Reklama

„Te Deum” za tych, którzy wyszli

2015-06-25 13:30

Ks. Zbigniew Suchy
Edycja przemyska 26/2015, str. 1, 5

Ks. Dariusz Szylar

Uroczystość Serca Pana Jezusa, 12 czerwca, i dzień wspomnienia Niepokalanego Serca Maryi, 13 czerwca br., były w naszej archidiecezji czasem świętowania kapłańskich jubileuszy. W piątek w Bazylice Matki Bożej Pocieszenia w Leżajsku dziękowali Bogu za 50 lat kapłaństwa kapłani wyświęceni 20 czerwca 1965 r. Namaszczonych zostało wtedy przez bp. Stanisława Jakiela 29 diakonów. Do jubileuszu dożyło 19, a w samej uroczystości i poprzedzających ten dzień rekolekcjach brało udział 17 Złotych Jubilatów. Uroczystościom przewodniczył abp Józef Michalik. On też w następny dzień włączył się w dziękczynienie Srebrnych Jubilatów w archikatedrze, a więc w tym samym miejscu, w którym 13 czerwca 1990 r. w liczbie 35 otrzymali dar Chrystusowego kapłaństwa. Jednego z nich Pan powołał do siebie; uobecniali go koledzy w aktach modlitwy.

Wyjście naprzeciw Boga

Tytuł tej refleksji zainspirowany został słowami Ojca Świętego Franciszka, który w liście na Tydzień Modlitw o Powołania mówił o kapłanach jako tych, którzy jak Mojżesz wyszli z Midianu swoich planów i zamysłów naprzeciw powołującego ich Boga. Wyszli ze świadomością, że On będzie z nimi i dzięki temu będą mogli realizować, niejako powielać to, co uczynił Najwyższy Arcykapłan Jezus Chrystus, a więc ubogim nieść dobrą nowinę, więźniom głosić wolność, a niewidomym przejrzenie, uciśnionych odsyłać wolnymi i obwoływać rok łaski Pana. Troszczyć się o tych, którzy mają serca złamane i pocieszać zasmuconych.

Miałem szczęście uczestniczyć w obydwu tych uroczystościach, co stwarzało okazję dla refleksji na temat tego, kim jest kapłan. I wtedy do mojej pamięci przypłynęło wspomnienie sprzed wielu lat, kiedy Srebrnych Jubilatów dręczyły dopiero pierwsze myśli o odpowiedzi na Boże wołanie, a Złoci Jubilaci byli młodymi kapłanami, patrzącymi na ówczesnych srebrnych jubilatów jak na ludzi w podeszłym wieku. W jednym z periodyków opublikowano wyniki ankiety zatytułowanej: „Kim jest dla mnie kapłan”. Zapamiętałem jedną z wypowiedzi, którą pragnę tu przytoczyć. Słowa te napisał mężczyzna, robotnik, a brzmiały one mniej więcej tak: – Lubię wracać z pracy z drugiej zmiany. Wysiadam z autobusu i mam jeszcze kilkaset metrów do domu. Po drodze mijam kościół, który stoi po mojej lewej ręce i widzę nikły blask lampki, która przypomina mi o Chrystusie. Po prawej stronie stoi plebania i niemal każdego dnia widzę tam zapalone światło. Myślę sobie: mój proboszcz modli się za naszą parafię, a więc i za mnie. Wtedy do mojego serca spływa dziwny, błogi pokój.

Reklama

Kapłaństwo na czas nieokreślony

Kazanie na uroczystościach złotego jubileuszu wygłosił o. Tacjan Mróz, bernardyn z Leżajska, który przewodniczył także rekolekcjom opartym na potrójnej roli kapłana: kapłan przyjacielem Boga, kapłan przyjacielem samego siebie, kapłan przyjacielem drugiego człowieka. W homilii mocno wyakcentował prawdę, że nie ma kapłana na określony czas. Kapłaństwo jest jedno, niezmienne, choć zmieniają się realia życia. Kapłan jest Chrystusowy. Nosi w sobie niezmienne, Chrystusowe kapłaństwo. Wierność Jemu uzdalnia kapłana do właściwego czytania znaków czasu i znajdywania sposobu na urzeczywistnianie się w tych realiach chrześcijanina.

We wprowadzeniu do Eucharystii Ksiądz Arcybiskup wypowiedział słowa, które, myślę, bardzo pomogą Złotym Jubilatom w dalszej drodze za Tym, który wezwał ich do wyjścia. „Przed nami czas najlepszy – przygotowanie do tego, co już nigdy się nie skończy, do wieczności. To czas, za który winniśmy być szczególnie wdzięczni, bo nie wszyscy go otrzymują. Bóg daje nam szansę, abyśmy czynili akty wdzięczności za dobro, które dzięki Jego pomocy stało się udziałem naszym i wiernych, ale także, co szczególnie w przygotowaniu do tego, co się nie skończy, jest ważne, czas przeproszenia za to, co było złe, bo pozbawione Bożej miłości” – mówił abp Józef Michalik.

W najbliższym czasie w parafiach wierni będą mogli dziękować Złotym Jubilatom za dar ich posługi. Mam nadzieję, że zostaną oni także zaproszeni do tych wspólnot parafialnych, w których pełnili swoją posługę proboszczowską, zanim przeszli na emeryturę.

Ukryci w Jezusowym sercu

Dzień później równie mądre słowa Ksiądz Arcybiskup skierował w homilii do Srebrnych Jubilatów. Zaznaczył: „Jesteście ukryci w Jezusowym sercu. Jubileusz jest okazją do ponownego, bardziej dojrzałego zafascynowania się kapłaństwem. Czasem umocnienia do dodatkowego zrywu. Już jesteście mądrzejsi o 25 lat, znacie słodycz świadczonej wiernym miłości i gorycz kapłańskiego serca, gdy tej miłości zaniechamy”. Arcypasterz zwrócił uwagę, aby teraz, na tym niejako nowym odcinku swojego życia, jeszcze poważniej pomyśleli i zatroszczyli się o własne i wiernych dusze. Zaznaczał: „Zwykłe rozważanie Męki Pańskiej więcej znaczy niż wszystkie posty i biczowania – tak nauczał św. Augustyn. A cóż dopiero uobecnianie tego wydarzenia w sprawowaniu Eucharystii. Uczcie się ciągle na nowo odprawiać Mszę św.. Jedynie to pozwoli wam zrealizować to, o czym mówił papież Benedykt XVI – zasłaniać ludzi przed złem świata, obdarowywać ludzi w akcie prawdziwej miłości samym sobą. Nie istnieje ta zdolność w oderwaniu od krzyża”.

Swoją homilię Pasterz zakończył życzeniami, zawierając je w trzech krótkich punktach: „Po pierwsze życzę, żebyście potrafili wrastać w pokorze; po drugie – nie bójcie się maksymalizmu, najpierw wobec siebie, a także wobec wiernych; po trzecie – unikajcie powierzchowności”. Niech te słowa staną się puentą tej refleksji zainspirowanej uroczystościami jubileuszowymi.

* * *

Księża jubilaci 1990 – 2015

Ks. Marian Bądal
Ks. Piotr Błażko
Ks. Piotr Buk
Ks. Ryszard Buryło
Ks. Jan Bździkot
Ks. Roman Chowaniec
Ks. Marek Cisek
Ks. Mariusz Cymbała
Ks. Franciszek Goch
Ks. Jan Gołąb
Ks. Edward Grabarz
Ks. Bogusław Grędysa
Ks. Robert Imbierowicz
Ks. Waldemar Janiga
Ks. Grzegorz Janowski
Ks. Adam Kaczor
Ks. Jan Kardaś
Ks. Stanisław Kata
Ks. Andrzej Kudyba
Ks. Zbigniew Kuraś
Ks. Janusz Kurasz
Ks. Krzysztof Lechowicz
Ks. Adam Lechwar
Ks. Stefan Łobodziński
Ks. Robert Łuc
Ks. Zbigniew Łuc
Ks. Stanisław Majda
Ks. Jan Mazurek
Ks. Józef Niezgoda
Śp. ks. Robert Oberc
Ks. Franciszek Partyka
Ks. Kazimierz Partyka
Ks. Wojciech Petryk
Ks. Krzysztof Piękoś
Ks. Jan Rokosz
Ks. Piotr Rypulak
Ks. Leszek Sączek
Ks. Józef Sałek
Ks. Marek Sikora
Ks. Wacław Siwak
Ks. Damian Skwara
Ks. Wiesław Słowiński
Ks. Władysław Stachnio
Ks. Krzysztof Szczygielski
Ks. Witold Szmyd
Ks. Marian Szumigraj
Ks. Mariusz Telega
Ks. Janusz Trojnar
Ks. Tadeusz Urban
Ks. Piotr Walasz
Ks. Grzegorz Waliszko
Ks. Ryszard Wilk

Księża jubilaci 1965 – 2015

Ks. Julian Bieleń – Krosno Turaszówka
Ks. Stanisław Jezierski – Rzeszów
Ks. Augustyn Lenart – Jasło
Ks. Kazimierz Lęcznar – Jeżowe
Ks. Bolesław Markowicz – Korczyna
Ks. Józef Nowak – Świętoniowa
Ks. Tadeusz Ozga – Grzęska
Ks. Edward Ożóg – Lipnica
Ks. Antoni Pawul – Grodzisko Dolne
Ks. Stanisław Pawul – Tybinka
Ks. Stanisław Pelczar – Rzeszów
Ks. Władysław Piętowski – Rzeszów
Ks. Kazimierz Piotrkowski – Iwonicz
Ks. Stanisław Szałankiewicz – Przeworsk
Ks. Władysław Szular – Budy łańcuckie
Ks. Jan Twardy – Przemyśl
Ks. Stanisław Ulasz – Jasło
Ks. Roman Wawro – Przemyśl
Ks. Stanisław Wolak – Ustrobna

Dormiunt in Domino

Ks. Ludwik Brylski
Ks. Stanisław Kozioł
Ks. Franciszek Siry
Ks. Jan Wit
Ks. Stanisław Winczura
Ks. Leon Wiśniewski
Ks. Jan Wieteszka

Tagi:
jubileusz

Wielkie święto w wałbrzyskiej parafii

2019-07-16 11:54

Krystyna Smerd
Edycja świdnicka 29/2019, str. 2-3

Jubileusze 30-lecia powstania oraz 5-lecia konsekracji kościoła obchodziła uroczyście w dniu dorocznego odpustu parafia pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w dzielnicy Nowe Miasto w Wałbrzychu. Trzecim religijnym wydarzeniem było bierzmowanie młodzieży w parafii

Ryszard Wyszyński
Kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy

Okolicznościowej Mszy św. sprawowanej z okazji jubileuszy i parafialnego święta 27 czerwca przewodniczył ordynariusz diecezji świdnickiej bp Ignacy Dec. Wśród celebransów byli: ks. Kazimierz Marchaj, pierwszy proboszcz, kierujący obecnie parafią pw. Miłosierdzia Bożego w Kudowie-Zdroju, ks. prał. senior Bogusław Wermiński, poprzedni wieloletni proboszcz wspólnoty pw. Świętych Aniołów Stróżów, ks. prał. Andrzej Jarosiewicz, kustosz bolesławieckiej bazyliki maryjnej, ks. Grzegorz Umiński, sekretarz Księdza Biskupa, kapłani dekanatu Wałbrzych-Południe z ks. dr. Wiesławem Rusinem na czele oraz ks. kan. dr Dariusz Danielewicz, proboszcz parafii. Patronką kościoła i religijnej wspólnoty Nowego Miasta jest Matka Boża Nieustającej Pomocy, której wizerunek znajduje się w centralnym miejscu nad ołtarzem. Historia tego obrazu jest znacznie starsza niż parafia, a jego losy są przejmujące.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Ruszyły zapisy na modlitewne wydarzenie „Polska pod Krzyżem”

2019-07-17 14:24

Magdalena Kowalewska-Wojtak

Organizatorzy Wielkiej Pokuty i Różańca do Granic 14 września zapraszają na górę Świętego Krzyża w diecezji sandomierskiej wszystkich, którzy chcą postawić krzyż w centrum swojego życia i Polski.

materiały prasowe

- Pragniemy zaprosić Polaków w kraju i za granicą do tego, aby wyznali wiarę w Jezusa Chrystusa, nawrócili się i postawili krzyż w centrum swojego życia. Zapraszamy do budowania społeczeństwa miłości w Polsce i Europie - mówi jeden z współorganizatorów modlitewnego czuwania Maciej Bodasiński z Fundacji Solo Dios Basta. Tłumaczy, że celem wydarzenia jest zatrzymanie tego wszystkiego, co nas frustruje i męczy, co staje się tematami pierwszych stron gazet. - Do odnowy w naszym społeczeństwie potrzeba Jezusa Chrystusa i Jego Krzyża. Chcemy przypomnieć, że początkiem naszej współczesnej cywilizacji i państwa polskiego jest Chrystus, który umarł za nas krzyżu - dodaje Maciej Bodasiński.

- Mimo osób żyjących głęboką wiarę, wśród większości katolików prawdziwy krzyż jest odrzucany. Na całym świecie atak na Kościół nabiera na sile, tracimy młodzież, coraz częściej rozpadają się związki małżeńskie, a na ulicach naszych miast dokonują się publicznie grzechy - mówi „Niedzieli” Lech Dokowicz z Fundacji Solo Dias Basta.  Organizatorzy wskazują, że duchowe zwycięstwo może przyjść tylko przez Chrystusowy krzyż. 

- Celem tego wydarzenia jest to, aby rany, które pojawiają się w Kościele leczyć przez modlitwę. Chcemy, aby jak najwięcej świeckich i kapłanów stanęło razem pod krzyżem. Przez modlitwę chcemy ożywiać życie sakramentalne w Polsce i przywracać szacunek do stanu kapłańskiego - podkreśla Maciej Bodasiński.

Wydarzenie odbędzie się w najstarszym polskim sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego w Nowej Słupi. Gospodarzami modlitewnego spotkania „Polska pod Krzyżem” będą Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej. Organizatorzy modlitewnego czuwania chcą, aby w sanktuarium, w którym modlił się przed wyruszeniem pod Grunwald król Władysław Jagiełło, przybyło jak najwięcej Polaków .

Ze względu na ograniczoną ilość miejsc w sanktuarium na stronie internetowej www.polskapodkrzyzem.pl rozpoczęły się zapisy. Każda z zarejestrowanych osób otrzyma bezpłatną wejściówkę i indywidualny kod QR. - Jeśli okaże się, że frekwencja dopisuje, będziemy otwierać kolejne punkty modlitewne wokół Góry Świętego Krzyża - tłumaczy Maciej Bodasiński. Zaznacza, że wydarzenie ma być zachętą dla innych, aby w różnych miejscach Polski tego dnia organizowali się na modlitwie i adoracji krzyża.

Na stronie internetowej wydarzenia znajduje się mapa, gdzie poszczególne grupy, zakony czy parafie mogą zgłaszać swoją duchową łączność.- To wydarzenie ma prowadzić nas ku pokojowi i jedności oraz otwierać na działanie łaski Bożej - dodaje Bodasiński.

Teren wokół sanktuarium należy do Świętokrzyskiego Parku Narodowego. - Chcemy z wielkim jego poszanowaniem i we współpracy z władzami parku przeprowadzić to spotkanie - mówi Maciej Bodasiński. Organizatorzy podkreślają, że wydarzenie nie zagrozi przyrodzie. Posługujący wolontariusze zobowiązali się, że posprzątają teren na Łysej Górze, najpóźniej do następnego dnia. Ponadto planowana jest kampania informacyjna na temat ekologicznego charakteru świętokrzyskiego wydarzenia.

Modlitwa rozpocznie się w południe w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, 14 września. Zaplanowano liczne konferencje i świadectwa, a także procesyjne przejście pod Krzyż. W sanktuarium będzie można wyspowiadać się. Centralnym punktem będzie Msza św., której będzie przewodniczył ordynariusz sandomierski bp Krzysztof Nitkiewicz. Spotkanie zakończy się nocnym czuwaniem modlitewnym, które potrwa do następnego dnia, kiedy to przypada  wspomnienie Matki Boskiej Bolesnej.

Wydarzenie organizuje Fundacja Solo Dias i Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej. Patronat medialny nad modlitewnym spotkaniem „Polska pod Krzyżem” objął Tygodnik Katolicki „Niedziela”.

W 2016 roku Wielka Pokuta na Jasnej Górze zgromadziło ok. 150 tys. wiernych. Z kolei w organizowanym w "Różańcu do Granic" w ponad 20 przygranicznych diecezjach, gdzie znajdowało się kilkaset punktów modlitwy uczestniczyło, około miliona osób.

Magdalena Kowalewska-Wojtak

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Usiąść u JEGO nóg

2019-07-21 17:56

Beata Pieczykura

– Cieszymy się, że w naszej wspólnocie goszczą redaktorzy „Niedzieli”.

Beata Pieczykura/Niedziela

Pisma, które ponad 90 lat służy Kościołowi i Polsce. Mam nadzieję, że „Niedziela” zagości w naszych domach naszej parafii – powiedział do licznych wiernych ks. Andrzej Chrzanowski, proboszcz parafii św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Makowiskach 21 lipca w ramach Niedzieli z „Niedzielą”.

Zobacz zdjęcia: Dzień z „Niedzielą” w Makowiskach
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem