Reklama

Śpiewnik dla każdego

Niedziela kielecka 6/2003

Od dłuższego czasu obserwuje się kryzys dobrego i poprawnego akompaniamentu pieśniom religijnym. Wielu muzykujących i akompaniujących w świątyniach czy w czasie spotkań modlitewnych stosuje akompaniament bardzo ubogi tak co do formy, jak i układu muzycznego. Czasami akompaniament jest wręcz niepoprawny harmonicznie albo wykonywany wbrew podziałom rytmicznym. Wszystko to w poważnym stopniu zniechęca wiernych do czynnego włączania się w śpiew liturgiczny.
Po wielu latach w naszej diecezji w Wydawnictwie "Jedność" w Kielcach ukazał się zbiór Pieśni religijnych i rekolekcyjnych dla dzieci i młodzieży z akompaniamentem organów. Autorem harmonizacji zawartej w tym zbiorze pieśni jest znany w Polsce muzyk, kompozytor i koncertmistrz organista, uczestnik wielu ogólnopolskich i zagranicznych koncertów organowych prof. Jerzy Rosiński.
W skład wydanego w "Jedności" zbioru włączono 53 pieśni, zarówno o charakterze tradycyjnym, jak też i nowym. Wiele z tych pieśni swoje powstanie zawdzięcza modlitewnym grupom młodzieżowym o charakterze oazowym i charyzmatycznym. Niektórymi z nich można modlić się w czasie liturgii Mszy św., a także podczas nabożeństw liturgicznych z udziałem dzieci, inne natomiast można śpiewać w czasie różnych spotkań w grupach modlitewnych oraz akademii szkolnych. Układ pieśni zawartych w tym zbiorze warunkowany jest raczej częstotliwością ich śpiewania przez młodzież i dzieci, a nie zawartą w nich tematyką religijną, co oczywiście nie umniejsza wartości śpiewnika. W celu łatwiejszego korzystania ze śpiewnika każdej pieśni nadano kolejny numer. Szkoda, że dla zwiększenia uniwersalności śpiewnika nie wpisano akordów przy każdej pieśni.
Niemniej propozycja akompaniamentu zawartych w zbiorze pieśni religijnych i rekolekcyjnych autorstwa pana Jerzego Rosińskiego jest na czasie. Odpowiada zapotrzebowaniu środowisk muzycznych, a szczególnie parafialnych, młodzieżowych i szkolnych. Z akompaniamentu organowego do Pieśni religijnych i rekolekcyjnych z powodzeniem mogą korzystać wytrawni, ale i początkujący muzycy i organiści. Wszyscy zapewne będą zauroczeni formą realizacji organowego towarzyszenia pieśniom zamieszczonym w powyższym zbiorze. Wierne wykonywanie ich zapisu harmonicznego coraz bardziej będzie wznosić serca modlących się do Pana, w myśl zasady - kto dobrze śpiewa ten podwójnie się modli.

Jerzy Rosiński. Pieśni religijne i rekolekcyjne dla dzieci i młodzieży z akompaniamentem organów. "Jedność" Kielce 2002.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

2021-09-16 14:16

[ TEMATY ]

duchowość

rodzina

Karol Porwich

Ostatni artykuł o. Leona Knabita cieszył się dużym zainteresowaniem, odbiorem zarówno pozytywnym, jak i tym mniej. W odpowiedzi głos zabiera sam benedyktyn.

Słyszałem głosy, że mój artykuł „Miłość musi być wymagająca” (Zobacz) był stronniczy – przeciw mężczyznom. Jeśli tak zostałem zrozumiany, to tutaj stwierdzam, że jest bardzo wielu wspaniałych mężczyzn – mężów i ojców, żyjących długie lata w szczęśliwym małżeństwie, kochanych szczerze przez swoje dzieci, widzące w nich wzór do naśladowania i gwarancję bezpieczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

„Tato – bądź, prowadź, chroń”. Znane nazwiska zapraszają na Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-17 12:47

[ TEMATY ]

marsz dla życia i rodziny

Mat.prasowy

Już 19 września o godz. 11:30 na Placu Zamkowym w Warszawie rozpocznie się Narodowy Marsz Życia i Rodziny, którego hasło przewodnie brzmi: „Tato – bądź, prowadź, chroń”. Ambasadorzy Marszu – artyści, dziennikarze, sportowcy, duchowni i osoby, które wspierają ideę Marszu, zapraszają na wydarzenie wszystkich, którym leży na sercu dobro rodziny i życie każdego człowieka.

W gronie ambasadorów Narodowego Marszu Życia są m.in. Zofia Klepacka, Barbara Nowak, Dawid Mysior, aktorzy Marcin Kwaśny i Dariusz Kowalski, redaktorzy Jan Pospieszalski, Paweł Chmielewski, Paweł Lisicki i Krystian Kratiuk. Narodowy Marsz dla Życia wspierają także dr Jacek Pulikowski, ks. Dominik Chmielewski SDB i ks. Tomasz Kancelarczyk.

CZYTAJ DALEJ

Paradyż. Spotkane diecezjalnej diakonii liturgicznej

2021-09-19 10:49

archiwum DDL

Diecezjalna diakonia liturgiczna Ruchu Światło-Życie przyjechała do Paradyża, by w dniach 17-18 września spotkać się na wspólnej modlitwie i planowaniu pracy rocznej.

- Dziękowaliśmy za miniony rok posługi i zastanawialiśmy się, czego najbardziej nam potrzeba w tym czasie. Doszliśmy do wniosku, że priorytetem jest wspólnota, więc będziemy starać się przyjrzeć naszej posłudze pod kątem oazy młodzieżowej, dorosłych i rodzin – wyjaśnia ks. Bartosz Warwarko, moderator diakonii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję