Reklama

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

Niedziela częstochowska 6/2003

Tydzień Modlitw zakończył się w kościele rektorackim Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie

Tydzień Modlitw zakończył się w kościele rektorackim Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie

Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan (18- -25 stycznia) był czasem żarliwszej niż zazwyczaj modlitwy o jedność. Historia Kościoła naznaczona jest tajemnicą podziałów i rozdarcia, które są zaprzeczeniem woli Jezusa "aby byli jedno" i antyświadectwem dla świata. "Bez pełnej jedności chrześcijanie nie mogą dawać zadowalającego świadectwa Chrystusowi, a ich podziały pozostają zgorszeniem dla świata, szczególnie dla młodych Kościołów misyjnych" - mówił Jan Paweł II w 1980 r. podczas pielgrzymki do Afryki. Hasłem tegorocznego Tygodnia były słowa św. Pawła z drugiego Listu do Koryntian: Ten skarb przechowujemy w glinianych naczyniach. Dla nas, chrześcijan, jest to wezwanie do wielkiej troski o wiarę, o przezwyciężanie podziałów przede wszystkim w codziennych relacjach pomiędzy chrześcijanami.
Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan rozpoczęło w naszym mieście Ekumeniczne Nabożeństwo Słowa Bożego w sanktuarium św. Józefa w Częstochowie. W Nabożeństwie, któremu przewodniczył ks. prał. Bronisław Preder - kustosz sanktuarium, uczestniczyli przedstawiciele Kościołów i wyznań chrześcijańskich miasta i okolic. Kaznodzieją był ks. dr Marcin Hintz, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Częstochowie, który podkreślił szczególnie konieczność podjęcia wspólnego trudu w poszukiwania dróg do Chrystusa. Dla alumnów V roku Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie, którzy uczestniczyli w spotkaniu, było to cenne doświadczenie pogłębiające wiedzę na temat ekumenizmu. W przygotowanie Nabożeństwa aktywnie włączyła się młodzież i przedstawiciele Akcji Katolickiej parafii św. Józefa Rzemieślnika.
Uwieńczeniem Tygodnia była Eucharystia sprawowana 25 stycznia w kościele pw. Najświętszego Imienia Maryi, w święto nawrócenia św. Pawła Apostoła. Liturgię celebrował abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski, wraz z rektorem WSD - ks. dr. Włodzimierzem Kowalikiem oraz przełożonymi Seminarium. Ekumeniczny wymiar Liturgii nadawała obecność: bp. Jerzego Szotmillera - ordynariusza diecezji krakowsko-częstochowskiej Kościoła polskokatolickiego, który przybył wraz z ks. Witoldem Iwanowskim, ks. kan. Mirosława Drabiuka - proboszcza parafii prawosławnej w Częstochowie, ks. Tadeusza Ratajczyka - proboszcza Starokatolickiego Kościoła Mariawitów w Gniazdowie, ks. dr. Marcina Hintza - proboszcza częstochowskiej parafii ewangelicko-augsburskiej, starszego zboru Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, reprezentującego pastora zboru p. Zenona Samborskiego. W uroczystości wzięli udział alumni WSD, Akcja Katolicka z parafii św. Józefa i wierni.
W homilii Ksiądz Arcybiskup podkreślał prymat modlitwy o jedność, która jest darem Ducha Świętego i tylko "Bóg pomoże nam jednoczyć się na każdy dzień, aby wypełniły się słowa: "Nastanie jedna owczarnia i jeden pasterz". (...) Niech jedność trynitarna staje się wzorem dla jedności ludzkiej".
Spotkania zorganizowane były przez ks. dr. Sławomira Zielińskiego działającego z ramienia Referatu ds. Ekumenizmu Kurii Metropolitalnej. W Eucharystii mieli okazję uczestniczyć również słuchacze Radia Fiat. Liturgię uświetnił śpiew scholii seminaryjnej. Kończący się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan był dobrą okazją do budowania mostów. Oby trzecie tysiąclecie w przeciwieństwie do minionego było czasem wspólnoty i jedności. My, chrześcijanie, sól tej ziemi, musimy się troszczyć o to, żeby żyć w jedności, aby świat uwierzył.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę, którą ci daje

2021-09-16 09:12

[ TEMATY ]

ksiądz

Jezus

Karol Porwich/Niedziela

Hymnem do Ducha Świętego odśpiewanym w łódzkiej bazylice archikatedralnej rozpoczęły się doroczne rekolekcje dla księży diecezjalnych i zakonnych, którym w dniach 15 – 17 września przewodniczy abp Grzegorz Ryś. Pierwsze rozważanie rekolekcyjne zostało oparte o fragment ewangelii św. Marka (Mk. 1.1-8)

Przyglądając się postaci św. Marka, łódzki pasterz wskazał na trzech uczniów Jezusa, którzy byli mistrzami dla autora Ewangelii. – Trzech uczniów Jezusa Chrystusa: Barnaba, Piotr i Paweł przekazywali Markowi wiarę. Chcę dzisiejszego wieczoru zatrzymać się tylko na tym jak ten przekaz się dokonywał, bo to jest coś, w czym każdy z nas może się odnaleźć, ale potrzebujemy się odnaleźć razem – zauważył arcybiskup.

CZYTAJ DALEJ

Patron młodych na dzisiejsze czasy

Niedziela Ogólnopolska 37/2003

[ TEMATY ]

święty

św. Stanisław Kostka

KSM parafii Św. Ap. Piotra i Pawła w Zawierciu

Święty Stanisław Kostka żyje w sercach młodych

Święty Stanisław Kostka żyje w sercach młodych

18 września przypada święto patrona polskiej młodzieży - św. Stanisława Kostki. Urodził się w 1550 r. w Rostkowie k. Przasnysza (diecezja płocka).
Znany badacz dziejów św. Stanisława Kostki - ks. kan. Janusz Cegłowski zastanawiał się przy jego grobie w Rzymie: „Czy dzisiaj, po kilku wiekach od śmierci, może on być światłem, wskazówką, ostoją w poszukiwaniach, wątpliwościach, zagubieniach czy decyzjach współczesnej młodzieży... Przez tyle lat wydawało mi się, że Stanisław Kostka to przeszłość, to historia Kościoła. Myślałem sobie: Co ma dzisiaj do zaproponowania ten odległy patron młodych, chłopak z XVI stulecia - młodzieży początku XXI wieku, młodzieży nasyconej kulturą absurdu, konsumpcji, seksu i zmysłów; kulturą utraty sensu i wyśmiewanej wiary; kulturą brutalności, przemocy i braku szacunku wobec drugiego człowieka; kulturą niewiary w miłość, w Ojczyznę, w tradycję; kulturą rozpadających się rodzin i przyjaźni; kulturą samotności i rozpaczy, która wyciąga rękę po narkotyk, alkohol lub samobójstwo, i kulturą przerażającej pustki”.

CZYTAJ DALEJ

KSM przyznał ordery za zasługi w pracy z młodzieżą

2021-09-19 09:16

[ TEMATY ]

KSM

order

ksm.org.pl

Druhna Renata Hasiuk, minister Piotr Mazurek i ks. kanonik Stanisław Chodźko to tegoroczni laureaci Orderu im. ks. prałata Antoniego Sołtysika. Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży w ten sposób uhonorowało osoby wybitnie zasłużone w pracy z młodzieżą na rzecz Kościoła i Ojczyzny.

Przyznawanie orderu zainicjowano w ubiegłym roku w trakcie obchodów 30. rocznicy reaktywacji Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Patronem nagrody jest wieloletni duszpasterz młodzieży i przyjaciel św. Jana Pawła II – ks. Antoni Sołtysik. To z jego inicjatywy po upadku komunizmu ponownie powołano w Polsce KSM.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję