Reklama

Ze świata

2015-07-29 08:04


Niedziela Ogólnopolska 31/2015, str. 5

Pakistan

Nadzieja dla Asi Bibi

Sąd Najwyższy Pakistanu nakazał 22 lipca br. wstrzymanie wykonania wyroku na Asi Bibi – chrześcijance, skazanej 5 lat temu na śmierć za rzekome bluźnierstwo wobec islamu. Karę śmierci orzekł w listopadzie 2010 r. sąd pierwszej instancji.

Joseph Nadeem – opiekun rodziny mężnej chrześcijanki, matki pięciorga dzieci, szef fundacji działającej na rzecz edukacji chrześcijańskich dzieci – powiedział watykańskiej agencji misyjnej Fides, że sędziowie uznali za „uzasadniony” wniosek przedstawiony przez obrońcę kobiety – muzułmańskiego adwokata Saifula Malooka i przekazali argumentację obrony do merytorycznego rozpatrzenia przez sąd niższej instancji. Do tego czasu kara śmierci ma zostać zawieszona. Nadeem oświadczył, że rozprawa przebiegała spokojnie, a w sali obrad nie było przywódców ani ekstremistów islamskich. – Dzisiejsza decyzja jest ważnym krokiem naprzód – uważa prawnik. Podkreślił, że „jest to czas wspólnej modlitwy, aby Pan skruszył serca tych, którzy są związani z tą sprawą, łącznie z sędziami, aby sprawiedliwości stało się zadość i aby Asia wreszcie odzyskała wolność”. – Módlmy się, aby zawsze umacniała ją łaska Ducha Świętego i o jej uwolnienie – dodał przewodniczący fundacji.

(KAI)

Kanada

Mary Wagner zwolniona z więzienia

Kanadyjska obrończyni życia Mary Wagner 25 lipca br. opuściła więzienie. Została aresztowana pod koniec 2014 r. za to, że mimo zakazu weszła do jednego z ośrodków aborcyjnych; wręczając matkom róże, przekazywała informacje, gdzie mogą szukać pomocy, oraz prosiła, aby nie zabijały swoich dzieci. Opuszczenie zakładu karnego przez Mary Wagner tak komentuje Jacek Kotula z Fundacji Pro-Prawo do Życia z Rzeszowa:

Reklama

– Jest to dla nas wielka radość, ponieważ od początku uważamy, że fakt, iż ta 40-letnia kobieta siedzi w więzieniu za ratowanie życia, jest jakąś wielką pomyłką. Ona powinna być nagradzana, powinna być wszędzie hołubiona za to, co robi. Za to, że wskazuje na wielkie bezprawie, jakie ma miejsce w jej kraju. Media nie tylko świeckie, ale i katolickie bardzo mało mówią o jej walce. Dlatego tutaj, w Polsce, staraliśmy się ją wspierać. Co miesiąc robiliśmy pikiety pod kanadyjską ambasadą. Pisaliśmy różne protesty w Internecie i w formie listownej. W ten sposób chcieliśmy dodać ducha i wiary Mary, że to, co robi, ma sens.

(RIRM)

Pakistan

Kobiety zmuszane do przejścia na islam

Ponad tysiąc chrześcijańskich i hinduistycznych kobiet porywanych jest co roku w Pakistanie i siłą zmuszanych do przejścia na islam. Ostatni taki przypadek miał miejsce w lipcu br. w prowincji Pendżab. Bogaty właściciel ziemski uprowadził jedną ze swych ubogich chrześcijańskich pracownic. 25-letnia kobieta, która jest już mężatką i ma dwoje dzieci, została zmuszona do przejścia na islam i stania się jego kolejną żoną. Dopiero po znalezieniu wsparcia u adwokata broniącego praw chrześcijan matka ofiary zgłosiła sprawę na policję. Takie praktyki są w Pakistanie powszechnie akceptowane. Przymusową konwersję na islam pakistańska policja toleruje, tak samo jak siłowe przysposobienie sobie żon przez bogatych muzułmanów.

(RV)

* * *

Dialog pomiędzy chrześcijanami a muzułmanami jest dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek potrzebny.
Jan Paweł II

Krótko

• W zamachu terrorystycznym na ośrodek kultury w tureckim mieście Suruç zginęło 30 osób, a 100 zostało rannych. Zamachu dokonał członek Państwa Islamskiego.

• Europejski Trybunał Praw Człowieka domaga się od Włoch uznania i prawnej ochrony związków homoseksualnych. Za ich brak nałożył na Włochy grzywnę. Zobowiązano też rząd tego kraju do prawnego uregulowania tej kwestii. Włosi mogli się odwołać, ale premier zapowiedział, że prawo zostanie uchwalone.

• Z wizytą w Rosji i na Krymie przebywało 10 francuskich parlamentarzystów. Podróż nie była uzgodniona z francuskim MSZ. Posłowie, którzy przebywali na Krymie, są reprezentantami prawicy.

• Szef amerykańskiego FBI ocenił, że zagrożenie dla bezpieczeństwa USA ze strony Państwa Islamskiego jest większe niż ze strony Al-Kaidy.

• Banki w Grecji otwarto na nowo po trzech tygodniach. Nadal jednak obowiązują ograniczenia przy wypłacie gotówki. Jednorazowo właściciel konta może wypłacić tylko 60 euro.

• Wyniki ostatnich badań Eurostatu na temat demografii są bardzo niepokojące. W ciągu jednego pokolenia liczba zawieranych związków małżeńskich w krajach UE spadła o połowę, liczba rozwodów się podwoiła, a na potomstwo decyduje się coraz mniej par.

• Portugalski sąd zakazał rodzicom 12-latki umieszczania w Internecie jej zdjęć. Tym samym podtrzymany został werdykt sądu pierwszej instancji. Uznano, że nieletni, których zdjęcia publikowane są w sieci, stanowią potencjalny cel przestępców seksualnych.

• W Czechach, w okolicach Nowego Jiczyna, pociąg Pendolino uderzył w polską ciężarówkę. W katastrofie zginęły 3 osoby, a 13 zostało rannych. Winę ponosi polski kierowca.

Reklama

Ks. Marek Dziewiecki: Uczciwość nie znosi tabu!

2019-04-24 17:24

Salve TV

- Ponieważ kochamy się w naszym małżeństwie, to zwierzamy się przede wszystkim sobie nawzajem. Wymagamy od siebie bezwzględnej uczciwości. Nie mamy tematów tabu - mówi ks. Marek Dziewiecki.

SALVE TV

- Jeśli któreś z małżonków zaczyna kłamać i manipulować, to drugi ma prawo zapytać wprost, o co chodzi - to jest uczciwość małżeńska. Jeśli dojdzie do zdrady i wyjdzie to na jaw, to oszukany małżonek ma święte prawo do zaglądania do telefonu, maila i porównywania bilingów, czyli sprawdzania uczciwości małżonka aż do przywrócenia zaufania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Sejm uchwalił nowelizację ws. rozszerzenia programu "Rodzina 500 plus" na pierwsze dziecko

2019-04-26 07:52

wpolityce.pl

W nocy z czwartku na piątek Sejm uchwalił rządową nowelizację w sprawie rozszerzenia programu "Rodzina 500 plus". Zgodnie z nią prawo do świadczenia 500 plus będą miały wszystkie dzieci i nastolatkowie do 18 lat, również jedynacy, bez względu na dochody rodziny.

Bożena Sztajner/Niedziela

Za ustawą głosowało 379 posłów, 20 było przeciw, a 8 wstrzymało się od głosu.

Rozszerzenie programu "Rodzina 500 plus" także na pierwsze i jedyne dziecko to jeden z punktów tzw. nowej piątki PiS.

Obecnie świadczenie jest przyznawane na drugie i kolejne dziecko. Na pierwsze jest wypłacane tylko po spełnieniu kryteriów dochodowych - 800 zł netto miesięcznie na osobę w rodzinie lub 1200 zł netto w rodzinie, której członkiem jest dziecko z niepełnosprawnością.

Po rozszerzeniu programu 500 plus będzie przysługiwać na wszystkie dzieci do 18 lat. Prawo do świadczenia zyskają również dzieci umieszczone w placówkach opiekuńczo-wychowawczych (do 18. roku życia).

Wnioski o przyznanie świadczenia na nowych zasadach, czyli bez kryterium dochodowego, będzie można składać w dwóch formach: w wersji papierowej - od 1 sierpnia 2019 r., a w wersji elektronicznej - od 1 lipca 2019 r.

W przypadku złożenia wniosku w okresie lipiec-wrzesień 2019 r. świadczenie zostanie przyznane z wyrównaniem od 1 lipca 2019 r. Złożenie wniosku po 30 września 2019 r. oznaczać będzie przyznanie świadczenia od miesiąca złożenia wniosku, czyli bez wyrównania za miesiące minione, tj. lipiec i sierpień.

Znowelizowana ustawa wprowadza trzymiesięczny termin - liczony od dnia urodzenia dziecka - na złożenie wniosku o świadczenie wychowawcze na nowo narodzone dziecko. Złożenie wniosku w tym terminie będzie skutkowało przyznaniem tego świadczenia z wyrównaniem od dnia narodzin dziecka. Obecnie świadczenie 500 plus przysługuje - co do zasady - od miesiąca, w którym złożono wniosek.

Projekt umożliwi także przyznanie - z zachowaniem ciągłości - świadczenia wychowawczego drugiemu rodzicowi dziecka w razie śmierci rodzica, któremu świadczenie zostało przyznane na dany okres lub który zmarł przed rozpatrzeniem wniosku. Obecnie w takiej sytuacji drugi rodzic musi złożyć "swój" wniosek o świadczenie.

Jak wynika z danych Centrum Informacyjnego Rządu, od 1 kwietnia 2016 r., czyli od uruchomienia programu, przeznaczono na niego ok. 70 mld zł (stan na marzec 2019 r.). Obecnie z programu korzysta ponad 3,6 mln dzieci, czyli 52 proc. wszystkich dzieci do 18. roku życia. Szacuje się, że po rozszerzeniu programu skorzysta z niego 6,8 mln dzieci. Po zmianach w 2019 r. na program trzeba będzie przeznaczyć ok. 31 mld zł, a w 2020 r. - ok. 41 mld zł.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem