Reklama

Głos z Torunia

Pielgrzymka do Królowej Rodzin

Dzięki Bożej Opatrzności w sobotę 30 maja uczestniczyliśmy w 1. Pieszej Pielgrzymce Rodzin podążającej z kościoła pw. bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego do nowo powołanego sanktuarium Matki Bożej Podgórskiej Niepokalanej Królowej Rodzin na toruńskim Podgórzu. Tym samym wpisaliśmy się w historię sanktuarium, będąc pierwszą pieszą pielgrzymką, która je nawiedziła

Niedziela toruńska 26/2015, str. 8

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Jacek Kwiatkowski

Pielgrzymi wraz z proboszczem ks. kan. Ryszardem Dominem wyruszają z kościoła parafialnego

Wyruszyliśmy w drogę jak prawdziwi pielgrzymi, z radością w sercach i śpiewem na ustach, pragnąc spłacić dług wdzięczności wobec Najlepszej Matki za Jej opiekę i prosić o orędownictwo we wszystkich sprawach naszych rodzin. Pielgrzymka szybko przybrała właściwe struktury – prowadził ją ks. kan. Ryszard Domin, proboszcz naszej parafii, na gitarze żywo przygrywał organista Gienek. Nie zabrakło nagłośnienia, emblematów, wspólnego radosnego śpiewu i marszu również tanecznym krokiem. Po godzinnej wędrówce szczęśliwie doszliśmy do bram kościoła Ojców Franciszkanów. Powitał nas kustosz sanktuarium o. Robert Nikel OFM. Wzruszająca była nieskrywana radość o. Roberta, który po wspólnej modlitwie przed Najświętszym Sakramentem i pokłonieniu się Matce Bożej przedstawił historię kościoła, zwracając uwagę na szczególny, maryjny charakter parafii podgórskiej. Kustosz opisał dokładnie czczony mniej więcej od dwustu lat wizerunek Matki Bożej Niepokalanej, którego koronacja odbędzie się 22 sierpnia br., wskazał wiszące nad nim malowidło przedstawiające narodziny Najświętszej Maryi Panny oraz boczny obraz zaślubin Najświętszej Maryi Panny, uzasadniając dlaczego wiele próśb i podziękowań wiernych dotyczy życia małżeńskiego i rodzinnego.

Wielu z nas włączyło się do rozmowy z kustoszem, wspominając kapłanów diecezjalnych, którzy posługiwali w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła, oraz powrót, po 155 latach, franciszkanów do podgórskiego kościoła. Z przekonaniem mówiliśmy o tym, że wierni Podgórza mieli szczęście do gorliwych kapłanów, a później kochanych, pokornych zakonników, którzy napełniali serca i dusze żywą wiarą, zapałem do dobrego i ochotnego służenia Bogu i człowiekowi, Kościołowi i Ojczyźnie, którzy prowadzili nas prostą drogą rozwijania pobożności, zachęcając do: życia zgodnego z przykazaniami, codziennej modlitwy, częstego udziału w Eucharystii, nabożeństwach, przyjmowania sakramentów, ale też uczyli umiejętności cieszenia się życiem, podróżami, śpiewem i tańcem, szukania Boga w pięknie przyrody.

Reklama

Dużym przeżyciem była Msza św. w intencji naszych rodzin odprawiona przed obrazem Matki Bożej Podgórskiej. Sprawował ją ks. kan. Ryszard Domin. Kościół wypełnił się radosnym śpiewem dzieci, które przybyły razem z rodzicami. Był też czas na osobistą modlitwę. Modliliśmy się u stóp Niepokalanej Królowej Rodzin, spoglądając w Jej piękną i łagodną twarz, dziękując i prosząc gorąco w naszych intencjach. Bardzo miłym akcentem był poczęstunek na placu przed klasztorem przygotowany przez rodziny należące do róży różańcowej rodziców z parafii Ojców Franciszkanów. Radośnie śpiewając i tańcząc, dziękowaliśmy Panu Bogu za to, że mogliśmy zaczerpnąć obficie z miłości Matki, która w tym kościele była zawsze czczona i kochana. Wysławialiśmy Boga za nasze małe, własne sanktuarium maryjne w Toruniu-Podgórzu.

Dziękujemy ojcom franciszkanom, opiekunom sanktuarium, za rozwijanie kultu Matki Podgórskiej. Gorąco pragniemy, by nasza piesza wędrówka zapoczątkowała tradycję pielgrzymek rodzin do sanktuarium na Podgórzu. Wdzięczni jesteśmy Asi, Jackowi i Karolince za to, że całym sercem odpowiedzieli Bogu na łaskę zorganizowania tej pielgrzymki, a wcześniej na założenie w naszej parafii róży różańcowej rodziców modlących się za swoje dzieci. Podziękowania należą się również tym, którzy zmobilizowali całą swoją rodzinę do udziału w pielgrzymce.

2015-06-25 13:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kalisz: bp Buzun pielgrzymuje rowerem na Jasną Górę

2020-08-11 20:55

[ TEMATY ]

pielgrzymka

bp Buzun Łukasz

facebook.com/RadioRodzinaDiecezjiKaliskiej

45 rowerzystów wyruszyło dzisiaj z Kalisza w dwóch grupach w 19. Diecezjalnej Pielgrzymce Rowerowej na Jasną Górę, gdzie dotrą 13 sierpnia wraz z pielgrzymami 383. Pieszej Pielgrzymki Kaliskiej i 29. Diecezji Kaliskiej. Wśród pielgrzymów jest biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun.

W związku ze stanem epidemii w tym roku pielgrzymka jest mniej liczna.

Pomysłodawcą pielgrzymki rowerowej jest Ireneusz Reder z Akcji Katolickiej Diecezji Kaliskiej. – Wcześniej organizowałem wyjazdy rowerowe po Polsce, a w 2000 r. pojechaliśmy do Rzymu. Potem pojawił się pomysł, aby pielgrzymować rowerami na Jasną Górę. Wtedy uzyskaliśmy aprobatę ówczesnego kierownika pielgrzymki ks. Krzysztofa Ordziniaka i tak to się zaczęło. Grupa rozrosła się i obecnie są dwie: kalisko-pleszewska i jarocińska, w których pielgrzymują rowerzyści z całej diecezji, a nawet spoza – powiedział w rozmowie z KAI Ireneusz Reder, który przewodzi grupie kalisko-pleszewskiej pod patronatem Akcji Katolickiej. Po raz drugi do grupy dołączył biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun.

– Od dzieciństwa jeżdżę na rowerze. Bardzo to lubię. Pielgrzymowałem już kiedyś rowerem z diecezji białostockiej, z której pochodzę – mówi dla KAI biskup pomocniczy diecezji kaliskiej.

Duchowny dodaje, że pielgrzymka to przede wszystkim czas modlitwy. – Pielgrzymując wstępujemy do kościołów i zatrzymujemy się, aby pomodlić się przed Najświętszym Sakramentem. Pierwszy taki postój mamy w kościele pocysterskim w Ołoboku. Odmawiamy też Koronkę do Miłosierdzia Bożego i modlitwę brewiarzową. Dzień kończymy Apelem Jasnogórskim, a na różańcu modlimy się indywidualnie w czasie jazdy. Oczywiście, każdego dnia będziemy uczestniczyć we Mszy św. – podkreśla bp Buzun.

Koordynatorem grupy jarocińskiej jest ks. kan. Andrzej Piłat, proboszcz parafii Matki Bożej Fatimskiej w Jarocinie. Wśród pielgrzymów jest także ks. Tomasz Kubiak, proboszcz parafii św. Barbary w Magnuszewicach.

- Modlitwa na trasie wygląda inaczej niż w pielgrzymce pieszej. Pielgrzymowanie rozpoczęliśmy w kościele w Jarocinie modlitwą i błogosławieństwem i wyruszyliśmy do św. Józefa w Kaliszu, aby tutaj uczestniczyć wspólnie z drugą grupą we Mszy św. i dalej pielgrzymować na Jasną Górę. W drodze indywidualnie modlimy się i wspólnie na postojach. Nawiedzamy też cmentarz, aby pomodlić się przy grobie ks. Marka Kulawinka, który z nami też jeździł na Jasną Górę – mówi ks. kan. Andrzej Piłat.

Rowerzyści rozpoczęli pielgrzymkę od Mszy św. w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, której przewodniczył bp Łukasz Buzun.

W pielgrzymce rowerowej po raz siódmy uczestniczy pani Urszula. – Ta pielgrzymka będzie znamienna i na pewno zapisze się w naszej pamięci. Będziemy ją przeżywać inaczej ze względu na panującą sytuację związaną z epidemią koronawirusa. Zabieram ze sobą dużo intencji. Modlę się za wszystkie osoby, które zostają w Kaliszu, za całe miasto, a przede wszystkim za diecezję kaliską, która znalazła się w trudnej sytuacji. Będziemy to wszystko omadlać i wypraszać łaski u Matki Najświętszej – zaznaczyła rowerzystka z Kalisza.

Pani Grażyna co roku czuje potrzebę serca, aby pielgrzymować do Matki Bożej. – W tym roku jadę już ósmy raz. Jest to potrzeba serca, aby z podziękowaniami i prośbami ruszyć do naszej Matki. Moja mama jest bardzo chora i jadę prosić Matkę Bożą o zdrowie dla niej i błogosławieństwo dla całej mojej rodziny – powiedziała uczestniczka pielgrzymki z Jarocina.

Rowerzyści dotrą na Jasną Górę 13 sierpnia wspólnie z pątnikami 383. Pieszej Pielgrzymki Kaliskiej i 29. Diecezji Kaliskiej. Pielgrzymów w Częstochowie powita bp Łukasz Buzun.

CZYTAJ DALEJ

Dolnośląskie: Ognisko koronawirusa w Zakładzie Leczniczo-Opiekuńczym w Piszkowicach

2020-08-11 09:38

[ TEMATY ]

pomoc

koronawirus

Adobe.Stock.pl

U 26 osób - w tym u siedmiorga dzieci - potwierdzono dotychczas zakażenie koronawirusem w prowadzonym przez siostry zakonne Zakładzie Leczniczo-Opiekuńczym w Piszkowicach na Dolnym Śląsku. Placówka szuka wolontariuszy, którzy mogą pomóc w opiece nad dziećmi.

Marta Koczwara z Powiatowej Stacji Sanitarno–Epidemiologicznej w Kłodzku poinformowała PAP, że na początku sierpnia pierwsze wyniki dodatnie w kierunku Covid-19 potwierdzono u pięciu sióstr zakonnych. Od tego czasu siostry przebywają w izolacji domowej.

W związku z tym pod koniec ubiegłego tygodnia przeprowadzono testy wśród wszystkich podopiecznych ośrodka i części personelu, którzy mogli mieć kontakt z siostrami zakażonych koronawirusem. Wynik dodatni potwierdzono wówczas u 14 osób z personelu i siedmiorga dzieci. Wszystkie dzieci, u których wykryto zakażenie przebywają w ośrodku. W poniedziałek materiał do badań został pobrany jeszcze pięciu osobom z personelu.

Ze względu na sytuację, w której znalazł się ośrodek w Piszkowicach, o pomoc dla jego mieszkańców zaapelował m.in. starosta kłodzki Maciej Awiżeń i biskup Świdnicki Marek Mendyk. Potrzebni są wolontariusze z przygotowaniem medycznym do opieki nad niepełnosprawnymi dziećmi.

Od kilku dni kłodzki sanepid szuka także osób, które uczestniczyły w mszach świętych w kościele św. Jana Chrzciciela w Piszkowicach w związku ze stwierdzeniem koronawirusa u miejscowego proboszcza.

Poszukiwane są osoby uczestniczące w mszach odprawianych przez proboszcza od 19 lipca do 2 sierpnia i mające bezpośredni z nim kontakt. Apel skierowany został także do osób, które miały bezpośredni kontakt z księdzem w innych okolicznościach. "Kontakt bezpośredni to kontakt z osobą zakażoną w odległości mniejszej niż dwa metry" – podał w komunikacie kłodzki sanepid.

"Do stacji sanepidu cały czas zgłaszają się osoby, przeprowadzane są wywiady epidemiologiczne i na ich podstawie sanepid występuje z wnioskiem o wykonanie wymazów" - powiedziała Koczwara. Dodała, że ksiądz miał kontakt z siostrami zakonnymi pracującymi w ośrodku w Piszkowicach.(PAP)

CZYTAJ DALEJ

MR: już ponad pół miliona bonów turystycznych trafiło do rodzin

2020-08-11 21:11

[ TEMATY ]

turystyka

bon turystyczny

Adobe.Stock.pl

Do polskich rodzin trafiło już 560 tys. bonów turystycznych - poinformował we wtorek resort rozwoju. Jak dodano, wartość przyznanych bonów to 479 mln zł. Od 1 sierpnia bon można aktywować na platformie PUE ZUS.

"Już ponad pół miliona #bonturystyczny jest w rękach polskich rodzin. To blisko pół miliarda złotych!" - napisał we wtorek na Twitterze resort rozwoju.

Polski Bon Turystyczny można aktywować od 1 sierpnia br. Na platformie PUE ZUS mogą to robić rodzice dzieci do 18. roku życia. Profil na PUE można założyć m.in. przy pomocy Profilu Zaufanego oraz bankowości elektronicznej. Po wejściu na PUE rodzice aktywują bon i otrzymają kod. Sam proces płatności odbywa się poprzez przekazanie numeru bonu podmiotowi oraz za pomocą dwóch kodów potwierdzających zakup w momencie płatności za usługę. Bonem można płacić wielokrotnie, aż do wyczerpania środków.

Bon to elektroniczny dokument przyznawany na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy z programu "Rodzina 500 plus". Dotyczy to także dzieci, których rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą i "500 plus" im nie przysługuje. Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością wsparcie jest dwa razy wyższe i wynosi 1000 zł.

Za pomocą bonu można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Bon jest ważny do końca marca 2022 r. i nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. Lista zarejestrowanych podmiotów jest dostępna na stronach Polskiej Organizacji Turystycznej. (PAP)

autor: Michał Boroń

mick/ amac/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję