Reklama

Bełchatów

Regionalny Festiwal Kolęd i Pastorałek

W niedzielę 5 stycznia br. ogłoszono wyniki Regionalnego Festiwalu Kolęd i Pastorałek, którego finał miał miejsce w parafii Miłosierdzia Bożego w Bełchatowie na zaproszenie proboszcza ks. Kazimierza Magdziaka. Wszystko wskazuje na to, że festiwal na trwałe wpisze się nie tylko w kalendarz imprez parafialnych, ale i miejskich. Była to już druga edycja konkursu, a zainteresowanie nim przeszło oczekiwania organizatorów. Do grudniowych eliminacji zgłosiło się 384 uczestników. Przesłuchania konkursowe, dzięki życzliwości dyrektor Liliany Gaszewskiej, odbywały się w auli Szkoły Podstawowej nr 12. Jury pod przewodnictwem Anny Mikoś z Akademii Muzycznej w Katowicach przyznało w dziewięciu kategoriach ponad trzydzieści nagród i wyróżnień, ufundowanych przez licznych sponsorów. Grand Prix przypadło solistce Katarzynie Miegoń i zespołowi "Rozśpiewane Nastolatki". Po ogłoszeniu wyników w koncercie galowym wzięli udział laureaci pierwszych nagród w poszczególnych kategoriach. Młodzi wykonawcy zachwycili swymi umiejętnościami wokalnymi zarówno jury, jak i publiczność. Dyrektor festiwalu Waldemar Miegoń zapowiada, że w przyszłym roku festiwal będzie zorganizowany z jeszcze większym rozmachem. Spodziewana większa liczba uczestników pociągnie za sobą zmiany w organizacji przesłuchań konkursowych. Pomoc zaoferował prezydent Bełchatowa. Przy współpracy parafii, szkoły i samorządu zabawa i emocje kolejnej edycji festiwalu będą jeszcze wspanialsze.

Werdykt jury tegorocznego festiwalu:

Kategoria: zespoły - szkoła średnia
I nagroda - "Laudate Dominum" (parafia w Zelowie),
II - "Bez nazwy" (MOK Bełchatów),
III - "Bez przesady" (MOK Piotrków) oraz Schola młodzieżowa (parafia Miłosierdzia Bożego Bełchatów).

Reklama

Kategoria: soliści - szkoła średnia
I nagroda - Katarzyna Miegoń (LO Szczerców),
II - Beata Stępniak (LO Zelów),
III - Małgorzata Ludwiczak (MOK Bełchatów).

Kategoria: zespoły - gimnazjum
I nagroda - "Rozśpiewane nastolatki" (Gimn. nr 4),
II - Kwartet 1+3 (Gimn. nr 4),
III - Chór żeński (Gimn. nr 4).

Kategoria: soliści - gimnazjum
I nagroda - Justyna Malinowska (Gimn. Łobudzice),
II - Anna Tryk (Gimn. nr 2), Mateusz Wesołowski (Gimn. nr 4).

Reklama

Kategoria: duety - szkoła podstawowa
I nagroda - Agnieszka i Piotr Kopala (Zelów),
II - Konrad i Sebastian Kuchcik (SP nr 10).
III nagrody nie przyznano.

Kategoria: zespoły - szkoła podstawowa
I nagroda - Chór szkolny (SP nr 12),
II - "Dwunastki" (SP nr 12),
III - "Ziarenka" (parafia Miłosierdzia Bożego).

Kategoria: przedszkolaki + 7 lat
I nagroda - Aleksandra Kołatek (SP nr 12),
II - Mateusz Michel (SP nr 12).
III nagrody nie przyznano.

Kategoria: soliści - szkoła podstawowa
8-11 lat
I nagroda - Dominik Fijałkowski (MOK Piotrków) oraz Agnieszka Gierula (SP nr 12),
II - Klaudia Gaworska (SP nr 8),
III - Justyna Piesik (MOK Piotrków).

12-13 lat
I nagroda - Marta Stobiecka (parafia Miłosierdzia Bożego),
II - Magdalena Kuśmierek (SP nr 12).
III nagrody nie przyznano.
Jury przyznało natomiast kilkanaście wyróżnień.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bohater z krwi i kości

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. 40-41

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Emilia Bąk/Materiały prasowe

Na ekrany kin w Polsce wszedł film pt. Wyszyński. Zemsta czy przebaczenie. Przedstawia on losy przyszłego prymasa Polski jako kapelana szpitala powstańczego w podwarszawskich Laskach. Z jego twórcą, debiutującym w fabule, reżyserem Tadeuszem Syką rozmawia Grzegorz Polak.

Grzegorz Polak: Czym Twój film różni się od wielu innych poświęconych prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu?

Tadeusz Syka: Po pierwsze – jest to film fabularny, dopiero drugi, po obrazie Teresy Kotlarczyk z Andrzejem Sewerynem w roli głównej. Po drugie – dotyczy okresu bardzo mało znanego w życiu prymasa, kiedy jako jeszcze młody ksiądz był kapelanem szpitala powstańczego w podwarszawskich Laskach. Nie działał na froncie, ale wykazał się wielkim bohaterstwem, towarzysząc do końca umierającym młodym powstańcom. Był to niezwykle istotny okres w życiu kard. Wyszyńskiego, który w zapiskach Pro memoria przyznał, że powstanie go ukształtowało. Myślę też, że bardzo go zahartowało, może bardziej niż internowanie. Wspólnie z bratem Maciejem dostrzegłem w tym wielki potencjał na ciekawy film, z którym można by dotrzeć do młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Polichromie w Nidku pięknieją

2021-09-22 16:55

[ TEMATY ]

prace konserwatorskie

polichromie

Ks. dr Szymon Tracz

Polichromia na stropie nawy kościoła w Nidku.

Polichromia na stropie nawy kościoła w Nidku.

Drugi etap prac w kościele w Nidku został zakończony.

Ten etap obejmował prace konserwatorsko-restauratorskie polegające głównie na odczyszczeniu i uzupełnieniu dekoracji malarskich pokrywających nawę i strop we wnętrzu zabytkowego drewnianego kościoła Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza. Polichromię wykonał w 1877 roku malarz Jan Imitowski z Oświęcimia, co potwierdza sygnatura, jaką konserwatorzy odkryli na globie ziemskim znajdującym się na stropie w prezbiterium.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję