Reklama

Ze świata

ONZ

Tragiczne skutki terroryzmu

Liczba ofiar terroryzmu od roku 2000 pięciokrotnie wzrosła. Zwłaszcza w ostatnich dwóch latach nasiliło się mordowanie niewinnych ludzi przez takie ugrupowania, jak Państwo Islamskie (ISIS) czy Boko Haram w Nigerii. Dzieje się to szczególnie w pewnych regionach. W 2013 r. aż 82 proc. ofiar terrorystów było mieszkańcami zaledwie pięciu krajów: Iraku, Afganistanu, Pakistanu, Nigerii i Syrii. Te przerażające dane przytoczył stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy Biurze ONZ w Genewie abp Silvano Tomasi podczas obrad Rady Praw Człowieka ONZ nt. skutków terroryzmu. Dyplomata papieski napiętnował przede wszystkim akty terrorystyczne popełniane w imię religii i zacytował słowa papieża Franciszka, wygłoszone w styczniu br. do dyplomatów: „Fundamentalizm religijny, zanim jeszcze odrzuci istoty ludzkie, dopuszczając się straszliwych rzezi, odrzuca samego Boga, sprowadzając Go do roli jedynie pretekstu ideologicznego”.

(KAI)

Unia Europejska

W Brukseli o prześladowaniu chrześcijan na świecie

W Parlamencie Europejskim w Brukseli odbyło się seminarium poświęcone prześladowaniu chrześcijan w dzisiejszym świecie. Poza europosłami uczestniczyli w nim przedstawiciele trzech religii monoteistycznych: chrześcijaństwa, islamu i judaizmu. Wszyscy mówcy zgodnie podkreślali, że wyznawcy Chrystusa są obecnie najbardziej prześladowaną grupą religijną.

O trzech powodach, dla których takie seminarium jest bardzo istotne, opowiedział w Radiu Watykańskim jeden z jego uczestników – ks. Andrzej Halemba z organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Po pierwsze – cała Europa powinna być zainteresowana losem chrześcijan na Bliskim Wschodzie, gdyż jest to nasza kolebka. Po drugie – są to nasi bracia i siostry, którzy niezwykle cierpią i są dyskryminowani. A po trzecie – chrześcijanie odgrywają ważną rolę dla Kościoła i społeczeństw, w których żyją. Nie możemy wyobrazić sobie, że Bliski Wschód będzie kiedyś pozbawiony chrześcijan.

Reklama

(KAI)

Ukraina

Z Rzymu do Lwowa

Ekumeniczna peregrynacja kopii obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy trwała we Lwowie w dniach 28 czerwca – 5 lipca 2015 r. Obraz przybył z Rzymu ze specjalnym błogosławieństwem papieża Franciszka. Powitanie w trakcie nabożeństwa ekumenicznego w greckokatolickiej świątyni Matki Bożej Nieustającej Pomocy (dawniej Matki Bożej Śnieżnej) zgromadziło przedstawicieli Kościołów greckokatolickiego, rzymskokatolickiego, ormiańskiego oraz prawosławnego. Do rzymskokatolickiej katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny kopia obrazu przybyła z katedry ormiańskiej 30 czerwca. Jak podkreśla proboszcz – ks. prał. Jan Nikiel, katedra łacińska była odwiedzana przez chrześcijan wszystkich obrządków i wyznań przez cały dzień i całą noc. Następnego dnia po uroczystej Mszy św., której przewodniczył wikariusz generalny archidiecezji lwowskiej – ks. inf. Józef Pawliczek, ikona została przeniesiona do katedry prawosławnej.

Ks. Mariusz Krawiec SSP/Lwów

* * *

Każde życie, nawet najmniej znaczące dla ludzi, ma wieczną wartość przed oczami Boga.
Jan Paweł II

Krótko

• Pod hasłem „Człowiek i planeta na pierwszym miejscu: musimy zmienić kierunek rozwoju” odbyła się w Rzymie międzynarodowa konferencja, zorganizowana przez Papieską Radę „Iustitia et Pax”. Próbowano odpowiedzieć na pytanie, co zrobić, aby urzeczywistnić wezwanie papieża Franciszka zawarte w jego wpisie na Twitterze z 2 lipca 2015 r. – „Wielkie wyzwanie: przestać rujnować ogród, który Bóg nam zawierzył, aby wszyscy mogli się z niego cieszyć”. Ta myśl stanowi streszczenie encykliki „Laudato si’”.

• Autonomia Palestyńska w ciągu dwóch miesięcy otworzy swą ambasadę przy Stolicy Apostolskiej – zapowiedział minister spraw zagranicznych tego kraju Riyad al-Maliki. 26 czerwca obie strony podpisały układ ogólny, regulujący zasadnicze aspekty życia i działalności Kościoła katolickiego w Palestynie. Według informacji Ambasady Palestyńskiej w Moskwie, Palestyna ma obecnie 77 zagranicznych przedstawicielstw dyplomatycznych i konsularnych na całym świecie.

• Beniamin Netanjahu – premier Izraela zapowiedział budowę muru długości 30 km wzdłuż granicy z Jordanią, na wschód od znanego kurortu Ejlat.

• Królestwo Jordanii, której większość mieszkańców wyznaje islam, proponuje wpisać na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO miejsce chrztu Jezusa w Jordanie. Spis ten liczy obecnie 1007 obiektów objętych szczególną ochroną ze względu na ich unikatową wartość dla kultury bądź przyrody.

• Raúl Castro – prezydent Kuby potwierdził w liście do prezydenta USA Baracka Obamy, że po 20 lipca Hawana i Waszyngton nawiążą stosunki dyplomatyczne oraz otworzą stałe przedstawicielstwa dyplomatyczne w obu krajach. Rząd kubański domaga się jednocześnie od Amerykanów zadośćuczynienia za szkody wyrządzone narodowi kubańskiemu.

• Z Afryki od początku tego roku przepłynęło Morzem Śródziemnym prawie 140 tys. nielegalnych imigrantów.

2015-07-07 11:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Droga Krzyżowa dla dzieci

Niedziela zamojsko-lubaczowska 12/2003

Bożena Sztajner/Niedziela

Stacja I
Pan Jezus na śmierć skazany

Mimo tego, że wiedział, jakie cierpienie będzie musiał znieść, nie sprzeciwiał się. Nie powiedział ani słowa, nie krzyczał, ale przyjął z pokorą wyrok skazujący.
Gdy ktoś nam dokucza, przezywa, czyni uszczypliwe uwagi, czy potrafimy jak Jezus przyjąć je z pokorą?
Właśnie to milczenie ofiarować możemy Panu Jezusowi za ból i krzywdy, które Go spotkały, aby zbawić każdego człowieka.

Stacja II
Pan Jezus bierze krzyż na swoje ramiona

Ten ciężki krzyż, który Jezus wziął na swe ramiona, to były nasze grzechy.
Jak często boimy się sytuacji, w które musimy włożyć trochę wysiłku? Przecież to, co teraz wydaje nam się bardzo trudne i niewykonalne, jest czymś zupełnie błahym, w porównaniu z tym, co przydarzyło się Jezusowi.
Jezus uczy, aby każdy z nas nie bał się trudności, jakie napotykamy na swej życiowej drodze, a gdy przyjdzie chwila zwątpienia, niech Jego osoba będzie przykładem we wzrastaniu w wierze.

Stacja III
Pan Jezus upada pod krzyżem po raz pierwszy

Upadek Jezusa to doskonała lekcja dla każdego z nas. Bardzo Go bolało, lecz czy żalił się komukolwiek? Nie. Cierpiał w osamotnieniu, bo nie było nikogo, kto mógłby mu pomóc.
Gdy upadniemy, bierzmy przykład z Pana Jezusa. Nie użalajmy się nad sobą, On tego nie chce. Przez naszą dzielność okazujemy, jak wiele nauczył nas Jego upadek pod krzyżem.

Stacja IV
Pan Jezus spotyka swoją Matkę

Jak bardzo musiała cierpieć Maryja, Matka Jezusa? Rodzicom największy ból sprawia widok dziecka, kiedy jest w potrzebie, a oni nie są wstanie mu pomóc. Tak właśnie czuła się Maryja.
Powinniśmy wspierać swoich rodziców duchowo oraz pomagać im fizycznie. Maryja byłaby z nas wtedy na pewno bardzo dumna.

Stacja V
Szymon Cyrenejczyk pomaga dźwigać krzyż

Gdy Jezus potrzebował pomocy, zjawił się zupełnie nieznany człowiek imieniem Szymon, który pochodził z Cyreny. On jeden miał odwagę wyrwać się z tłumu, by pomóc zmęczonemu Jezusowi.
W obecnym świecie my także możemy mu pomagać. Powinniśmy mniej narzekać na życie, nie bądźmy ciągle niezadowoleni, gdyż nasz smutek na pewno rani Jezusa.

Stacja VI
Weronika ociera twarz Jezusowi

Odważna kobieta Weronika otarła chustą zmęczoną twarz Jezusa. Był to gest miłości wobec bliźniego będącego w potrzebie. Na jej chuście pojawiło się wtedy odbicie Pana. Było to podziękowanie za jej odwagę i dobroć.
Zdarza się, że ludzie opuszczeni przez wszystkich wymagają naszej troski. Jeżeli pomożemy takiej osobie, staniemy wtedy w obronie Jezusa. Otrzemy mu twarz tak, jak zrobiła to Weronika.

Stacja VII
Pan Jezus upada pod krzyżem po raz drugi

Jezus znów upadł.
Nasze grzechy są tak ciężkie, że nawet Jemu trudno je unieść. Zanim zrobimy coś niedobrego, zastanówmy się najpierw. Złe uczynki chłoszczą Jezusa jak bicze. Czy chcemy skazywać Go na nowo na tak bolesną mękę?

Stacja VII
Pan Jezus pociesza płaczące niewiasty

Kobiety z Jerozolimy litują się nad Jezusem. On jednak nie pozwala im cierpieć razem z sobą.
Nawet gdy jest nam smutno, duchowo czujemy się źle, nie pozwólmy, by inni ludzie cierpieli obok nas.

Stacja IX
Pan Jezus upada pod krzyżem po raz trzeci

Jezus upadł już trzeci raz. Dlaczego Ci ludzie są tak podli i nieczuli? Czy nie widzą, jaki ból odczuwa Pan Jezus?
Nigdy nie przechodźmy obojętnie obok ludzi cierpiących. Każdy gest pomocy skierowany do bliźniego ma ogromne znaczenie, nie tylko dla nich samych, ale także dla Jezusa.

Stacja X
Pan Jezus z szat obnażony

Jezus nie ma już nic, nawet ubrania.
Pozbawili Go wszystkiego. Jeżeli pomożemy komuś biednemu, podzielimy się z nim tym, co mamy, to tak jakbyśmy dzielili się z Panem Jezusem, jakbyśmy odziewali Go na nowo, podawali mu pomocną dłoń naszymi dobrymi uczynkami.

Stacja XI
Pan Jezus do krzyża przybity

Było Mu wtedy bardzo ciężko. Ręce i nogi przybite gwoździami, to było bolesne. Jak wiele Jezus musiał znieść? Ile katuszy i cierpienia przysporzyło Mu ludzkie okrucieństwo.
Skazaliśmy Go na tak marny los... Wiemy, co przeżywał wtedy Jezus, dlatego dziś, nie możemy martwić się i użalać się z powodu błahych problemów. Powinniśmy dzielnie znosić każdy ból. Jezus cierpiał o wiele bardziej.

Stacja XII
Pan Jezus umiera na krzyżu

Śmierć Jezusa na krzyżu była straszna: zrobiło się nagle bardzo ciemno, świat pogrążony był w smutku. Pan umarł za nas na krzyżu.
Powinniśmy dziękować Mu za to i nie dopuścić do tego, by szatan kusił nas do popełniania złych czynów. Zasmucamy takim postępowaniem Jezusa.

Stacja XIII
Pan Jezus zdjęty z krzyża

Cierpienie Jezusa dobiegło końca. Nie bolą Go już ręce, nogi. Ciało przestało krwawić.
Wielu z nas kocha Pana Jezusa tak, jak kochały Go najbliższe osoby. Nie zmieńmy tego uczucia, gdyż On tak samo nas kocha. Przecież umarł za nasze grzechy, za nasze zło..., za zło całego świata.

Stacja XIV
Pan Jezus złożony do grobu

Ciało Pana Jezusa jest już w grobie. Przestał nauczać i uzdrawiać. Leży w ciemnej jaskini zabezpieczonej ogromnym kamieniem.
Udowodnijmy Jezusowi, że jesteśmy z nim, że Go kochamy. Poprzez modlitwę podziękujmy Mu za wszystko. Za Jego śmierć, którą odkupił nasze grzechy.

Zakończenie

Jezu! Twoja Droga Krzyżowa nauczyła mnie iść przez życie, opierając się na pomocy innym. Twoja śmierć pomaga każdemu z nas nieść swój krzyż, w wierze i miłości do Ciebie. Amen.

Autorka rozważań jest uczennicą IV klasy Szkoły Podstawowej nr 6 w Zamościu

CZYTAJ DALEJ

Książka papieża Franciszka o Janie Pawle II wkrótce w Polsce

2020-02-28 18:42

[ TEMATY ]

książka

papież Franciszek

św. Jan Paweł II

Grzegorz Gałązka

Książka papieża Franciszka „Św. Jan Paweł Wielki”, która kilka dni temu miała swoją premierę we Włoszech, już w kwietniu ukaże się w Polsce. Ojciec Święty wskazuje w niej na ciągłość swojego papiestwa z pontyfikatem św. Jana Pawła II.

W książce papież Franciszek odpowiada na pytania ks. Lugiego Marii Epicoco. Publikacja ukazała się z okazji 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły.

Franciszek dzieli się w niej wspomnieniami związanymi z papieżem-Polakiem oraz podkreśla, że nie możemy zmarnować spuścizny po św. Janie Pawle II. Tytuł książki bezpośrednio odnosi się do sposobu, w jaki papież Franciszek mówi o Wojtyle. – Dla mnie jest on wielki – podkreśla.

Papież Franciszek w rozmowie z ks. Epicoco odnosi się również do zagadnień dyskutowanych we współczesnym Kościele, czyli tematów kapłaństwa, celibatu oraz inkulturacji Ewangelii. Na konkretnych przykładach pokazuje jedność swojego pontyfikatu z pontyfikatem Jana Pawła II. Franciszek staje również w obronie Wojtyły, któremu zarzuca się zbyt odważną duchową interpretację historycznych wydarzeń.

„Myślę, że Jan Paweł II był człowiekiem Boga, człowiekiem modlitwy. Wystarczyło popatrzeć na niego, gdy się modlił, by zauważyć, jak potrafił całkowicie zanurzyć się w tajemnicy Boga. Ten, kto się modli, potrafi odczytywać wydarzenia zawsze w sposób transcendentny, nie zadowala się analizami samego rozumu” – mówi papież Franciszek w najnowszej książce.

Wywiad z papieżem Franciszkiem przeprowadził ks. Luigi Maria Epicoco, wykładowca filozofii na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim oraz dziekan Wyższego Instytutu Nauk Religijnych (ISSR). Pomysł na stworzenie wywiadu powstał podczas jednej ze spontanicznych rozmów z Franciszkiem, w której papież podzielił się z nim swoimi wspomnieniami i refleksjami dot. postaci św. Jana Pawła II.

Książka „Św. Jan Paweł Wielki” ukaże się w Polsce nakładem Wydawnictwa Esprit w kwietniu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję