Reklama

Sanktuaria

Patronka Litwy czeka

Niedziela Ogólnopolska 27/2015, str. 24-25

[ TEMATY ]

obraz

sanktuarium

D. Buinickaites

Cudowny obraz Matki Bożej w kościele Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Trokach

Cudowny obraz Matki Bożej
w kościele Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Trokach

Troki – dawna stolica Wielkiego Księstwa Litewskiego, miasto otoczone jeziorami z historycznym zamkiem na wyspie – warte są odwiedzenia. Najcenniejszą relikwią tego miasta jest cudowny obraz Matki Bożej Trockiej w kościele Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Szczególnym dniem w jego historii był 4 września 1718 r. – obraz Trockiej Madonny został wówczas ukoronowany złotymi koronami, ofiarowanymi przez papieża Klemensa XI. Była to pierwsza koronacja w Wielkim Księstwie Litewskim i druga w Rzeczypospolitej – po Wizerunku Jasnogórskim. Od tej chwili Maryja z Trok jest uważana za patronkę Litwy.

Historia cudownego obrazu

Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Trokach został ufundowany przez wielkiego księcia Witolda w 1409 r. To on umieścił tu ikonę Matki Bożej, którą, jak głosi podanie, otrzymał w darze od cesarza bizantyjskiego Manuela II Paleologa. Jedyny tego rodzaju wizerunek Matki Bożej na Litwie szybko uzyskał miano cudownego. Prosić o opiekę i wstawiennictwo do stóp Trockiej Madonny przybywali: królowa Konstancja, Janusz Tyszkiewicz, hetman Stefan Czarniecki, król Jan Kazimierz, król Jan III Sobieski.

Ikona, zwana Nicopeia (Zwycięska), przedstawia tronującą Maryję, prawą ręką podtrzymującą siedzące na Jej kolanach Dzieciątko, a w lewej trzymającą gałązkę róży z trzema kwiatami. Wizerunek Trockiej Maryi wyróżnia bizantyjski styl obrazowania i pisania ikon. Można dostrzec na nim także rysy późnośredniowiecznego malarstwa zachodniego.

Pielgrzymowanie

Jeszcze w XVI wieku obraz Matki Bożej Trockiej zaczął słynąć z cudów. Gdy w 1604 r. na Litwie zaczęła szerzyć się dżuma, a później powstała groźba głodu, biskup wileński Benedykt Woyna, były proboszcz trocki, zorganizował procesję skruchy z Wilna do Trok. Całe 4 mile drogi (1 mila to ok. 7,5 km) biskup szedł boso. Co milę procesja zatrzymywała się i jezuici wygłaszali kazania. Ulewa ucichła, epidemia dżumy ustała. Od tego czasu procesje z Wilna do Trok stały się tradycją. W 1622 r. w procesji wyrażającej podziękowanie za zwycięstwo w 1621 r. nad Turkami pod Chocimiem uczestniczył znany barokowy poeta Maciej Kazimierz Sarbiewski i tę podróż opisał w utworze „Januszowi Skuminowi Tyszkiewiczowi. Cztery mile Dziewicy Matki”. Imponujące procesje odbywały się podczas oktawy uroczystości ukoronowania obrazu w 1718 r. Zorganizował je biskup wileński Konstanty Kazimierz Brzostowski. Pielgrzymi przybywali do Trok, gdzie codziennie sprawowano Msze św., wygłaszano kazania, odmawiano litanie, bez przerwy spowiadano. Te uwieńczenia oktaw przekształciły się w coroczne trockie odpusty, które obecnie ponownie się odradzają, a jednocześnie w tradycję pielgrzymowania, zachęcającą do odczucia niewyczerpanej łaskawości Matki Bożej Trockiej.

Reklama

Patronka Litwy

Po koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Trockiej w 1718 r. jego kopie rozpowszechniły się na terenie Wielkiego Księstwa Litewskiego. Źródła historyczne i współczesne mówią o łaskach otrzymywanych za Jej wstawiennictwem. Najważniejszymi wydarzeniami są co roku: odpust Matki Bożej Zielnej 15 sierpnia, który wieńczy radosna procesja ulicami miasta z niesioną kopią obrazu, oraz tygodniowy odpust Matki Bożej Trockiej na początku września. Matka Boża Trocka nazywana jest też młodszą siostrą Królowej Jasnogórskiej, w związku z bardzo bliskimi datami koronacji obrazów. Trwają już przygotowania do obchodów 300. rocznicy tych wydarzeń w 2018 r., które będą miały miejsce – tak jak i trzy stulecia temu – niecały rok po uroczystościach na Jasnej Górze. Dziekan i proboszcz trocki – ks. Jonas Varaneckas zaprasza wiernych z Polski na spotkanie z Matką Bożą w Trokach. – Z radością pragnę zaprosić każdego z Państwa do odkrycia na nowo ziemi trockiej, a w tym szczególnie do zapoznania się z cudownym wizerunkiem siostry Królowej Jasnogórskiej – Matki Bożej Trockiej, patronki Litwy, która już od ponad 600 lat łączy narody i pokolenia, obdarza swoimi łaskami wszystkich, którzy w chwili ciszy i skupienia pragną podzielić się swoimi troskami i radościami z najbliższą i najdroższą osobą dla każdego z nas – Matką!Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny jest otwarty codziennie w godz. 9.00-19.00. Msze św. w jęz. polskim odbywają się w każdą niedzielę o godz. 10.00, a w dni powszednie – o godz. 17.00. Po wcześniejszym uzgodnieniu istnieje możliwość odprawiania dodatkowych Mszy św. przez goszczących księży i grupy pielgrzymkowe.
Aktualne informacje o możliwościach zwiedzania Trok oraz sanktuarium w języku polskim – w Centrum Informacji Turystycznej w Trokach: www.trakai-visit.lt.

2015-06-30 11:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obraz pełen łagodności

Niedziela Ogólnopolska 41/2014, str. 28-29

[ TEMATY ]

obraz

miłosierdzie

obraz

Faustyna

Adolf Hyła – odbitka z płytki szklanej (archiwum rodziny)

Drugi obraz Bożego Miłosierdzia pędzla Adolfa Hyły (przed pomalowaniem tła), dopasowany do kształtu bocznego ołtarza w kaplicy klasztoru Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach, 1944 r.

Drugi obraz Bożego Miłosierdzia pędzla Adolfa Hyły
(przed pomalowaniem tła), dopasowany do kształtu
bocznego ołtarza w kaplicy klasztoru Zgromadzenia
Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w krakowskich
Łagiewnikach, 1944 r.

Łagodne spojrzenie i jasne, szaroniebieskie oczy. Niektórzy dopatrują się w autoportrecie Adolfa Hyły podobieństwa jego oczu do oczu Jezusa Miłosiernego na obrazie, który wyszedł spod jego pędzla i znajduje się w kaplicy klasztornej Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Ten obraz szybko zasłynął łaskami, a jego kopie i reprodukcje rozeszły się po całym świecie. Dziś jest najbardziej upowszechnionym i otaczanym wielką czcią wizerunkiem Jezusa Miłosiernego.

CZYTAJ DALEJ

Białorusini walczący pod Bachmutem dla Radia Swoboda: rosyjskie szturmy trwają tam przez 13 godzin bez przerwy

2023-01-26 17:06

[ TEMATY ]

Białorusini

rosyjska agresja na Ukrainę

PAP/SERGEY KOZLOV

Walki w pobliżu atakowanego przez rosyjskie wojska Bachmutu, na wschodzie Ukrainy, cechują się niesłychaną intensywnością; szturmy wroga trwają przez 13 godzin bez przerwy - przyznali w czwartek białoruscy ochotnicy z pułku im. Konstantego Kalinowskiego w rozmowie z Radiem Swoboda.

"Rosjanie nieustannie rzucają do walki kolejnych ludzi i sprzęt wojskowy. Nigdy wcześniej nie widzieliśmy czegoś podobnego. (Wróg) ciągle przeprowadza rozpoznanie walką. Ludzie po prostu idą i strzelają, a w odpowiedzi otwiera się do nich ogień z artylerii, moździerzy - wszystkiego, co jest dostępne. (...) Rosyjskim żołnierzom do tego stopnia jest wszystko jedno, że nawet nie zabierają ciał (swoich poległych towarzyszy broni)" - opowiadali Białorusini walczący w szeregach ukraińskiej armii (https://tinyurl.com/452tvcrf).

CZYTAJ DALEJ

Portugalia: ksiądz-didżej bije rekordy popularności w internecie

2023-01-26 21:18

Portugalski ksiądz Guilherme Peixoto bije rekordy popularności w internecie dzięki swojej aktywności muzycznej. Posługujący w diecezji Viana do Castelo duszpasterz zdobywa popularność głównie dzięki swojemu zaangażowaniu w prowadzenie zabaw muzycznych, podczas których jest didżejem. Utwory muzyczne przeplata on przesłaniem świętych i błogosławionych.

Pod koniec stycznia ks. Guilherme zdecydował się pojawić ze swoimi nagraniami w sieci TikTok, gdzie szybko zdobył dużą popularność. W ciągu zaledwie dwóch dni jego konto w tej sieci społecznościowej odwiedziły 3 mln internautów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję