Reklama

Wolontariusze w Radomyślu

2015-05-28 10:38

Ks. Adam Stachowicz
Edycja sandomierska 22/2015, str. 1

Ks. Adam Stachowicz
Wolontariusze Światowych Dni Młodzieży rozmawiali m.in. o sposobach promowania ŚDM

Około 150 wolontariuszy Światowych Dni Młodzieży (ŚDM) przybyło 16 maja do Radomyśla nad Sanem. Oprócz młodzieży licznie przybyli również kapłani i klerycy. Był to czas modlitwy, zabawy i integracji. Jak podkreślają organizatorzy takie spotkania mają na celu integrację i formację osób, które chcą pełnić funkcje koordynatorów działań związanych ze Światowymi Dniami Młodzieży w przyszłym roku. W tym czasie przez kilka dni młodzi z całego świata będą przebywać w Polsce, w tym również w naszej diecezji. I tu właśnie nieocenioną rolę będą pełnić wolontariusze, wspierający przeprowadzenie całego przedsięwzięcia.

Spotkanie rozpoczęło się Mszą św. w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej. Liturgii przewodniczył diecezjalny koordynator ŚDM ks. Marek Kumór. Homilię wygłosił ks. Tadeusz Janda.

– Po Mszy św. wszyscy zebraliśmy się w jednym miejscu. Tam rozpoczęliśmy spotkanie tańcami integracyjnymi – relacjonuje Anita Oszczypała. – Potem podzielono nas na grupy, których nazwy nawiązywały do Starego Testamentu, np. „Arka Noego”. Każda grupa dostała mapkę i miała za zadanie odnaleźć klucze ukryte w lesie. Mimo drobnych trudności i zaginięcia kilku kopert myślę, że wszyscy dobrze się bawili, a co najważniejsze poznali innych wolontariuszy, z którymi już niedługo będą współpracować. Na spragnionych i głodnych czekał grill, a na tych, których nie zmęczyły leśne spacery, więcej tanecznej zabawy – wylicza wolontariuszka. Natomiast Natalia Bełz dodaje: – Wspólnie spędzony czas zmotywował nas do dalszych działań w naszej diecezji, czemu towarzyszyć ma przede wszystkim modlitwa, postawa służby i otwarcia się na drugiego człowieka.

Reklama

Podczas spotkania można było również zapoznać się i wspomóc akcję „Bilet dla Brata”. O co chodzi w akcji tłumaczy Olga Surma: – Położenie Polski w środkowej części Europy jest okazją, by na to Boże spotkanie przybyli młodzi zza naszej wschodniej granicy. Dlatego kilka miesięcy temu powstała inicjatywa materialnego wsparcia młodych ze Wschodu. Akcja polega na tym, żeby poprzez zakup kubków, koszulek, książek, płyt i innych gadżetów w bardzo konkretny sposób zaprosić tych młodych do Polski. W naszej diecezji „Biletem dla Brata” zajmuje się Sekcja Formacyjna Komitetu ŚDM, koordynowana przez ks. Marcina Świebodę i ks. Daniela Korycińskiego. Jest możliwość zorganizowania stoiska „Bilet dla Brata” (BdB) w swojej parafii, szkole, czy wspólnocie – dodaje Olga.

Koordynatorzy przygotowań do ŚDM zachęcają wolontariuszy pragnących posługiwać podczas ŚDM do osobistej formacji. Wspaniałą okazją do tego są 15-dniowe rekolekcje oazowe, albo rekolekcje w drodze do Matki Bożej Częstochowskiej. Swoje propozycje mają również inne grupy młodzieżowe w naszej diecezji.

Tagi:
Światowe Dni Młodzieży

Reklama

Święto Młodych

2019-04-24 09:01

Ewa Jankowska
Edycja toruńska 17/2019, str. 4-5

– Niech to spotkanie będzie okazją, abyśmy potrafili dobrze przeżywać nasze „teraz” – mówił do młodych bp Wiesław Śmigiel podczas Diecezjalnego Spotkania Młodych w Niedzielę Palmową. Na obchodach Święta Młodych w Toruniu zebrało się blisko 800 osób, by radośnie wyznawać wiarę w Chrystusa Króla

Renata Czerwińska

W słoneczne popołudnie 13 kwietnia młodzież z różnych zakątków diecezji przyjechała do Torunia, aby wspólnie przeżywać Niedzielę Palmową. Hasło tegorocznego Święta Młodych w naszej diecezji brzmiało: „Jesteśmy Bożym teraz” i nawiązywało do słów papieża Franciszka wypowiedzianych podczas Światowych Dni Młodzieży, które odbyły się w Panamie. Ideą Święta Młodych w wymiarze diecezjalnym jest spotkanie młodzieży z Księdzem Biskupem w łączności duchowej z papieżem, który tego dnia spotyka się z młodymi w Rzymie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Francja: prawie 200 tysięcy pszczół z dachu katdery Notre-Dame przeżyło pożar

2019-04-23 09:35

kg (KAI/B-I) / Paryż

Około 180 tys. pszczół z uli umieszczonych na dachu katedry Notre-Dame przeżyło niedawny wielki pożar tej świątyni. Oznajmił o tym 19 kwietnia pszczelarz świątyni Nicolas Géant w rozmowie z amerykańską agencją Associated Press. Wyznał, że doświadczył "wielkiej ulgi", gdy zobaczył zdjęcia satelitarne, na których widać, że żaden z trzech znajdujących się na szczycie katedry uli nie ucierpiał.

marina_foteeva – stock.adobe.com

Według niego we wszystkich tych ulach żyje łącznie prawie 180 tys. pszczół. Jednocześnie Géant przypomniał, że owady te nie mają płuc a wydzielający się w czasie pożaru dwutlenek węgla wywołuje tzw. efekt sedatywny, czyli obniżenia aktywności w połączeniu z sennością. Zaznaczył, że gdy pszczoły poczują ogień, wówczas trutnie zaczynają jeść miód i chronić główną postać w ulu - matkę (królową).

Pszczelarz podkreślił, że występujące w Europie pszczoły w żadnych okolicznościach nie porzucają swych uli.

Wielki pożar, który ogarnął paryską katedrę, wybuchł 15 kwietnia wieczorem i został ugaszony nazajutrz nad ranem. Rozpoczął się na rusztowaniach, wznoszących się nad dachem świątyni, po czym przeniósł się do jej środka, powodując m.in. zawalenie się iglicy i dachu oraz inne ogromne straty we wnętrzu. Prezydent Francji Emmanuel Macron oświadczył już, że wciągu najbliższych 5 lat katedra powinna zostać odbudowana.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Liberalny dziennik portugalski: chrześcijaństwo najbardziej zwalczaną religią na świecie

2019-04-24 20:27

mz (KAI/Publico) / Lizbona

Liberalny dziennik lizboński "Público" zwraca uwagę, że chrześcijaństwo jest obecnie najbardziej zwalczaną religią na świecie. Nawiązując do wielkanocnych zamachów na Sri Lance gazeta podkreśla, że choć terroryzm dotyka głównie wyznawców islamu, to jednak celowe prześladowania ze strony decydentów politycznych uderzają dziś w wyznawców chrześcijaństwa.

Bożena Sztajner/Niedziela

"Najwięcej aktów terrorystycznych, w których giną ludzie, dokonuje się w państwach muzułmańskich. Z kolei zaplanowane zwalczanie religii prowadzone jest z największą siłą wobec chrześcijaństwa. Programowo zwalczają je liczące się kraje świata, jak Arabia Saudyjska czy Chiny" – odnotował dziennik.

W tym kontekście wskazał na Afrykę i Azję jako kontynenty, na których chrześcijanie są obecnie najbardziej prześladowani. "Wielu dyktatorów, a także radykalnych organizacji atakuje tam chrześcijan, postrzegając ich niekiedy jako przedstawicieli świata zachodniego" – czytamy w gazecie.

Według najnowszych ustaleń w wyniku przeprowadzonych w Niedzielę Wielkanocną 21 kwietnia zamachów w Sri Lance zginęło co najmniej 359 osób, w większości chrześcijan a ponad 500 zostało rannych. W obu tych grupach było prawie 40 cudzoziemców. Terroryści-samobójcy dokonali serii ataków na dwa kościoły katolickie i jeden protestancki oraz na cztery luksusowe hotele. Po zamachach władze kraju oskarżyły o ich przeprowadzenie miejscową organizację islamistyczną National Thowheeth Jana'ath (NTJ), wskazując, że sprawcy korzystali z pomocy zagranicznej siatki terrorystycznej. 23 bm. odpowiedzialność za ataki wzięło na siebie Państwo Islamskie (IS).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem