Reklama

Niedziela Przemyska

Rok Życia Konsekrowanego

Dobrze czynią na ziemi

Niedziela przemyska 20/2015, str. 6

[ TEMATY ]

rok życia konsekrowanego

Archiwum Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus

Celem Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus jest głęboka relacja z Bogiem

Celem Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus jest głęboka relacja z Bogiem

Zgromadzenie Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus jest instytutem na prawie papieskim założonym przez Sługi Boże o. Anzelma od św. Andrzeja Corsini i m. Teresę od św. Józefa.

Żyjąc w Karmelu

Zgromadzenie powstało w 1921 r., na pierwszą placówkę Założyciele wybrali Sosnowiec, miasto typowo robotnicze w Zagłębiu Dąbrowskim. Robotnicy stanowili tam 75% ogółu mieszkańców. Pozostały procent to bogaci niemieccy przemysłowcy i inteligencja. Siostry zorganizowały w tym mieście bezpłatną ochronkę dla opuszczonych i zaniedbanych dzieci, a w 1925 r. otwarto płatną „freblówkę” dla dzieci z rodzin zamożniejszych. W ten sposób pozyskiwano środki do funkcjonowania i wyposażania placówek.

W okresie II wojny światowej szeregi zgłodniałych śpieszyły do naszego domu, gdzie siostry zorganizowały „Kuchnię dla biednych”, a dla dzieci Dom Dziecka. W tym czasie również więźniowie i partyzanci byli otoczeni modlitwą i materialną opieką sióstr.

Dzisiaj jako katechetki, organistki, zakrystianki, siostry parafialne, prowadzące przedszkola, ochronki, domy rekolekcyjne, pracujemy na misjach. Pragniemy naszym stylem życia wskazywać na priorytetowe miejsce Królestwa Bożego w codzienności. Zostało założonych 58 placówek w 11 państwach, 8 przedszkoli. Prowadzimy także ośrodki misyjne w 3 krajach Afryki. W każdym rodzaju podejmowanej posługi dzielimy się osobistym doświadczeniem spotkania z Bogiem.

Celem i dążeniem Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus jest trwać w głębokiej relacji z Bogiem oraz służyć najbiedniejszym braciom i siostrom potrzebującym duchowej i materialnej pomocy, dając świadectwo doświadczanej Bożej miłości przez czynną posługę. Hasłem Zgromadzenia są słowa św. Teresy od Dzieciątka Jezus: „Niebem moim będzie dobrze czynić na ziemi”.

Gorzycki Karmel

W czerwcu 1970 r. siostry przyjechały na nową placówkę do Gorzyc k. Jarosławia. Dom otrzymały od Marii i Marcina Czeszyków w zamian za opiekę. Podjęły pracę w zakrystii, w katechezie, przy haftowaniu, jeździły z posługą do chorych – jako pielęgniarki. Niosły pomoc materialną i duchową rodzinom wielodzietnym. Dom gorzycki z czasem stał się domem junioratu tzn. przeznaczony był dla sióstr, które złożyły śluby czasowe i przygotowywały się do ślubów wieczystych. Siostry utrzymywały się z gospodarstwa, ogrodu i ofiar przeważnie w postaci żywności od ludzi, którym posługiwały. Obecnie w gorzyckim Karmelu mieszka 5 sióstr, które pracują w zakrystii, ogrodzie, katechezie i prowadzą przedszkole, pomagają rodzinom wielodzietnym i ubogim materialnie i duchowo.

Reklama

W 2000 r. w skromnych warunkach naszego domu zakonnego w Gorzycach zostają zorganizowane sale zabaw dla chętnych dzieci w wieku przedszkolnym. Dzieło wychowania dzieci zostaje powierzone duchowej opiece naszej Matki Współzałożycielki i otrzymuje nazwę „Ochronka Matki Teresy Kierocińskiej”. Chociaż warunki materialne i lokalowe są skromne, ale dzięki dobroci i ofiarności wielu osób zostaje powiększona baza materialna. Dzięki dobrym sercom, wsparciu dobroczyńców, życzliwości sąsiadów, wójta i organizacji Renovabis zostaje przeprowadzony gruntowny remont pomieszczeń przeznaczonych do użytku przedszkolnego. Ksiądz Proboszcz poświęca odnowione sale zabaw, jadalnię i zaplecze.

4 września 2006 r. Ochronka otrzymuje status prawny Przedszkola i od tego dnia figuruje w ewidencji placówek wychowania przedszkolnego Gminy Tryńcza jako Przedszkole Niepubliczne Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus im. Matki Teresy Kierocińskiej. Przedszkole jest jednooddziałowe, z podziałem na dwie grupy: 3-, 4-latki i 4-, 5-latki. Obecnie dysponujemy 39 miejscami. Siostry wychodząc naprzeciw rodzinom pracującym zawodowo obejmują wychowaniem dzieci nie tylko z terenu naszej parafii, ale z terenu gmin Tryńcza i Jarosław. Jesteśmy placówką wychowawczo-dydaktyczną promującą chrześcijański system wartości, podejmującą wysiłki na drodze wychowania moralno-społecznego, przyjazną dzieciom, rodzinie i otoczeniu. Celem jest przede wszystkim zapewnienie wszechstronnego rozwoju dziecka, wychowanie religijne i skierowanie jego uczuć do Boga, Ojczyzny, bliźniego, z ukierunkowaniem na wszystko, co szlachetne i piękne.

2015-05-14 13:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Piękno nie z tego świata

Niedziela toruńska 5/2016, str. 5

[ TEMATY ]

rok życia konsekrowanego

Wiesław Ochotny

W sympozjum uczestniczyły osoby konsekrowane z całej Polski

W sympozjum uczestniczyły osoby konsekrowane z całej Polski

Kim jest osoba konsekrowana? Po co wybierać życie zakonne, klauzurę?
Czy i kiedy ma ono sens? Dlaczego rezygnować z tego, co daje doczesność?
Próbę odpowiedzi na te pytania podjęto podczas sympozjum teologicznego w Toruniu

Sympozjum „W Chrystusie, z Chrystusem i przez Chrystusa. Tożsamość, misja, świadectwo życia osób konsekrowanych”, zorganizowane przez Wydział Teologiczny UMK, odbyło się 23 stycznia w Centrum Dialogu im. Jana Pawła II w Toruniu. Stanowiło ono jeden z akcentów kończących obchody Roku Życia Konsekrowanego.

CZYTAJ DALEJ

Cud nad Wisłą

Niedziela Ogólnopolska 32/2007, str. 16-17

[ TEMATY ]

historia

Cud nad Wisłą

Joanna Ferens

Fresk "Cud nad Wisłą"

Fresk

Ossów, niewielka miejscowość położona niespełna 20 km od Warszawy, jest szczególnym miejscem. Tutaj w 1920 r. wojska polskie pokonały armię radziecką.
Jest już tradycją, że co roku 15 sierpnia przy mogiłach poległych zbierają się wierni, aby dziękować za cud zwycięstwa.

Bitwa Warszawska, nazwana Cudem nad Wisłą, uważana jest za 18. decydującą o losach świata. Zwycięstwo Polaków nad Armią Czerwoną i zatrzymanie jej na linii Wisły nie tylko spowodowało, że nie zajęto Warszawy, ale uratowało Europę przed zalewem komunizmu.
Ossów od początku otaczany był kultem miejscowej ludności. Traktowany jako miejsce spoczynku wielkich bohaterów - współtwórców Cudu nad Wisłą. Dlatego też dla wielu kombatantów, ich rodzin, jak również wszystkich Polaków to miejsce jest szczególne. Co roku dla uczczenia pamięci tych, którzy oddali życie za Ojczyznę, odbywają się tutaj uroczystości religijne i patriotyczne. Ale nie zawsze tak było.

CZYTAJ DALEJ

Wszystkie były piękne

2022-08-15 18:25

ks. Arkadiusz Zych

38 bukietów zostało zgłoszonych do konkursu

38 bukietów zostało zgłoszonych do konkursu

    W święto Matki Boskiej Zielnej 15 sierpnia w Kościelisku panie z Koła Gospodyń Wiejskich zorganizowały kolejną edycję konkursu na najpiękniejszy bukiet.

    38 bukietów zostało zgłoszonych do konkursu. Zioła, kwiaty, pędy zbóż, owoce i trawy – z tego uczestnicy komponowali swoje bukiety. Wszystkie były piękne – dlatego też wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję