Reklama

Hołd męczennikowi

Niedziela rzeszowska 6/2003

Pod koniec października ubiegłego roku zakończył się diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego sługi Bożego ks. Władysława Findysza. Dokumenty zostały przekazane do rzymskiej Kongregacji ds. Świętych. Samej postaci kandydata na ołtarze nie trzeba przybliżać - czytelnicy Niedzieli Południowej mogą się zapoznać z jego życiorysem z artykułów drukowanych co tydzień. Warte jednak odnotowania jest wydarzenie, które miało miejsce ostatnio w parafii Nowy Żmigród, gdzie ks. Findysz był proboszczem w powojennych latach prześladowań Kościoła w Polsce.
20 stycznia br. kościół pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Nowym Żmigrodzie był miejscem niecodziennej uroczystości. Dla uczczenia faktu zakończenia procesu kanonicznego badania życia i świętości Sługi Bożego na szczeblu diecezjalnym w świątyni zebrali się kapłani z dekanatu żmigrodzkiego oraz wierni z parafii i okolicy. Przybyli też kapłani współpracownicy ks. Findysza oraz świeccy - jego uczniowie i parafianie, by modlić się w intencji rychłej beatyfikacji i wspomnieć tę wielką postać. Uroczystościom przewodniczył bp Kazimierz Górny. Na początek odprawiono krótką adorację, której tematem było kapłaństwo jako droga do świętości. Następnie odprawiono Mszę św. koncelebrowaną, podczas której kazanie wygłosił ks. prał. Stanisław Władyka. Mówił o swojej drodze kapłańskiej wikariusza w Nowym Żmigrodzie oraz postaci ks. Findysza - ówczesnego proboszcza. Przewodniczący Kongregacji ds. Świętych abp Edward Nowak skierował do uczestników swoje słowo, które zostało odczytane podczas liturgii przez ks. prał. Wiesława Szurka. Po Mszy św. swoimi wspomnieniami o Słudze Bożym podzielili się też księża prałaci - ks. prał. Antoni Dzieniewicz, ks. prał. Jerzy Moskal i ks. prał. Stanisław Guzik oraz dawni parafianie - Feliks Źrebiec i Józef Bobula. Na zakończenie uroczystości bp Kazimierz Górny wyraził swą radość z faktu zaangażowania w proces beatyfikacyjny kapłanów i wiernych oraz zachęcił do dalszego rozwijania nabożeństwa do Sługi Bożego.
Ks. Władysław Findysz to pierwszy kandydat na ołtarze, którego proces rozpoczął się w diecezji rzeszowskiej. Mamy nadzieję, że w niedługim czasie przyjdzie nam cieszyć się z jego beatyfikacji.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Dożynki Prezydenckie 2021

2021-09-19 17:04

prezydent.pl

Na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego odbyły się Dożynki Prezydenckie z udziałem Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy.

– Wszystkie branże polskiego rolnictwa muszą być w sposób równy zadbane. Obiecuję wszystkim polskim rolnikom, że będę o te sprawy dbał, że będę stał na straży polskiego rolnictwa, jego dobra, jego interesów, tego wszystkiego, co istotne – mówił Prezydent RP podczas uroczystości.

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej

2021-09-20 07:46

ks. Maciej Flader

Młodzież w czasie cyklu "Dumni z Ewangelii"

Młodzież w czasie cyklu

W Krośnie zakończyło się wyjątkowo jednodniowe Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej pod hasłem „Uklęknij i wstań”. Młodzi w sobotni wieczór zgromadzili się w sanktuarium św. Jana Pawła II na adoracji krzyża i wspólnej Eucharystii, której przewodniczył abp Adam Szal.

W homilii do młodych metropolita przemyski nawiązał do patrona dnia, św. Stanisława Kostki, orędownika dla dzieci i młodzieży. – Przyzwyczailiśmy się, że święty to musi być ktoś, kto jest męczennikiem, kto jest misjonarzem, kto prowadził życie bardzo długie, jako pokutnik, jako osoba życia konsekrowanego, czyli zakonnik. Przyzwyczailiśmy się, że święty jest kimś kto zasłużony jest dla rodziny. A dziś to dziwne, że Kościół każe nam patrzeć na patrona, który jest młodym człowiekiem – zauważył kaznodzieja, przybliżając młodym jego życiorys.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję