Reklama

Niedziela Podlaska

Symbole ŚDM w diecezji drohiczyńskiej

W Ciechanowcu późnym wieczorem 25 lipca rozpoczęła się peregrynacja symboli Światowych Dni Młodzieży w diecezji drohiczyńskiej – krzyża i ikony Matki Bożej Salus Populi Romani

Niedziela podlaska 32/2015, str. 1, 8

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Ks. Artur Płachno

Symbolom towarzyszą wolontariusze oraz członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej

Symbolom towarzyszą wolontariusze oraz członkowie Katolickiego
Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej

Symbole zostały uroczyście odebrane z diecezji łomżyńskiej i przekazane z Zambrowa do Ciechanowca, gdzie w parafii pw. Trójcy Przenajświętszej odbyło się ich powitanie. Dziekan ciechanowiecki ks. Tadeusz Kryński przypomniał, że krzyż ŚDM nosi na sobie znak miłości do Boga i ludzi św. Jana Pawła II. Przekazał on też Księgę Peregrynacji, w której każdy będzie mógł zapisać swoje postanowienia, duchowe dary oraz świadectwa.

Eucharystii na powitanie symboli ŚDM przewodniczył bp Tadeusz Pikus, który otrzymał w darze herb św. Jana Pawła II utkany przez osoby niepełnosprawne. Bp Tadeusz powiedział, że Światowe Dni Młodzieży ze strony gospodarzy, mających podzielić się z gośćmi przybyłymi z różnych krajów tym, co mamy najlepszego od strony ducha i kultury, powinny być przeżywane tak, aby ten czas potraktować jako okazję do własnego duchowego ubogacenia się. Ma to się dokonywać pod krzyżem Chrystusowym. Ukazuje on dar życia i miłości, ale jest także znakiem grzechu, za który niewinne cierpienie poniósł Chrystus. Łączy jak splątane dłonie Boga i człowieka, mówił, pokazując, że najgorszą rzeczą w życiu jest daremne cierpienie w oderwaniu od Chrystusowego krzyża. Podkreślił też, że diecezja drohiczyńska, obierając za hasło ŚDM słowo „Kalwaria”, wskazuje na potrzebę odkrywania sensu każdego cierpienia, zwłaszcza niezawinionego i niezrozumiałego.

Reklama

W niedzielę 26 lipca w parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu przy symbolach były odprawione Msze św. oraz odbył się koncert scholi parafialnej „Anielskie Nutki”. Nawiedzały one parafie w Winnej Poświętnej, Pobikrach oraz Perlejewie. O godz. 15 powróciły do Ciechanowca, gdzie została odmówiona Koronka do Bożego Miłosierdzia.

Tego dnia wieczorem rozpoczęła się również peregrynacja w dekanacie brańskim. Symbole przekazał dziekan ciechanowiecki ks. Tadeusz Kryński wraz z zapisaną już częściowo Księgą Peregrynacji. W parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Brańsku odbyło się powitanie symboli, któremu jako reprezentant dziekana brańskiego przewodniczył ks. Piotr Pędzich. Mszę św. celebrował bp Antoni Dydycz, miał miejsce Akt Zawierzenia Młodzieży, uroczyście odśpiewano hymn Światowych Dni Młodzieży przez miejscowy chór oraz odbyło się czuwanie do Apelu Jasnogórskiego.

W homilii bp Antoni Dydycz powiedział, że Maryja towarzyszy krzyżowi, tak jak towarzyszyła na Kalwarii. Podzielił się osobistym świadectwem przekazania krzyża ŚDM przez św. Jana Pawła II w Rzymie, który dał nadzieję młodym ludziom z całego świata na odkrycie szansy nowego życia w Chrystusie, pośród trwogi i beznadziejności, doświadczanych w obecnej rzeczywistości. Ksiądz Biskup zaapelował też, aby przygotowując się do Światowych Dni Młodzieży, w Chrystusowym krzyżu szukać ratunku i perspektywy na przyszłość. Mówił, iż nie mogą odbywać się one jedynie w Krakowie, lecz w każdy sercu.

Reklama

27 lipca w brańskim kościele były Eucharystie, czuwanie modlitewne przy symbolach wiernych i młodzieży z poszczególnych parafii: Brańsk, Domanowo, Topczewo, Chojewo i Klichy, Szmurły, Dołubowo i Grodzisk. Rano symbole zostały zaniesione do Domu Pomocy Społecznej. Wieczorem odbyła się też Droga Krzyżowa oraz miało miejsce pożegnanie i przekazanie ich do Bielska Podlaskiego. Tam w parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja były Msza św. oraz czuwanie. Odwiedziły one także parafie pw. Opatrzności Bożej i pw. Miłosierdzia Bożego w tym mieście.

Symbole odwiedzają każdy dekanat w diecezji drohiczyńskiej. Organizatorami peregrynacji są poszczególni księża dziekani i dekanalni koordynatorzy wraz z ks. Andrzejem Lubowickim, koordynatorem ŚDM w diecezji drohiczyńskiej, ks. Łukaszem Suszko, zastępcą dyrektora Wydziału Młodzieży. Symbolom towarzyszą wolontariusze oraz członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej. Peregrynacja jest wpisana w duchowe przygotowanie do Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016. Peregrynacja symboli ma charakter wędrówki. Ma ona służyć w dotarciu do różnych miejsc, tak aby wierni mogli pochylić się przed krzyżem na osobistej adoracji. W spotkaniach biorą udział dzieci, młodzież, wierni i duchowieństwo. Symbole w diecezji drohiczyńskiej nawiedzają także wspólnoty zakonne i więzienie.

2015-08-06 10:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież na krakowskich Błoniach

Papież Franciszek przybył na krakowskie Błonia, entuzjastycznie witany przez tłumy wiernych. Na Błoniach Franciszek powitał młodych ludzi z całego świata przybyłych na Światowe Dni Młodzieży.
Papieski tramwaj zatrzymał się w okolicach przystanku przy Parku Jordana. Tam papież przesiadł się do papamobile, którym objeżdża sektory.

Po dotarciu do ołtarza głównego papież zajmie przygotowane dla niego miejsce. Przemówienie powitalne wygłosi metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz oraz przedstawiciele młodzieży, którzy mają nawiązać do poprzedniego spotkania w Rio. Młodzi wręczą papieżowi oraz kardynałom Stanisławowi Ryłce, przewodniczącemu Papieskiej Rady ds. Świeckich, i Stanisławowi Dziwiszowi plecaki pielgrzyma.

CZYTAJ DALEJ

Kraków: Nagrano oficjalną polską wersję Hymnu Światowych Dni Młodzieży Lizbona 2023

2021-06-11 20:16

[ TEMATY ]

Światowe Dni Młodzieży

hymn

ŚDM Lizbona

Logo ŚDM 2023

Logo ŚDM 2023

112 młodych wokalistów z całej Polski i 48-osobowa orkiestra nagrali w Krakowie oficjalną polską wersję Hymnu Światowych Dni Młodzieży Lizbona 2023.

Utwór "Ha pressa no ar" ("Jest pośpiech w powietrzu") zaśpiewany po polsku zostanie po raz pierwszy zaprezentowany 24 lipca w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie, w 5. rocznicę otwarcia krakowskich ŚDM.

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. Warsztaty o owocowaniu

2021-06-12 10:47

Katarzyna Krawcewicz

W parafii Miłosierdzia Bożego w Zielonej Górze 12 czerwca odbyły się warsztaty „Owocowanie”.

- Warsztaty skierowane są do osób, które chcą nabyć nowych umiejętności jeśli chodzi o modlitwę medytacyjną – wyjaśnia ks. Paweł Łobaczewski. – W ich trakcie zaplanowane jest m.in. nabożeństwo z modlitwą o uzdrowienie wewnętrzne.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję