Reklama

Informacje

2015-05-13 11:46


Niedziela Ogólnopolska 20/2015, str. Dod. 6-7

Krzeszów duchową stolicą Dolnego Śląska

Krzeszów to niezwykłe miejsce na modlitewną zadumę i duchowe uniesienia. W progi Domu Łaski zaprasza Maryja, która od wieków odbiera tu cześć i wspomaga modlitwę tysięcy pielgrzymów przybywających tutaj z różnych stron Polski i świata. Swoim orędownictwem wspiera pątników św. Józef Oblubieniec Najświętszej Maryi Panny i Opiekun Zbawiciela, będąc jednocześnie wzorem męża, ojca, mężczyzny.

Niezapomnianym przeżyciem dla pielgrzyma będzie zarówno uczestnictwo w najważniejszych dorocznych uroczystościach, jak i indywidualna modlitwa przed tronem Pani Łaskawej. Przemierzając na kolanach drogę pokutną, wpatrzony w twarz Maryi pielgrzym poleci wszystkie prośby i sprawy, z którymi tu przybył, ufając, iż zostanie wysłuchany. Spacerując zaś szlakiem kaplic Kalwarii Krzeszowskiej, na nowo odkryje mękę Chrystusa i stanie się niemal naocznym świadkiem wydarzeń paschalnych.

Msze św. w bazylice krzeszowskiej:

od 1 maja do 31 października w tygodniu: godz. 7.00, 12.00 i 18.00

od 1 listopada do 30 kwietnia w tygodniu: godz. 7.00 i 17.00

w niedziele i święta przez cały rok: godz. 7.30, 10.00, 12.00 i 17.00.

Spowiedź w bazylice krzeszowskiej: od maja do października w godz. 11.00 -13.00 oraz podczas każdej Mszy św.

Reklama

Intencje Mszy św. można zamawiać na naszej stronie internetowej: www.opactwo.eu.

Nowenna do św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny oraz Msza św. w kościele pw. św. Józefa od 1 maja do 31 października w każdy wtorek o godz. 17.30.

Nowenna do Matki Bożej Łaskawej oraz Msza św. przed cudowną ikoną:
• od 1 listopada do 30 kwietnia w każdą środę o godz. 16.30
• od 1 maja do 31 października w każdą środę o godz. 17.30.

Odpusty nadane przez Stolicę Apostolską

dla bazyliki mniejszej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krzeszowie

2 czerwca w rocznicę koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Łaskawej przez Jana Pawła II

29 czerwca w uroczystość Świętych Piotra i Pawła

3 lipca w rocznicę poświęcenia bazyliki

15 sierpnia w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

29 sierpnia w rocznicę nadania kościołowi tytułu bazyliki mniejszej

Raz w roku w dniu wybranym przez poszczególnego wiernego, ilekroć do tego miejsca przybywać się będzie z pobożności w gronie pielgrzymów.

Europejska Perła Baroku. Pomnik Historii Prezydenta RP

Krzeszowskie opactwo przygotowało również bogatą ofertę turystyczną. Poczynając od trasy podstawowej, która obejmuje: kościół pw. św. Józefa, kościół klasztorny (bazylikę), Mauzoleum Piastów Śląskich oraz kaplicę Marii Magdaleny z repliką Grobu Pańskiego, poprzez Muzeum Opactwa w gościnnym Domu Opata i letni pawilon na wodzie, skończywszy na trasach specjalnych, które wiodą przez strychy, ukryte klatki schodowe oraz podziemia. Podziwiać tutaj można kunszt najwybitniejszych twórców śląskiego baroku, takich jak: Michael Willmann, Georg Wilhelm Neunhertz, Felix Anton Scheffler, Petr Brandl, Ferdynand Maksymilian Brokoff czy Michael Engler.

Biuro Obsługi Pielgrzyma

Czynne codziennie:
w okresie letnim (1 maja – 31 października) w godz. 9.00-18.00
w okresie zimowym (1 listopada – 30 kwietnia) w godz. 9.00-15.00.

Tutaj można uzyskać wszelkie informacje dotyczące zwiedzania, posiłków i noclegów.

Do dyspozycji turystów indywidualnych posiadamy audioprzewodniki w językach: polskim, niemieckim, angielskim, rosyjskim i czeskim.

Reklama

Serce Ojca

2019-09-10 12:59

Krzysztof Osuch SJ
Niedziela Ogólnopolska 37/2019, str. 27

To wielkie zło i nieszczęście, gdy stworzenie trwale konfliktuje się ze swoim Stwórcą. Gdy mówi Mu: Nie jesteś dla mnie ważny i godny uwagi. Ja sam zdecyduję, co lub kogo uznam za mojego boga. Dla Izraelitów kimś ważniejszym od Boga Jedynego, który ich wyprowadził z ziemi egipskiej, okazał się posąg cielca odlanego z metalu. Ot, osłuchana historia, ale rzecz to niebywała. Właściwie nie dziwią słowa Pana do Mojżesza: „Pozwól Mi, aby rozpalił się gniew mój na nich. Chcę ich wyniszczyć”. Wiemy, nie było to (i być nie mogło) ostatnie słowo „Miłośnika życia” w sprawie ludu zdążającego do Ziemi Obiecanej! Słów Pana było jeszcze wiele. Bywały mocne, napominające, ale zawsze chodziło w nich o wykrzesanie postawy przyjęcia i odwzajemnienia wspaniałej miłości Boga do człowieka.

O to samo chodzi w ostatecznym i najważniejszym Słowie, które wyrzekł do nas Ojciec w Synu Jednorodzonym, gdy Ten stał się człowiekiem dla naszego zbawienia. Kościół, my wszyscy nie mamy niczego ważniejszego do roboty niż to Słowo zgłębiać, w Nim mieszkać i Je wszystkim narodom zwiastować, głosić. Nawet dawni „bluźniercy, prześladowcy i oszczercy” są – jak Szaweł – zaproszeni do pracy w Kościele. Nikt z góry nie jest spisany na straty, bo „Chrystus Jezus przyszedł na świat zbawić grzeszników”.

A w przypowieści, słusznie zwanej Ewangelią w Ewangelii i perłą Łukaszowej Ewangelii, mowa jest o trudnej i burzliwej relacji dwóch synów z ich ojcem. Dość łatwo odnajdziemy się w starszym lub młodszym. Ale najważniejsze jest to, że Jezus odsłania prawdę o Sercu Ojca. Wykorzystajmy szansę, by zagłębić się i w tym, jaka – jak bezdenna, nieskończona, niewyczerpalna – jest miłość Boga Ojca do nas, ludzi, i zachwycić nią. Oto my wszyscy, bez wyjątku, jako biedni grzesznicy, nieraz lekkomyślnie naruszający sprawiedliwy ład Bożych praw, możemy wciąż na nowo powracać i ze skruchą w sercu stawać przed miłującym nas Ojcem. On, który stworzył nas jako podobnych sobie, ponad wszystko zatroskany jest o nasze doczesne i wieczne dobro, szczęście. Skoro tak, to mamy w ręku dość powodów, by się radować. A w niedzielnej Eucharystii przeżywać przedsmak uczty w Niebie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Zaatakowano księdza z Najświętszym Sakramentem!

2019-09-15 20:34

Red.

Ksiądz idący do chorego w pierwszy piątek września został zelżony i uderzony – wynika ze słów metropolity częstochowskiego księdza arcybiskupa Wacława Depo. Hierarcha opowiedział o tym fatalnym wydarzeniu w rozmowie z „Niedziela TV”.

Bożena Sztajner/Niedziela

W wywiadzie metropolita częstochowski opisał wydarzenie, do jakiego doszło w pierwszy piątek września. Wtedy też siedzący na ławce pijany mężczyzna zaatakował księdza idącego do chorego z Ciałem Pańskim. Atak najpierw miał wymiar słowny, a następnie fizyczny (uderzenie w twarz). Pierwszy z ciosów napastnika dotarł do duchowego, zaś przed drugim ksiądz zdołał się zasłonić. Następnie na pomoc kapłanowi przyszli przechodnie. W trakcie interwencji policji ksiądz zdecydował, że nie wniesie oskarżenia.

Jednak zdaniem arcybiskupa Wacława Depo zapisanie nazwiska sprawcy byłoby zasadne, gdyż jest on mieszkańcem konkretnej parafii i powinny zostać wobec niego wyciągnięte społeczne konsekwencje. Hierarcha przywołał tutaj przykład papieża Jana Pawła II, który miłosiernie przebaczył Mehmetowi Ali Ağcy, jednak wymiar sprawiedliwości podejmował działania, a terrorysta znalazł się w więzieniu.

„Takie sytuacje kiedyś się nie zdarzały, a teraz w #Częstochowa kapłan idący z Komunią Świętą do chorego został pobity” – napisał na Twitterze dziennikarz tygodnika „Niedziela” Artur Stelmasiak, który opublikował także fragment rozmowy z arcybiskupem Depo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem