Reklama

Z Jasnej Góry

2015-06-02 12:39

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry
Niedziela Ogólnopolska 23/2015, str. 6

W siedzibie Episkopatu

Peregrynacja Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej

Siedzibę Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie 28 maja br. nawiedziła Matka Boża Jasnogórska w kopii Cudownego Obrazu, który w uroczystej procesji przeniesiono z kaplicy Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza, znajdującej się nieopodal budynku Episkopatu. Procesję poprowadził bp Artur Miziński, sekretarz KEP, który przewodniczył Mszy św. w kaplicy KEP. W kazaniu Ksiądz Biskup mówił o macierzyńskiej opiece Maryi nad narodem, który wybrał Ją sobie za królową, i o Jasnej Górze, która jest miejscem przemiany ludzkich serc. Przypomniał Jasnogórskie Śluby Narodu z 1956 r., ułożone przez kard. Stefana Wyszyńskiego. – Nie pozostaliśmy im wierni, a ich niespełnienie łączy się z rezygnacją z przymierza z Bogiem. Wołajmy więc o to, abyśmy jako naród odrodzili się na nowo i wrócili do wierności przykazaniom Bożym, abyśmy zaczęli na nowo słuchać Bożej Mądrości – powiedział bp Miziński.

Po Mszy św. rozpoczęła się indywidualna modlitwa przed Obrazem, następnie miały miejsce nabożeństwo majowe i Koronka do Bożego Miłosierdzia. Nawiedzenie kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej zakończyło się po kilku godzinach odczytaniem tekstu Jasnogórskich Ślubów Narodu i Obraz wrócił do kaplicy Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza.

Pielgrzymka Wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej po archidiecezji warszawskiej rozpoczęła się 15 czerwca 2014 r., a zakończy się 7 czerwca 2015 r. Uroczyste zakończenie peregrynacji będzie miało miejsce podczas VIII Święta Dziękczynienia przy Świątyni Opatrzności Bożej. Do tego czasu Ikona odwiedzi wszystkie parafie archidiecezji. To już druga peregrynacja Obrazu w archidiecezji warszawskiej, a trzecia w samej Warszawie.

Reklama

(KAI)

Służba Zdrowia

Każde ludzkie życie jest święte

Prawie 4 tys. osób uczestniczyło 24 maja br. w 91. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Pracowników Służby Zdrowia na Jasną Górę. Przed Szczytem modlili się: lekarze, pielęgniarki, położne, pracownicy pogotowia ratunkowego, rehabilitanci, farmaceuci, dyrektorzy szpitali i innych placówek medycznych. Mszę św. celebrował abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. W modlitwie uczestniczyli duszpasterze służby zdrowia oraz księża kapelani z ks. Stanisławem Warzeszakiem, krajowym duszpasterzem służby zdrowia. – Postępowi naukowemu i technicznemu we współczesnej medycynie, niestety, często nie towarzyszy należyta troska o człowieka jako osobę. Dlatego przed wierzącymi pracownikami służby zdrowia stoi zadanie wydobycia na nowo wartości ludzkiego życia, niezależnie o kogo by chodziło – mówił abp Gądecki i przypomniał słowa Ojca Świętego Franciszka ze spotkania z członkami włoskiego stowarzyszenia lekarzy katolickich, że zapomina się o głębszych wymiarach egzystencji, dotyczących relacji ducha i religii. W świetle wiary i zdrowego rozsądku życie ludzkie jest zawsze święte, zawsze ma wartość i jest nienaruszalne. Jako takie winno być otaczane miłością i troską. Pomocą w tym zadaniu jest nasza wiara, która pozwala wychodzić dalej, aniżeli nakazuje przysięga Hipokratesa.

Pielgrzymkę poprzedziły dwudniowe rekolekcje, które poprowadził ks. dr Marek Kruszewski. Do pielgrzymów specjalny list skierował abp Zygmunt Zimowski – przewodniczący Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych.

Krótko

25 maja br. uczniowie i nauczyciele świętowali jubileusz 25-lecia Liceum Ogólnokształcącego im. Matki Bożej Jasnogórskiej i 10-lecia Katolickiego Gimnazjum w Częstochowie. Uroczystość była połączona z nadaniem imienia Matki Bożej Jasnogórskiej Katolickiemu Gimnazjum w Częstochowie i poświęceniem jego sztandaru.

• W dniach 26-27 maja odbyło się 5. Spotkanie Opiekunów Pomników Historii. W jego ramach miała miejsce uroczysta ceremonia wręczenia nagrody „Conservator Ecclesiae” im. ks. prof. Janusza St. Pasierba dla o. Jana Golonki, paulina, kuratora Zbiorów Sztuki Wotywnej.

27 maja odbywał się 8. Archidiecezjalny Kongres Misyjny Dzieci pod hasłem: „Nie bójcie się być świętymi!”. W spotkaniu uczestniczyły dzieci ze szkół i parafii archidiecezji częstochowskiej, szczególnie dzieci pierwszokomunijne i rocznicowe.

Zapowiedzi

12 czerwca – 24. Pielgrzymka Diabetyków

13 czerwca – 16. Pielgrzymka Poczty Polskiej oraz 25. Pielgrzymka Sportowców

14 czerwca – 31. Pielgrzymka Ogrodników oraz 23. Pielgrzymka Lekarzy Weterynarii

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

Reklama

Odszedł do Domu Ojca śp. ks. Andrzej Wręczycki

2019-10-18 10:41

Red.

Ze smutkiem i jednocześnie nadzieją spotkania w wieczności informujemy, że w czwartek 17 października 2019 roku odszedł do Pana śp. ks. Andrzej Wręczycki, kierownik Pieszej Pielgrzymki Gorzowskiej na Jasną Górę, a także wikariusz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Deszcznie.

fb

W 2014 roku podczas wywiadu, który udzielił naszej redakcji ks. Wręczycki powiedział: „Na początku swego pontyfikatu św. Jan Paweł II wypowiedział słowa: „Nie lękajcie się!”. Pielgrzym to człowiek wielkiej odwagi. To nie tylko chodzi o odwagę zostawienia na jakiś czas swojego domu i spraw codziennych. To odwaga do dawania świadectwa wiary. Dzielenia się wiarą z napotkanymi ludźmi. Często poprzez proste gesty. Myślę, że wielu z nas w życiu codziennym odczuwa pewien lęk przed mówieniem o Bogu w swojej klasie, zakładzie pracy, wśród sąsiadów. Na pielgrzymce słyszymy: „Nie bój się”. To takie swoiste chodzenie pod prąd dodaje nam odwagi. Jan Paweł II jest duchowo zawsze obecny na pielgrzymce poprzez nauczanie, które słuchamy i rozważamy. Jest też patronem grupy biało-czerwonej, która wyrusza z Gorzowa z parafii, która gościła Jana Pawła II podczas jego wizyty w naszej diecezji w 1997 r.”

Rip

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Belgia: Kelly jest zdrowa, ale chce eutanazji, czuje się brzydka

2019-10-18 18:16

Krzysztof Bronk/vaticannews / Leuven (KAI)

W Belgii na oczach mediów rozgrywa się kolejny dramat cywilizacji śmierci. Od siedmiu miesięcy o eutanazję ubiega się tam cierpiąca na depresję 23-letnia Kelly z uniwersyteckiego miasta Leuven. Jej historia przypomina przypadek 17-letniej Noe Pothoven z sąsiedniej Holandii, która w maju tego roku skorzystała z prawa do eutanazji.

Vatican News

Dolegliwości młodej Holenderki wiązały się doświadczeniem gwałtu. Flamandka Kelly jest ładna, ma rodzinę i narzeczonego. Cierpi na paraliżującą nieśmiałość. Kiedy patrzę w lustro widzę potwora – opowiada dziennikarzom. I jak wielu młodych w jej wieku twierdzi, że po prostu się sobie nie podoba.

O możliwości, które oferuje eutanazyjne prawo w Belgii poinformował ją psycholog. Na eutanazję czeka już siedem miesięcy, bo aby śmiertelny zabieg został wykonany, potrzebna jest pozytywna opinia dwóch psychiatrów i jednego lekarza ogólnego. Jej rodzice i rodzeństwo, w tym siostra bliźniaczka, dowiedzieli się o całej sprawie dopiero kilka dni temu.

Przypadek Kelly budzi w Belgii zrozumiałe kontrowersje. Z powodów psychicznych jest wykonywanych w tym kraju 2,4 procent wszystkich eutanazji. Statystycznie co trzecia osoba, która wnioskuje o wspomagane samobójstwo ze względu na cierpienie psychiczne, otrzymuje aprobatę psychiatrów.

Przypadek Kelly budzi kontrowersję, bo przedostał się do mediów. W pełnym świetle ukazuje on zwyrodnienie państwa, które zamiast podać cierpiącym pomocą dłoń, oferuje im pomoc w samobójstwie. Przypomnijmy, że kiedy pół roku temu w Holandii uśmiercono 17-letnią Noę, Papież Franciszek zareagował na jej zgon tymi słowami: „Eutanazja i wspomagane samobójstwo są porażką wszystkich. Odpowiedź, do której jesteśmy wezwani to nieporzucanie nigdy tych, którzy cierpią; nie poddanie się, ale objęcie troską i miłością, by przywrócić nadzieję”

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem