Reklama

Dookoła świata

Niedziela Ogólnopolska 26/2015, str. 6

Islam

U muzułmanów zaczął się ramadan

Święty miesiąc muzułmanów zaczął się w tym roku 18 czerwca. Data rozpoczęcia i zakończenia ramadanu jest wyznaczana według kalendarza księżycowego, w związku z czym święto przypada wcześniej z każdym rokiem. W tym okresie muzułmanom nie wolno niczego jeść ani pić od świtu do zmierzchu. W 2014 r. Husajn Halawa z Islamic Cultural Centre of Ireland ogłosił, że powstała specjalna komisja mająca na celu próbę ustalenia jednakowych godzin obowiązywania postu. Było to spowodowane różną długością dnia na świecie. Muzułmanie z Alaski muszą w tym roku pościć przez 19 godzin, a ci z Reykjavíku aż 21 godzin, podczas gdy wyznawcy Mahometa z Buenos Aires tylko 9. Pomysł nie zyskał jednak akceptacji większości imamów.

Ramadan jest też czasem, kiedy nasila się aktywność islamskich terrorystów. Afgańscy talibowie zapowiedzieli już, że w tym okresie zwiększą liczbę ataków, choć miejscowi duchowni wspierający władze apelowali, by święty miesiąc był czasem pokoju.

(Lastampa.it)

Ukraina

Poroszenko z trudem utrzymuje koalicję

Ukraiński parlament odwołał szefa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Walentyna Naływajczenkę. Wnioskował o to prezydent Petro Poroszenko. Wynik głosowania pokazuje jednak, że wspierająca prezydenta koalicja – Blok Petra Poroszenki – jest niestabilna. Szef należącej do tej grupy partii Udar – Witalij Kliczko apelował do swoich deputowanych, by głosowali przeciw dymisji Naływajczenki. Inny koalicjant – Partia Radykalna – wstrzymał się od głosu.

Reklama

Prawdziwe powody prób odwołania szefa służb specjalnych są niejasne. Krytykowane były działania jego ludzi w Donbasie, ale są też plotki, że Naływajczenko wykrył korupcję na szczytach władzy i tym naraził się rządowi.

Tymczasem Ukraina dostaje wsparcie z zewnątrz. Jak zapowiedział unijny komisarz ds. polityki sąsiedztwa Johannes Hahn, w ciągu kilku tygodni Kijów otrzyma pierwsze 600 mln z 1,8 mld euro pomocy ze strony Unii. Warunkiem przekazania wsparcia jest wprowadzenie przez Kijów reform ekonomicznych oraz dotyczących wymiaru sprawiedliwości, a także walka z korupcją.

(Rp.pl)

Dania

Przeciwnicy imigrantów wygrywają wybory

Centroprawicowa partia byłego premiera Larsa Rasmussena wygrała wybory parlamentarne w Danii – nieznacznie wyprzedziła socjaldemokratów premier Helle Thorning-Schmidt. Rasmussen opowiada się za zaostrzeniem wymagań wobec osób osiedlających się w Danii. Wcześniej proponował, by imigranci płacili z własnej kieszeni za leczenie. Trzecią siłą parlamentu w Kopenhadze będzie Duńska Partia Ludowa, uznawana za populistyczną i jeszcze bardziej niechętną imigrantom niż centroprawica Rasmussena. Po wyborczej porażce premier Thorning-Schmidt zrezygnowała z kierowania swoim ugrupowaniem.

Reklama

(BBC, Rp.pl)

Wenezuela

Udaremnione próby dotarcia do uwięzionego opozycjonisty

Samochód, którym podróżowało ośmiu brazylijskich senatorów, został zaatakowany w Wenezueli. Grupa zwolenników miejscowego reżimu uniemożliwiła politykom dotarcie do więzienia, w którym przebywa lider wenezuelskiej opozycji – Leopoldo López. Brazylijczycy zamierzali odwiedzić przetrzymywanego bez wyroku działacza. Lopez od ponad 4 tygodni prowadzi strajk głodowy. Ostatecznie brazylijscy senatorowie spotkali się jedynie z żonami opozycjonistów. Brazylia domaga się od władz Wenezueli wyjaśnień.

To już drugi przypadek tego typu. Wcześniej z Lópezem chciał się widzieć były premier Hiszpanii Felipe González. Jemu także uniemożliwiono spotkanie.

(G1.globo.com)

2015-06-23 12:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Premiery czterech produkcji filmowych w programie obchodów stulecia Bitwy Warszawskiej

2020-08-12 16:30

pixabay.com

W programie obchodów stulecia Bitwy Warszawskiej bardzo ważne są wydarzenia filmowe - podkreślił w środę w Warszawie wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński. Jak zapowiedział, w najbliższych dniach premierę będą miały cztery produkcje, m.in. "Wojna światów" i "Wiktoria 1920".

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się w stołecznym kinie Kultura, Gliński przypomniał, że w przygotowanie obchodów 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej zaangażowały się różne instytucje, wśród nich biuro Niepodległa. "Przygotowaliśmy specjalny program, bardzo wiele różnych wydarzeń. Bardzo ważne są wydarzenia filmowe. To jest oczywiste, że poprzez film rozmawiamy we wspólnocie, kontaktujemy się. Filmy, zwłaszcza te nowoczesne techniki filmowe, to olbrzymie oddziaływanie" - zwrócił uwagę.

Minister kultury zapowiedział, że w najbliższych dniach premierę będą miały cztery produkcje, wśród nich film dokumentalny "Wojna światów". "To mozaika, opowiedziana poprzez materiały filmowe z epoki, które są unowocześnione, pokolorowane, odnowione. Podobnie jak to było w listopadzie 2018 r., gdy prezentowaliśmy +Niepodległość+ - film, który opowiadał o procesie odzyskiwania przez Polskę niepodległości. Teraz jest to opowieść o wojnie polsko-bolszewickiej i to opowieść nowoczesna, bo dzięki nowym technologiom mamy możliwość nieporównywalnego do niczego wcześniej obcowania z tamtą rzeczywistością" - podkreślił.

Twórcami "Wojny światów" są Mirosław Bork i Krzysztof Talczewski, którzy prezentują m.in. unikalne nagrania archiwalne oraz oryginalne, nieznane dotychczas relacje uczestników i świadków wydarzeń. "W filmie występuje prawie 20 osób. Słyszymy te głosy. Wszystkie te osoby brały udział w kampanii wrześniowej. Wszystkie te osoby brały udział w walkach na wszystkich możliwych frontach II wojny światowej. Nikt z nich nie miał prawa do powrotu do Polski po 1945 r. Wszyscy zmarli za granicą. Ten film to jest w pewien sposób przywrócenie im prawa głosu, bo my ich naprawdę usłyszymy – co myśleli, jak myśleli, jakie to miało dla nich znaczenie. Reszta to jest technika" - powiedział Bork.

Premiera "Wojny światów" odbędzie się w niedzielę 16 sierpnia o godz. 20.15 w TVP1.

Z kolei w piątek, w Muzeum Narodowym w Warszawie premierowo pokazana zostanie "Wiktoria 1920", czyli produkcja fabularna zrealizowana w technologii VR360 stopni 3D.

Miesiąc później film będzie można oglądać w Internecie. Jak wyjawił reżyser Tomasz Dobosz, "Wiktoria 1920" opowiada o mało znanym epizodzie Bitwy Warszawskiej, "gdy polscy radiowywiadowcy zagłuszali komunikację bolszewikom przy pomocy czytania przez 48 godzin tekstu i kodowania go w alfabecie Morse'a". "Bohater jest zbiorowy. Państwo, widz jest też bohaterem. Bierzecie w tym udział. Chodziło mi o to, żeby zaangażować widza w historie, które są już trochę dalekie od nas. To jest uproszczony przekrój społeczeństwa, które się zrzuciło na tę wygraną" - wyjaśnił.

Na piątek na godz. 18.00 zaplanowano także premierę filmu "Bitwa Warszawska 1920-2020".

Dokument, który pojawi się na kanale YouTube Muzeum Historii Polski, ukazuje nie tylko losy polskich dowódców, wśród nich marszałka Józefa Piłsudskiego, ale także ochotników, studentów, zwykłych ludzi. "Dla nas jest ważne to, że opowiadamy nie tylko o Bitwie Warszawskiej, ale również o tym, jak tworzymy muzeum, ponieważ w tym filmie wykorzystamy ikonografię, obiekty, ale też pokażemy ludzi, którzy pracują nad tworzeniem muzeum zarówno muzealników, historyków" - powiedział dyrektor MHP Robert Kostro.

Dzień wcześniej, w czwartek, na profilach społecznościowych m.in. Instytutu Adama Mickiewicza i MKiDN pojawi się film "The Miracle You've Never Heard Of" autorstwa Stefana Tompsona.

Popularyzator historii polskiej i producent dokumentu "Oni budowali nasze szczęście" wyjaśnił, że spot jest elementem kampanii, która ma przybliżyć zagranicznemu odbiorcy "ogromne znaczenie Bitwy Warszawskiej".

"Historia Polski to jest historia ciągłego dążenia do nadrzędnej wartości, czyli wolności. Jest to historia, która jest ważna dla każdego. Dzisiaj, kiedy mamy powrót pewnych odmian totalitaryzmów w nowej formie, historia Polski szczególnie w kontekście walki z komunizmem czy podczas PRL ta walka stanie się ważna dla ludzi na Zachodzie, w Ameryce Południowej i USA. Mamy dużo do przekazania, mamy czym inspirować ludzi i dlatego też powinniśmy ten element walki Polski - szczególnie z komunizmem - bardzo mocno promować" - podkreślił Tompson. (PAP)

autorka: Daria Porycka

dap/ wj/

CZYTAJ DALEJ

MR: polskie rodziny otrzymały 500 mln zł w postaci bonu turystycznego

2020-08-13 13:59

[ TEMATY ]

bon turystyczny

Ks. Dariusz Burski

500 mln zł to wartość 590 tys. bonów turystycznych przekazanych polskim rodzinom - poinformowało w czwartek Ministerstwo Rozwoju.

"500 mln zł to wartość 590 tys. przekazanych bonów turystycznych" - czytamy na Twitterze resortu rozwoju.

Ministerstwo podkreśliło, że polskie rodziny będą mogły bon turystyczny przeznaczyć na wypoczynek w kraju.

Polski Bon Turystyczny można aktywować od 1 sierpnia br. Na platformie PUE ZUS mogą to robić rodzice dzieci do 18. roku życia. Profil na PUE można założyć m.in. przy pomocy Profilu Zaufanego oraz bankowości elektronicznej. Po wejściu na PUE rodzice aktywują bon i otrzymają kod. Sam proces płatności odbywa się poprzez przekazanie numeru bonu podmiotowi oraz za pomocą dwóch kodów potwierdzających zakup w momencie płatności za usługę. Bonem można płacić wielokrotnie, aż do wyczerpania środków.

Bon to elektroniczny dokument przyznawany na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy z programu "Rodzina 500 plus". Dotyczy to także dzieci, których rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą i "500 plus" im nie przysługuje. Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością wsparcie jest dwa razy wyższe i wynosi 1000 zł.

Za pomocą bonu można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Bon jest ważny do końca marca 2022 r. i nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. Lista zarejestrowanych podmiotów jest dostępna na stronach Polskiej Organizacji Turystycznej. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ pad/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję