Reklama

Lublin, parafia pw. św. Antoniego

Nieść posłanie

Niedziela lubelska 6/2003

Tytuł jest równocześnie hasłem XI Regionalnego Spotkania Alkoholików, Ich Rodzin i Przyjaciół, które odbyło się w niedzielę 5 stycznia br. w kościele pw. św. Antoniego w Lublinie. Organizatorami byli: AA "Orędzie Serca" i Al-Anon "Wspomożenie". Przybyło na nie wiele osób z Lublina i okolic; byli też goście z Krakowa, Zamościa, Chełma i Szczebrzeszyna. Tradycja spotkań trwa od 1993 r. dzięki pełnej życzliwości postawie proboszcza, ks. kan. Stanisława Roga, który zawsze służy pomocą obu wspólnotom.
Na spotkanie zaproszony został abp Józef Życiński, który o godz. 12.30 odprawił Mszę św. koncelebrowaną w intencji środowisk AA i Al-Anon. W koncelebrze uczestniczyli: ks. Lech Berezecki - archidiecezjalny duszpasterz AA, ks. Krzysztof Kołodziejczyk - archidiecezjalny referent ds. trzeźwości, ks. Jan Augustynek z Piask i ks. Marek Słomka - sekretarz Metropolity Lubelskiego. W homilii Ksiądz Arcybiskup mówił o odpowiedzialności za słowo. "Słowo może być twórcze, tak jak twórczy jest Bóg. Może również dotkliwie ranić poprzez niczym nieuzasadnione i niesprawdzone podejrzenia. Szczególnie ważne jest to w stosunku do ludzi pragnących czynić coś dobrego oraz wobec tych, którzy próbują odnaleźć zgubiony sens i odzyskać wiarę w Boga i w siebie". Metropolita podkreślił wielki wysiłek i samozaparcie osób wychodzących z uzależnień nawet po wielu latach przebywania w mroku, dzięki czemu mógł powrócić uśmiech na twarze dzieci, a żony mogły znów cieszyć się szczęściem w rodzinie. Przestrzegał, by nie szukać wszędzie ukrytych wrogów, intryg i zagrożeń, lecz realizować Kościół papieskiej wizji nadziei i miłości; Kościół, w którym można odetchnąć i wyjść umocnionym. Dlatego tak ważna jest wierność nauczaniu Ojca Świętego i otwarcie na łaskę Bożą, dzięki której człowiek zawsze może się przemienić. Zadaniem chrześcijan jest pomoc w tej przemianie, umacnianie nadziei i okazywanie, jak piękne może być życie zmierzające do bogactwa Bożej chwały.
Po Mszy św. uczestnicy przeszli do domu katechetycznego, gdzie rozpoczęło się spotkanie opłatkowe. Abp Józef Życiński mówił o początkach poradnictwa AA i Al-Anon w parafii św. Antoniego. Przez pierwsze dwa lata nikt nie przychodził na spotkania Al-Anon. Potrzebna była wtedy wielka niezłomność ducha, by przetrwać ten trudny okres i teraz móc cieszyć się wspaniałymi owocami działalności obu wspólnot. Metropolita Lubelski życzył zebranym wielkiej cierpliwości, gdy nic właściwie się nie dzieje, a życie składa się z ciągłych odpływów i przypływów. W życiu Maryi przez 30 lat pozornie nic się nie działo; Jezus wzrastał jak inne dzieci. Nie było aniołów ani cudów. Aby znosić spokojnie tę zwykłą szarość, potrzebna była wielka cierpliwość. Na zakończenie abp Józef Życiński powiedział: "Życzę Wam, żebyście wierzyli w siebie, w swoją siłę woli, w moc działania łaski Bożej i w naszą solidarność; żeby to, co najtrudniejsze, mogło już należeć do historii". Po wzajemnym składaniu sobie życzeń rozpoczęły się mityngi AA i Al-Anon, a potem zabawa taneczna, która trwała do późnych godzin wieczornych.
Każdy, kto chce przestać pić, może znaleźć oparcie w grupie życzliwych ludzi, znających ten problem z własnego doświadczenia oraz nauczyć się życia bez alkoholu i odkrywania codziennych radości. Szczególnie cenna jest rola dyżurów członków wspólnot AA i Al-Anon, którzy kiedyś sami korzystali z porad i konsultacji, a teraz służą innym swoją pomocą. Do wspólnot AA i Al-Anon mogą należeć wszyscy, bez względu na wyznanie i światopogląd.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Stygmaty św. Franciszka z Asyżu

2021-09-17 13:44

[ TEMATY ]

Św. Franciszek z Asyżu

flickr.com

17 września w kalendarzu liturgicznym przypada święto Stygmatów św. Franciszka z Asyżu. Odwołuje się ono do wydarzenia z 1224 r. na górze La Verna, podczas którego św. Franciszek z Asyżu otrzymał dar stygmatów, ślady męki Chrystusa. Był to pierwszy historycznie udokumentowany przypadek tego typu mistycznego doświadczenia w historii chrześcijaństwa.

W życiu św. Franciszka z Asyżu (1182-1226) szczególne miejsce zajmowała kontemplacja wcielenia Chrystusa. Niespełna rok po urządzeniu w Greccio inscenizacji biblijnej narodzenia Pana Jezusa, Franciszek trwał na modlitwie i czterdziestodniowym poście ku czci Michała Archanioła. W 1224 roku, najprawdopodobniej 14 września rano, w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, kiedy na górze La Verna (popularnie zwanej w Polsce Alwernią), modlił się i kontemplował mękę Chrystusa, otrzymał na swoim ciele niezwykły dar - stygmaty.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski do chorych: krzyż mówi nam o miłości

2021-09-17 16:36

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

chorzy

Karol Porwich /Niedziela

– Krzyż mówi nam o miłości, która jest darem dla nas – powiedział abp Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski przewodniczył Mszy św. w czasie Diecezjalnej Pielgrzymki Osób Chorych i Niepełnosprawnych do Sanktuarium Krzyża Świętego w Mogile.

Abp Jędraszewski zwrócił uwagę, że miłość Boga do człowieka przybrała kształt daru, którym jest Jego Jednorodzony Syn. Przyjęcie tego daru, którym jest Jezus Chrystus, jest warunkiem zbawienia człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Papież skierował przesłanie do uczestników warszawskiego spotkania w sprawie ochrony małoletnich

2021-09-18 12:58

[ TEMATY ]

Franciszek

EVTNVatican screenshot

Do stawania się „pokornymi narzędziami Pana w służbie ofiarom wykorzystywania” zachęcił Ojciec Święty uczestników rozpoczynającego się jutro w Warszawie i spotkania zorganizowanego przez Papieską Komisję ds. Ochrony Małoletnich i przez Konferencje Episkopatów Europy środkowej i wschodniej: na temat „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

Oto tekst papieskiego przesłania w tłumaczeniu na język polski:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję