzorem dla naszej drogi – kontynuował abp Depo. – Wiara bowiem nie jest aktem uwierzenia w jakąś formułę wiedzy czy system. Wierzy się Osobie, która jako jedyna jest godna tego, aby Jej uwierzyć. Spotykając Jezusa bardzo osobiście, trzeba, jak mówi Katechizm Kościoła Katolickiego, przylgnąć do Niego umysłem, wolą, sercem, ciałem i duszą, aby przyjąć Jego słowa, uwierzyć w nie i spełnić je życiem.

Metropolita częstochowski powiedział, że „wiara chrześcijańska związana jest z posłuszeństwem Bogu, który się objawia”. – Nie oznacza to dla nas rezygnacji z własnej wolności ani należnych praw. Trzeba to zaznaczyć zwłaszcza w czasach naszej konfrontacji z wirusami wiary, proponującymi wiarę w Chrystusa, ale poza Kościołem czy wbrew niemu. Posłuszeństwo wiary jest darem Ducha Świętego, o który trzeba nieustannie prosić, aby zrozumieć nieskończoną wręcz odległość między Bogiem a człowiekiem, którą pokonuje Chrystus ze swoją miłosierną miłością.

Abp Depo zwrócił się również do dziennikarzy ze szczególnym przesłaniem. – Wiara przemienia się w misję, która daje do zrozumienia, że nie można sprywatyzować prawdy. Nie można posiąść dobra i łaski. One są ze swej natury darem i to darem dla wspólnego dobra, bo łaska to Bóg udzielający się człowiekowi – zaznaczył.

Homileta dodał, że fakt otrzymania daru powołania i zbawienia w Chrystusie mobilizuje nas do tego, „aby stać się darem dla drugich”. – Potwierdzamy dzisiaj w tej wspólnocie dar naszych powołań i zawierzenia Chrystusowi, aby wypełnić Jego nakaz misyjny. Nie jest to tylko jakiś impuls emocji czy nawet uczucie, ale codzienna decyzja rozumu i woli wspomagane łaską Boga. Dopiero wtedy można iść do ludzi i stać się świadkiem.

Na zakończenie abp Depo przytoczył słowa wiersza ks. Janusza Pasierba, dedykowanego neoprezbiterowi, ale oddającego również charakter misji dziennikarza: „Jesteś potrzebny,/ żeby wciągnąć Boga w jeszcze jedną/ beznadziejną sprawę./ Potrzeba twojej udręki,/ żeby Jezus nad kimś zapłakał./ Potrzeba niedołęstwa,/ by uruchomić Moc./ Potrzeba twojej głupiej miłości,/ żeby zapłonął Ogień”.

W rozmowie z „Niedzielą” abp Depo wskazał na niezbędność światła Ducha Świętego dla dziennikarzy do „autentycznego przekazu i świadectwa prawdzie”. Podkreślił, że nie mogą być oni celebrytami koncentrującymi się bardziej na sobie niż na przekazywaniu prawdy. – Władza w Ewangelii to służba, a my jesteśmy nieużytecznymi sługami w przekazie prawdy. Nie możemy poczuć się jej właścicielami. Bóg objawia się nam jako najwyższa i jedyna Prawda – powiedział metropolita częstochowski.

Dodał, że w katolickich mediach „nie chodzi tylko o służbę słowu, ale też autentyczność świadectwa”. – Może być ono sprawdzalne, kiedy media zachęcają np. do dzieł miłosierdzia, chociażby przez wolontariat w formie obecności przy ludziach chorych. Bez tego bylibyśmy tyko „oczytanymi analfabetami wiary”, jak pisał ks. Jan Twardowski – podsumował abp Depo.

Mszę św. koncelebrowali m.in. ks. Mariusz Trojanowski – sekretarz abp. Wacława Depo, ks. Mariusz Bakalarz – rzecznik archidiecezji częstochowskiej, ks. Mariusz Frukacz – redaktor Tygodnika Katolickiego „Niedziela” i kierownik Referatu Środków Społecznego Przekazu Kurii Metropolitalnej w Częstochowie oraz ks. Piotr Zaborski – dyrektor Radia Fiat.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję