Reklama

Wierna Rzeka

Gwiazdka w wakacje

2015-08-27 12:57

Agnieszka Dziarmaga
Edycja kielecka 35/2015, str. 1, 6

TD
Nowy plac zabaw tętni życiem

Przy prowadzonym przez siostry pasterzanki Schronisku św. Brata Alberta dla Samotnych Matek w Wiernej został otwarty i poświęcony plac zabaw, zbudowany dzięki udanej „Gwiazdce z nieba” – bożonarodzeniowej aukcji obrazów przeprowadzonej na antenie Polskiego Radia Kielce, w wyniku której zebrano ponad 20 tys. zł. Warto widzieć radość matek i maluchów.

Potrzeba im spokoju

Dom wygląda jak oaza spokoju. Przed frontem jest warzywniak, gdzie wschodzi rzodkiewka na jesienny zbiór, są okazałe kabaczki, pory, selery, buraczki – wszystko ekologiczne. Pomiędzy ogrodem a domem jest właśnie ten nowy plac, z piaskownicą, huśtawką, zjeżdżalnią, konikiem. Z placu i ogrodu roztacza się wspaniały widok – dom znajduje się na wzgórzu, po sąsiedzku kościoła parafialnego pw. Najświętszego Serca Jezusa. – Trochę jak w sanatorium – mówią mieszkanki. Dzięki hojności uczestników „Gwiazdki” udało się, oprócz budowy placu, zakupić nie tylko zabawki dla maluchów. Schronisko zyskało także lodówkę, zmywarkę, kuchenkę mikrofalową, komplet talerzy i garnków. Jeden z najmłodszych mieszkańców Schroniska z dumą prowadzi do stolika pod pięknym zielonym parasolem – to także efekt hojności darczyńców.

W placówce przebywają kobiety z dziećmi, głównie ofiary przemocy domowej, często w trudnej sytuacji materialnej, bez dachu nad głową. Obecnie mieszkają tutaj cztery panie, w tym dwie spodziewające się potomstwa, jedna z kobiet jest z dwójką maluchów. Gdy wykonają już wszystkie obowiązki domowe, przenoszą się z dziećmi na nowy plac.

Reklama

Siostry pasterzanki, niehabitowe – robią wszystko, aby Schronisko było domem w pełnym tego słowa znaczeniu. Na kaflowym piecu kiszą się w słojach ogórki, jest opiekacz do chleba, krajalnica, wesołe obrusy w kratkę, w dzbankach – kompot z porzeczek, zza ścian dobiega płacz dzieci, gdzieś tam warczy odkurzacz. – Staramy się, aby przebywające tutaj kobiety, często brutalnie wyrzucane z domu, mogły dojść do siebie – mówi s. Anna Czech, kierownik Schroniska. Kobiety mogą tutaj przebywać do pół roku, wiele z nich utrzymuje później kontakt z siostrami. Tutaj nadal szukają pomocy duchowej, rady, często dzwonią ot tak, z dobrym słowem czy świątecznymi życzeniami. Schronisko w Wiernej Rzece, jedno z pierwszych tego typu w kraju, jest miejscem potrzebnym i ważnym, dlatego i mieszkańcy, i siostry pasterzanki prowadzące dom są wdzięczni za akcję Radia Kielce i życzliwość słuchaczy.

Plac poświęcony

Nowy plac zabaw przy Schronisku poświęcił 28 lipca ks. dr Stanisław Słowik – dyrektor Caritas kieleckiej, z udziałem ks. wicedyrektora Krzysztofa Banasika i ks. proboszcza Witolda Walochy. Obecna była Matka generalna – s. Barbara Pietrzak, która ostatnio była właśnie przełożoną wspólnoty w Wiernej Rzece i kierowniczką Schroniska. Był także wójt gminy Piekoszów – Zbigniew Piątek. – Pragnę serdecznie podziękować inicjatorom akcji „Gwiazdka z nieba”, całej redakcji i dyrekcji Polskiego Radia Kielce, radiosłuchaczom, wszystkim darczyńcom i młodym artystom, którzy podzielili się swoim talentem na rzecz potrzebujących oraz wszystkim, dzięki którym mógł powstać ten piękny plac zabaw, będący radością dzieci i matek. Niech św. Brat Albert wspiera swoim orędownictwem i wyprasza łaski tym wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do tego dzieła – mówi s. Anna Czech.

Akcja Polskiego Radia Kielce pod hasłem „Gwiazdka z nieba” pomyślana była jako forma pomocy dla Schroniska, będącego w trakcie remontu, a zarazem jednej z pierwszych tego typu placówek w Polsce. Organem prowadzącym placówkę jest kieleckie Koło Towarzystwa św. Brata Alberta, które te zadania powierzyło od początki siostrom pasterzankom.

Grudniową akcję promowało wiele znanych osób, a dziennikarze Radia Kielce wylansowali pastorałkę wyemitowaną w Teleekspresie – także na wsparcie budowy placu zabaw w Wiernej.

Ofiarność ludzi dla Schroniska nie słabnie – właśnie dotarły nowe taczki ogrodowe, odkurzacz, wielofunkcyjny robot kuchenny, środki czystości. W najbliższym czasie dzieci zyskają jeszcze więcej miejsca do zabawy. Konieczna jest niewielka przebudowa od frontu ogrodu, gdyż wskutek uderzenia pioruna (w pobliżu) wichura zniszczyła garaż w obrębie placu. Zdecydowano, że teren ogrodowo – zabawowy będzie poszerzony o to miejsce.

Pod dobrą opieką sióstr

Dom Samotnej Matki w Wiernej k. Piekoszowa był jedną z pierwszych w Polsce tego typu placówek – domów dla samotnych matek, które doświadczyły przemocy lub odrzucenia przez środowisko. Przez ponad 26 lat istnienia ponad 300 matek i ponad 200 dzieci znalazło się pod opieką placówki.

Dom prowadzą od początku siostry pasterzanki – Służebniczki Matki Dobrego Pasterza bł. Honorata Koźmińskiego. Charyzmat pasterzanek skupia się na posłudze i pomocy młodym dziewczętom zaniedbanym moralnie, zagrożonym demoralizacją oraz prostytucją. Siostry prowadzą ośrodki socjoterapii oraz placówki szkolno-opiekuńcze. Nie noszą habitu.

Pasterzanki przybyły na Kielecczyznę 26 lat temu, na zaproszenie ks. prof. Jana Śledzianowskiego, wówczas prezesa Towarzystwa Pomocy św. Brata Alberta w Kielcach, który wyszedł z inicjatywą powołania Domu Samotnej Matki w Wiernej. Była to jedna z pierwszych tego typu placówek w Polsce – miejsce dla matek spodziewających się dziecka, porzuconych przez partnera, nieakceptowanych przez rodziców, ubogich i bez środków do życia.

Początkowo warunki były skromne: drewniany dom zaadaptowany na pokoje dla matek z dziećmi. Z pomocą ks. Stanisława Słowika – prezesa Towarzystwa od 1993 r., a potem dyrektora Caritas kieleckiej, ks. prof. Jana Śledzianowskiego i ludzi dobrej woli siostry urządziły dom. Kobiety przyjeżdżały do Wiernej niemal z całej Polski. I tak jest do dzisiaj.

Tagi:
pomoc akcja dom samotnej matki

Na pomoc rodakom

2019-11-13 08:09

Łukasz Krzysztofka
Niedziela Ogólnopolska 46/2019, str. 9

Pomóc można na wiele sposobów – wysyłając SMS, uczestnicząc w wirtualnej zbiórce, przynosząc potrzebne produkty albo dokonując wpłaty na konto. Ruszyła II edycja akcji Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży „Polak z sercem”

Łukasz Krzysztofka

Akcja jest odpowiedzią młodych Polaków na trudną sytuacją rodaków na Ukrainie i Białorusi, a także odpowiedzią na wezwanie papieża Franciszka, żeby „zejść z kanapy” i zrobić coś dobrego. – To w praktyce budowanie cywilizacji miłości i konkretny wymiar troski o drugiego człowieka, a także zachęta dla wszystkich Polaków, abyśmy okazywali wielkie serce wobec naszych rodaków za wschodnią granicą – podkreśla bp Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kard. Duka: Jan Paweł II doktorem Kościoła i patronem Europy

2019-11-12 18:02

Krzysztof Bronk/vaticannews.va / Watykan (KAI)

Uznanie św. Jana Pawła II za doktora Kościoła i patrona Europy jest dziś naszym obowiązkiem – uważa kard. Dominik Duka. Prymas Czech odniósł się w ten sposób do słów biskupa pomocniczego Pragi Zdenka Wasserbauera, który w homilii na Mszy narodowej pielgrzymki Czechów w Bazylice Watykańskiej poparł prośbę przewodniczącego Episkopatu Polski w tej sprawie.

Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska

Jestem bardzo zadowolony, że mój biskup pomocniczy poparł memorandum abp. Stanisława Gądeckiego – mówi kard. Duka. - Jestem przekonany, że nasza pielgrzymka narodowa, dziękczynienie za kanonizację św. Agnieszki i dziękczynienie za św. Jana Pawła II to ważne wydarzenie, przeżywane z wielkimi emocjami – powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Duka. – Jestem bowiem przekonany, że Papież Wojtyła jest Papieżem Tysiąclecia, tak samo jak Prymas Wyszyński był Prymasem Tysiąclecia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jubileusz na Manhattanie

2019-11-13 20:31

ks. Adrian Put

W parafii pw. Pierwszych Męczenników Polskich w Gorzowie dziękowano Bogu za 30 lat istnienia parafii. Jubileuszowej Eucharystii przewodniczył bp Tadeusz Lityński, który jednocześnie wizytował dekanat Gorzów-Katedra.

Ks. Adrian Put
Jubileuszowej Eucharystii przewodniczył bp Tadeusz Lityński, który jednocześnie wizytował dekanat Gorzów-Katedra.

Parafia pw. Pierwszych Męczenników Polskich powstała w 1989 roku. Utworzył ją bp Józef Michalik. Początkowo ośrodek duszpasterski powstał w szczerym polu. Dziś jest to największe osiedle Gorzowa i jednocześnie największa parafia w diecezji zielonogórskio-gorzowskiej. Pierwszym proboszczem i budowniczym kościoła oraz całego kompleksu duszpasterskiego był ks. prał. Władysław Pawlik. Po nim parafią kierował ks. Jan Mikołajewicz, a dziś przewodzi jej ks. Bogusław Kaczmarek.

Zobacz zdjęcia: Jubileusz parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie.

Jubileuszowa Msza święta zgromadziła wielu dawnych wikariuszy, którzy przez lata pracowali na gorzowskim Manhattanie.

W homilii bp Tadeusz przypomniał znaczenie męczeńskiej śmierci dla współcześnie żyjących na terenie naszej diecezji. Biskup podkreślił ogrom pracy, którą wykonali kapłani pracujący w tej części Gorzowa. - Męczennicy przypominają nam, że Bóg nie jest daleki, ale chce być blisko każdego i każdej z nas. Gdy dziś wspominany w liturgii Pierwszych Męczenników Polskich to chcemy pamiętać że to oni przynieśli na naszą ziemię Chrystusa. Bóg stał się dla nas bliski także dzięki ich życiu, posłudze i męczeńskiej śmierci. - podkreślił bp Lityński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem