Reklama

Niedziela Częstochowska

Azja blisko Chrystusa

Niedziela częstochowska 20/2015, str. 1,8

[ TEMATY ]

pielgrzymka

insanetattooproducts/pixabay

Mamy jeszcze w pamięci pielgrzymkę Ojca Świętego Franciszka do Azji, na Sri Lankę i na Filipiny (12-19 stycznia br.). Utkwił mi w oczach szczególnie jeden obrazek: Papież przypomina o tragedii, jaka dotknęła 27-letnią wolontariuszkę z Chin, kiedy podczas straszliwego huraganu przewróciło się na nią ogromne rusztowanie. Tej zmarłej dziewczynie Ojciec Święty poświęcił przepiękną i na wskroś ludzką refleksję. Zapewnił o modlitwie zarówno za nią, jak i za jej rodziców, pogrążonych w bólu utraty jedynego dziecka. W tej ogromnej tragedii jednej rodziny Franciszek był tak bliski milionom ludzi, którzy doznali cierpienia.

Niełatwa była ta wizyta papieska, tuż po straszliwym tajfunie, który zebrał obfite śmiertelne żniwo. Ludzie z dalekiej Azji usłyszeli o chrześcijaństwie być może niedawno, ale widziało się ich głęboką wiarę w Jezusa Chrystusa. To ludzie kochający Kościół. Są bardzo biedni i pokaleczeni życiowo, ale nie są to ludzie bezmyślni, oni stawiają zasadnicze pytania na temat filozofii życia. Zresztą w zderzeniu z różnymi systemami filozoficznymi i innymi religiami na tym terenie muszą odpowiedzieć sobie na podstawowe pytania, by wierzyć mocno i głęboko.

Rodzi się tu od razu porównanie z Europą, z ludźmi w większości szukającymi wygody i atrakcji życia, jakichś odskoków w zachowywaniu Dekalogu, co uwidacznia się m.in. w problemie aborcji i eutanazji, w braku szacunku dla Boga i Jego praw, na których zasadza się świat. Wydaje się, że człowiek Europy chciałby dziś zastąpić Pana Boga, w miejsce Jego porządku ustanawiając swój, ludzki – małostkowy, krótkowzroczny i egoistyczny.

Reklama

Jakże żywy i wspaniały okazuje się na tym tle Kościół w Azji, radosny i szczęśliwy. Mimowolnie nasuwa się na myśl wołanie Mahatmy Gandhiego: „Przyjdź, Chrystusie, do Indii, do Azji. My Cię przyjmiemy...”. Papieska pielgrzymka pokazała, że Azja jest wielkim współczesnym świadkiem wiary, że Chrystus zapewne bardzo dobrze się czuje w sercach filipińskich katolików na Sri Lance, a także w sercach Chińczyków, którzy choć napotykają na wielkie trudności, bardzo się starają zachować wierność Kościołowi. Podobne wnioski można było wysnuć z papieskich spotkań z mieszkańcami Korei (14-18 sierpnia 2014 r.).

Widać, że w XXI wieku Azja budzi się dla Chrystusa. Jak zamiera dla Niego – może tylko odbiega jak nierozważne dziecko od ojca – Europa, tak pragną żyć dla Chrystusa mądre narody Azji. Na spotkanie z Ojcem Świętym Franciszkiem w Manili na Filipinach przybyło ok. 7 mln ludzi.

2015-05-14 13:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bogu na chwałę, ludziom na ratunek

Niedziela łódzka 43/2018, str. I

[ TEMATY ]

pielgrzymka

100‑lecie niepodległości

Archiwum KWPSP

Pielgrzymka strażaków

Pielgrzymka strażaków

20 października odbyła się III Pielgrzymka Strażaków Archidiecezji Łódzkiej i Województwa Łódzkiego. Tegoroczna pielgrzymka upamiętniała dwa bardzo ważne wydarzenia – 100. rocznicę odzyskania niepodległości oraz wydarzenia z 1958 r. Owocna działalność Księży Salezjanów w Lutomiersku, a zwłaszcza ich wpływ na społeczność nie była mile widziana przez służby państwowe. Władze komunistyczne w Polsce widziały zagrożenie w działalności salezjanów.

CZYTAJ DALEJ

Jestem do dyspozycji Pana Boga

Niedziela Ogólnopolska 1/2020, str. 48-49

[ TEMATY ]

Kościół

wiara

nawrócenie

Wojciech Modest Amaro

Iwona Kowalska

Wojciech Modest Amaro

Wojciech Modest Amaro

O kryzysie wiary, nawróceniu, pokorze i sensie bycia znanym człowiekiem z Wojciechem Modestem Amaro, rozmawia Damian Krawczykowski.

Damian Krawczykowski: Od zawsze był Pan tak blisko Kościoła czy nastąpił jakiś moment przełomowy?

CZYTAJ DALEJ

Ingres bp. Szymona Stułkowskiego do bazyliki katedralnej płockiej

2022-11-26 12:32

[ TEMATY ]

ingres

Płock

bp Szymon Stułkowski

PAP/Rafał Guz

W Płocku rozpoczęła się uroczysta Msza św. połączona z ingresem bp. Szymona Stułkowskiego do bazyliki katedralnej. Dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej, mianowany 22 października przez Ojca Świętego Franciszka biskupem płockim, kanonicznie objął obowiązki biskupa diecezjalnego 31 października.

Dzisiejsza uroczystość jest dniem liturgicznej inauguracji posługi nowego biskupa płockiego. Mszę św. transmituje TVP 3 Warszawa, Telewizja Trwam, Katolickie Radio Diecezji Płockiej na kanale YouTube (KRDP TV), na facebooku KRDP i na antenie radiowej.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję