Reklama

Z Jasnej Góry

2015-05-05 14:33

O. Stanisław Tomoń OSPPE, rzecznik Jasnej Góry
Niedziela Ogólnopolska 19/2015, str. 6

Respektować Boże prawo, słuchać głosu sumienia

Jasnogórskim uroczystościom ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski przewodniczył 3 maja br. na Szczycie Jasnogórskim abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, który również wygłosił kazanie. Wiele uwagi poświęcił zbliżającym się wyborom prezydenckim. Stwierdził, iż dobrowolna rezygnacja z udziału w wyborach jest grzechem zaniedbania, ponieważ oznacza odrzucenie odpowiedzialności za losy Ojczyzny. Wskazał, że w wyborach winno uczestniczyć jak najwięcej osób, bo tylko wówczas ich wyniki będą odzwierciedlać rzeczywistą wolę większości społeczeństwa. Ludzie wierzący winni oddać głos na te osoby, których postawa i poglądy są im bliskie, a przynajmniej nie sprzeciwiają się wierze katolickiej i katolickim wartościom oraz zasadom moralnym – podkreślił abp Gądecki.

Mówił też o zobowiązaniach, jakie spoczywają na politykach, którzy są katolikami. „Kościół nie zgadza się na to, by katolickiemu politykowi – w imię wolności sumienia – wolno było wszystko w odniesieniu do stanowienia prawa przekreślającego prawo Boże” – wyjaśniał.

Przewodniczący KEP podkreślił, że „byłoby głębokim fałszem, gdyby ktoś, kto świadomie i dobrowolnie narusza jedność Kościoła, głosząc publicznie prawdy sprzeczne z jego nauczaniem, przystępował do Komunii św. Zwrócił przy tym uwagę, że „ostrzeganie polityków, którzy publicznie sprzeciwiają się nauczaniu Kościoła, iż mogą utrudniać właściwą katolikom dyspozycję do przyjmowania Komunii św., nie jest żadną uzurpacją ze strony pasterzy Kościoła, ale ich obowiązkiem”. Wyraził opinię, że „trzymanie się nauczania Kościoła pozwala katolickiemu politykowi uniknąć swego rodzaju schizofrenii duchowej” oraz życia w dwóch równoległych, a przeciwstawnych sobie światach – w świecie wyznawanej wiary i w świecie polityki. Nie może on jednak zgodzić się na to, że racji stanu nie sposób pogodzić we wszystkim z racją sumienia i że czasami trzeba o sumieniu zapomnieć, skoro taki grzech przyniesie większą korzyść państwu. Gdy bowiem zlekceważymy prawo Boże, nasze przedsięwzięcia doprowadzą kiedyś do zguby. Zacytował św. Augustyna, który powiedział, że „wszelka władza, która nie respektuje prawa Bożego, prędzej czy później staje się bandą złoczyńców”.

Reklama

Podczas Eucharystii ponowiono Milenijny Akt Oddania Narodu Matce Bożej oraz złożono przyrzeczenia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Przed Mszą św. odbyła się modlitwa różańcowa w intencji osób życia konsekrowanego w Roku Życia Konsekrowanego. Medytacje przed poszczególnymi tajemnicami odczytywała, według słów św. papieża Jana Pawła II, Halina Łabonarska, aktorka polskich scen.

Wieczorną Mszę św. sprawował na Szczycie Jasnogórskim abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. W wygłoszonej homilii zwrócił uwagę, że to wszystko, co stanowi dzieje Polski od początku, od 966 r., związane jest z tajemnicą Krzyża Jezusa Chrystusa i z obecnością Jego Matki stojącej pod Krzyżem. Zwrócił uwagę, że wszelkie próby podważenia wielowiekowych więzi narodu i religii zawsze kończyły się klęską. Historia ma to do siebie, że nie wystarczy się jej wyuczyć, poznać fakty i wyciągnąć wnioski – jest i może być siłą wewnętrzną, więzią osobistą z przeszłością, identyfikacją z jej bohaterami.

Uroczysty dzień 3 maja zakończył Apel Jasnogórski z udziałem Wojska Polskiego, pod przewodnictwem biskupa polowego Józefa Guzdka. Następnie pod wałami jasnogórskimi oddano salwy armatnie.

W przeddzień uroczystości ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, 2 maja, w bibliotece klasztoru na Jasnej Górze odbyły się obrady Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski.

(Red.)

Nuncjusz apostolski Konfratrem Zakonu Paulinów

W Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze 1 maja br. abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce, został uroczyście przyjęty do Konfraterni Zakonu Paulinów. Jak przypomniał ojciec generał Arnold Chrapkowski, konfraternia to duchowa łączność Zakonu Paulinów z uprzywilejowanym gronem dobrodziejów, przyjaciół i współpracowników. Na przestrzeni wieków do Konfraterni przyjmowano królów, książęta, kardynałów, biskupów, kapłanów, zakonników, mieszczan, ludzi kultury i nauki.

– Bardzo się cieszę, że moje podróże na Jasną Górę będą od teraz miały nie tylko wymiar duszpasterski, ale także osobisty. Będę wracać do mojej Galilei, do źródła mądrości i świętości, dojrzewających w waszej wspólnocie zakonnej – powiedział abp Migliore.

Nuncjusz apostolski przewodniczył Eucharystii, na której obecny był abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i konfrater Zakonu.

W kazaniu o. Chrapkowski w imieniu paulinów podziękował nowemu konfratrowi za świadectwo wiary, przykład miłości do Maryi obecnej w jasnogórskim wizerunku.

Przypomniał, że kiedy abp Migliore jako nuncjusz apostolski rozpoczynał swoją posługę w Polsce, na Jasnej Górze zawierzył swoje posłannictwo Matce Bożej. Radość z przyjęcia do paulińskiej konfraterni nowego jej członka wyraził podczas uroczystości także przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

Kard. Ranjith: zamachowcy celowo wybrali Niedzielę Zmartwychwstania

2019-04-22 15:36

vaticannews / Kolombo (KAI)

Dzień zamachów na Sri Lance został doskonale wybrany. Zamachowcy-samobójcy weszli do kościołów w najważniejszym dla chrześcijan dniu, gdy świątynie były wypełnione po brzegi. Tak niedzielne zamachy, w których zginęło co najmniej 290 osób, a 500 zostało rannych komentuje arcybiskup Kolombo. Kard. Malcom Ranjith podkreśla, że w mieście panuje strach. Ludzie nie czują się bezpieczni.

wikipedia.org

Lankijski hierarcha odwiedził stołeczne kościoły, w których dokonano zamachów. Wyznaje, że jest zszokowany tym, co widział. „Ginęły całe rodziny – rodzice razem z małymi dziećmi. Przyszyli przecież wspólnie do kościoła, by świętować Niedzielę Zmartwychwstania i wspólnie się modlić” – podkreśla kard. Ranjith.

"Jesteśmy zaskoczeni zamachami, ponieważ przez ostatnie 10 lat sytuacja w kraju była w miarę spokojna. Zaczęli wracać turyści, ruszyła gospodarka. Były dobre relacje międzyreligijne – mówi Radiu Watykańskiemu kard. Ranjith. – Wśród ludzi, także wśród katolików panuje duży strach. Mówi się o możliwości kolejnych araków. Jako pierwszy odwiedziłem kościół, w którym zamachowiec-samobójca zabił ponad 50 osób. Ludzie mówili mi o smutku i lęku o przyszłość. W atakach zginęły całe rodziny – rodzice razem z dziećmi. To jest przerażające. Kolejny kościół praktycznie przestał istnieć. Zginęło w nim ponad 120 osób, które przyszły na modlitwę. Policja i służby bezpieczeństwa podjęły zdecydowane działania. Miejmy nadzieję, że prawdziwi sprawcy szybko zostaną zidentyfikowani".

Kard. Ranjith odwiedził również szpitale, w których przebywają ofiary. Ustawiają się przed nimi kolejki ludzi chcących oddać krew. Arcybiskup Kolombo wyznaje, że stan wielu ofiar jest ciężki i ostateczny bilans tragedii może jeszcze ulec zmianie. Hierarcha odwołał wszystkie wielkanocne Msze w dystrykcie Kolombo. Władze poinformowały, że w całym kraju do środy pozostaną zamknięte wszystkie szkoły.

W sumie dokonano ośmiu samobójczych ataków na kościoły i hotele. Do pierwszych sześciu eksplozji doszło w niedzielę rano w przeciągu 30 minut w trzech kościołach w Kolombo i dwóch innych miastach - Negombo i Batticaloa oraz w trzech luksusowych hotelach w Kolombo. Siódmy wybuch miał miejsce w niewielkim pensjonacie na przedmieściach Kolombo, a ósmy nastąpił w dzielnicy mieszkalnej Dematagoda, również na obrzeżach tego miasta.

Dziewiąty miał być przeprowadzony na lotnisku, ale się nie powiódł. Policja poinformowała o zatrzymaniu 24 osób w związku z zamachami. Wiadomo, że stoją za nimi islamiści, jednak jak dotychczas żadna organizacja nie przyznała się do ich przeprowadzenia. Według doniesień medialnych 10 dni wcześniej lankijska policja ostrzegana była o możliwości tego typu ataków na kościoły.

Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie przypomina, że od lat Wielkanoc szczególnie naznaczona jest antychrześcijańską przemocą, która przekracza wszelkie granice. W ubiegłym roku doszło do krwawych zamachów w Egipcie, a rok wcześniej w Pakistanie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Odpowiedź Naczelnego Rabina Polski na oświadczenie Kościoła ws. Pruchnika

2019-04-24 18:45

BP KEP / Warszawa (KAI)

Dziękujemy Konferencji Biskupiej za ich jasną, jednoznaczną oraz błyskawiczną odpowiedź na antysemickie pobicie oraz spalenie podobizny Żyda w miejscowości Pruchnik – napisał Michael Schudrich, Naczelny Rabin Polski, do Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego oraz do Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka w odpowiedzi na oświadczenie bp. Rafała Markowskiego ws. Pruchnika.

pl.wikipedia.org
Michael Schudrich

Publikujemy pełną treść odpowiedzi:

Warszawa, 24 kwietnia 2019 r.

Dziękujemy Konferencji Biskupiej za ich jasną, jednoznaczną oraz błyskawiczną odpowiedź na antysemickie pobicie oraz spalenie podobizny Żyda w miejscowości Pruchnik.

Będziemy nadal ściśle współpracować z naszymi braćmi z Konferencji Biskupów w walce z nienawiścią, czy to na Sri Lance, czy w naszej ukochanej Polsce.

Michael Schudrich

Naczelny Rabin Polski

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem