Reklama

Edytorial

Usłyszeć krzyk ziemi i ubogich

Niedziela Ogólnopolska 26/2015, str. 3

Bożena Sztajner/Niedziela

Ludzie ubodzy, chorzy i potrzebujący – to główne tematy troski i nauczania papieża Franciszka, znającego dogłębnie biedę jeszcze z czasów swojej posługi arcybiskupiej w Buenos Aires, gdy jeździł metrem i bezpośrednio ocierał się o ludzką niedolę. Wyrazem papieskiej wrażliwości na sprawy społeczne jest głośna w tych dniach nowa encyklika „Laudato si’” – „Pochwalony bądź”, nawiązująca do miłości św. Franciszka z Asyżu do Stwórcy i Jego stworzenia. Ojciec Święty wyraża wielką troskę przede wszystkim o los osób ubogich i wykluczonych, stanowiących większość mieszkańców naszej planety, o których często bogaty świat chce zapomnieć. Nie dbają o nich ludzie salonów, żyjący w luksusie, traktujący zjawisko ubóstwa jako ,,negatywny produkt uboczny”. Papież Franciszek pokazuje problem ubóstwa w skali globalnej – piętnuje bezlitosny wyzysk ze strony kapitalistów, często powiązanych ze strukturami mafijnymi, krytykuje korupcję w elitach władzy, lobbing potężnych międzynarodowych korporacji nastawionych na wielkie zyski. Apeluje o powszechne „ekologiczne nawrócenie” oraz o „wysłuchanie krzyku Ziemi i ubogich”. Przestrzega przed groźbą samounicestwienia, do czego prowadzi się m.in. przez obniżanie liczby urodzeń zamiast podejmowania prawdziwej walki z biedą. Papież potępia różne przejawy niesprawiedliwości, „obsesyjny konsumpcjonizm”, będący rezultatem globalizacji, a także „beztroski brak odpowiedzialności”. „Nie jesteśmy Bogiem. Ziemia była przed nami i została nam dana” – pisze w encyklice „Laudato si’”.

Reklama

W Polsce ubóstwo ekonomiczne zostało policzone. Wyniki opublikowanego w czerwcu br. raportu Głównego Urzędu Statystycznego są alarmujące. Prawie 3 miliony Polaków żyje w ubóstwie, ich dochody nie wystarczają na minimum egzystencji. W skrajnej biedzie, czyli w stanie biologicznego wyniszczenia, znalazł się co dziesiąty Polak w wieku do 17 lat. Może nie widać biedy w centrach miast, ale wystarczy zajrzeć na peryferie, aby się z nią zderzyć. Caritas robi, co może w tym zakresie, ale bez pomocy ze strony państwa będą to zawsze tylko działania doraźne. Potrzebne są zmiany strukturalne. Państwo może kreować lepsze warunki dla rozwoju gospodarki, dla egzystencji rodzin wielodzietnych, może też wspierać zagrożone regiony. Polacy czekają przede wszystkim na dodatki na kolejne dzieci oraz na zwolnienia podatkowe dla dużych rodzin.

Odnosząc się do ostatnich polskich danych na temat ubóstwa, ks. prof. Wiesław Przygoda, konsultor komisji charytatywnej Konferencji Episkopatu Polski, zwraca uwagę na relację ubodzy – państwo. Posługuje się wymownym obrazem z ostatnich dni. Oto premier Ewa Kopacz, przyjęta ostatnio na audiencji przez papieża Franciszka, otrzymała od niego medal z wizerunkiem św. Marcina z Tours, który połowę swojego płaszcza oddał ubogim. Podobne symboliczne dary otrzymują politycy, od których zależą losy świata, aby pamiętali o zobowiązaniach wobec ubogich.

Zatrważające i pełne paradoksów jest ubóstwo. Ks. prof. Przygoda zwraca uwagę, że pomimo kryzysu w latach 2008-14, najbogatsi podwoili swoje zasoby finansowe. Może najwyższy czas opodatkować bogatych, wprowadzając globalny podatek na rzecz ubogich?

Posłuchaj: Usłyszeć krzyk ziemi i ubogich (wersja audio)
2015-06-23 12:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Morawiecki: Program demograficzny w ramach Polskiego Ładu ma wzmocnić Polskę

2021-06-17 12:02

[ TEMATY ]

rodzina

KPRP

Program demograficzny w ramach Polskiego Ładu ma wzmocnić Polskę; jeśli nie wzmocnimy wsparcia państwa dla rodzin, to za dekadę lub dwie nastąpi zapaść, paraliż w systemie emerytalnym, spowolnienie wzrostu gospodarczego - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas ogłaszania projektu Strategii Demograficznej 2040.

Jak mówił szef rządu "rodzina to taki mikrokosmos", małe społeczeństwo. "Od tego, jak w rodzinie dzieci są wychowywane zależy później przyszłość społeczeństwa. W rodzinie uczymy się odróżniać dobro od zła, uczymy się odpowiedzialności, cierpliwości i dlatego im więcej polskich rodzin szczęśliwych, tym bardziej szczęśliwa Polska w przyszłości" - stwierdził premier.

CZYTAJ DALEJ

Prof. Valerio Marinelli opowiada o bilokacjach Natuzzy Evolo

2021-06-16 09:27

[ TEMATY ]

mistycy

Włodzimierz Rędzioch

Natuzza Evolo

Natuzza Evolo

Natuzza Evolo to jedna z największych mistyczek naszych czasów - miała wizje Jezusa, Maryi i świętych, rozmawiała z aniołami stróżami, spotkała dusze zmarłych, miała stygmaty i dar bilokacji. Jej głównym biografem jest prof. Valerio Marinelli, naukowiec, fizyk, który opublikował już wiele książek na temat kalabryjskiej mistyczki.

W przeddzień jedenastej rocznicy śmierci Natuzzy (1 listopada 2020 r.) prof. Marinelli wydał swoją nową książkę poświęconą bilokacjom mistyczki, zjawisku, które zawsze go fascynowało. Opisał w niej 300 przypadków tego zjawiska. Oto nasza rozmowa o jego dziele.

CZYTAJ DALEJ

Papież o potrzebie reformy gospodarki i prawie do godnej pracy

2021-06-17 19:17

[ TEMATY ]

gospodarka

papież Franciszek

pandemia

Vatican News

Papież Franciszek zaapelował o głęboką reformę życia gospodarczego, które nie będzie się kierować jedynie filozofią zysku i zgadzać na to, by całe grupy społeczne były wykluczone z dobra wspólnego. Przemawiając do uczestników 109. Konferencji Międzynarodowej Organizacji Pracy, która odbywa się dziś w Genewie, przypomniał, że koronawirus sprawił, iż w czasie pandemii pracę straciła bezprecedensowa liczba ludzi na całym świecie.

Nawiązując do tematu konferencji, która poświęcona jest sytuacji migrantów i pracowników wykluczonych z krajowych programów opieki zdrowotnej, Franciszek wskazał, że świat znalazł się w kluczowym momencie, gdy chodzi o życie społeczne i gospodarcze, co stawia przed nim ważne wyzwania co do przyszłości. Podkreślił, że optyki przyszłych działań gospodarczych nie może wyznaczać jedynie zysk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję