Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 23/2015, str. 6

W siedzibie Episkopatu

Peregrynacja Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej

Siedzibę Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie 28 maja br. nawiedziła Matka Boża Jasnogórska w kopii Cudownego Obrazu, który w uroczystej procesji przeniesiono z kaplicy Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza, znajdującej się nieopodal budynku Episkopatu. Procesję poprowadził bp Artur Miziński, sekretarz KEP, który przewodniczył Mszy św. w kaplicy KEP. W kazaniu Ksiądz Biskup mówił o macierzyńskiej opiece Maryi nad narodem, który wybrał Ją sobie za królową, i o Jasnej Górze, która jest miejscem przemiany ludzkich serc. Przypomniał Jasnogórskie Śluby Narodu z 1956 r., ułożone przez kard. Stefana Wyszyńskiego. – Nie pozostaliśmy im wierni, a ich niespełnienie łączy się z rezygnacją z przymierza z Bogiem. Wołajmy więc o to, abyśmy jako naród odrodzili się na nowo i wrócili do wierności przykazaniom Bożym, abyśmy zaczęli na nowo słuchać Bożej Mądrości – powiedział bp Miziński.

Po Mszy św. rozpoczęła się indywidualna modlitwa przed Obrazem, następnie miały miejsce nabożeństwo majowe i Koronka do Bożego Miłosierdzia. Nawiedzenie kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej zakończyło się po kilku godzinach odczytaniem tekstu Jasnogórskich Ślubów Narodu i Obraz wrócił do kaplicy Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza.

Reklama

Pielgrzymka Wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej po archidiecezji warszawskiej rozpoczęła się 15 czerwca 2014 r., a zakończy się 7 czerwca 2015 r. Uroczyste zakończenie peregrynacji będzie miało miejsce podczas VIII Święta Dziękczynienia przy Świątyni Opatrzności Bożej. Do tego czasu Ikona odwiedzi wszystkie parafie archidiecezji. To już druga peregrynacja Obrazu w archidiecezji warszawskiej, a trzecia w samej Warszawie.

(KAI)

Służba Zdrowia

Każde ludzkie życie jest święte

Prawie 4 tys. osób uczestniczyło 24 maja br. w 91. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Pracowników Służby Zdrowia na Jasną Górę. Przed Szczytem modlili się: lekarze, pielęgniarki, położne, pracownicy pogotowia ratunkowego, rehabilitanci, farmaceuci, dyrektorzy szpitali i innych placówek medycznych. Mszę św. celebrował abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. W modlitwie uczestniczyli duszpasterze służby zdrowia oraz księża kapelani z ks. Stanisławem Warzeszakiem, krajowym duszpasterzem służby zdrowia. – Postępowi naukowemu i technicznemu we współczesnej medycynie, niestety, często nie towarzyszy należyta troska o człowieka jako osobę. Dlatego przed wierzącymi pracownikami służby zdrowia stoi zadanie wydobycia na nowo wartości ludzkiego życia, niezależnie o kogo by chodziło – mówił abp Gądecki i przypomniał słowa Ojca Świętego Franciszka ze spotkania z członkami włoskiego stowarzyszenia lekarzy katolickich, że zapomina się o głębszych wymiarach egzystencji, dotyczących relacji ducha i religii. W świetle wiary i zdrowego rozsądku życie ludzkie jest zawsze święte, zawsze ma wartość i jest nienaruszalne. Jako takie winno być otaczane miłością i troską. Pomocą w tym zadaniu jest nasza wiara, która pozwala wychodzić dalej, aniżeli nakazuje przysięga Hipokratesa.

Pielgrzymkę poprzedziły dwudniowe rekolekcje, które poprowadził ks. dr Marek Kruszewski. Do pielgrzymów specjalny list skierował abp Zygmunt Zimowski – przewodniczący Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych.

Krótko

Reklama

25 maja br. uczniowie i nauczyciele świętowali jubileusz 25-lecia Liceum Ogólnokształcącego im. Matki Bożej Jasnogórskiej i 10-lecia Katolickiego Gimnazjum w Częstochowie. Uroczystość była połączona z nadaniem imienia Matki Bożej Jasnogórskiej Katolickiemu Gimnazjum w Częstochowie i poświęceniem jego sztandaru.

• W dniach 26-27 maja odbyło się 5. Spotkanie Opiekunów Pomników Historii. W jego ramach miała miejsce uroczysta ceremonia wręczenia nagrody „Conservator Ecclesiae” im. ks. prof. Janusza St. Pasierba dla o. Jana Golonki, paulina, kuratora Zbiorów Sztuki Wotywnej.

27 maja odbywał się 8. Archidiecezjalny Kongres Misyjny Dzieci pod hasłem: „Nie bójcie się być świętymi!”. W spotkaniu uczestniczyły dzieci ze szkół i parafii archidiecezji częstochowskiej, szczególnie dzieci pierwszokomunijne i rocznicowe.

Zapowiedzi

12 czerwca – 24. Pielgrzymka Diabetyków

13 czerwca – 16. Pielgrzymka Poczty Polskiej oraz 25. Pielgrzymka Sportowców

14 czerwca – 31. Pielgrzymka Ogrodników oraz 23. Pielgrzymka Lekarzy Weterynarii

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2015-06-02 12:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tajemnica stygmatów Ojca Pio

Niedziela Ogólnopolska 39/2018, str. 13

[ TEMATY ]

św. Ojciec Pio

Archiwum Głosu Ojca Pio

o. Pio

o. Pio

W 2018 r. minęło 100 lat od chwili, kiedy Ojciec Pio podczas modlitwy w chórze zakonnym przed krucyfiksem otrzymał stygmaty: 5 ran na rękach, boku i nogach – w miejscach ran Jezusa Chrystusa zadanych Mu w czasie ukrzyżowania. Jak obliczyli lekarze, którzy go wielokrotnie badali, z tych ran w ciągu 50 lat wypłynęło 3,4 tys. litrów krwi. Po śmierci Ojca Pio, 23 września 1968 r., rany zniknęły bez śladu, a według raportu lekarskiego, ciało było zupełnie pozbawione krwi

Chwilę, w której Ojciec Pio otrzymał ten niezwykły dar od Boga, opisał później w liście tak: „Ostatniej nocy stało się coś, czego nie potrafię ani wyjaśnić, ani zrozumieć. W połowie mych dłoni pojawiły się czerwone znaki o wielkości grosza. Towarzyszył mi przy tym ostry ból w środku czerwonych znaków. Ból był bardziej odczuwalny w środku lewej dłoni. Był tak wielki, że jeszcze go czuję. Pod stopami również czuję ból”.

CZYTAJ DALEJ

Papież: zachęcam was do wsłuchania się w wołanie pokrzywdzonych

2021-09-19 17:19

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Zachęcam was do wsłuchania się w wołanie pokrzywdzonych – powiedział papież Franciszek w wideoprzesłaniu, które obejrzeli i wysłuchali uczestnicy rozpoczętej dziś w Warszawie międzynarodowej konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”. Zorganizowały ją: Papieska Komisja ds. Ochrony Małoletnich i Konferencja Episkopatu Polski.

Jej uczestnicy, pochodzący z 20 państw Europy Środkowej i Wschodniej, zastanawiają się „jak Kościół reaguje dziś na kryzys wykorzystywania seksualnego małoletnich ze strony członków Kościoła” oraz w jaki sposób może on dać nań jeszcze bardziej adekwatną odpowiedź „na ten ogromny wstrząs, przed którym stajemy”.

CZYTAJ DALEJ

Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej Hosanna Festiwal

2021-09-20 13:29

[ TEMATY ]

patronat

Materiał prasowy

W dniach 17-19 września w Siedleckim CKiS odbył się 28. Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej Hosanna Festiwal. Wydarzenie zakończyło się wielkim sukcesem przyciągając setki młodzieży, a dzięki technologii streaming’u osoby, które nie mogły uczestniczyć fizycznie w trzydniowym spotkaniu oglądały go na żywo w internecie.

Materiał prasowy

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję