Reklama

Bracie Stanisławie, czy to prawda, że...

Simia simia est, etiam si gestat insignia aurea

Ks. Zdzisław Wójcik: - Być prawdziwie sobą nie jest łatwo. Dlatego zwykliśmy prostackie naśladownictwo nazywać małpowaniem.

Brat Stanisław Rybicki: - Taką przywarę ośmiesza komediowym językiem Aleksander Fredro.
Rada małpa, że się śmieli,
Kiedy mogła udać człeka.
Boski Nauczyciel przestrzega nas przed antychrystami, którzy jako fałszywi prorocy zwodzą ludzi "pięknymi słówkami", "zmyślonymi przez siebie bajeczkami".

Reklama

- Wyznacznikiem ludzkiego zachowania jest dzisiaj w bardzo dużym stopniu moda.

- Moda to właśnie małpowanie, ułudne naśladownictwo. Jakże ono się różni od autentycznego naśladowania szlachetnych wzorów! Dobre przykłady to najlepsza metoda nauczania i wychowywania, której nie można utożsamiać ze ślepym naśladownictwem. Prawdziwy wychowawca to ten, co może szczerze powiedzieć uczniom: "dałem wam siebie za przykład do naśladowania" (2 Tes 3,9).

- Człowiek jest skłonny do naśladowania ludzi, którzy mu imponują, których podziwia. Jego sumienie, sąd moralny, kształtuje opinia otoczenia, moda, obyczaj, mass media.

- Silny nacisk opinii publicznej powoduje deformację sumienia. Wielu usprawiedliwia swoje wykroczenia argumentacją, że "wszyscy tak robią". Ludzie, zwłaszcza młodzi, zarażają się takimi poglądami, jak: "zdrówko jest najważniejsze", "kto ma pieniążki, ten ma wszystko", "mnie się też coś od życia należy". Czy nie jest to swoista małpia mentalność? Wielu nie chce wiedzieć, co dobre, a co złe, powiadając: "ja sam wiem, co mi wolno",, "mój brzuch do mnie należy" itp. By stawić opór takiej "małpiej mentalności", konieczna jest formacja sumienia dokonująca się przez argumentację osobistą, ale jeszcze bardziej przez oddziaływanie zorganizowane we wspólnocie, gdy w niej naczelną zasadą jest altruizm, gotowość do przezwyciężenia egoizmu w klimacie służby i braterstwa. Obyśmy mogli ukazywać drugim siebie jako wzór do naśladowania, bardziej życiem niż słowem mówić: "Bądźcie naśladowcami moimi, tak jak ja jestem naśladowcą Chrystusa" (1 Kor 11,1).

- Powiedzieliśmy, że być prawdziwie sobą, nie jest łatwo.

- Ale dla nas, z łaski Bożej, wierzących, otwiera się niesłychanie nobilitująca perspektywa. W Psalmie 8 modlimy się: "O Panie, nasz Boże, czym jest człowiek, że o nim pamiętasz? Uczyniłeś go niewiele mniejszym od istot niebieskich, chwałą i czcią go uwieńczyłeś". Nie chciejmy więc degradować tak wielkiej ludzkiej godności!

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Patron młodych na dzisiejsze czasy

Niedziela Ogólnopolska 37/2003

[ TEMATY ]

święty

św. Stanisław Kostka

KSM parafii Św. Ap. Piotra i Pawła w Zawierciu

Święty Stanisław Kostka żyje w sercach młodych

Święty Stanisław Kostka żyje w sercach młodych

18 września przypada święto patrona polskiej młodzieży - św. Stanisława Kostki. Urodził się w 1550 r. w Rostkowie k. Przasnysza (diecezja płocka).
Znany badacz dziejów św. Stanisława Kostki - ks. kan. Janusz Cegłowski zastanawiał się przy jego grobie w Rzymie: „Czy dzisiaj, po kilku wiekach od śmierci, może on być światłem, wskazówką, ostoją w poszukiwaniach, wątpliwościach, zagubieniach czy decyzjach współczesnej młodzieży... Przez tyle lat wydawało mi się, że Stanisław Kostka to przeszłość, to historia Kościoła. Myślałem sobie: Co ma dzisiaj do zaproponowania ten odległy patron młodych, chłopak z XVI stulecia - młodzieży początku XXI wieku, młodzieży nasyconej kulturą absurdu, konsumpcji, seksu i zmysłów; kulturą utraty sensu i wyśmiewanej wiary; kulturą brutalności, przemocy i braku szacunku wobec drugiego człowieka; kulturą niewiary w miłość, w Ojczyznę, w tradycję; kulturą rozpadających się rodzin i przyjaźni; kulturą samotności i rozpaczy, która wyciąga rękę po narkotyk, alkohol lub samobójstwo, i kulturą przerażającej pustki”.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: tegoroczna szopka przyjedzie z Peru

2021-09-17 17:55

[ TEMATY ]

Watykan

szopka

szopka

Peru

fly4free.pl

Tegoroczna szopka na placu św. Piotra w Watykanie będzie pochodziła z Peru. Ukaże ona bogactwo kulturowe tego andyjskiego kraju. Przygotują ją mieszkańcy regionu Huancavelica. Będzie można ją oglądać od 15 grudnia przez 45 dni.

Na placu św. Piotra stanie replika w skali 1:1 typowej szopki rolniczej wspólnoty Chopcca, składająca się z ponad 30 elementów, wykonanych przez pięciu artystów specjalizujących się w regionalnej ikonografii. Wszystkie postacie – Dzieciątko Jezus, Maryja, św. Józef, Trzej Królowie, pasterze – zostaną wykonane z agawy, uformowane w gipsie i pokryte tkaniną dekorowaną w sposób typowy dla Chopcca.

CZYTAJ DALEJ

Papież skierował przesłanie do uczestników warszawskiego spotkania w sprawie ochrony małoletnich

2021-09-18 12:58

[ TEMATY ]

Franciszek

EVTNVatican screenshot

Do stawania się „pokornymi narzędziami Pana w służbie ofiarom wykorzystywania” zachęcił Ojciec Święty uczestników rozpoczynającego się jutro w Warszawie i spotkania zorganizowanego przez Papieską Komisję ds. Ochrony Małoletnich i przez Konferencje Episkopatów Europy środkowej i wschodniej: na temat „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

Oto tekst papieskiego przesłania w tłumaczeniu na język polski:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję