Reklama

Ze świata

Francja

Krzyż przeszkadza

Osiem lat po postawieniu pomnika Jana Pawła II w Ploërmel w Bretanii w północno-zachodniej Francji sąd administracyjny w Rennes nakazał usunięcie krzyża z łuku stojącego nad monumentem. Przychylił się tym samym do wniosku stowarzyszenia wolnomyślicieli w departamencie Morbihan (Libre Pensée du Morbihan). Krzyż, ze względu na to, że jest symbolem chrześcijańskim, oraz ze względu na rozmiary łuku, został uznany za „ostentacyjny symbol religijny”.

Już w 2009 r. Libre Pensée du Morbihan, wspierane przez grupę mieszkańców miasta, doprowadziło do tego, że miasto musiało oddać 4500 euro subwencji z Rady Generalnej departamentu na budowę cokołu pomnika. Stowarzyszenie bezskutecznie domagało się też przeniesienia pomnika na teren niepubliczny.

Mer Ploërmel – Patrick Le Diffon podkreśla, że Jan Paweł II został uczczony w przestrzeni publicznej nie jako człowiek Kościoła, lecz jako mąż stanu. Replikuje też, że gdyby zgodnie z wyrokiem sądu usunął krzyż, który stanowi integralną część monumentu, mógłby zostać pozwany przez autora pomnika.

Jeśli krzyż nie zostanie usunięty, to zgodnie z wyrokiem sądu cały pomnik będzie musiał zniknąć z przestrzeni publicznej. Na razie mer czeka na pisemne uzasadnienie wyroku. Na odwołanie się od niego do Rady Stanu (najwyższego organu sądownictwa administracyjnego we Francji) ma 6 miesięcy.

(KAI)

Ukraina

Nie wpuszczono polskich motocyklistów

Ukraina nie wpuściła Rajdu im. Rotmistrza Witolda Pileckiego na terytorium swojego kraju. Uczestnicy rajdu podjechali na przejście graniczne, gdzie ukraińscy pogranicznicy około pięciu godzin przepytywali ich o cel wjazdu i co zamierzają robić na Ukrainie. Mimo wyjaśnień uczestnicy rajdu otrzymali oficjalne pismo strony ukraińskiej zakazujące wjazdu każdemu z nich na terytorium Ukrainy. Uzasadnieniem był brak podania celu wizyty. Jerzy Bukowski – rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie mówi, że może to mieć wymiar polityczny. – Wygląda to tak, jakby to ukraińskimi rękami Rosjanie mścili się za niewpuszczenie na terytorium Polski „Nocnych Wilków” – motocyklistów związanych z Władimirem Putinem.

Reklama

(RIRM)

Włochy

Petycja rodziców przeciw gender w szkole

Obywatelska petycja zatytułowana „O szkołę, która uczy, a nie indoktrynuje” została przekazana 6 maja br. na ręce prezydenta Włoch Sergia Mattarellego przez przedstawicieli 41 organizacji społecznych, także o charakterze katolickim. Jest to reakcja rodziców na próby wprowadzania do włoskiego systemu wychowawczego elementów inżynierii społecznej z osławioną ideologią gender na czele. Pod petycją zebrano 180 tys. podpisów, które dołączono do dokumentu. „Pragniemy, aby wszyscy uczniowie mogli w szkole znaleźć nie destabilizujące ideologie, ale środowisko, które zapewniłoby zdrowy rozwój osobowości, w zgodzie z etyką i podstawową rolą wychowawczą rodziny” – napisano w petycji. Sygnatariusze dokumentu proponują podporządkowanie programów edukacyjnych „podstawowym zasadom dotyczącym uczuciowości i seksualności w poszanowaniu naturalnej różnicy płci i praw rodziny”.

(KAI)

* * *

Zbyt często życie ludzkie rozpoczyna się i kończy pozbawione radości i pozbawione nadziei.

Jan Paweł II

Krótko

Manewry na Morzu Północnym przeprowadziło kilkadziesiąt jednostek marynarki wojennej z 11 państw. Ćwiczono przede wszystkim walkę z okrętami podwodnymi.

W Donbasie na wschodniej Ukrainie nadal niespokojnie. Mimo obowiązującego zawieszenia broni separatyści nadal ostrzeliwują pozycje sił ukraińskich. Według OBWE, użyto zakazanych wyrzutni rakietowych Grad. Z kolei ambasador USA w Kijowie Geoffrey Pyatt oświadczył, że USA dostrzegają oznaki, które mogą świadczyć o przygotowaniach separatystów do ataku na ukraińskie siły rządowe.

Amerykańskie władze wydały pierwsze licencje na obsługę bezpośrednich połączeń promowych między USA a Kubą, zawieszonych ponad pół wieku temu. Jeśli firma, która otrzymała licencję, otrzyma zgodę władz kubańskich, pierwszy prom popłynie już we wrześniu.

Litewskie służby aresztowały Rosjanina, funkcjonariusza FSB. Mężczyzna jest oskarżony o szpiegostwo.

Finowie przeprowadzają bezprecedensową operację. Ponad 900 tys. rezerwistów otrzyma listy z prośbą o podanie aktualnego miejsca zameldowania. Każdy będzie musiał podać, jaką rolę chciałby pełnić w razie ewentualnego konfliktu zbrojnego.

W Nigerii w Ikanepo został uprowadzony katolicki ksiądz Innocent Umoru. Według miejscowych władz, porywacze zażądali zapłacenia za jego uwolnienie okupu w wysokości 20 tys. dolarów.

Rząd Jemenu zaapelował do społeczności międzynarodowej, kierując list do Rady Bezpieczeństwa ONZ, o lądową interwencję zbrojną, aby ocalić kraj przed szyickimi rebeliantami Huti.

Raport organizacji ochrony dzieci „Meter” podaje, że najwięcej przypadków pedofilii odnotowuje się w Europie – 37,34 proc., następnie w Afryce – 24,67 proc., Ameryce – 23,25 proc., Azji – 12,93 proc. i w Oceanii.

2015-05-13 09:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przepis na Adwent

2022-11-15 12:37

Niedziela Ogólnopolska 47/2022, str. 40-41

[ TEMATY ]

adwent

Adobe Stock

Jak – w obliczu wszechobecnych już niemal kolęd i ozdób choinkowych – nie stracić tego wyjątkowego czasu? Co zrobić, żeby te zewnętrzne „przyspieszacze” nas nie pokonały?

Pewnie każda rodzina ma na to swoje sposoby, właściwe tylko dla niej, dostosowane do wieku jej członków, do ich charakterów, pasji i tego, czym żyją na co dzień. Zaczerpnięte z tradycji rodziny męża, żony, wypracowane w trakcie wspólnego życia. Poniżej garść adwentowych inspiracji. Na początek...

CZYTAJ DALEJ

Służba na kolei pod opieką św. Katarzyny Aleksandryjskiej

2022-11-25 19:17

Magdalena Lewandowska

Ks. Jan Kleszcz, bp Ignacy Dec, ks. Piotr Wiśniowski

Ks. Jan Kleszcz, bp Ignacy Dec, ks. Piotr Wiśniowski

Rok temu abp Józef Kupny poświęcił kaplicę na Dworcu Głównym PKP we Wrocławiu. Dziś w rocznicę tego wydarzenia, a zarazem w dniu odpustu ku czci św. Katarzyny Aleksandryjskiej, patronki kolejarzy wspólnie modlili się kolejarze. Obecny na Eucharystii był bp Ignacy Dec, bp senior diecezji świdnickiej.

Na początku homilii bp Ignacy Dec przypomniał historię życia i męczeńskiej śmierci św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Wskazał także na jej kult, który przekazywany był przez Kościół na Wschodzie i Zachodzie, a także w naszym kraju. - Obrano ją za patronkę kolejarzy i tramwajarzy. W Polsce kult św. Katarzyny rozpowszechnił się w połowie XIX wieku. Mamy obecnie w Polsce prawie 180 świątyń noszących jej imię. Po II wojnie światowej, w czasie komunizmu, kult św. Katarzyny nieco przygasł, ale został odnowiony z chwilą powstania "Solidarności". Dnia 21 lipca 1981 roku Niezależny Samodzielny Związek Zawodowy NSZZ "Solidarność" Węzła PKP Lublin podjął uchwałę nr 1, że począwszy od roku 1981, Dniem Kolejarza uznaje się 25 listopada, to jest dzień św. Katarzyny Aleksandryjskiej, patronki polskich kolejarzy - mówił biskup senior.

CZYTAJ DALEJ

Dwie dekady posługi nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.

2022-11-26 13:01

[ TEMATY ]

Częstochowa

bp Antoni Długosz

WMSD

nadzwyczajni szafarze

Maciej Orman/Niedziela

– Jesteście przedłużeniem posługi biskupów i kapłanów – powiedział do nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. bp Antoni Długosz. Biskup senior archidiecezji częstochowskiej przewodniczył 26 listopada Mszy św. w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie z okazji 20. rocznicy posługi nadzwyczajnych szafarzy w archidiecezji częstochowskiej.

Eucharystię koncelebrowali ks. dr Łukasz Dyktyński, moderator nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. w archidiecezji częstochowskiej, i ks. dr Krzysztof Bełkot, kierownik Referatu Prawnego Dyscypliny Sakramentów i Sakramentaliów Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, odpowiedzialny za organizację i koordynowanie kursów przygotowujących dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. w archidiecezji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję