Reklama

Niedziela w Warszawie

Katecheci na start

Na terenie archidiecezji warszawskiej i diecezji warszawsko-praskiej lekcje religii rozpoczyna ok. 1900 katechetów.

W tym roku obchodzimy 25-lecie powrotu nauczania religii do szkół i przedszkoli. Na corocznych odprawach katechetycznych nie brakowało podsumowań i wątków historycznych. Przez ten czas Kościołowi warszawskiemu udało się dostosować do potrzeb nowoczesnej edukacji. Programy, podręczniki oraz nauczyciele religii w niczym już nie ustępują pedagogom prowadzącym inne przedmioty.

Reklama

W archidiecezji warszawskiej jest więcej dzieci i szkół, a co za tym idzie także nauczycieli religii. W sumie pracuje tu prawie 1200 katechetów, z czego ponad 300 to księża, a ponad 200 siostry zakonne oraz niemal 700 świeckich. W diecezji warszawsko-praskiej pracę szkolną rozpoczyna ok. 800, w tym 200 księży, 100 sióstr oraz 500 świeckich. – W tym roku zatrudniliśmy kilkunastu nowych katechetów, bo na terenie diecezji przybyło szkół i uczniów. Jest to związane z wyżem demograficznym oraz reformą edukacji, która obniżyła wiek obowiązku szkolnego – mówi „Niedzieli” ks. Piotr Pierzchała, dyrektor Wydziału Nauki Katolickiej Diecezji Warszawsko-Praskiej. – Największe potrzeby są na Białołęce, gdzie są nowe szkoły liczące nawet ponad 1200 dzieci. Odmienna sytuacja jest w szkołach średnich. Niż demograficzny spowodował, że katecheci pracują często na niepełnych etatach.

Podczas tegorocznych lekcji religii obecny będzie wątek Światowych Dni Młodzieży. Uczniowie z archidiecezji będą zaproszeni na jesienne uroczystości związane z peregrynacją Symboli ŚDM. Inny tegoroczny akcent, to jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski. Będzie on okazją do przypomnienia tego wydarzenia zarówno w historii Ojczyzny, jak i wskazania na znaczenie sakramentu chrztu w życiu każdego chrześcijanina.

W diecezji warszawsko-praskiej rozpoczyna się pilotażowy program „Rozum i wiara na lekcjach religii”. – Jest on opracowany wspólnie z wybitnym astronomem ks. prof. Michałem Hellerem. Opracowujemy właśnie ankiety, w których pojawiają się najczęstsze pytania zadawane przez dzieci i młodzież z pogranicza nauki i wiary – mówi ks. Pierzchała. – Celem tego projektu jest nauczenie młodych ludzi poważnego myślenia oraz pokazania, że nauka nie wyklucza wiary.

2015-08-27 12:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: bycie katechetą jest powołaniem, a nie zawodem

[ TEMATY ]

Franciszek

katecheci

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek podczas cotygodniowej modlitwy „Anioł Pański”

Papież Franciszek podczas cotygodniowej modlitwy „Anioł Pański”

Papież skierował specjalne przesłanie do uczestników międzynarodowego kongresu katechetów, który zorganizowała w Rzymie Papieska Rada ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji.

Franciszek wyjaśnia, co to znaczy być katechetą. To nie zawód, ale powołanie. Nie pracuje się jako katecheta, ale nim się jest, ponieważ angażuje to całe życie. Katecheta prowadzi na spotkanie z Jezusem poprzez słowa, konkretne życie oraz świadectwo.

CZYTAJ DALEJ

Powstanie Warszawskie. „To nie była tylko walka” - wspomnienia łączniczki

2021-08-01 11:22

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

Anna Przewoźnik

"Wiśka" - Bogumiła Kulik, z domu Rankowska

"Wiśka" - Bogumiła Kulik, z domu Rankowska

"Wiśka" - Bogumiła Kulik, z domu Rankowska. Do powstania poszła mając lat 16. Dziś jest ostatnią mieszkającą w Częstochowie uczestniczką Powstania Warszawskiego. Mimo swoich 93 lat doskonale pamięta tamte dni. Jej wojenny życiorys jest podobny wielu nastolatkom z pierwszego pokolenia II Rzeczpospolitej, wychowanych w patriotycznych rodzinach wspieranych przez szkołę. Rzetelna edukacja i miłość ojczyzny dała im siłę, by z determinacją bronili jej niepodległości. Bogumiła Kulik, choć urodzona w Poznaniu, dzieciństwo i młodość spędziła na warszawskiej starówce. Od 1946 r. jest mieszkanką Częstochowy.

Rodzina

CZYTAJ DALEJ

Ku czci św. Filomeny

2021-08-03 18:28

Marzena Cyfert

Sanktuarium św. Filomeny

Sanktuarium św. Filomeny

W sanktuarium św. Filomeny w Gniechowicach trwa nowenna przed wspomnieniem liturgicznym świętej. Nabożeństwo odbywa się o godz. 18.

Sanktuarium w Gniechowicach jest jedyną w Polsce parafią pw. św. Filomeny. Przybywa tutaj wielu pielgrzymów z całego kraju i z zagranicy. Największym wydarzeniem jest sierpniowy odpust. W tym roku odbędzie się on w sobotę 7 sierpnia o godz. 11. Sumie odpustowej przewodniczył będzie i kazanie wygłosi ks. dr Bogdan Michalski, który całe swoje życie spędził na misjach w Peru i na Ukrainie, pełnił funkcję Sekretarza Krajowego Papieskich Dzieł Misyjnych i Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary, autor książki „Święta Filomena - Patronka Żywego Różańca”

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję