Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Region

Festiwal sztuki

Niedziela sosnowiecka 32/2015, str. 2

[ TEMATY ]

festiwal

sztuka

Archiwum Muzeum Zagłębia w Będzinie

Zorganizowany przez Stowarzyszenie Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego Art Passion Festiwal to największe wędrujące przedsięwzięcie artystyczne w naszym regionie. Do 31 sierpnia można oglądać m.in. w Pałacu Mieroszewskich w Będzinie prace zgłoszone i nagrodzone w konkursie.

Reklama

Jest to już 2. edycja festiwalu w międzynarodowej obsadzie, której realizacja została zaplanowana w oparciu o wieloletnie doświadczenie stowarzyszenia, we współpracy z instytucjami kultury na terenie Zagłębia. Festiwal, jak i ekspozycja prac artystów w instytucjach kultury to projekt, który nie tylko integruje środowisko twórcze, lecz także pokazuje widzowi dokonania artystyczne środowiska zagłębiowskiego.

Muzeum Zagłębia prezentuje tylko część wystawy pofestiwalowej, pozostałe prace można podziwiać w Galerii Sztuki Kana Art w Sosnowcu, w Galerii Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Czeladzi i Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej. W sumie w festiwalu wzięło udział ponad 150 artystów z całego kraju, a jury oceniało prace w czterech kategoriach: malarstwo, haft artystyczny w formie obrazów, fotografia artystyczna i rzeźba. W Pałacu Mieroszewskich zaprezentowanych zostało 55 pofestiwalowych prac, a 10 spośród nich jest nagrodzonych i wyróżnionych przez festiwalowe jury. Są także 4 prace wyróżnione nagrodą grand prix: kategoria fotografia artystyczna – Mariusz Religa „Spacer”; kategoria haft artystyczny – Halina Kwiatkowska „Wiosna w Górach”; malarstwo – Andrzej Gruszka „Miłość” i rzeźba – Jacek Opala.

Przypomnijmy, że 1. edycja festiwalu odbyła się w 2013 r. i była prezentacją prac artystów i pasjonatów sztuki na niespotykaną dotąd skalę. Towarzyszyły mu m.in. koncert, występy i spotkania z artystami. Jak pokazuje doświadczenie poprzedniej edycji, był to doskonały sposób na promocję kultury regionu Zagłębia Dąbrowskiego, dlatego – jak zapowiada Zarząd Stowarzyszenia Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego – za 2 lata możemy spodziewać się 3. edycji festiwalu.

2015-08-06 10:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Musica Sacra w Międzyzdrojach

W dniach 18-23 czerwca br. odbył się po raz 52. Międzynarodowy Festiwal Pieśni Chóralnej im. prof. Jana Szyrockiego w Międzyzdrojach

Mogliśmy zobaczyć najlepsze chóry z różnych zakątków świata, m.in. ze Szwecji, Czech, Litwy i Niemiec oraz chóry i zespoły polskie. Jednym z głównych dni festiwalu był konkurs „Musica Sacra”, który odbył się w środę 21 czerwca w kościele pw. św. Piotra Apostoła w Międzyzdrojach. Jury w składzie: prof. Anna Domańska, prof. Halina Bobrowicz, prof. Dariusz Dyczewski, ks. prał. dr Marian Jan Wittlieb, ks. kan. dr Zbigniew Woźniak, po wysłuchaniu dziewięciu zespołów biorących udział w konkursie, przyznało następujące nagrody:

CZYTAJ DALEJ

Diecezja opolska: neoprezbiterzy posłani do parafii

2021-06-09 10:14

[ TEMATY ]

Opole

zmiany księży

zmiany personalne

diecezja.opole.pl

3 neoprezbiterów z diecezji opolskiej zostało posłanych na parafie.

Ks. Michał Banaś pochodzi z parafii św. Marii Magdaleny w Łambinowicach. Urodził się 25 lutego 1992 r. jako syn Sławomira i Joanny. Ma dwójkę młodszego rodzeństwa – brata i siostrę. Szkołę średnią ukończył w Nysie, a po zdaniu egzaminu maturalnego studiował na Uniwersytecie Opolskim na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna uzyskując licencjat. Pracę magisterską pt. „Stosowanie nowych mediów w głoszeniu słowa Bożego na przykładzie działalności o. Adama Szustaka OP” napisał na seminarium naukowym z homiletyki, mediów i komunikacji pod kierunkiem ks. prof. Marka Lisa. Na obrazku prymicyjnym umieścił słowa pochodzące z Listu do Rzymian „Albowiem z Niego i przez Niego, i dla Niego jest wszystko. Jemu chwała na wieki! Amen”. Zainteresowaniami teologicznymi są teologia pastoralna oraz zagadnienia związane z homiletyką oraz mediami. Poza tym interesuje się turystyką, lotnictwem cywilnym, gotowaniem, majsterkowaniem, oraz lubi jazdę na rowerze.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: To, co dostajecie jest ziarnem!

2021-06-16 11:01

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Justyna Kunikowska

W sobotni wieczór podczas uroczystej Mszy Świętej z rąk Arcybiskupa Grzegorza Rysia 16 mężczyzn przyjęło posługę akolitatu. Grupa przygotowywała się w Łódzkim Ośrodku Formacji Diakonów Stałych do posługi pomocników kapłanów, służąc jako nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję