Reklama

Duchowość

Schowaj się pod Jej płaszcz

Niedziela wrocławska 28/2015, str. 6-7

[ TEMATY ]

szkaplerz

B. Sztajner/Niedziela

O szkaplerzu, co chroni od złego i otwiera na dobro

Kiedy zaczęłam poszukiwania osób, które noszą szkaplerz i chciałyby podzielić się swoim świadectwem, okazało się to prostsze niż się spodziewałam. Pod płaszczem opieki Maryi schowały się już miliony osób!

Przyjęcie szkaplerza to rzecz bardzo łatwa: wystarczy chcieć! Pod opiekę Maryi oddać się mogą i młodzi, i starsi – ograniczenia w tej kwestii nie istnieją. Choć szkaplerz nieodłącznie związany jest z karmelitami, nie trzeba specjalnie się martwić, gdy zakonników w pobliżu naszego miejsca zamieszkania nie ma. Szkaplerz może nałożyć każdy ksiądz lub diakon, a tekst obrzędu, jaki mu towarzyszy, bez problemu znajdziemy w sieci. Co więcej, nie musimy czekać na żadną specjalną okazję, każdy dzień jest dobry, by powierzyć się Matce Bożej. Oczywiście, wydarzenie nabiera większej rangi, gdy przyjmiemy szkaplerz w któreś z maryjnych świąt. W parafii Ojców Karmelitów przy ul. Ołbińskiej we Wrocławiu w soboty odprawiane są Msze św. ku czci Maryi, a trzecia sobota miesiąca jest poświęcona właśnie Matce Bożej Szkaplerznej. Niesamowite jest to, że przyjęcie szkaplerza wiąże się z obietnicami, a nie jest jednoznaczne ze spełnieniem konkretnych wymogów. Jedyne, co noszący szkaplerz powinien robić, to każdego dnia modlić się słowami „Pod Twoją obronę…”. Więcej nie trzeba, bo sam szkaplerz traktujemy jako nabożeństwo. Przyjęcie szkaplerza oznacza także naśladowanie Maryi, zwłaszcza w Jej cnotach: radości, czystości czy posłuszeństwie. – Jeśli ktoś chce poznać Pana Boga, nie ma lepszej drogi od pójścia za Maryją. Tak naprawdę, kiedy wpatrujemy się w Nią, naśladujemy samego Boga, bo Ona jest w Niego zapatrzona. Maryja nigdy nie zatrzymuje naszej wiary i miłości na sobie, zawsze prowadzi do Boga – przekonuje karmelita bosy o. Krzysztof Piskorz.

Prezent od Maryi

Szkaplerza nikt nie wymyślił, to prezent od samej Matki Bożej. Generał zakonu karmelitów Szymon Stock miał przed sobą tragiczną wizję: wygasł rozejm pomiędzy sułtanem egipskim a cesarzem, a krzyżowcy odzyskali tereny Nazaretu, Betlejem czy Jerozolimy. Stock modli się więc do Matki Bożej i prosi, by dała znak, że opiekuje się mnichami, a zakon nie upadnie. W nocy z 15 na 16 lipca Matka Boża ukazuje się zakonnikowi, przekazując mu wiadomość: „Umiłowany synu! Przyjmij Szkaplerz Twojego Zakonu. Przywilej dla ciebie i Karmelitów. Kto w nim umrze, nie zazna ognia wiecznego”.

Reklama

Karmelici szkaplerz mają „wpisany” w habit – to dwa połączone ze sobą kawałki materiału, zakładane przez głowę. Szkaplerz, który noszą świeccy, nawiązuje do stroju mnichów. Na dwóch kawałkach brązowego materiału przedstawieni są Matka Boża i Pan Jezus. Można też nosić wersję medalikową – tak samo ważną, a mniej narażoną na zniszczenie, np. podczas kąpieli. Kto raz przyjął szkaplerz, ten zobowiązuje się, że będzie mu on towarzyszył przez całe życie. A gdyby zdarzyło się komuś przez jakiś czas go nie nosić, koniecznie powinien do niego wrócić!

Nabożeństwo, nie amulet

Obietnice związane z noszeniem szkaplerza są bardzo hojne. Jedna z ważniejszych mówi o tym, że kto go nosi, zostanie wybawiony z czyśćca w pierwszą sobotę po swojej śmierci. Nie oznacza to jednak, że szkaplerz pełni funkcję amuletu i jest lekarstwem na wszystkie możliwe okoliczności, jakie mogą nam się w życiu przytrafić. Noszeniu szkaplerza musi towarzyszyć wiara, ale przede wszystkim otwartość na Bożą łaskę i relację z Maryją. Funkcjonujemy w przekonaniu, że to my musimy robić coś dla Pana Boga i dla Maryi, ale zejdźmy na płaszczyznę myślenia, że to Pan Bóg i Maryja chcą zrobić coś dla nas – zachęca o. Piskorz.

* * *

Uroczystości we wrocławskim Karmelu

16 lipca w uroczystość Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel o godz. 18 zostanie odprawiona Msza św., podczas której będzie można przyjąć szkaplerz.

Od 7 do 15 lipca każdego dnia o godz. 18 trwa nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej. Szczegóły na: www.karmeliciwroclaw.pl

* * *

Szkaplerzne świadectwa

Szkaplerz przyjęłam za namową mojego kochanego męża, który troszczy się o moje zbawienie. Opiekę Maryi odczuwam bardzo mocno, zwłaszcza podczas spotkań z osobami, które są do mnie wrogo nastawione. Wielokrotnie przydarzały mi się sytuacje niebezpieczne, ale udało mi się je przetrwać. Z mężem mieliśmy taki pomysł, że wszystkie dzieci chcemy poświęcić specjalnej opiece Matki Bożej – dlatego jako drugie imię dla każdego dziecka wybieramy Maria bez względu na płeć. Tomaszek, nasz pierwszy syn, dostał jako patronów św. Tomasza Morusa i Najświętszą Marię Pannę z Góry Karmel. Naszego drugiego syna chcieliśmy nazwać Michał – patronami mieli być św. Michał Archanioł i Najświętsza Maria Panna Niepokalanego Poczęcia. Gdy byłam w drugiej ciąży, bardzo się bałam, bo występowały pewne komplikacje i byłam pod stałą opieką modlitewną Sióstr Karmelitanek z klasztoru przy ul. Karłowicza, gdzie co niedziela chodzimy na Mszę św. Modliły się też szwagierka z duszpasterstwa karmelitańskiego u Ojców z Ołbińskiej i teściowa, która należy do świeckiego zakonu karmelitańskiego. Poród, który był zagrożony przyspieszeniem z powodu komplikacji, zaczął się dziwnie opóźniać. Z tego względu trafiłam na oddział w szpitalu, gdzie ordynator zadecydował wywołać u mnie akcję porodową. Wyznaczył termin na dzień 16 lipca i wtedy Michałek przyszedł na świat. Dlatego dla Michała jako patronkę też wybraliśmy NMP z Góry Karmel, a Siostry Karmelitanki otaczają naszą rodzinę specjalną opieką modlitewną i nazywają go „swoim Michałkiem”.

Barbara Bartyńska, żona Marcina, mama Tomaszka i MichałkaPrzeczytałem „Traktat o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny” Ludwika Grignon de Monfort’a i zrozumiałem, że Maryja jest nie tylko wzorem pokory, czystości i zaufania Bogu, ale najpewniejszą drogą do zjednoczenia z Chrystusem. Maryja żadnej modlitwy nie zatrzymuje dla siebie, żaden akt uwielbienia nie jest dla Niej samej, Ona wszystko oddaje Bogu i przekazuje dalej. Dziwnym trafem w kilka dni po tym, jak przeczytałem traktat, dostałem od mojego księdza wikarego stary szkaplerz. Wtedy zrozumiałem, że Maryja chce, abym się Jej oddał w niewolę właśnie przez przyjęcia szkaplerza, co też z radością zrobiłem. W moim doświadczeniu opieka Maryi przejawia się przede wszystkim na poziomie wiary. Zawsze kiedy rozpoczynam modlitwę, to zanurzam się w Jej Niepokalanym Sercu i wtedy mam wrażenie, że Ona sama podpowiada mi jak się modlić, a jednocześnie broni mnie przed zmęczeniem, zniechęceniem i rozproszeniami. Ciągle dzieje się w moim życiu coś szczególnego, co w moim przekonaniu jest związane z noszeniem szkaplerza. Mogę podać przykład z ewangelizacji ulicznej. Z Pawłem, z którym ewangelizowałem, modliliśmy się na głos do Matki Słowa, by sama niosła Słowo w nas i by nas uczyniła swoimi narzędziami. Paweł spojrzał w dół i na włazie studzienki kanalizacyjnej zobaczył napis: „Jasna Góra”. Uznaliśmy to za znak od Bogarodzicy, że mamy ewangelizować mężczyzn, którzy stoją zaraz obok nas. Okazało się, że jeden z nich jest całkowicie zbuntowany przeciw Kościołowi i w ogóle nie uznaje rzeczywistości grzechu. Zaskoczeniem dla nas było, gdy jego kolega, z którym przed chwilą pił wódkę w barze, zaczął mu opowiadać o Jezusie. Wtedy zaczęliśmy modlitwę. Nie wiadomo skąd, podeszły do nas jeszcze chyba cztery osoby, które wyszły z baru na papierosa, i zaczęły się razem z nami modlić – bez zaproszenia, ot tak, spontanicznie.

Kl. Przemysław Przyślak

2015-07-09 11:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Maryja jest jak nawałnica

Niedziela warszawska 30/2019, str. 1

[ TEMATY ]

szkaplerz

Łukasz Krzysztofka

Po Mszy św. o. Jacek Olszewski poświęcił i nałożył szkaplerz karmelitański kilkudziesięciu osobom

W liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Góry Karmel w parafii Świętej Trójcy na Solcu odbyło się uroczyste poświęcenie i nałożenie szkaplerzy

Mszy św. przewodniczył o. Jacek Olszewski, proboszcz parafii. W homilii, odnosząc się do czytań mszalnych, porównał Maryję do nawałnicy, która, zbliżając się, zmiata wszystko na swojej drodze. Podkreślił, że przekaz stricte karmelitański to nieustanne powracanie do Boga, w nieskończoność. – Tyle razy się módl, tyle razy wyklęcz to, przemódl i tak się dobijaj, żebyś – jak Eliasz – wracał tam nieskończoną ilość razy. Bóg tak chciał, żebyś nieskończenie długo czekał na Jego znak. To jest właśnie Karmel – mówił o. Olszewski.

Wyjaśniając, czym jest szkaplerz, odniósł się do św. Jana od Krzyża, który mówił, że kiedy ktoś kocha i czyni dobro drugiemu, kocha go i czyni mu dobro według własnych możliwości i w sposób charakterystyczny dla siebie. – Będąc miłosiernym, troskliwym, łaskawym, czujesz Jego miłosierdzie, troskliwość, łaskawość. Będąc mocnym, wzniosłym i delikatnym, czujesz, że On kocha cię w sposób mocny, wzniosły i delikatny. Będąc przejrzystym i czystym, czujesz, że kocha cię przejrzyście i czysto. Będąc prawdomównym, czujesz, że kocha cię naprawdę – podkreślał karmelita.

O. Olszewski wskazał, że Bóg nie ma interesu w tym, że wyświadcza nam łaski. – Nie po to ci je wyświadcza, żebyś przychodził dla Niego do kościoła. Nie ma w tym żadnego interesu, bo jest wolny. Tylko po to czyni to, by uczynić ci dobro. Bóg żyje po to, by dawać siebie samego tobie – mówił kaznodzieja.

Po Mszy św. i Litanii do Matki Bożej Szkaplerznej o. Olszewski poświęcił i nałożył kilkudziesięciu osobom po raz pierwszy szkaplerz karmelitański. – Maryja obecna jest w moim życiu od dawna, bardzo wiele Jej zawdzięczam i czuję Jej opiekę każdego dnia. Chcę przez Nią jeszcze bardziej zbliżać się do Boga – podkreślała Anna Janowska.

Ze szkaplerzem związane są obietnice Maryi, która powiedziała, że kto umrze nim odziany, nie zazna ognia piekielnego, a kto będzie go nosić jako czciciel Matki Bożej, zapewni sobie Jej opiekę co do duszy i ciała w tym życiu i szczególną pomoc w godzinie śmierci.

CZYTAJ DALEJ

Nie żyje Paweł Królikowski

2020-02-27 13:54

[ TEMATY ]

zmarły

aktor

Paweł Królikowski

wikpedia.org

Aktor miał 58 lat. Zmagał się z chorobą neurologiczną. Przed laty wycięto mu tętniaka mózgu. W grudniu 2019 roku ponownie trafił do szpitala. Do śmierci nie opuścił placówki.

Informację potwierdziła w rozmowie z PAP Ewa Leśniak ze Związku Artystów Scen Polskich.

Jak podaje portal Onet.pl, Paweł Królikowski po operacji i powrocie do zdrowia przez pewien czas był jurorem w programie "Twoja twarz brzmi znajomo". Z powodu choroby musiał jednak zrezygnować z obowiązków zawodowych.

W kwietniu 2020 roku Paweł Królikowski skończyłby 59 lat. Zostawił żonę oraz piątkę dzieci.

Przeczytaj także: Na szczęście trzeba pracować
CZYTAJ DALEJ

Ochrona nieletnich: watykański „task force” dla Kościołów lokalnych

2020-02-28 20:25

[ TEMATY ]

papież

episkopat

zgromadzenia

Ochrona małoletnich

Vatican News

Ojciec Święty ustanowił grupę zadaniową, tak zwany task force, która będzie pomagać episkopatom oraz zgromadzeniom zakonnym w przygotowaniu i aktualizacji wytycznych w sprawie ochrony nieletnich.

Podjęcie takiego kroku Franciszek zapowiedział już przed rokiem na watykańskim szczycie poświęconym temu problemowi.

W skład grupy zadaniowej wejdą przede wszystkim kanoniści, ale też specjaliści innych dziedzin pochodzący z różnych krajów. Ich koordynatorem będzie Andrew Azzopardi, stojący na czele komisji ds. ochrony nieletnich na Malcie.

„Zadaniem task force jest pomóc lokalnym episkopatom i zgromadzeniom, by wprowadzono w życie wytyczne dotyczące ochrony nieletnich, przede wszystkim to, co został zawarte w motu proprio Papieża Franciszka Vos estis lux mundi. Dotyczy to różnych kwestii, ale na trzy trzeba zwrócić szczególną uwagę – powiedział Radiu Watykańskiemu Andrew Azzopardi. – Przede wszystkim wysłuchać ofiary, stworzyć odpowiednią atmosferę, w której mogłyby zostać przyjęte. Druga sprawa to wprowadzenie skutecznych zasad zapobiegania nadużyciom, dotyczy to również formacji i właściwego naboru. Trzecia rzecz to uruchomienie odpowiednich procedur, gdy ktoś zostaje oskarżony o nadużycia.“

Nadzór nad grupą będą sprawować substytut sekretariatu stanu abp Edgar Peña Parra, kardynałowie Gracias i Cupich, drugi sekretarz Kongregacji Nauki Wiary abp Charles Scicluna oraz ks. Hans Zollner SJ z Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich.

Watykański komunikat jednoznacznie zastrzega, że odpowiedzialność za przygotowanie wytycznych w sprawie ochrony nieletnich nadal spoczywa na poszczególnych episkopatach i zakonach.
Koszty działalności grupy zadaniowej będą pokrywane ze specjalnego funduszu ustanowionego przez darczyńców. Episkopaty i zgromadzenia chcące skorzystać z pomocy ustanowionego dziś gremium mogą się do niego zwracać za pośrednictwem poczty elektronicznej: taskforce@org.va

CZYTAJ DALEJ
Projekt Niedzieli na Wielki Post
#ODKUPIENI

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję