Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Odpowiedź na kryzys

Bp Roman Pindel uczestniczył w spotkaniu formacyjnym katechetów 18 kwietnia u dominikanów w Korbielowie. Dla naszego Pasterza była to już druga, po ubiegłorocznej wizycie w Oświęcimiu, okazja do rozmowy z nauczycielami, którzy są odpowiedzialni za głoszenie Dobrej Nowiny w środowisku szkolnym

Niedziela bielsko-żywiecka 18/2015, str. 1

[ TEMATY ]

katecheci

MR

Spotkanie katechetów w Korbielowie

Spotkanie katechetów w Korbielowie

Wiosenny dzień skupienia rozpoczął się dla katechetów od Mszy św. w kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Aniołów. Eucharystię wraz z bp. Romanem Pindlem koncelebrowali dominikanie: ojciec przeor Krzysztof Ruszel OP i o. Aleksander Koza OP oraz przedstawiciele diecezjalnego Wydziału Katechetycznego, ks. Marek Studenski i ks. Tomaszem Chrzan.

Reklama

W homilii Biskup Ordynariusz odniósł się do perykopy ewangelicznej o wyborze 7 diakonów dokonanym przez Apostołów. W niej to, jak zauważył, można znaleźć klucz do rozwiązywania sytuacji kryzysowych w Kościele, we wspólnotach i w życiu codziennym. – Dziękujmy Bogu za wszystkie sytuacje nowe, także te kryzysowe, w których się znajdujemy, bo one coś nam mają do pokazania. W nich ukryta jest możliwość rozwoju, który nie został przez nas dostrzeżony ani zaplanowany – powiedział bp Roman Pindel.

Po Mszy św. katecheci wysłuchali wykładu o. Aleksandra Kozy OP na temat charyzmatu dominikańskiego. – Wielu chrześcijan jest ignorantami w sprawie wielkiej kontemplacyjnej tradycji chrześcijańskiej. Niekiedy nic o niej nie wiedzą albo są przekonani, że jest zbyt skomplikowana i dla nich samych nieosiągalna. Jest czymś smutnym, że pragnąc zaspokoić duchowy głód, poszukując żywego doświadczenia Boga porzucają chrześcijaństwo i zwracają się najczęściej do wschodnich tradycji religijnych lub karmią się synkretystyczną duchowością New Age – mówił o. Aleksander Koza OP. W dalszej części wykładu prelegent wyjaśnił znacznie takich pojęć, jak kontemplacja czy łaska przepowiadania. Tłumaczył, że łaska to nic innego jak żarliwość ewangeliczna, gorliwe pragnienie głoszenia Ewangelii. – Jeśli to masz jesteś dobrym katechetą – stwierdził o. Aleksander Koza OP.

Spotkanie katechetów zwieńczyła prezentacja oferty książkowej i podręcznikowej przedstawicieli oficyn wydawniczych: WAM, „Miłujcie się” i św. Stanisława. Po cyklu wykładów dominikanie zaprosili swoich gości na poczęstunek do położonego obok kościoła domu rekolekcyjnego.

2015-04-28 15:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Katecheci na start

Na terenie archidiecezji warszawskiej i diecezji warszawsko-praskiej lekcje religii rozpoczyna ok. 1900 katechetów.

CZYTAJ DALEJ

Morawiecki: Program demograficzny w ramach Polskiego Ładu ma wzmocnić Polskę

2021-06-17 12:02

[ TEMATY ]

rodzina

KPRP

Program demograficzny w ramach Polskiego Ładu ma wzmocnić Polskę; jeśli nie wzmocnimy wsparcia państwa dla rodzin, to za dekadę lub dwie nastąpi zapaść, paraliż w systemie emerytalnym, spowolnienie wzrostu gospodarczego - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas ogłaszania projektu Strategii Demograficznej 2040.

Jak mówił szef rządu "rodzina to taki mikrokosmos", małe społeczeństwo. "Od tego, jak w rodzinie dzieci są wychowywane zależy później przyszłość społeczeństwa. W rodzinie uczymy się odróżniać dobro od zła, uczymy się odpowiedzialności, cierpliwości i dlatego im więcej polskich rodzin szczęśliwych, tym bardziej szczęśliwa Polska w przyszłości" - stwierdził premier.

CZYTAJ DALEJ

Parafia i Sanktuarium św. Józefa w Krakowie: Sprawca kradzieży przyniósł relikwie św. Brata Alberta

2021-06-18 08:57

[ TEMATY ]

św. Brat Albert

facebook.com/ParafiaswJozefaKrakow

Jak informuje Parafia i Sanktuarium św. Józefa w Krakowie, sprawca kradzieży sam przyniósł relikwie św. Brata Alberta.

Dziś tuż przed godziną 7.00 rano skradzione relikwie Świętego Brata Alberta wróciły do naszego Sanktuarium. Sprawca kradzieży przyniósł je osobiście i przeprosił za zaistniałą sytuację. Bogu niech będą dzięki! Dziękujemy Wam za modlitwę!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję