Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Uczcili patrona miłości i pojednania

Niedziela bielsko-żywiecka 35/2015, str. 1

[ TEMATY ]

rocznica

św. Maksymilian Kolbe

Monika Jaworska

Modlitwa przed Ścianą Śmierci

Modlitwa przed Ścianą Śmierci

Postawa św. Maksymiliana stanowi klasyczny dowód prawdy, iż miłość jest tak silna, że potrafi przezwyciężyć naturalne pragnienie życia i oddać życie dla dobra osoby miłowanej. W geście ofiarowania życia za innych człowiek osiąga najwyższy szczyt doskonałości. Jakżeż szczęśliwy jest człowiek, który w oparciu o miłość mądrze rozdaje swoje życie tym, których kocha. On nie jest już niewolnikiem życia, ale jego szafarzem – powiedział bp Piotr Greger podczas Mszy św. sprawowanej w Muzeum Auschwitz-Birkenau przy bloku nr 11. Tam w piątek 14 sierpnia odbyły się uroczystości 74. rocznicy śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbego.

Reklama

Tradycyjnie uroczystości rozpoczęły się modlitwą hierarchów i wiernych przy Ścianie Śmierci i w celi św. Maksymiliana. Dotarła także piesza pielgrzymka z parafii św. Maksymiliana w Oświęcimiu i z Centrum św. Maksymiliana w Harmężach. Pojawili się przedstawiciele władz miasta, rodziny więźniów i wierni z Polski i zagranicy. Mszy św. przewodniczył bp Greger w koncelebrze z abp. Ludwigiem Schickiem z Bambergu, prowincjałem Franciszkanów o. Jarosławem Zachariaszem OFMConv i dużą reprezentacją księży.

– Św. Maksymilian uczy nas, że nie należy się bać tego wszystkiego, co nas przygniata, gdyż w naszych sercach jest autentyczna miłość, która z natury jest dyskretna i niezniszczalna. Miłość, która jest zdolna oddać życie, ale też miłość, która nieustannie zmartwychwstaje – mówił w homilii bp Greger. Abp Schick nawiązał do przypadającej w tym roku 50. rocznicy listu biskupów polskich do biskupów niemieckich, który rozpoczął proces pojednania pomiędzy oboma Kościołami i narodami. Przypominał, że podczas Soboru Watykańskiego II biskupi obu narodów napisali list do Pawła VI jako jedna wspólnota, prosząc o beatyfikację o. Maksymiliana. – Św. Maksymilian jest nie tylko patronem miłości do drugiego człowieka, miłości bliźniego, ale w ten sposób stał się patronem pojednania polsko-niemieckiego, pojednania między narodami – stwierdził gość z Bambergu.

Na zakończenie, jeszcze przed uczczeniem przez wiernych relikwii o. Kolbego, o. Zachariasz poprosił o modlitwę w intencji owoców beatyfikacji (5 grudnia br.) polskich franciszkanów męczenników, o. Michała Tomaszka z Łękawicy i o. Zbigniewa Strzałkowskiego, podkreślając, że obaj często powoływali się na przykład św. Maksymiliana. 6 stycznia 2016 r. odbędzie się dziękczynienie za ich beatyfikację w wymiarze diecezjalnym, a 9 stycznia – w wymiarze parafialnym w Łękawicy.

2015-08-27 12:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

20. rocznica koronacji Ikony Brama Miłosierdzia

Niedziela przemyska 37/2016, str. 4-5

[ TEMATY ]

rocznica

koronacja

Ks. Andrzej Bienia

Abp Adam Szal z patriarchą Światosławem Szewczukiem

Abp Adam Szal z patriarchą Światosławem Szewczukiem

W cerkwi pw. Przemienienia Pańskiego w Jarosławiu świętowano odpust parafialny oraz jubileusz 20-lecia koronacji Cudownej Ikony Brama Miłosierdzia. Uroczystości odbywały się w dniach 18-19 sierpnia. 18 sierpnia odprawiono Nieszpory, którym przewodniczył bp Mychajło Kołtun, ordynariusz eparchii sokalsko-żółkiewskiej. 19 sierpnia, w dzień święta Przemienienia Pańskiego uroczystości rozpoczęły się nabożeństwem do Bogurodzicy, które odprawił ks. Bohdan Kruba, były proboszcz jarosławskiego sanktuarium.

CZYTAJ DALEJ

Gdyby św. ojciec Kolbe przeżył wojnę, to zbudowałby imperium medialne

2021-07-23 09:10

[ TEMATY ]

o. Maksymilian Kolbe

Mat.prasowy

Wielu biografów czy publicystów, którzy piszą o ojcu Maksymilianie, mówi o jego ofierze za współwięźnia i męczeńskiej śmierci w Auschwitz. Zbliża się 80. rocznica tego wydarzenia. Natomiast po dziś dzień nie w pełni doceniana jest działalność, którą wykonywał wcześniej. Można odnieść wrażenie, że za samą tę działalność godziłoby się uznać heroiczność jego cnót i doprowadzić do procesu beatyfikacyjnego.

Tak też opisuje życie i postawę o. Maksymiliana jego biograf, Czesław Ryszka:

CZYTAJ DALEJ

Kościół w Brazylii dzieli się misjonarzami z Haiti

2021-07-23 16:58

[ TEMATY ]

Haiti

Brazylia

misjonarze

Vatican News/AFP

Haili

Haili

Piękny przykład kościelnej wrażliwości płynie z Brazylii, która dzieli się misjonarzami z dużo biedniejszym Haiti. Od ponad dekady misja realizowana jest w ramach międzyzakonnego projektu Nazaret. W jego ramach budowany jest właśnie dom pomocy w tej części haitańskiej stolicy, która została najbardziej doświadczona w katastrofalnym trzęsieniu ziemi w 2010 roku.

Właśnie ta tragedia była punktem wyjścia do zainicjowania przez Brazylijczyków misji, której ważnym elementem jest niesienie pomocy humanitarnej najuboższym. Projekt miał być realizowany przez dekadę, ale właśnie postanowiono o jego kontynuacji. W jego realizację finansowo włączyło się 90 instytutów zakonnych, a na miejscu pracowały siostry z 19 zgromadzeń. Za ich posługę dziękowano podczas uroczystej Mszy w siedzibie episkopatu Brazylii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję