Reklama

Niedziela Świdnicka

Wystawa Ikon w Świdnicy

Niedziela świdnicka 30/2015, str. 1

[ TEMATY ]

wystawa

ikona

Krystyna Smerd

Na wystawę ikon zaprasza ks. dr Piotr Nikolski – proboszcz świdnickiej parafii prawosławnej św. Mikołaja

Na wystawę ikon zaprasza ks. dr Piotr Nikolski – proboszcz świdnickiej
parafii prawosławnej św. Mikołaja

Na wystawę ikon prezentowaną w zabytkowym hallu Biblioteki Miejskiej w Świdnicy przy ul. Franciszkańskiej zaprasza świdnicka parafia prawosławna pw. św. Mikołaja. Ekspozycja jest plonem VIII Warsztatów Malowania Ikon pod kierunkiem Michała Boguckiego, które odbywały się od 31 maja do 12 czerwca w świdnickim oddziale NOT mieszczącym się w historycznej Baszcie Strzegomskiej. W warsztatach uczestniczyli artyści amatorzy i malarze profesjonaliści z miasta i regionu świdnickiego, a także przyjezdni z kraju: Wanda Hupner, Irena Stefańska, Katarzyna Adamiak-Jaśnikowska, Krystyna Bielejewska, Monika Gieratowska, Marta Zdrodowska, Andrzej Chwałyk, Edwin Gulanowski, Mirosława Kucharewicz, Dawid Sadowski, Irena Woźniak i Stanisław Sekuła. Warsztaty, które cieszą się od lat ogromnym uznaniem z uwagi na prowadzącego je artystę, który potrafi w bardzo umiejętny sposób dzielić się swoimi doświadczeniami z uczącymi się sztuki pisania ikon, ale nie tylko w tym tkwi ich powodzenie, są też wielkim duchowym przeżyciem, gdyż zmaganiom twórczym uczestników towarzyszyły, organizowane dla nich, regularne nabożeństwa.

– To są warsztaty sztuki sakralnej, a nie zwykłe zajęcia plastyczne stąd nacisk na modlitwę – akcentował 3 lipca podczas inauguracji wystawy ks. dr Piotr Nikolski, proboszcz świdnickiej parafii prawosławnej. – Powstałe prace są samodzielne i prezentują wysoki poziom – podkreślił. W tym roku artyści podążali w kierunku malarstwa ściennego, a struktura malarska powierzchni ich prac przypomina tę charakterystyczną dla tynku i fresków, co jest ich tegorocznym wyróżnikiem. Dla porównania – na wystawie znalazło się też kilka ikon powstałych na warsztatach w roku ubiegłym. Zgodnie z regulaminem plon warsztatów pozostaje własnością organizatora. Prace są przekazywane do mniejszych mniej zamożnych parafii prawosławnych w całym kraju. Jedna z ikon po zakończeniu wystawy trafi jako dar do Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Świdnickiej, które corocznie pomaga przy organizacji warsztatów – podkreśla ks. Nikolski. Dodaje, że prowadzący warsztaty p. M. Bogucki z Warszawy to jeden z malarzy, który swoim talentem wzbogaca seminarium diecezjalne, przygotowując aranżację wystroju wnętrz oraz projekty witraży. Współpraca świdnickiej prawosławnej parafii św. Mikołaja z miejscową Kurią Biskupią układa się znakomicie.

Reklama

– Uczestniczę we wszystkich wspólnie organizowanych wydarzeniach i nabożeństwach ekumenicznych, miałem też w świdnickim seminarium cykl wykładów poświęconych ikonom, ich tworzeniu oraz znaczeniu w naszej liturgii – zauważa ks. Nikolski.

Inauguracji wystawy, która była wydarzeniem bardzo uroczystym, towarzyszył cerkiewny śpiew w wykonaniu wrocławskiego chóru „Stichos”, wspaniale brzmiącego w zabytkowych murach dawnego klasztoru Cystersów, w którym jest dziś biblioteka.

Wystawę ikon można oglądać w Świdnicy jeszcze w lipcu i sierpniu, w godzinach otwarcia Biblioteki Miejskiej przy ulicy Franciszkańskiej.

2015-07-23 13:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Diecezja kielecka: wakacyjne wystawy muzealne z wątkiem sakralnym

[ TEMATY ]

wystawa

Kielce

ks. Mariusz Frukacz

Nowootwarta Izba Pamięci bł. ks. Maksymiliana Binkiewicza w Żarnowcu, ludowe obrazy religijne w Dworku Laszczyków w Kielcach czy ekspozycja czasowa „Story Line” w synagodze w Chmielniku – to niektóre z propozycji muzealnych na wakacje w diecezji kieleckiej.

Izba Pamięci bł. ks. Maksymiliana Binkiewicza jest dostępna od połowy czerwca br. w Żarnowcu w woj. śląskim, w diecezji kieleckiej, gdzie urodził się, wychowywał, przystąpił do pierwszej komunii świętej i przyjął sakrament bierzmowania – przyszły kapłan, męczennik Dachau, bł. ks. Maksymilian Binkiewicz.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Nowy patriarcha katolickich Ormian

2021-09-23 20:33

[ TEMATY ]

Ormianie

patriarcha

Vatican News

Raphaël Bedros XXI Minassian

Raphaël Bedros XXI Minassian

Ormiańscy katolicy mają nowego patriarchę. Papież zatwierdził wybór dokonany przez obradujący w Rzymie synod ormiańskiego Kościoła katolickiego. Jego patriarchą został Raphaël Bedros XXI Minassian, dotychczasowy ordynariusz dla wiernych Europy Wschodniej.

Nowy zwierzchnik katolickich Ormian urodził się w Bejrucie w 1946 r. Studiował w ormiańskim seminarium w Bzommar oraz na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Po święceniach w 1973 r. przez 16 lat posługiwał w Libanie. W latach 1989-2003 pracował wśród ormiańskiej diaspory w Stanach Zjednoczonych. W 2004 r. założył ormiańską telewizję Telepace. W 2011 r. został arcybiskupem dla Europy Wschodniej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję