Reklama

Niedziela Łódzka

Pora na Kluby Ojcowskie

O ogólnopolskim Forum Tato.Net, które 5 września odbędzie się w Łodzi, Łukaszowi Głowackiemu opowiada Dariusz Cupiał

Niedziela łódzka 33/2015, str. 7

[ TEMATY ]

tata

Łódź

Łukasz Głowacki

Uczestnicy Oazy Rodzin

Uczestnicy Oazy Rodzin

ŁUKASZ GŁOWACKI: – Dlaczego tegoroczne VII Międzynarodowe Forum Tato.Net odbędzie się w Łodzi?

DARIUSZ CUPIAŁ: – Powodów jest kilka. Pierwszy, prozaiczny, to kwestie logistyczne. Województwo łódzkie jest geograficznym centrum Polski. Gmina Piątek jest centralnie położona, ale Łódź jest najlepsza z uwagi na dojazd i wspaniałe struktury kongresowe Uniwersytetu Medycznego. Dla uczestników z Rzeszowa i Szczecina, Białegostoku i Wałbrzycha Łódź położona jest świetnie. Kolejna kwestia to lokalni partnerzy, na których można liczyć. Istotna jest też sprawa kondycji rodziny w regionie łódzkim, która – statystycznie ujmując – nie jest najlepsza, ale właśnie dlatego forum ojców może być ważnym impulsem do odnowy jej struktur.

– Co będzie główną treścią forum?

– Zajmujemy się docenianiem i promowaniem liderów ojców. Dlatego tegoroczne forum poświęcimy rozwijaniu wizji proaktywnego i odpowiedzialnego ojcostwa. Kluczem są dwa związane ze sobą pojęcia: „słuchać” i „prowadzić”. Wokół nich będziemy wymieniać doświadczenia i dobre praktyki, ale też marzenia i wizje.

Reklama

– Dlaczego słuchanie i prowadzenie jest tak ważne w ojcostwie?

– Każdy lider, by prowadzić, potrzebuje rozwijać zdolność słuchania. Ojciec, który nie potrafi słuchać – jak powiedziałby jezuita Józef Augustyn – nie potrafi także kochać.
Odrodzenie przywództwa ojców w rodzinach jest warunkiem przełamania kryzysu rodziny. Dlatego nie zajmujemy się samym kryzysem jako takim, ale budowaniem „starszyzny”, dowartościowaniem pięknego, dojrzałego ojcostwa.
Mówiąc językiem sportowym – mężczyznom Łódź kojarzyła się z dwoma pierwszoligowymi klubami piłkarskimi. Forum Tato.Net to sygnał dla miast, że nadchodzi czas na budowanie O.K., czyli Ojcowskich Klubów.
Uczestnicy forum będą mogli poznać w swoim gronie „cichych bohaterów” oraz wyróżnić ich i docenić przez nadanie statuetki MAX.

– Czyli?

– Facetów, którzy swoim życiem pokazują, na czym polega pokorne przywództwo ojców. Jednym z nich będzie gość z USA, dr Ken Canfield – ojciec pięciorga dzieci, naukowiec, człowiek, który od lat skutecznie pomaga mężczyznom zostać odpowiedzialnymi ojcami. Poznamy m.in. niewidomego tatę trenera, Grzegorza Rzeszutka, Krzyśka Liszcza, adopcyjnego ojca czwarga dzieci urodzonych z alkoholowym zespołem płodowym czy Maćka, zajmującego się edukacją domową.

– Żadnych celebrytów czy postaci z pierwszych stron gazet?

– Ciekawym gościem będzie ojciec prezydenta, Jan Duda. Posłuchamy też popularnego publicysty Jana Pospieszalskiego, znanego aktora Dariusza Kowalskiego czy dziennikarza telewizyjnego Krzysztofa Ziemca. Podkreślam jednak, że wszyscy nasi goście mają coś ważnego do powiedzenia na temat współczesnego ojcostwa, bo są ojcami. Nie są zapraszani z powodu nazwiska czy wysokich notowań rozpoznawalności.

Reklama

– Kto powinien zainteresować się forum?

– Wszyscy mężczyźni, którzy są ojcami – niezależnie od wieku dziecka i sytuacji rodzinnej, ojcowie biologiczni, zastępczy, ojczymowie, ale także mężczyźni pełniący funkcje w zastępstwie ojca, np. ojcowie chrzestni czy dziadkowie. Spotkanie będzie owocne dla wychowawców, trenerów, pedagogów ulicy czy zastępowych w ZHR.
Chciałbym podkreślić, że w wypadku, gdy barierą byłyby finanse, organizatorzy i inni uczestnicy w miarę możliwości pomogą – poprzez stypendia. Konieczne jest jednak zgłoszenie takiej potrzeby za pomocą maila na adres konferencja@tato.net.
I apelujemy o jak najwcześniejszą rejestrację online na www.forum.tato.net. Chcemy wszystkim uczestnikom zapewnić jak najlepsze materiały konferencyjne.

* * *

Dr Dariusz Cupiał
teolog, autor książki „Na drodze ewangelizacji i ekumenii”, pomysłodawca i koordynator programu Inicjatywa Tato.Net

2015-08-13 10:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Forum Tato.Net: Jak wyznaczać ojcowskie priorytety?

[ TEMATY ]

rodzina

tata

Zbigniew Danilewski

“Zaangażowany & Solidarny. Jak wyznaczać ojcowskie priorytety?” - to temat zbliżającego się XII Międzynarodowego Forum Tato.Net. Forum będzie inspiracją do stworzenia własnego planu bycia ojcem zaangażowanym i solidarnym.

W wyznaczaniu ojcowskich priorytetów pomogą prelegenci spotkania, dzieląc się wiedzą i doświadczeniem.

CZYTAJ DALEJ

Urodziny bł. Karoliny Kózkówny

Wspomnienie bł. Karoliny Kózkówny - dziewicy i męczennicy obchodzimy 18 listopada, ale dziś przypada rocznica jej urodzin.

To młoda dziewczyna, która poniosła śmierć z rąk rosyjskiego żołnierza, broniąc swojej czystości. Historia jej krótkiego, ale pięknego życia zachwyca tych, którzy do niej sięgną. Bł. Karolina jest patronką diecezji rzeszowskiej. To wyjątkowe wyróżnienie - mieć przed Bogiem taką orędowniczkę. Choć od jej śmierci mija ponad 100 lat, jednak Jej postawa jest coraz bardziej aktualna i potrzebna dzisiejszym katolikom. Zwraca bowiem uwagę na jeden z największych problemów współczesnego świata, szczególnie świata młodych ludzi - na wartość czystości, o którą dziś trzeba stoczyć nie mniejszą walkę, niż córka Kózków z Zabawy stoczyła z żołdakiem, choć może częściej tej obrony trzeba się podjąć w sercu, w zaciszu domu, niż w sytuacji tak ekstremalnej, w jakiej znalazła się bł. Karolina.

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. Wprowadzenie nowego proboszcza konkatedry

2021-08-02 12:04

Katarzyna Krawcewicz

Ks. Adrian Put, redaktor Aspektów – zielonogórsko-gorzowskiego dodatku do Niedzieli, objął 2 sierpnia parafię konkatedralną w Zielonej Górze.

- Jesteśmy świadkami tego wydarzenia, obejmując modlitwą ks. Adriana, a także całą wspólnotę – powiedział bp Tadeusz Lityński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję