Reklama

Harcerska Niedziela

2015-05-07 14:11

Joanna Ferens
Edycja zamojsko-lubaczowska 19/2015, str. 1

Joanna Ferens

W parafii św. Michała Archanioła w Soli harcerze mieli swoje święto. „Harcerska Niedziela” zgromadziła solskie środowisko harcerzy, harcerek i zuchenek na wspólnej Mszy św.

Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej działa przy Kościele, jest to forma niekoedukacyjna, jednak harcerze mogą spotykać się wspólnie i razem organizować różnego typu akcje: wyjazdy i obozy, akcje charytatywne, kiermasze. Harcerstwo w Soli założył ks. Kamil Taras, kiedy w 2010 r. został wikariuszem w tej parafii. Postanowił on zarazić swoją pasją innych młodych ludzi i przez pewien czas przygotowywał różne osoby do pełnienia różnorakich funkcji. Pierwsza Solska Drużyna Harcerek powstała w lutym 2011 r., natomiast w marcu funkcję drużynowej zaczęła pełnić Edyta Gliwa, zaś przewodniczka, Paulina Czernik, wędrowniczka, założyła Pierwszą Solską Gromadę Zuchową „Opiekunki Porannej Rosy”. We wrześniu 2012 r. przekazała tę funkcję wędrowniczce Annie Brodziak, która zajmuje się grupą do dnia dzisiejszego. Obecnie opiekunem solskich harcerzy jest wikariusz ks. Adrian Borowski.

– Harcerstwo oparte jest przede wszystkim na braterstwie i przekazywaniu wartości chrześcijańskich. Naszym zadaniem jest spotykanie się co tydzień na zbiórkach i przekazywanie tych wartości zuchom, harcerzom i harcerkom. Wspólnie staramy się kształcić młodego człowieka, który później jako dorosły przekazuje to, co otrzymał, dalej – mówi Anna Szabat.

Do harcerstwa może wstąpić każdy, kto ma chęć przeżycia wspaniałej przygody, nie boi się wyzwań, ma dużo czasu i chce spędzić go aktywnie. Wystarczy zapał i odrobina zaangażowania. Nie ma także ograniczeń wiekowych – najmłodsi, starsi, pełnoletni mogą wstąpić do harcerstwa.

Reklama

– Mój zastęp podlega pod hufiec, który przynależy do chorągwi, zaś chorągiew wchodzi w skład naczelnictwa. Co roku uczestniczymy w różnego rodzaju biwakach, wyjazdach, obozach, zimowiskach, wędrówkach, rajdach. Szczególnym doświadczeniem są obozy, bo można się na nich naprawdę wiele nauczyć, np. budować łóżka czy gotować – mówi zastępowa Urszula Żak.

– Bez pomocy harcerzy wiele akcji liturgicznych, jakie się odbywają przy naszej parafii, nie miałoby takiej wyrazistości. Harcerze służą nam np. przy świętach, kiedy to mężnie i wytrwale stoją przy Grobie Pańskim, adorując Pana Jezusa. Tak naprawdę oni dodają takiego kolorytu i pokazują, że młody człowiek ma swoje miejsce w Kościele, gdzie może się dobrze czuć. Na pewno są wyjątkowym świadectwem dla starszych osób, bo pokazują, że można łączyć przygodę, swoje życie i pasję z Panem Bogiem – mówi ks. Adrian Borowski, opiekun harcerzy.

Solscy harcerze wraz ze swoim opiekunem bardzo serdecznie zapraszają wszystkich młodych ludzi, niebojących się wyzwań, do przygody z harcerstwem, które zmienia życie. Młodzi nabywają tu nowe umiejętności i mogą przeżyć niezapomniane chwile.

Tagi:
harcerze

Reklama

Dbajcie o ten mundur

2019-02-27 11:01

Ks. Waldemar wesołowski
Edycja legnicka 9/2019, str. VI

Mundur śp. ks. Krzysztofa Bojko trafił do Powiatowego Zespołu Szkół w Chojnowie

Ks. Waldemar Wesołowwski
Mundur przekazali rodzice i brat śp. ks. Krzysztofa

W Powiatowym Zespole Szkół w Chojnowie odbyła się 19 lutego br. niezwykła uroczystość. Rodzice i brat zmarłego 5 lat temu ks. Krzysztofa Bojko, katechety, harcmistrza i proboszcza w parafii Biała, przekazali szkole mundur i krzyż – rodzinne pamiątki po zmarłym księdzu.

W uroczystości wzięli udział uczniowie szkoły, nauczyciele, parafianie z Białej, przedstawiciele władz powiatu legnickiego i ziemi chojnowskiej, przyjaciele i oczywiście harcerze, którym ks. Krzysztof poświęcił wiele lat życia oraz młodzież ze Związku Strzeleckiego.

Scenariusz do tej uroczystości został przygotowany w oparciu o kazanie ks. Krzysztofa, jakie wygłosił po śmierci Jana Pawła II, a także o fragmenty jego wspomnień i wierszy. Podkreślono w nim miłość do Kościoła i Ojca Świętego, miłość do Kresów, z których wywodzi się jego rodzina oraz do harcerstwa, któremu służył do końca swojego życia. Podczas spotkania nie zabrakło pieśni harcerskich oraz świadectw osób, w życiu których ks. Bojko pozostawił trwały ślad.

Paweł Bojko, brat zmarłego księdza, w swoim wystąpienia wygłoszonym w imieniu rodziny, nawiązał m.in. do symboliki harcerskiego krzyża, który ks. Krzysztofowi towarzyszył przez większość życia. Podkreślił też, że myśl o przekazaniu munduru towarzyszyła jemu i rodzicom od dnia pogrzebu.

– Zgodnie z wolą Krzysztofa wyrażoną w testamencie, pochowaliśmy go we Wrocławiu, z którego pochodził, wiedzieliśmy jednak, że był także mocno związany z ziemią chojnowską, z parafią Biała, dlatego uważaliśmy, że nasza rodzinna relikwia powinna pozostać właśnie tutaj. Dbajcie o ten mundur – powiedział.

– To dla nas i naszego miasta to ważny dzień. Ks. Krzysztof uczył w naszej szkole 10 lat. Miał wspaniały kontakt z młodymi ludźmi. Zachęcał ich do poznawania swoich korzeni, uczył miłości do Ojczyzny. Ten mundur będzie nam go przypominać. Powiem więcej, w tym znaku ks. Krzysztof będzie ciągle z nami. Ten dar to również dla nas wielki zaszczyt i zobowiązanie – mówił dyrektor PSZ Mariusz Kowalczyk.

Wiele ciepłych wspomnień o ks. Krzysztofie padło z ust gości. Całość programu ilustrowana była zdjęciami i slajdami z różnych wydarzeń z udziałem ks. Bojko.

Ks. Krzysztof Jerzy Bojko (1963–2013) był harcmistrzem, działaczem środowisk harcerskich i kresowych, autorem prac o historii polskiego ruchu harcerskiego. Święcenia prezbiteratu przyjął w 1988 r. we Wrocławiu. Pracował jako wikariusz w parafii Aniołów Stróżów w Wałbrzychu, św. Michała Archanioła w Polkowicach, św. Jana Chrzciciela w Zgorzelcu, Podwyższenia Krzyża Świętego w Legnicy, a od 2001 r. był proboszczem w parafii Przemienienia Pańskiego w Białej.

Obok pracy ze środowiskiem harcerskim rozwinął współpracę ze środowiskiem Kresowian i Sybiraków. Organizował pielgrzymki na Kresy, wraz z parafianami z Białej zainicjował Wrześniowe Kresowiana, które w tym roku odbędą się już po raz 17. Planował także otwarcie Muzeum Kresów. Niestety, śmierć nie pozwoliła na zrealizowanie tego planu.

Za swoją działalność na rzecz Kresów i krzewienia kultury Kresowian ks. Krzysztof Bojko został odznaczony w 2009 r. przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Złotym Krzyżem Zasługi. Ponadto Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej przyznał mu odznaczenie: Krzyż Honorowy ZHR „Semper Fidelis”, za zaangażowanie w rozwój ruchu harcerskiego i wierność harcerskim ideałom. Biskup Polowy Wojska Polskiego uhonorował go medalem bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Obszerna relacja z uroczystości dostępna jest na stronie Radia Plus Legnica, www.legnica.fm

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Pogrzeb śp. Marka Tarnowskiego – zamordowanego na plebanii kościoła św. Augustyna

2019-04-25 10:07

mag / Warszawa (KAI)

- Nagła śmierć naszego współbrata pokazuje nam jak ważne jest przygotowanie do spotkania z Chrystusem – podkreślił kard. Kazimierz Nycz w czasie pogrzebu śp. Marka Tarnowskiego, zamordowanego na plebanii kościoła św. Augustyna na stołecznym Muranowie.

Anna Druś/Archidiecezja Warszawska

Uroczystości odbyły się w kościele św. Feliksa z Kantalicjo na stołecznym Marysinie, gdzie zmarły należał do wspólnoty Drogi Neokatechumenalnej. Liturgię, której przewodniczył metropolita warszawski koncelebrowało wielu kapłanów związanych ze wspólnotą.

– Nagła śmierć waszego współbrata pokazuje nam jak ważne jest przygotowanie na spotkanie z Chrystusem – powiedział kard. Kazimierz Nycz. - Ta spowiedź tuż przed śmiercią. Spowiedź na końcu Drogi Neokatechumenalnej, która szedł – to jest nauka dla nas wszystkich, byśmy nie tyle bali się śmierci nagłej, ile bali się śmierci nieprzygotowanej - podkreślił.

Kard. Nycz przestrzegł jednocześnie członków wspólnoty Drogi Neokatechumenalnej przed sakralizacją zła i grzechu, nawet, gdy patrzymy na to, co się stało z perspektywy Zmartwychwstania. - Zło pozostaje złem. Gdybyśmy tą drogą poszli za daleko, bylibyśmy o krok od powiedzenia, że Pan Bóg tak chciał. A to przecież nie byłoby prawdą Po liturgii ciało zmarłego spoczęło na pobliskim cmentarzu.

W czwartek 11 kwietnia br. na plebanii kościoła pw. św. Augustyna na warszawskiej Woli napastnik zaatakował 64- letniego p. Marka Tarnowskiego, ojca jednego kapłanów archidiecezji warszawskiej, katechistę Drogi Neokatechumenalnej. Mężczyzna wychodził z plebanii, gdzie przystępował do sakramentu pokuty. W jego obronie stanął jeden z dyżurujących kapłanów. On również został zaatakowany przez napastnika.

Ciężko pobity Marek Tarnowski mimo reanimacji nie przeżył.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Sejm przyjął ustawę maturalną!

2019-04-25 18:34

wpolityce.pl

Sejm przyjął rządowy projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty i ustawy Prawo oświatowe. Projekt poparło 235 posłów, przeciw było 168. Zmiany mają pozwolić na spokojne przeprowadzenie matur.

Kancelaria Sejmu/Rafał Zambrzycki
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem