Reklama

Konkurs kolęd w Perlejewie

Nazwa "kolęda" pochodzi do łacińskiego słowa calendae (czyt.: kalende), co oznaczało "pierwszy dzień miesiąca". Z ową kalendą styczniową wiązał się zwyczaj składania sobie nawzajem darów i życzeń. Dlatego też na początku nazwa "kolęda" oznaczała pieśń noworoczną, w której zawarte były życzenia pomyślności i urodzaju na nowy rok. Chwaliła gospodarza i jego rodzinę oraz dziękowała za otrzymane dary. Takie kolędy, śpiewane często pod oknami gospodarzy, kończące się prośbą o datek, znane były w różnych krajach słowiańskich. Nie wiadomo dokładnie, kiedy kolęda utożsamiona została z pieśnią bożonarodzeniową. Stało się to prawdopodobnie dopiero w wieku XIX.
Śpiewanie kolęd to jeden z najpiękniejszych zwyczajów polskich rodzin. Szkoda, że coraz częściej zastępują nas w tym, skądinąd nieraz znakomici, muzycy i piosenkarze. O tym, dlaczego warto śpiewać kolędy, pięknie mówi ks. Jan Twardowski: "Dlaczego śpiewamy kolędy? Dlatego, żeby uczyć się miłości od Pana Jezusa. Dlatego, żeby podawać sobie ręce. Dlatego, żeby się uśmiechać do siebie. Dlatego, żeby sobie przebaczać. Żeby żadna czarodziejka po trzydziestu latach nie stawała się czarownicą".
9 stycznia 2003 r. w Szkole Podstawowej w Perlejewie odbył się konkurs na najładniejszą interpretację kolędy. Do konkursu przystąpiło 28 uczniów z klas IV-VI i 29 uczniów z klas 0-III Szkoły Podstawowej w Perlejewie oraz z filii w: Miodusach Pokrzywnych, Borzymach i Kobyli. Uczniowie mogli wykonać kolędę w trzech wersjach: instrumentalnej, instrumentalno-wokalnej i wokalnej.
Laureatami w wersji instrumentalnej w grupie uczniów starszych zostali: Konrad Fronc, ucz. kl. VI i Sylwia Bujno - ucz. kl. V (1 miejsce); Kinga Czarkowska - ucz. kl. V (2 miejsce) i Jacek Radziszewski (3 miejsce).
Laureatami w wersji instrumentalnej w grupie uczniów młodszych zostali: Bartek Zdrójkowski - ucz. kl. III (1 miejsce); Edyta Leszczyńska - ucz. kl. II (2 miejsce); Greta Oksztul i Bartek Radziszewski z kl. II - (3 miejsce).
Laureatami w wersji instrumentalnowokalnej w grupie uczniów klas IV-VI zostali: Agnieszka Zalewska, ucz. kl. VI - 1 miejsce; Aneta Malinowska, ucz. kl. V - 2 miejsce, a w grupie uczniów klas 0-III kolejne miejsca zajęli: Natalia Suchodolska ucz. kl. I - 1 miejsce; Eliza Konobrocka, ucz. kl. III - 2 miejsce i Paulina Wojtkowska, ucz. kl. III - 3 miejsce.
W wersji wokalnej interpretacji kolędy w grupie uczniów kl. IVVI wyróżniono: Magdę Zdrójkowską - ucz. kl. IV - 1 miejsce; Patrycję Taras - ucz. kl. IV i Martynę Popławską - ucz. kl. VI - 2 miejsce oraz Justynę Łuniewską - ucz. kl. V - 3 miejsce.
W grupie uczniów klas 0-III najładniej zaśpiewały: Paulina Kryńska - ucz. kl. III i Magda Żero - ucz. kl. III - 1 miejsce; Martyna Kryńska - ucz. kl. I - 2 miejsce i Irmina Biszewska - ucz. kl. III - 3 miejsce.
Organizatorem konkursu kolęd była nauczycielka Szkoły Podstawowej w Perlejewie, mgr Bożena Bujno. W jury zasiadały panie: Urszula Kamińska, Marta Malinowska, Halina Kosińska, Beata Twarowska, Lilia Wojtkowska, Iwona Czarkowska, Grażyna Rusiniak, Dorota Michalczuk oraz przedstawicielka Samorządu Uczniowskiego - uczennica Justyna Kosińska. Nagrody ufundował dyrektor Szkoły Podstawowej w Perlejewie, mgr inż. Karol Kamont.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Nie boją się dawać świadectwa

2021-09-25 15:05

[ TEMATY ]

Pielgrzymka Mężczyzn do Międzyrzecza

Karolina Krasowska

Mężczyźni podczas Eucharystii

Mężczyźni podczas Eucharystii

Słowa św. Jana Pawła II „Nie bójcie się dawać świadectwa” były hasłem IX Pielgrzymki Mężczyzn do Międzyrzecza. 25 września do Kolebki Chrześcijaństwa i Polskości przybyli mężowie, ojcowie, synowie, dziadkowie oraz kapłani

Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn do Międzyrzecza to była propozycja dla tych, którzy "Nie boją się dawać świadectwa". Spotkanie rozpoczęło się na międzyrzeckim Zamku Piastowskim powitaniem uczestników. Były pieśń „Bogarodzica", okolicznościowe przemówienia, wspólna modlitwa, wspomnienie bohaterów walk o niepodległość, salwy honorowe, pieśń „Rota". Dr hab. Grzegorz Kucharczyk wygłosił  wykład zatytułowany„Zachować dziedzictwo Narodu Ochrzczonego. Nauki z historii” oraz „Nowe czasy, nowe zadania”. Z Zamku mężczyźni przemaszerowali do sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski, gdzie odbyła się Msza św. pod przewodnictwem pasterza diecezji bp. Tadeusza Lityńskiego z homilią bp. Henryka Wejmana ze Szczecina.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek wezwał, by nie odbierać imigrantom nadziei

2021-09-26 12:40

[ TEMATY ]

migranci

Roman Bodnarchuk/pl.fotolia.com

„Nie zamykajmy drzwi dla nadziei imigrantów” - zaapelował Ojciec Święty po odmówieniu niedzielnej modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa. Papież nawiązał do obchodzonego dzisiaj Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.

Drodzy bracia i siostry!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję