Reklama

Niedziela Przemyska

Św. Antoni wśród pól i lasów

Niedziela przemyska 24/2015, str. 5

[ TEMATY ]

św. Antoni

Jan Marczak

Nowa kapliczka św. Antoniego z Padwy w Kopaniach

Nowa kapliczka św. Antoniego z Padwy w Kopaniach

Wędrując drogami Podkarpacia wśród wielu przydrożnych kapliczek spotkać możemy kapliczki z obrazem lub rzeźbą św. Antoniego z Padwy. Zazwyczaj przedstawiany jest on z Dzieciątkiem Jezus na prawej ręce oraz białą lilią – jako symbolem czystości – trzymaną w ręce lewej.

Droga Antoniego do świętości

Ten popularny dziś święty, kapłan i doktor Kościoła, żył w latach ok. 1195 – 1231. Pierwotnie wstąpił do zakonu augustianów i u nich otrzymał święcenia kapłańskie (1219 r.). Poruszony jednak śmiercią pięciu męczenników franciszkańskich, zamordowanych w Maroku (1220 r.), postanowił przenieść się do tego zakonu i poświęcić pracy misyjnej. Po śmierci św. Franciszka z Asyżu w 1227 r. został wybrany prowincjałem Lombardii, Emilli i Wenecji. Mozolna praca i umartwienia, którym dodatkowo się poddawał, nadszarpnęły jednak jego zdrowie. W 1230 r. zrzekł się urzędu prowincjała i udał się do Padwy, gdzie w wieku 36 lat zmarł 13 czerwca 1231 r. Został pochowany w kościele Matki Bożej w Padwie. W ciągu roku przy jego grobie wydarzyło się wiele uzdrowień i podobno dwa przypadki wskrzeszenia zmarłych. 30 maja 1232 r. został ogłoszony świętym. Kult św. Antoniego rozszerzał się bardzo szybko, tak że stał się jednym z najpopularniejszych świętych. Wzywany jest jako patron pomagający odnaleźć rzeczy zagubione.

Miejsca kultu świętego na Podkarpaciu

Reklama

W dniu św. Antoniego z Padwy – 13 czerwca – w wielu kościołach na Podkarpaciu święcone są lilie oraz odbywa się błogosławieństwo dzieci. Tak jest m.in. w Bazylice Leżajskiej, w której znajduje się ołtarz i figura św. Antoniego z Padwy oraz freski przedstawiające wydarzenia z jego życia i gdzie dodatkowo w tym dniu przypada jeden z odpustów parafialnych.

O kulcie św. Antoniego na przestrzeni wieków świadczą liczne kościoły pod jego wezwaniem, ołtarze kościelne oraz kapliczki przydrożne. Jednym z kościołów noszących wezwanie św. Antoniego Padewskiego jest kościół dojazdowy na terenie parafii Tarnawiec, wybudowany w 1993 r. wg projektu Stanisława Zarycha z Rzeszowa a umiejscowiony w Ożannie w pobliżu znanego ośrodka wypoczynkowego. Również na terenie parafii Sieniawa znajduje się okazała, odnowiona kapliczka dedykowana świętemu, usadowiona na dość wysokim cokole – kolumnie. Św. Antoni Padewski widnieje również w ołtarzu bocznym kościoła parafialnego w Majdanie Sieniawskim. W pobliżu, w lesie nad stawami obok Dobczy w gminie Adamówka, znajduje się kapliczka z figurką świętego.

Rok temu, 12 czerwca 2014 r., na rozstaju dróg leśnych na styku trzech gmin: Grodzisko Dolne, Białobrzegi i Żołynia, odprawiona została Msza św. podczas której poświęcono kapliczkę ku czci św. Antoniego z Padwy. Mimo usytuowania w lesie jest popularnym miejscem sprawowania kultu przez okoliczną ludność. Pielgrzymuje do niej wielu wiernych z Rzeszowa, Jarosławia i Przeworska. Brak jest wcześniejszych przekazów historycznych, ale wiadomym jest, że już w XIX wieku figura św. Antoniego z ówczesnej kapliczki cieszyła się wielką pobożnością i corocznie w dniu 13 czerwca odprawiano przy niej Mszę św. Także w czasie II wojny światowej i tuż po niej, kapliczka ta służyła jako „skrzynka kontaktowa” dla partyzantów AK. Niestety, wskutek zaprószonego ognia uległa spaleniu w latach 50. ubiegłego wieku. Na jej pozostałościach miejscowa ludność postawiła małą kapliczkę, na drewnianym palu. Pragnieniem wielu ludzi było wybudowanie nowej, bardziej okazałej. Inicjatorem tego szlachetnego dzieła był pochodzący ze wsi Kopanie leżajski bernardyn o. Juniper – Czesław Ostrowski o czym poinformował wiernych w tym miejscu w 2013 r. Już po roku stała nowa, drewniana kapliczka wybudowana na tzw. betonowych „pęckach”, idealnie wkomponowana w leśne poszycie terenu. Fundatorem nowej przepięknej figury św. Antoniego jest rodak – ks. Edward Czech. Trudu zaprojektowania i wykonania tejże kapliczki podjął się mieszkaniec wsi Kopanie – Zbigniew Klin wraz z synami. Na pamiątkę tego wydarzenia umieszczono w niej tablicę z napisem informującym o historii kapliczki św. Antoniego w tym miejscu i dacie jej odbudowy i poświęcenia.

2015-06-11 09:55

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Boży orędownik i opiekun Jasła

Niedziela rzeszowska 26/2017, str. 6

[ TEMATY ]

św. Antoni

Archiwum o. Franciszkanów

Św. Antoni z Padwy

Św. Antoni z Padwy

Z o. Pawłem Sroką, gwardianem i proboszczem parafii pw. św. Antoniego w Jaśle, rozmawia Natalia Janowiec

NATALIA JANOWIEC: – W czerwcu br. odbyły się miejskie obchody upamiętniające postać niezwykłego opiekuna miasta Jasła – św. Antoniego Padewskiego.

CZYTAJ DALEJ

Raport u dominikanów dla kogo i czemu ma służyć?

2021-09-22 07:48

Niedziela Ogólnopolska 39/2021, str. 12-13

[ TEMATY ]

raport

dominikanie

Adobe.Stock

Raport komisji w sprawie Pawła M. to pewnego rodzaju studium przypadku, brutalnego, patologicznego, ale jednak przypadku. Nie może on obciążać całego zakonu i Kościoła.

Na początku jestem winien pewne uściślenie. Po pierwsze – nie będę powtarzał treści raportu, gdyż jest on publiczny i każdy może się z nim zapoznać, ale jeśli nawet akcydentalnie pewne teksty zostaną przytoczone, to jedynie dla wzmocnienia konkretnej tezy. Po drugie – zdaję sobie sprawę, że w przypadku uczestnika komisji eksperckiej zachodzi pewna okoliczność, dla niektórych niepokonalna, która wypływa z dewizy nemo iudex in causa sua (łac. nikt nie może być sędzią w swojej sprawie), ale chcę bardzo wyraźnie podkreślić, że zgadzam się z całością raportu, więc jeśli ktoś oczekuje na tekst polemiczny z jego tezami, to proszę przerwać czytanie i nie tracić niepotrzebnie czasu. Po trzecie od początku pracy w komisji większość członków, a może i wszyscy zetknęli się z bolesnymi oskarżeniami „rozwalania, niszczenia Kościoła”, co dla nas – jako ludzi wierzących i właśnie ludzi Kościoła – było wysoce niesprawiedliwe i w pewnym sensie obciążające. Proszę zatem przyjąć ten tekst jako ogólną refleksję dotyczącą bardzo wrażliwych spraw, które często są pomijane.

CZYTAJ DALEJ

Polka pracująca przy odbudowie katedry Notre Dame: efekt tego co już zrobiliśmy cieszy

2021-09-24 07:18

[ TEMATY ]

katedra Notre‑Dame

Adobe Stock

Katedra Notre Dame

Katedra Notre Dame

Nasza praca ma głęboki sens, ponieważ obcujemy z oryginalnymi materiałami i odbudowujemy dzieło o najpiękniejszych proporcjach konstruowane dla Boga, co widać w każdym szczególe katedry. Polscy konserwatorzy zabytków wyróżniają się we Francji wiedzą z zakresu chemii i historii sztuki – mówi PAP Felicja Lamprecht, restauratorka zabytków pracująca przy odbudowie katedry Notre Dame.

„Nad rekonstrukcją XIX-wiecznych malowideł ściennych w kaplicy Św. Ferdynanda w katedrze Notre Dame w Paryżu pracujemy od września 2020 r. i można powiedzieć, że efekt naszej pracy cieszy. Kaplica została skończona i wygląda przecudnie. Jest jasna i rozświetlona” – mówi Lamprecht.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję