Reklama

Niedziela Podlaska

Symbole ŚDM w diecezji drohiczyńskiej

W Ciechanowcu późnym wieczorem 25 lipca rozpoczęła się peregrynacja symboli Światowych Dni Młodzieży w diecezji drohiczyńskiej – krzyża i ikony Matki Bożej Salus Populi Romani

Niedziela podlaska 32/2015, str. 1, 8

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Ks. Artur Płachno

Symbolom towarzyszą wolontariusze oraz członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej

Symbole zostały uroczyście odebrane z diecezji łomżyńskiej i przekazane z Zambrowa do Ciechanowca, gdzie w parafii pw. Trójcy Przenajświętszej odbyło się ich powitanie. Dziekan ciechanowiecki ks. Tadeusz Kryński przypomniał, że krzyż ŚDM nosi na sobie znak miłości do Boga i ludzi św. Jana Pawła II. Przekazał on też Księgę Peregrynacji, w której każdy będzie mógł zapisać swoje postanowienia, duchowe dary oraz świadectwa.

Eucharystii na powitanie symboli ŚDM przewodniczył bp Tadeusz Pikus, który otrzymał w darze herb św. Jana Pawła II utkany przez osoby niepełnosprawne. Bp Tadeusz powiedział, że Światowe Dni Młodzieży ze strony gospodarzy, mających podzielić się z gośćmi przybyłymi z różnych krajów tym, co mamy najlepszego od strony ducha i kultury, powinny być przeżywane tak, aby ten czas potraktować jako okazję do własnego duchowego ubogacenia się. Ma to się dokonywać pod krzyżem Chrystusowym. Ukazuje on dar życia i miłości, ale jest także znakiem grzechu, za który niewinne cierpienie poniósł Chrystus. Łączy jak splątane dłonie Boga i człowieka, mówił, pokazując, że najgorszą rzeczą w życiu jest daremne cierpienie w oderwaniu od Chrystusowego krzyża. Podkreślił też, że diecezja drohiczyńska, obierając za hasło ŚDM słowo „Kalwaria”, wskazuje na potrzebę odkrywania sensu każdego cierpienia, zwłaszcza niezawinionego i niezrozumiałego.

W niedzielę 26 lipca w parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu przy symbolach były odprawione Msze św. oraz odbył się koncert scholi parafialnej „Anielskie Nutki”. Nawiedzały one parafie w Winnej Poświętnej, Pobikrach oraz Perlejewie. O godz. 15 powróciły do Ciechanowca, gdzie została odmówiona Koronka do Bożego Miłosierdzia.

Reklama

Tego dnia wieczorem rozpoczęła się również peregrynacja w dekanacie brańskim. Symbole przekazał dziekan ciechanowiecki ks. Tadeusz Kryński wraz z zapisaną już częściowo Księgą Peregrynacji. W parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Brańsku odbyło się powitanie symboli, któremu jako reprezentant dziekana brańskiego przewodniczył ks. Piotr Pędzich. Mszę św. celebrował bp Antoni Dydycz, miał miejsce Akt Zawierzenia Młodzieży, uroczyście odśpiewano hymn Światowych Dni Młodzieży przez miejscowy chór oraz odbyło się czuwanie do Apelu Jasnogórskiego.

W homilii bp Antoni Dydycz powiedział, że Maryja towarzyszy krzyżowi, tak jak towarzyszyła na Kalwarii. Podzielił się osobistym świadectwem przekazania krzyża ŚDM przez św. Jana Pawła II w Rzymie, który dał nadzieję młodym ludziom z całego świata na odkrycie szansy nowego życia w Chrystusie, pośród trwogi i beznadziejności, doświadczanych w obecnej rzeczywistości. Ksiądz Biskup zaapelował też, aby przygotowując się do Światowych Dni Młodzieży, w Chrystusowym krzyżu szukać ratunku i perspektywy na przyszłość. Mówił, iż nie mogą odbywać się one jedynie w Krakowie, lecz w każdy sercu.

27 lipca w brańskim kościele były Eucharystie, czuwanie modlitewne przy symbolach wiernych i młodzieży z poszczególnych parafii: Brańsk, Domanowo, Topczewo, Chojewo i Klichy, Szmurły, Dołubowo i Grodzisk. Rano symbole zostały zaniesione do Domu Pomocy Społecznej. Wieczorem odbyła się też Droga Krzyżowa oraz miało miejsce pożegnanie i przekazanie ich do Bielska Podlaskiego. Tam w parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja były Msza św. oraz czuwanie. Odwiedziły one także parafie pw. Opatrzności Bożej i pw. Miłosierdzia Bożego w tym mieście.

Reklama

Symbole odwiedzają każdy dekanat w diecezji drohiczyńskiej. Organizatorami peregrynacji są poszczególni księża dziekani i dekanalni koordynatorzy wraz z ks. Andrzejem Lubowickim, koordynatorem ŚDM w diecezji drohiczyńskiej, ks. Łukaszem Suszko, zastępcą dyrektora Wydziału Młodzieży. Symbolom towarzyszą wolontariusze oraz członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej. Peregrynacja jest wpisana w duchowe przygotowanie do Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016. Peregrynacja symboli ma charakter wędrówki. Ma ona służyć w dotarciu do różnych miejsc, tak aby wierni mogli pochylić się przed krzyżem na osobistej adoracji. W spotkaniach biorą udział dzieci, młodzież, wierni i duchowieństwo. Symbole w diecezji drohiczyńskiej nawiedzają także wspólnoty zakonne i więzienie.

2015-08-06 10:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Campus Misericordiae: obchody 3. rocznicy ŚDM

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Fot. screenshot/TVP

Już po raz trzeci mieszkańcy Wieliczki oraz przyjezdni upamiętnią spotkanie papieża Franciszka z młodzieżą z całego świata, które odbyło się na Campus Misericordiae w 2016 r. W wydarzeniu weźmie udział emerytowany metropolita krakowski, kard. Stanisław Dziwisz.

Obchody rozpoczną się w sobotę 27 lipca o godz. 19:00 - w kościele pw. Niepokalanego Serca NMP w Strumianach odprawiona zostanie Eucharystia, po której wyruszy uroczysta pielgrzymka na Campus Misericordiae. Pielgrzymom będzie towarzyszyła figura Matki Bożej Loretańskiej.

- Ta kilkukilometrowa trasa ma pomóc nam przypomnieć sobie te wyjątkowe chwile braterstwa oraz radości wiary sprzed trzech lat, zwłaszcza słowa Ojca Świętego, które kierował tutaj do młodych chrześcijan z całego świata - zapowiada burmistrz Wieliczki, Artur Kozioł.

Następnie, około 21:00 na scenie plenerowej odbędzie się koncert uwielbienia, podczas którego wystąpią Play&Pray oraz Chór Gospel Voice. Na miejscu będzie obecny kard. Stanisław Dziwisz.

Odprawiona zostanie też Droga Krzyżowa. Dopełnieniem sobotniego wieczoru będzie zapalenie świec. - Będzie to symboliczny Płomień dla Młodych z wszystkich kontynentów globu jako podziękowanie za to, że 3 lata temu byli razem z nami i swego rodzaju znak pokoju i jedności - tłumaczy burmistrz.

Przez ostatnie lata na Campus Misericordiae stworzono wyjątkową przestrzenią nie tylko dla turystów, ale także dla lokalnej społeczności - działa tu Domu Miłosierdzia i Dom Chleba, z którego Caritas rozwiózł tony żywności dla ubogich. Jest również park, którego sercem jest kopia Bramy Miłosierdzia, przez którą 30 lipca 2016 r. przeszedł papież Franciszek z młodymi z całego świata rozpoczynając nocne czuwanie podczas ŚDM w Polsce. Cały czas trwa rozbudowa tej przestrzeni.

- Obecnie prowadzone są prace budowlane dotyczące Domu Młodych. Budynek zaprojektowano jako miejsce informacyjno-wspomnieniowe o ŚDM 2016. Powstanie w odpowiedzi na licznie przybywające grupy pielgrzymkowe, które chciałyby w tym miejscu spotkać się i zatrzymać - opisuje Artur Kozioł.

Obchody 3. rocznicy Światowych Dni Młodzieży w Brzegach zakończą się w niedzielę, 28 lipca. O godz. 19.00 na Campus Misericordiae odprawiona zostanie Msza św. polowa z oprawą muzyczną Chóru „Solnego Uwielbienia”, a po niej na scenie plenerowej dla przybyłych wystąpi największa kapela góralska w Polsce "Mała Armia Janosika". Wcześniej będzie można wziąć udział w Festiwalu „Poznajemy Kulturę Europy” z udziałem zespołów z Polski i Grecji.

CZYTAJ DALEJ

Papież przestrzega przed „wirusowym ludobójstwem”

2020-03-30 17:19

[ TEMATY ]

Franciszek

źródło: vaticannews.va

Przewodniczący Panamerykańskiego Komitetu Sędziów ds. Praw Społecznych, Roberto Andrés Gallardo przekazał do publicznej wiadomości papieski list, w którym Franciszek przestrzega przed „wirusowym ludobójstwem”. Ojciec Święty podaje w nim ważne wskazania dotyczące teraźniejszości i przyszłości w kontekście obecnej pandemii koronawirusa.

Franciszek ostrzega przed rządami, które nie podejmują działań w obronie ludności; zastanawia się nad społecznymi konsekwencjami, jakie z tego wynikną. Daje jednocześnie wyraz swojemu zbudowaniu postawą władz wielu krajów, dla których ochrona obywateli stała się pierwszoplanowym priorytetem, bez względu na koszty finansowe. Czasami środki bezpieczeństwa są uciążliwe dla ludzi i mogą irytować, ale są podejmowane dla wspólnego dobra. Większość to rozumie i akceptuje. Papież podkreśla, że obrona ludzi nie może być rozumiana w kategoriach “ekonomicznej katastrofy”.

Franciszek wyraził również swoje zaniepokojenie “geometrycznie postępującym wzrostem” pandemii oraz uznanie dla wielu ludzi za ich humanitarną postawę. Chodzi o lekarzy, pielęgniarki, pielęgniarzy, wolontariuszy, siostry zakonne, księży i zakonników, którzy ryzykują życie, aby wyleczyć chorych i bronić zdrowych przed zarażeniem.

Ojciec Święty zwraca także uwagę na przygotowanie się do przyszłości, bo już teraz widać niektóre konsekwencje pandemii, z którym trzeba będzie się zmierzyć: głód, zwłaszcza w przypadku osób bez stałego zatrudnienia, przemoc oraz pojawienie się lichwiarzy, którzy będą wielkimi szkodnikami społecznej przyszłości.

CZYTAJ DALEJ

Kapłański dar serca

2020-04-04 23:31

[ TEMATY ]

pomoc

Bożena Sztajner/Niedziela

Wiemy, że w swoich lokalnych wspólnotach niesiecie duchową i materialną pomoc chorym, szpitalom, placówkom medycznym i opiekuńczym, że na miarę swoich możliwości organizujecie pomoc seniorom na terenie swoich parafii.

U progu Wielkiego Tygodnia, jako Wasi biskupi, chcemy Was poprosić o wspólną, dobrowolną jałmużnę kapłańską na rzecz Wojewódzkiego Szpitala im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie.

Caritas naszej archidiecezji, w łączności z ogólnopolską fundacją SMS z Nieba, prowadzi zbiórkę środków na respiratory i łóżka dla chorych leczonych w tej placówce, szczególnie tych dotkniętych koronawirusem. Wierzymy, że wspólny, konkretny dar od nas, duchowieństwa archidiecezji częstochowskiej, dla szpitala noszącego imię Matki Bożej będzie znakiem naszej solidarności i wrażliwości oraz ważnym świadectwem dla naszych diecezjan i parafian.

Sami, chętnie włączając się w tę zbiórkę, prosimy i Was o konkretne wpłaty na ten cel, na konto lub w kasie Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. Prosimy Księży Dziekanów i Księży odpowiedzialnych za inne wspólnoty kapłańskie o przekazanie tej prośby do wszystkich księży, a tam, gdzie będzie to jakimś ułatwieniem, o przeprowadzenie tej zbiórki. Prosimy, żeby ten dar serca przekazać najpóźniej do Wielkiego Piątku. Już dziś, dziękujemy Wam wszystkim za ten gest kapłańskiej miłości do Boga i ludzi.

Z wdzięcznością i modlitwą za każdego z Was

(-) +Wacław DEPO

Arcybiskup Metropolita Częstochowski

(-) + Andrzej PRZYBYLSKI

Biskup Pomocniczy Archidiecezji Częstochowskiej

Dokonaj wpłaty na stronie Zobacz

Przelej dowolną kwotę na Konto bankowe PLN:

09 1020 1664 0000 3802 0145 0634

Przelew z tytułem: “Zbiórka na respiratory”

Caritas Archidiecezji Częstochowskiej

ul. ks. Stanisława Staszica 5, 42-200 Częstochowa

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję