Reklama

Z Watykanu

Audiencja generalna

O postawie wobec rozwiedzionych

Podczas audiencji generalnej w Watykanie 5 sierpnia br. papież Franciszek wygłosił katechezę na temat sytuacji osób rozwiedzionych żyjących w nowych związkach. – Niech każdy wypełnia swoją rolę, podejmując postawę Dobrego Pasterza, który zna każdą ze swych owiec i żadnej nie wyklucza ze swej nieskończonej miłości! – powiedział Ojciec Święty.

Papież wyraźnie stwierdził, że sytuacja osób rozwiedzionych będących w nowych związkach jest sprzeczna z chrześcijańskim sakramentem. Konieczne jest jednak w takich sytuacjach dążenie do dobra i zbawienia osób. – Kościół musi – jak to określił św. Jan Paweł II – „dla miłości prawdy” „właściwie rozeznać sytuację” i wskazać na różnicę między tymi, którzy doznali separacji, a tymi, którzy ją spowodowali – wyjaśnił. Ojciec Święty zachęcił wspólnoty wierzących, by starały się o autentyczne przyjęcie osób będących w takich sytuacjach, tym bardziej że mają one obowiązek wychować swoje dzieci do życia w wierze. Papież Franciszek wskazał, iż „ważne jest, aby odczuwały one, że Kościół jest matką troszczącą się o wszystkich, zawsze gotową do słuchania i spotkania”. Podkreślił, że osoby rozwiedzione żyjące w nowych związkach nie są ekskomunikowane i nie powinny być traktowane jako takie: zawsze są one częścią Kościoła. Przypomniał słowa Benedykta XVI, który apelował o uważne rozeznanie i mądrą opiekę duszpasterską, wiedząc, że nie mamy prostych odpowiedzi.

(RV)

List Ojca Świętego

Milczenie świata wobec prześladowania chrześcijan

Reklama

W liście wystosowanym do abp. Marouna Lahhama, biskupa pomocniczego łacińskiego patriarchy Jerozolimy, a zarazem patriarszego wikariusza dla Jordanii, Ojciec Święty napisał: „Oby światowa opinia publiczna była bardziej uważna, wrażliwa i zainteresowana prześladowaniami chrześcijan oraz ogólniej mniejszości religijnych. Ponawiam życzenie, aby społeczność międzynarodowa nie była niemym i biernym obserwatorem tej niedopuszczalnej zbrodni, która stanowi niepokojące odejście od najbardziej istotnych praw człowieka i uniemożliwia bogactwo współistnienia między narodami, kulturami i religiami”. Papież podkreślił, że wiele razy zabierał głos w sprawie „okrutnych, nieludzkich i niewytłumaczalnych prześladowań tych, którzy w wielu częściach świata – a szczególnie chrześcijanie – padli ofiarą fanatyzmu i nietolerancji, często na oczach i przy milczeniu wszystkich. Są to męczennicy dnia dzisiejszego, upokorzeni i dyskryminowani ze względu na swą wierność Ewangelii” i dodał: „Moja pamięć o nich, która staje się solidarnym apelem, ma być znakiem Kościoła, który nie zapomina i nie porzuca swoich dzieci wygnanych z powodu swej wiary: niech wiedzą, że codziennie wznoszona jest za nich modlitwa, wraz z wdzięcznością za dawane przez nich świadectwo”. Papieski list zabrał ze sobą sekretarz generalny włoskiego Episkopatu – bp Nunzio Galantino. Udał się on do Jordanii w związku z pierwszą rocznicą przybycia do tego kraju uchodźców z Iraku.

(KAI)

Ojciec Święty do Polaków

Słowa do osób konsekrowanych

Witam obecnych tu polskich pielgrzymów. W sposób szczególny pozdrawiam siostry ze Zgromadzenia św. Elżbiety i wszystkie osoby konsekrowane, które wykorzystują czas wakacji na rekolekcje i ćwiczenia duchowe, usiłują pogłębić swoje więzi z Chrystusem i zaangażowanie we wspólnocie Kościoła. Jednoczę się z wami w modlitwie, prosząc Boga o dary Ducha Świętego niezbędne do wypełniania misji powierzonej wam wraz z zakonnym charyzmatem. Niech wszystkim wam Bóg błogosławi!

Audiencja generalna, 5 sierpnia 2015 r.

Pielgrzymka ministrantów

Oto ja, poślij mnie

Im bliżsi będziecie ołtarza, im bardziej będziecie pamiętali o dialogu z Jezusem w codziennej modlitwie, im bardziej będziecie się karmili Słowem i Ciałem Pańskim, tym bardziej będziecie zdolni, by pójść do bliźniego i zanieść mu w darze to, co otrzymaliście, obdarzyć go z entuzjazmem radością, jaką zostaliście obdarzeni – powiedział papież Franciszek podczas Nieszporów z udziałem ministrantów i ministrantek, którzy przybyli na swe międzynarodowe spotkanie do Rzymu.

Reklama

Pielgrzymkę organizuje Coetus Internationalis Ministrantium – Międzynarodowe Stowarzyszenie Ministrantów. W tym roku wzięło w niej udział ok. 10 tys. młodych z 23 krajów Europy, Afryki i Ameryki Łacińskiej. Pielgrzymowali pod hasłem: „Oto ja, poślij mnie!” (Iz 6, 8).

(KAI)

Watykan w Wenecji

Film „Najmniejsza armia świata”

Poraz pierwszy w historii Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji jednym z jego oficjalnych uczestników będzie Watykan. Podczas festiwalu zostanie pokazany film dokumentalny o Gwardii Szwajcarskiej pt. „Najmniejsza armia świata”.

Z twittera papieża Franciszka

Pozwólmy, by miłość Boga zakorzeniła się w naszych sercach, a wtedy będziemy zdolni dać siebie innym.

2015-08-12 08:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski: wolność nie jest dana na zawsze i trzeba ją stale zdobywać

2021-08-01 20:03

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Powstanie Warszawskie

Karol Porwich/Niedziela

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski

Patrzymy z zatroskaniem na to, co się dzieje wokół naszej Ojczyzny. Na imperialne zapędy jednego sąsiada i neopogańską wizję drugiego, przychodzącą z Zachodu – mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski w 77. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego.

Hierarcha wygłosił kazanie podczas Mszy w intencji poległych i ojczyzny, w bazylice Mariackiej.

CZYTAJ DALEJ

Urodziny bł. Karoliny Kózkówny

Wspomnienie bł. Karoliny Kózkówny - dziewicy i męczennicy obchodzimy 18 listopada, ale dziś przypada rocznica jej urodzin.

To młoda dziewczyna, która poniosła śmierć z rąk rosyjskiego żołnierza, broniąc swojej czystości. Historia jej krótkiego, ale pięknego życia zachwyca tych, którzy do niej sięgną. Bł. Karolina jest patronką diecezji rzeszowskiej. To wyjątkowe wyróżnienie - mieć przed Bogiem taką orędowniczkę. Choć od jej śmierci mija ponad 100 lat, jednak Jej postawa jest coraz bardziej aktualna i potrzebna dzisiejszym katolikom. Zwraca bowiem uwagę na jeden z największych problemów współczesnego świata, szczególnie świata młodych ludzi - na wartość czystości, o którą dziś trzeba stoczyć nie mniejszą walkę, niż córka Kózków z Zabawy stoczyła z żołdakiem, choć może częściej tej obrony trzeba się podjąć w sercu, w zaciszu domu, niż w sytuacji tak ekstremalnej, w jakiej znalazła się bł. Karolina.

CZYTAJ DALEJ

Niedzielski o podpaleniu sanepidu w Zamościu: mamy do czynienia z aktem terroru

2021-08-02 14:02

[ TEMATY ]

Adam Niedzielski

facebook.com/MZGOVPL

Atak na siedzibę sanepidu w Zamościu nastąpił po wylewie hejtu w internecie – powiedział w poniedziałek w Zamościu minister zdrowia Adam Niedzielski. Mamy do czynienia z aktem terroru – dodał.

"Te osoby, które również inspirowały tego sprawcę, na pewno mają świadomość, że nie jest to tylko i wyłącznie atak na ten kontener, który stoi za mną, ale to jest atak na państwo polskie" – powiedział. Dodał, że "jest to atak na naszą odporność w walce z COVID-19."

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję