Reklama

Niedziela Rzeszowska

Nockowa

Odnowione prezbiterium

Tegoroczną radość ze zmartwychwstania Pańskiego w parafii św. Michała Archanioła w Nockowej zintensyfikował fakt, iż w ten najważniejszy dzień w roku liturgicznym o godz. 11 w kościele parafialnym gościł bp Edward Białogłowski, który dokonał rekonsekracji ołtarza i poświęcenia odnowionego prezbiterium

Niedziela rzeszowska 20/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

parafia

Dominik Pazdan

Msza św. z poświęceniem odnowionego prezbiterium sprawowana przez bp. Edwarda Białogłowskiego

Msza św. z poświęceniem odnowionego prezbiterium sprawowana
przez bp. Edwarda Białogłowskiego

Decyzję o wykonaniu tych prac podjął ksiądz proboszcz Aleksander Śmietana wraz z Radą parafialną kilka lat temu. Podyktowana ona była niezbyt dobrze zachowanym stanem wizualnym oraz pragnieniem upiększenia najważniejszej części świątyni. Wcześniejszy wystrój prezbiterium pochodził z 1971 r. i zaprojektowała go Hanna Szczypińska. Wykonano wówczas, staraniem ks. Kazimierza Dzierwy, nowy ołtarz tzw. posoborowy, przystosowany do celebrowania odnowionej liturgii. W tym celu zmieniono całe prezbiterium, m.in. dla lepszej widoczności z nawy podwyższono je oraz usunięto przeszło stuletnią starą nastawę ołtarzową. Na ścianie w głębi zamontowano tabernakulum na kamiennej półce. W centrum umieszczono krzyż, przy którym wykonano postacie Matki Bożej i św. Jana, zastąpione później symbolami siedmiu sakramentów świętych. Ołtarz i ambonkę z żółtego trawertynu wykonał Kazimierz Zbigniew Czarnota z Rzeszowa. Był to pierwszy posoborowy ołtarz wykonany przez tego artystę. Ołtarz konsekrował 2 stycznia 1972 r. bp Józef Gucwa.

Po ponad czterdziestu latach pojawiła się konieczność odnowienia prezbiterium. Nowy ołtarz, ambonkę, chrzcielnicę i podstawę pod paschał zaprojektował Marcin Szczepaniak z Rzeszowa. On sam wykonał metaloplastykę we współpracy z synem Kazimierza Zbigniewa Czarnoty. W nowy ołtarz wkomponowano elementy z wcześniejszego. Podobny zabieg wykonano w latach 70. XX wieku. W obecnym ołtarzu umieszczono zarówno fragmenty miejsc konsekracji, jak i znajdujące się tam wcześniej relikwie świętych męczenników z VI wieku – Herkulana i Probusa. Wraz z pracami przy nowym wystroju prezbiterium renowacji poddano także posadzkę z białego marmuru. Prezbiterium odnowiono staraniem ks. Aleksandra Śmietany z dobrowolnych składek parafian, którzy od wielu lat dokładają wszelkich starań, aby świątynia w Nockowej była godnym miejscem dla szerzenia chwały Bożej i sprawowania sakramentów.

Parafia w Nockowej powstała prawdopodobnie w 2. połowie XIV wieku i istnieje nieprzerwanie do dzisiaj. Pierwsza wzmianka o parafii pochodzi z 1470 r. Trudno ustalić, którym z kolei poświęconym gmachem jest obecna świątynia w Nockowej. Wiadomo jednak, że w XVIII wieku przeniesiony został tutaj z Ropczyc drewniany (pochodzący z 1556 r.) kościół pw. Ducha Świętego. 15 grudnia 1852 r. został on zniszczony przez pożar. Na tym miejscu w 1859 r. wzniesiono obecny kościół, według projektu P. Hohera z Rzeszowa, staraniem ks. Stanisława Nikliborca, przy wsparciu finansowym dziedzica Wiśniowej Leopolda Szumskiego. Świątynię konsekrował 23 lipca 1869 r. biskup tarnowski Józef Alojzy Pukalski. W późniejszych latach kościół był rozbudowywany. Nawy boczne dobudowano w 1897 r. wg projektu Karola Dziewońskiego. Kolejna przebudowa miała miejsce w latach 1957-59, gdy, według planów Antoniego Mazura, dobudowano wieżę oraz kaplicę i zakrystię. Poświęcenia wieży dokonał bp Michał Blecharczyk 31 maja 1959 r. Kilkakrotnie zmieniany był także wystrój wnętrza świątyni. W latach 1979-82 nad nawą główną i prezbiterium dokonano wymiany konstrukcji drewnianej dachu na stalową z zachowaniem dotychczasowego kształtu, a także wymiany stropu kościoła. Pokryto go drewnianymi sześciobocznymi kasetonami składającymi się na kształt plastra miodu. Międzynimi znajdują się malowidła wykonane przez Macieja Kauczyńskiego z Krakowa, który w latach 1982-87 zaprojektował i wykonał obecne wnętrze kościoła.

2015-05-14 13:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oto nasza Matka!

W parafii pw. św. Klemensa Papieża i Męczennika w Lgocie Wielkiej 11 maja 2019 r. obchodzono jubileusz 250-lecia konsekracji kościoła pw. Matki Bożej Łaskawej.

Mszy św. dziękczynnej przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który wygłosił również homilię. Odniósł się w niej m.in. do aktualnych wydarzeń w ojczyźnie. W mocnych słowach skomentował atak na drogie każdemu wierzącemu Polakowi symbole wiary i święte wizerunki. Zaapelował do sumień zgromadzonych wiernych aby odważnie i szczerze realizowali chrześcijanskie zobowiązania i z pokorą oddał wszystkie troski w miłosierne i ramionacMatki Bożej Łaskawej, która to Matka została dana ludziom z wysokości krzyża. „Bo kto ma nadzieję w Chrystusie ma również przyszłość” - mówiłcabp Wacław Depo.

CZYTAJ DALEJ

Szefowa MRiPS: umocowanie pracy zdalnej w Kodeksie pracy to rozwiązanie oczekiwane społecznie

2022-12-02 09:59

[ TEMATY ]

praca zdalna

Adobe. Stock.pl

Umocowanie pracy zdalnej w Kodeksie pracy to rozwiązanie oczekiwane społecznie. Będzie dużym udogodnieniem dla rodziców, którzy chcą łączyć wychowywanie dzieci z pracą zawodową, skorzystają na tym także osoby z niepełnosprawnością – przekazała PAP minister rodziny Marlena Maląg.

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która m.in. na stałe wprowadza do przepisów pracę zdalną. Zakłada też, że pracodawcy będą mogli wprowadzić kontrolę trzeźwości pracowników.

CZYTAJ DALEJ

Duszpasterz z Ukrainy: największym problemem jest brak prądu i ogrzewania

2022-12-02 16:32

[ TEMATY ]

Prąd

#pomocdlaUkrainy

PAP/SERGEY KOZLOV

- Doświadczamy ogromnej miłości ze strony Polaków. Można powiedzieć, że od 25 lutego trwa nieustanne Boże Narodzenie, w tym co robi Kościół w Polsce wobec ogarniętego wojną kraju – powiedział ks. Krzysztof Wilk, który jest proboszczem trzech ukraińskich parafii: w Taraszczy, Bogusławiu i Mironówce. Tegoroczny Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie będzie poświęcony wsparciu Ukrainy.

Ks. Krzysztof Wilk od chwili wybuchu wojny w Ukrainie, zorganizował wiele transportów z darami. Przejechał ponad 50 tys. kilometrów. Głównie pokonywał trasę Radom - okolice Kijowa. Opowiada, że średnio raz w miesiącu przebywa 1-2 dni w diecezji radomskiej, aby odebrać dary i przewieźć je następnie do najbardziej potrzebujących Ukraińców

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję