Reklama

Betlejem - "tu i teraz"

Tegoroczny, VI już Międzyszkolny Przegląd Widowisk Jasełkowych przypadł na 24 stycznia. Podobnie jak w roku ubiegłym na miejsce wyznaczono salę Gminnego Ośrodka Kultury w Bobrownikach. Na pięknej, oryginalnie urządzonej scenie, która przemieniła się w betlejemską stajenkę prezentowały swoje bożonarodzeniowe programy dzieci reprezentujące szkoły i przedszkola dekanatu sączowskiego: Bobrownik, Tąpkowic, Pyrzowic, Psar, Dąbia, Dobieszowic, Rogoźnika i Zendka.

Niedziela sosnowiecka 6/2003

Zaczęło się w Asyżu

Celem przeglądu nie było wyłonienie najlepszego zespołu aktorskiego, ale prezentacja, wymiana doświadczeń i podtrzymywanie tradycji wystawiania jasełek, które mają wielowiekową tradycję. Każda z prezentacji była inna. Każda też na swój sposób ciekawa i dobrze przygotowana. Jedne - ciche i stonowane, nasuwające refleksje, skłaniające do zadumy, inne radośnie i głośno mówiły o Narodzeniu Bożego Syna. "Przygotowanie widowiska wymagało od uczniów pewnej dyscypliny. Musieli bowiem nauczyć się czegoś nowego, ale przychodziło to im łatwo i szybko. Można powiedzieć, że bawiąc się uczyły i niezwykle wytrwale ćwiczyli, przygotowywali wszelkie niezbędne stroje i rekwizyty" - przekonywały panie opiekunki poszczególnych grup.
Przedstawienia jasełkowe to jedyny teatr ludowy, który przetrwał do dzisiaj. Początek misteriom bożonarodzeniowym dał św. Franciszek z Asyżu. W ciągu wieków uległy one różnym przeróbkom i rozszerzeniu, postacie zaczęto przedstawiać według rodzimych wzorów i wyobrażeń. Tak też było na przeglądzie w Bobrownikach - teksty przedstawień zawierały liczne nawiązania do postaci żyjących współcześnie, a związanych z życiem dzieci i młodzieży.

Bożonarodzeniowy teatr zaprezentowali...

Jako pierwsi zaprezentowali się uczniowie Szkoły Podstawowej w Bobrownikach. Przedstawili widowisko jasełkowe pt. Pójdźmy wszyscy do stajenki. Na scenie oprócz pasterzy, Trzech Króli pojawiają się ludzie wszystkich stanów, którzy składają pokłon Nowonarodzonemu. Z kolei dzieci ze Szkoły Podstawowej w Zendku ukazały Jasełka przeplatane pastorałkami góralskimi. Szkoła Podstawowa w Tąpkowicach zaprezentowała przedstawienie pt. Jasełka, zaś Gimnazjum ze Strzyżowic widowisko pt. Podnieś rękę, Boże dziecię. W przedstawieniu tym odnaleźć można było wiele współczesnych odniesień. Całość przeplatały kolędy. Współczesną wersję jasełek zaprezentowali uczniowie Szkoły Podstawowej ze Strzyżowic. Ich tytuł to Szopka z przeszkodami. Z kolei Zespół Szkół z Rogoźnika wystawił jasełka w oparciu o tekst Wandy Chotomskiej. Na scenie zaprezentowały się również przedszkolaki z Dobieszowic - zespół dziecięcy "Serduszka" oraz najmłodsi z Dąbia. Uczniowie z Pyrzowic pokazali natomiast Jasełka literackie. Na zgromadzonej publiczności szczególne wrażenie zrobił bożonarodzeniowy teatr w wykonaniu gimnazjalistów z Psar, oni też otrzymali nagrodę ufundowaną przez p. Bożenę Rospondek.
Swoją obecnością gminno-dekanalną imprezę zaszczycili zaproszeni goście: wójt gminy Bobrowniki Jerzy Kozieł, radni gminy, dyrektorzy bibliotek, szkół i przedszkoli, sołtysi, pracownicy oświaty oraz księża dekanatu sączowskiego na czele z dziekanem, ks. kan. Włodzimierzem Torbusem.
Zarówno opiekunowie, jak i młodzi aktorzy mocno przeżywali swoje występy, nieraz wyczuwało się tremę, ale publiczność była tak wspaniała, że brawami potrafiła podnieść na duchu nawet najbardziej stremowanego aktora.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Patron uczniów i studentów

U progu nowego roku szkolnego i akademickiego poznajmy patrona uczniów i studentów oraz orędownika zdających egzaminy - św. Józefa z Kupertynu.

Giuseppe Desa przyszedł na świat w małej włoskiej miejscowości Kupertyn w 1603 r. Jego życie młodzieńcze naznaczone było modlitwą i pracą. Gdy dorósł, rodzice posłali go do szkoły przyparafialnej, jednak jego edukacja nie trwała zbyt długo z dwu powodów. Pierwszym było, jak mówili nauczyciele, całkowite rozkojarzenie i nieumiejętność przyswajania wiedzy. Drugim powodem była choroba - gangrena, która unieruchomiła chłopca w łóżku na 5 lat. Po jakimś czasie, za namową matki i stryja, Józef wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych. Chciał zostać zakonnikiem.

CZYTAJ DALEJ

„Tato – bądź, prowadź, chroń”. Znane nazwiska zapraszają na Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-17 12:47

[ TEMATY ]

marsz dla życia i rodziny

Mat.prasowy

Już 19 września o godz. 11:30 na Placu Zamkowym w Warszawie rozpocznie się Narodowy Marsz Życia i Rodziny, którego hasło przewodnie brzmi: „Tato – bądź, prowadź, chroń”. Ambasadorzy Marszu – artyści, dziennikarze, sportowcy, duchowni i osoby, które wspierają ideę Marszu, zapraszają na wydarzenie wszystkich, którym leży na sercu dobro rodziny i życie każdego człowieka.

W gronie ambasadorów Narodowego Marszu Życia są m.in. Zofia Klepacka, Barbara Nowak, Dawid Mysior, aktorzy Marcin Kwaśny i Dariusz Kowalski, redaktorzy Jan Pospieszalski, Paweł Chmielewski, Paweł Lisicki i Krystian Kratiuk. Narodowy Marsz dla Życia wspierają także dr Jacek Pulikowski, ks. Dominik Chmielewski SDB i ks. Tomasz Kancelarczyk.

CZYTAJ DALEJ

Ich męstwo i odwaga nie pójdzie w zapomnienie

2021-09-20 09:18

[ TEMATY ]

Westerplatte

diecezja kielecka

Katarzyna Dobrowolska

Według ustaleń, 80 żołnierzy spośród 200 broniących polskiej placówki przed Niemcami, wywodziło się z kieleckiego 4. Pułku Piechoty Legionów. Pochodzili z kieleckich wiosek i miasteczek. 28 lutego 1939 r. Ministerstwo Spraw Wojskowych Departamentu Piechoty skierowało do dowódcy 2. Dywizji Piechoty Legionów w Kielcach, płk. Edwarda Dojana-Surówki rozkaz w sprawie organizacji plutonu wartowniczego dla Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Od tego momentu rozpoczął się słynny szlak bojowy żołnierzy z Kielc na Westerplatte. Pracownicy Delegatury IPN w Kielcach ustalili lokalizację 35 mogił, znajdujących się na terenie woj. świętokrzyskiego.

Inicjatorem Rajdu był biskup Marian Florczyk. - Nie spodziewałem się że coś takiego uda się zrealizować. Z tym marzeniem, aby upamiętnić naszych żołnierzy z ziemi świętokrzyskiej walczących na Westerplatte, chodziłem wiele lat. Kiedy padła propozycja na forum wobec przedstawicieli urzędu wojewódzkiego, marszałkowskiego, czy Wojewódzkiego Ochotniczego Hufca Pracy spotkała się z życzliwością i pozytywnym przyjęciem. Dzisiaj jestem bardzo szczęśliwy - mówi bp Florczyk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję