Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Uczcili patrona miłości i pojednania

Niedziela bielsko-żywiecka 35/2015, str. 1

[ TEMATY ]

rocznica

św. Maksymilian Kolbe

Monika Jaworska

Modlitwa przed Ścianą Śmierci

Modlitwa przed Ścianą Śmierci

Postawa św. Maksymiliana stanowi klasyczny dowód prawdy, iż miłość jest tak silna, że potrafi przezwyciężyć naturalne pragnienie życia i oddać życie dla dobra osoby miłowanej. W geście ofiarowania życia za innych człowiek osiąga najwyższy szczyt doskonałości. Jakżeż szczęśliwy jest człowiek, który w oparciu o miłość mądrze rozdaje swoje życie tym, których kocha. On nie jest już niewolnikiem życia, ale jego szafarzem – powiedział bp Piotr Greger podczas Mszy św. sprawowanej w Muzeum Auschwitz-Birkenau przy bloku nr 11. Tam w piątek 14 sierpnia odbyły się uroczystości 74. rocznicy śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbego.

Tradycyjnie uroczystości rozpoczęły się modlitwą hierarchów i wiernych przy Ścianie Śmierci i w celi św. Maksymiliana. Dotarła także piesza pielgrzymka z parafii św. Maksymiliana w Oświęcimiu i z Centrum św. Maksymiliana w Harmężach. Pojawili się przedstawiciele władz miasta, rodziny więźniów i wierni z Polski i zagranicy. Mszy św. przewodniczył bp Greger w koncelebrze z abp. Ludwigiem Schickiem z Bambergu, prowincjałem Franciszkanów o. Jarosławem Zachariaszem OFMConv i dużą reprezentacją księży.

– Św. Maksymilian uczy nas, że nie należy się bać tego wszystkiego, co nas przygniata, gdyż w naszych sercach jest autentyczna miłość, która z natury jest dyskretna i niezniszczalna. Miłość, która jest zdolna oddać życie, ale też miłość, która nieustannie zmartwychwstaje – mówił w homilii bp Greger. Abp Schick nawiązał do przypadającej w tym roku 50. rocznicy listu biskupów polskich do biskupów niemieckich, który rozpoczął proces pojednania pomiędzy oboma Kościołami i narodami. Przypominał, że podczas Soboru Watykańskiego II biskupi obu narodów napisali list do Pawła VI jako jedna wspólnota, prosząc o beatyfikację o. Maksymiliana. – Św. Maksymilian jest nie tylko patronem miłości do drugiego człowieka, miłości bliźniego, ale w ten sposób stał się patronem pojednania polsko-niemieckiego, pojednania między narodami – stwierdził gość z Bambergu.

Na zakończenie, jeszcze przed uczczeniem przez wiernych relikwii o. Kolbego, o. Zachariasz poprosił o modlitwę w intencji owoców beatyfikacji (5 grudnia br.) polskich franciszkanów męczenników, o. Michała Tomaszka z Łękawicy i o. Zbigniewa Strzałkowskiego, podkreślając, że obaj często powoływali się na przykład św. Maksymiliana. 6 stycznia 2016 r. odbędzie się dziękczynienie za ich beatyfikację w wymiarze diecezjalnym, a 9 stycznia – w wymiarze parafialnym w Łękawicy.

2015-08-27 12:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nestor o mistrzu

Jeden z najwybitniejszych polskich dogmatyków pisze o swoim zachwycie nad osobą św. Maksymiliana Kolbego.

Jego historia w każdym, kto ją poznał, pozostawia niezatarty ślad. Ale ile tak naprawdę wiemy o św. Maksymilianie Marii Kolbem? Czy znajomość jego biografii w przypadku wielu z nas nie ogranicza się tylko do obozowego epizodu, ukoronowanego męczeńską śmiercią? Czy święty z minionego stulecia może przemówić do świadomości współczesnego pokolenia? Te pytania zainspirowały o. Stanisława Celestyna Napiórkowskiego do pogłębionej refleksji i wyruszenia śladami świętego męczennika.

CZYTAJ DALEJ

Bp Andrzej Czaja: wierni chcą kontaktu z biskupem, bez pompy, która towarzyszy uroczystościom

2022-10-06 13:42

[ TEMATY ]

bp Andrzej Czaja

Karol Porwich /Niedziela

Podczas wakacji szedłem przez cztery dni Szlakiem Jakubowym w naszej diecezji. Formuła była prosta. Ogłosiłem, że idę i zapraszam na wspólną drogę. Poszła ze mną trzydziestka ludzi w różnym wieku, a przewinęło się około dwustu. Potwierdziło to, jak bardzo wierni chcą kontaktu z biskupem, bez pompy, która towarzyszy uroczystościom. Tym bardziej trzeba szukać nowych form docierania do młodych i nowych formy duszpasterstwa. – mówi biskup opolski Andrzej Czaja w rozmowie z KAI.

Wskazuje, że obecnie obchodzony jubileusz 50-lecia diecezji winien być impulsem do odnowy Kościoła w duchu synodalnym - poprzez budowanie wspólnoty, głębsze zaangażowanie wiernych i misyjne wyjście na zewnątrz.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Duda: Są obszary, gdzie stanowisko europejskie mogłoby być bardziej spójne i zdecydowane

2022-10-06 19:06

[ TEMATY ]

Unia Europejska

Malta

Prezydent Andrzej Duda

PAP/Domenic Aquilina

Są obszary, gdzie stanowisko europejskie mogłoby być bardziej spójne i zdecydowane, niż jest to obecnie; gdyby tak się stało, można by skuteczniej wesprzeć obronę Ukrainy i jej polityczną pozycję - podkreślał w czwartek na spotkaniu Grupy Arraiolos prezydent Andrzej Duda.

W czwartek w stolicy Malty odbyło się spotkanie prezydentów państw Grupy Arraiolos. Gospodarz 17. spotkania, prezydent Malty George Vella relacjonował, że głównymi tematami spotkania w Valletcie były: rola UE w obliczu wyzwań i zagrożeń przed nią stojącymi, wojna na Ukrainie i jej skutki w sektorze energetycznym oraz destabilizujący wpływ wojny na europejskie gospodarki. W tym kontekście Vella ponownie potępił „nieusprawiedliwioną i niewybaczalną wojnę na Ukrainie wywołaną przez Rosję”. Prezydenci – jak przekazał – mówili również o odwadze i determinacji kobiet w Iranie, walczących o podstawowe prawa i wolności.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję